کندن-کاغذ-دیواری-(آموزش)

ایام نوروز و فصل دید و بازدید نزدیک است و بسیاری از ما به منظور تنوع و تغییر در دکوراسیون داخلی، تمایل داریم تا با کاغذ دیواری‌های قدیمی خداحافظی کنیم و طرح‌های جدید را جایگزین آنها نماییم. ولی قبل از آن لازم است تا ابتدا، کاغذ دیواری قدیمی را از دیوارها بدون ایجاد خراش و آسیبی جدا نماییم. آشنایی با نحوه کندن کاغذ دیواری یکی از موارد مهمی‌ است که اگر خانه شما با کاغذ دیواری پوشیده شده است، باید با آن آشنا شوید.

پس اگر تصمیم گرفته‌اید تا با کاغذ دیواری‌های جدید تنوع اساسی در دکوراسیون خود ایجاد کنید؛ با ما تا انتهای مقاله همراه شوید تا تمامی نکات و چالش‌های ضروری را برایتان توضیح دهیم. همچنین ما در ادامه شما را با نحوه کندن کاغذ دیواری در چند روش آشنا خواهیم کرد. با کمک ویدئو زیر نیز شما می‌توانید نحوه جداسازی کاغذ دیواری از دیوار را به صورت مرحله‌ای و به زبان ساده یاد بگیرید.

 

ویدئو آموزش کندن کاغذ دیواری به روش ساده

 

روش‌ها و آموزش نحوه کندن کاغذ دیواری از روی دیوار

اگر خودتان قرار است کار جداسازی کاغذ دیواری از دیوار را انجام دهید، بایستی نحوه جداکردن کاغذ دیواری را بدانید.

وسایل مورد نیاز جهت کندن کاغذ دیواری :

وسایل لازم
وسایل مورد نیاز جهت کندن کاغذ دیواری

 

به طور کلی کندن کاغذ دیواری از دیوار به سه روش تقسیم می‌شود:

یکی از روش‌های بسیار آسان برای جدا کردن کاغذ دیواری استفاده از آب است. آب از منفذ‌های لایه کاغذ دیواری به چسب پشت آن نفوذ می‌کند و باعث از بین رفتن آن می‌شود. اکثر کاغذ دیواری‌های نسل جدید به راحتی از این طریق قابل کندن هستند.

چسب پشت کاغذ دیواری حل‌شونده در آب است و پس از نفوذ آب قدرت خود را از دست داده و کاغذ به راحتی از دیوار جدا می‌شود. باید مطمئن شوید که کاغذ دیواری که به این روش می‌خواهید از دیوار جدا کنید، کاغذ دیواری قابل کندن است. در این نوع از کاغذ دیواری‌ها لایه وینیل کاغذ دیواری به صورت یکجا از روی کاغذ دیواری جدا می‌شود و لایه نازکی از کاغذ بر روی دیوار باقی می‌ماند که می‌توان آن را با آب جدا کرد.

استفاده از آب برای کندن کاغذ دیواری
روش جدا‌سازی کاغذ دیواری از طریق اسپری کردن مستقیم آب

استفاده از مواد شیمیایی

در فروشگاه‌های بزرگ مانند فروشگاه‌های ابزار یراق و یا رنگ، مواد شیمیایی موجود هستند که مخصوص کندن کاغذ دیواری تولید شده‌اند. این مواد به صورت پودر در اختیار عموم قرار دارند، بعد از حل کردن پودر با آب گرم و سرکه به نسبت مناسب، محلول حاصل را بر روی کاغذ دیواری‌ها اسپری کنید. بعد از مدتی چسب کاغذ دیواری با این محلول حل می‌شود. از لبه‌های کاغذ دیواری با چاقو یا کاردک می‌توان کاغذ دیواری را از دیوار جدا کرد.

  استفاده از کاغذ دیواری در آپارتمان؛ فضایی شیک و مدرن در زندگی شما!

گاهی باید مایع رقیق‌کننده مورد استفاده را با برس روی کاغذ دیواری بکشید. در این مرحله سعی کنید روی منطقه‌ی کوچکی کار کنید و کندن آن را آغاز کنید. به دلیل اینکه اگر منطقه بزرگی را به مایع رقیق‌کننده آغشته کنید، قبل از کندن، کاغذ دیواری خشک می‌شود و احتیاج به دوباره‌کاری دارد.

کندن کاغذ دیواری
استفاده از مواد شیمیایی، آب، دستمال و کاردک

استفاده از بخار آب

بله بخار آب! راه ساده برای کندن کاغذ دیواری با بخار آب، استفاده از بخارشوی و یا دستگاه‌های بخار‌کننده برقی است. این دستگاه‌ها با اضافه کردن مقداری آب به مخزن آن، بخار تولید می‌کنند. با دسته بخار‌شوی بخار را روی سطح کاغذ دیواری بکشید. بخار آب به دلیل حرارت زیاد و پاشش ذرات آن به کاغذ، خیلی سریع با چسب پشت کاغذ دیواری حل می‌شوند. پس از آن فقط کافی است که کاغذ دیواری را از سطح دیوار بکشید تا جدا شود. هنگام استفاده از بخار شوی باید نکات ایمنی برای جلوگیری از سوختن دستتان را رعایت کنید و در عین حال باید مراقب باشید که پوشش خشک دیوار بدون آسیب باقی بماند.

