مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ

مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ؛ یکی از چالش‌های همیشگی در طراحی دکوراسیون منزل، انتخاب بهترین گزینه بین کاغذ دیواری یا رنگ است. مسلما رنگ به عنوان یک پوشش با قدمت زیاد که مدت‌هاست مورد استفاده قرار گرفته و می‌گیرد، خصوصیات منحصر به خود را دارد، اما این روزها کمتر کسی به خودش زحمت گرفتاری‌های چند روزه به خاطر رنگ‌ زدن سطوح داخلی منزل و بعد از آن نیز تحمل بوی ناشی از آن برای مدتی طولانی را می‌دهد.

 

 ویدئو مقایسه کاغذ دیواری و رنگ

 

 

Wallpaper
بافت زیبای کاغذ دیواری پارچه‌ای و نمای شگفت‌انگیز دیوار

اجرای کاغذ دیواری گزینه‌ی مناسبی برای جایگزینی رنگ است چرا که قیمت مناسب‌تری دارد و سختی‌های رنگ کردن، مانند تحمل بوی آن و زمانبر بودن پروسه رنگ کاری را به همراه ندارد. مزایای استفاده از کاغذ دیواری به عنوان سندی برای اثبات مناسب بودنش شناخته می‌شود.

مزایای کاغذدیواری نسبت به رنگ
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 7082 طرح ترکیبی گلدار مناسب نشیمن

کاغذ دیواری مده یا رنگ

تصمیم‌ گیری در مورد نحوه ست کردن دیوارها با وسایل و مبلمان کار راحتی نیست. اینکه شما رنگ را انتخاب کنید یا کاغذ دیواری به عوامل مختلفی بستگی دارد. امروزه آنچه که به عنوان مد و ترند شناخته می‌شود برای هرکسی معنای متفاوتی دارد.

Wallpaper
کاغذ دیواری بافت‌دار مونوکروم مناسب برای فضاهای نورگیر

عده‌ای طبق رنگ سال و با توجه به طرح‌های مورد‌ پسندشان کاغذ دیواری را برمی‌گزینند و عده‌ای از آنچه که میان مردم محبوبیت بیشتری دارد بهره می‌برند.

کاغذ دیواری در فضای هتل
بسیاری از هتل‌های لوکس تلفیقی از رنگ و کاغذ دیواری را برای دیوارپوش‌های اتاق‌های خود انتخاب می‌کنند.

در تعریف زیبایی می‌توان بیان کرد که مد و ترند در واقع همان چیزی است که دل شما را ببرد و نگاه شما در یک لحظه به خود جذب کند. اگر در مواجه با رنگ یا کاغذ دیواری چنین حسی پیدا کردید یقینا دیگران هم با انتخاب شما همان حس را خواهند داشت و این همان هدفی است که یک طرح اساساً بعنوان ترند شناخته می‌شود.

Wallpaper
ایجاد تعادل در دکوراسیون با استفاده از کاغذ دیواری

به همین دلیل برای به روز بودن، آن چیزی را پیدا کنید که درون شما و احساسات‌تان نهفته است در این صورت قطعا به هدف‌تان خواهید رسید.

Hotel Wallpaper
ایده استفاده از کاغذ دیواری برای لابی هتل‌ها

قابلیت شستشو

دغدغه همه کسانی که می‌خواهند دکور دیوارهای‌شان را تغییر دهند، قابلیت‌ شستشوی گزینه‌ای است که می‌خواهند انتخاب کنند. خوشبختانه، هم رنگ‌ها و هم کاغذ دیواری‌ها دارای مدل‌هایی هستند که قابلیت شستشو دارند. به همین خاطر، هر دو گزینه از این نظر با هم برابری می‌کنند و شما می‌توانید نوع قابل شستشو را از میان هر یک از آن‌ها که انتخاب کرده‌اید، پیدا کنید تا به مشکلی برخورد نکنید.

Wallpaper
ایده ست کردن کاغذ دیواری با اکسسوری‌ها

سادگی شستشو از جمله مواردی است که می‌تواند به عنوان یک امتیاز ویژه در انتخاب کاغذ دیواری محسوب شود. کاغذ دیواری علاوه بر قابلیت شستشو، امکان تمیز کردن لکه‌ها را به ساده‌ترین روش ممکن برای شما فراهم می‌کند.

Wallpaper
بکارگیری پوستر دیواری برای یک دیوار

قابلیت شست‌و‌شو در کاغذ دیواری به شما کمک می‌کند هنگام کثیف شدن کاغذ دیواری یا نشستن گرد و غبار روی آن، بتوانید کاغذ دیواری را به شکل اول خود در بیاورید. این گزینه نسبت به رنگ که پروسه شست‌و‌شو را نمی‌توان در آن انجام داد بسیار مناسب است.

قابلیت شستشو
امکان تمیز کردن راحت و سریع لکه‌ها را برای شما فراهم می‌سازد.

تنوع طرح

مسلما یکی از مهم‌ترین مواردی که بعنوان مزایای کاغذ‌ دیواری نسبت به رنگ می‌باشد، تنوع بی‌نظیر و فوق‌‌ العاده طرح‌های آن است. دنیای طرح و رنگ کاغذ دیواری‌ها آنقدر گسترده و جذاب است که می‌توان برای هر فضایی و با هر سلیقه‌ای یک گزینه مناسب از میان انواع موجود انتخاب کرد.

  چسب کاغذ دیواری چیست و چگونه بهترین چسب را انتخاب کنیم؟
Blue Wallpaper
چیدمان به سبک کلاسیک با الهام گرفتن از رنگ آبی

زمانی که شما رنگ را به عنوان پوشش نهایی دیوارهای خود انتخاب می کنید، هرگز قادر نخواهید بود از اجرای طرح‌های مختلف و دلخواه خود در فضا بهره‌مند شوید، در حالی که کاغذ دیواری با تنوع الگوهای مختلف خود می‌تواند به سادگی جهت ایجاد چنین منظوری مورد استفاده قرار گیرد. کاغذ دیواری‌ها طرح‌های بی‌نظیر و گوناگونی دارند. این طرح‌ها آنقدر متنوع هستند که شما می‌توانید در تناسب با هر سبکی از دکوراسیون به انتخاب گزینه دلخواه بپردازید. هر فرد می‌تواند برای اتاق خود کاغذ دیواری دلخواهش را انتخاب کند.

مزایای کاغذدیواری نسبت به رنگ
طرح‌های متنوع کاغذ دیواری می‌تواند در تناسب با هر دکوراسیونی به شما کمک کند.

عمر طولانی

از دیگر قابلیت‌های کاغذ‌ دیواری که آن را به یک انتخاب فوق‌العاده تبدیل می‌کند، عمر طولانی و دوام بسیار زیاد آن است. همان‌ طور‌ که احتمالا خودتان هم می‌دانید، رنگ پس از مدتی ظاهر روزهای کاغذ دیواری رنگ اول خود را از دست می‌دهد. این تغییر شکل در طول زمان به دلیل عوض شدن رنگ و غبار گرفتن و ورقه شدن اتفاق می‌افتد.

Wallpaper
گرما بخشیدن به اتاق به کمک کاغذ دیواری مسی

حتی در مواردی نیز دیده می‌شود که در اثر تکان‌های ناشی از زلزله یا ساختمان سازی‌های مجاور، ترک‌های سطحی و همچنین عمیق در سطح دیوار به وجود می‌آید که ظاهر ناخوشایندی به آن می‌دهد. کاغذ‌ دیواری به دلیل قابلیت‌هایی که گفته شد، عمر بیشتری دارد و می تواند در طولانی مدت مورد استفاده قرار بگیرد و از این نظر بسیار مقرون‌بصرفه است.

طول عمر کاغذ دیواری
از مزایای کاغذ دیواری می‌توان به طول عمر آن اشاره کرد.

نصب راحت

نکته دیگری که می‌توان از آن به عنوان یکی از امتیازهای بسیار مهم استفاده از کاغذ دیواری یاد کرد، نصب سریع، راحت و بی‌دردسر آن است. نصب کاغذ دیواری در فضای یک خانه یک‌ روزه انجام می‌شود، در‌ حالی که رنگ زدن دیوارهای همین خانه ممکن است یک تا چند هفته به طول بیانجامد.

Wallpaper
معجزه طرح ساده سفید رنگ برای دیوار پشت تخت خواب

همچنین نصب کاغذ دیواری دردسر پوشاندن اسباب و اثاثیه با نایلون را کاملا برطرف کرده و ریخت و پاش آنچنانی هم ندارد. افراد بسیار زیادی هستند که با داشتن تخصص در نصب کاغذ دیواری قادرند در کم‌ترین زمان ممکن فضای منزل شما را به صورت کامل پوشش دهند.

نصب راحت کاغذدیواری
نصب کاغذ دیواری بهتر است توسط نیروی متخصص انجام گیرد.

سرعت اجرا