استفاده از بخارشوی برای کندن کاغذ دیواری
استفاده از بخارشوی و بخار اب برای کندن کاغذ دیواری از دیوار

جداسازی کاغذ دیواری ساده

بعضی از کاغذ دیواری‌ها بدون هیچ‌گونه مواد شیمیایی و آب هم از دیوار جدا می‌شوند. در این هنگام کافی است به کمک یک کاردک لبه‌ی کاغذ دیواری را از دیوار جدا کرده و سپس به آرامی‌ با کمک دست، کاغذ را از دیوار جدا کنید تا کاغذ پاره نشود. اگر پس از این کار، رد کاغذ دیواری روی دیوار به‌ جا ماند یا هنگام جداسازی قسمتی از دیوار هم کنده شد از روش دیگری مانند استفاده از بخارشور بهره ببرید که طرز استفاده آن را در این مطلب بیان کرده‌ایم.

کندن کاغذ دیواری
کندن لایه‌ی اول کاغذ دیواری وینیل

 

نکاتی که باید قبل از جداسازی انجام دهید

 • قبل از همه وسایل تزئینی، تابلو‌ها و .. از روی دیوار بردارید. اگر امکان این نیست که وسایل‌ را کاملا از اتاق خارج کنید، کافی‌ است وسایل‌ را تا وسط اتاق بکشید و جمع کنید. به این ترتیب دور تا دور اتاق فضای کافی برای کندن کاغذ دیواری وجود دارد. از نایلون‌ها و یا صفحه‌های پلاستیکی برای کف، روی موکت، فرش و یا مبلمان استفاده کنید.
 • موارد مورد نیاز برای کندن کاغذ دیواری شامل: اسفنج یا غلطک رنگ، یک یا دو کارد پهن یا کاردک (بهتر است)، نردبان یا چهار پایه بلند، ابزار اندازه‌گیری و یک آبپاش (می‌تواند آبپاش کشاورزی باشد و یا ظرف مواد شوینده‌ای که قوطی آن خالی شده است.
 • برخی از کاغذ دیواری‌ها به صورت خشک شده نیز می‌توانند از روی دیوار جدا شوند و شاید نیازی به آب یا بخار آب نباشد. می‌توانید خودتان قبل از اقدام به هر کار دیگری آن را امتحان کنید. از گوشه‌ی دیوار که لبه‌ی کاغذ مشخص است، کاردک را  با زاویه‌ی 45 درجه بکشید.
 • اگر کاغذ دیواری به صورت ورقه‌ای جدا نشد و تکه‌تکه شد، یعنی لازم است که از مواد‌شیمیای مخصوص کندن کاغذ دیواری استفاده کنید.
  پوستر دیواری چهره
کاغذ دیواری های کنده شده از روی دیوار
می‌توانید با یک عدد کاردک کاغذ دیواری را جدا کنید.

جداسازی کاغذ دیواری‌های سخت

 • اگر کاغذ دیواری شما با روش‌های گفته شده، به سادگی از دیوارها جدا نشد، بر روی سطح کاغذ دیواری به کمک کاردک یا هر ابزار دیکری که مانع ایجاد خراش عمیق شود؛ بدون آسیب به دیوار پشت کاغذ دیواری برش‌های سطحی ایجاد کنید.
 • سپس اسفنج و یا غلطک مخصوص نقاشی را می‌توانید در محلول ماده شیمیایی و آب گرم فرو ببرید. و به قسمت کوچکی از کاغذ دیواری در حدود ابعاد ۵۰ سانتیمتر در ۵۰ سانتیمتر بکشید. اجازه بدهید رطوبت آب به داخل درزها و شکاف‌های ایجاد شده نفوذ کند. آب گرم چسب را شل و حل می‌کند و این برش‌های کوچکتر کار شما را برای کندن کاغذ دیواری راحت‌تر می‌کنند.
کند ن کاغذ دیواری
بعد از مرطوب شدن کاغذ دیواری با یک عدد کاردک کاغذ دیواری را به آرامی جدا کنید.

استفاده از آب گرم برای کندن کاغذ دیواری

 • برای جدا کردن کاغذ دیواری، تا زمانی‌که چسب زیر کاغذ دیواری شل شود. نیاز است چند بار آب گرم و یا محلول شیمیایی را به سطح روی کاغذ دیواری اسپری کنید. هر بار که متوجه شدید کندن کاغذدیواری مشکل است لازم است دوباره مرطوب کردن کاغذدیواری را تکرار کنید. تکه‌های کوچک باقی مانده بر روی دیوار را با سمباده می‌توان جدا کرد.
 • وقتی کار کندن کاغذ دیواری‌ها تمام شد و تمام تکه‌های کوچک نیز از سطح دیوار پاک شدند. اجازه بدهید که دیوار کاملا خشک شود. احتمالا به سطح دیوار کمی‌چسب و ناهمواری باقی مانده است. برای حل کردن این مشکل از محلول آب و TSP استفاده‌کنید و دیوار را با آن شستشو دهید. تا جایی که دیوار کاملا صاف و مسطح شود. اکنون دیوار آماده نصب کاغذ دیواری جدید است. اگر قصد دارید این‌بار دیوار را نقاشی کنید، لازم است دیوار را ابتدا سمباده بزنید.
کاغذ دیواری و کندن آن
با استفاده از آب‌گرم می‌توانید چسب کاغذ دیواری را شل کنید.

استفاده از بخارشور برای کندن کاغذ دیواری

زمانی که در جداسازی مناسب کاغذ دیواری‌ها، به هیچ یک از سه روش بالا، موفق نشدید باید بخارشور را امتحان کنید. بخارشور را آرام روی دیوار بکشید و بگذارید کاغذ دیواری مرطوب شود. سپس به کمک کاردک لبه‌ی کاغذ دیواری را بلند کنید. اگر دیدید که، هنوز چسب کاغذ دیواری سست نشده دوباره این کار را تکرار کنید.

  مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ
استفاده از بخارشوی برای جدا کردن
بخارشوی‌ها چسب کاغذ دیواری را شل کرده و شما راحت‌تر می‌توانید کاغذ دیواری را جدا کنید.

نکات استفاده از بخارشور برای یادگیری نحوه کندن کاغذ دیواری

 • اگر بعد از استفاده از بخارشور تغییری مشاهده نکردید و بخار به کاغذ دیواری نفوذ نکرده بود، سوراخ‌های ریزی را روی کاغذ دیواری ایجاد کنید.
 • برای نتیجه بهتر، بخارشور را چند ثانیه روی دیوار نگه دارید.
 • اگر بعد از کندن کاغذ دیواری به کمک بخارشور تکه‌هایی از کاغذ روی دیوار باقی مانده بود آن‌ها را به کمک آب‌گرم که در بالا گفته شد پاکسازی کنید.
استفاده از بخارشور
بخارشوی را باید چند بار روی کاغذ بکشید اگه تغییری نکرد به سراغ آب بروید.

کاغذ دیواری با روکش وینیل

برای جدا کردن کاغذ دیواری‌هایی که یک لایه وینیل در سطح آن‌ها استفاده شده است، باید ابتدا لایه وینیل را به کمک کاردک برداشته و سپس دستورالعمل کندن کاغذ دیواری با استفاده از آب را بکار بگیرید.

جداسازی آسان
بعد از کندن لایه اول وینیل کاغذ دیواری‌، برای لایه دوم آب بپاشید و سپس شروع به جدا کردن آن بکنید.

دستورالعمل نحوه کندن کاغذ دیواری از روی دیوار

در ابتدای کار لازم است که دیوار از لوازم تزئینی و دیگر وسایل خالی کنید. لوازم خانگی خود همانند مبلمان یا دکوری را از جلوی دیوار بردارید و زیرانداز یا حوله مرطوبی برای جلوگیری از گرد و غبار استفاده کنید. بعد از خالی کردن دیوار مراحل زیر را دنبال کنید :

 •  با کمک یک دستگاه اسپری، مایعی که برای تسریع جدا کردن انتخاب کردید را بر روی دیوار اسپری کنید.
 •  از گوشه و شکاف پایین دیوار با کاردک لبه کاغذ را بلند کنید اگر این اتفاق به آسانی افتاد این کار را ادامه دهید.
 • برای جدا کردن کاغذ دیواری، از پایین‌ترین قسمت دو طرف کاغذ دیواری را بلند کنید و به سمت بالا بکشید.
 •  اگر کاغذ دیواری سخت بلند شد، از یک کاتر یا تیزبر برای جدا کردن کاغذ استفاده کنید، جوری چاقو یا تیزبر خود را زیر کاغذ بکشید که لایه‌های کاغذ دیواری به طور کامل جدا شوند.
کاغذ دیواری های کنده شده از روی دیوار
برای کندن کاغذ دیواری‌ها عجله نکنید تا کاغذها خیلی تمیز از دیوار جدا شوند.

بعد از کندن کاغذ دیواری دیوارها را پاک کنید

بعد از اتمام کار ممکن است قسمت‌هایی از کاغذ دیواری روی سطح باقی بماند. برای پاک کردن آن به کمک اسفنج و آب داغ دیوار‌ها را بشویید و پس از اتمام کار با یک پارچه تمیز خشک نمایید.

اگر هم میزان باقی مانده‌های کاغذ دیواری، ناچیز است یا اصلا وجود ندارد؛ یک محلول از آب و ماده شوینده ضعیف را روی دیوار اسپری کنید، و به کمک اسفنج نرم، خشک نمایید.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *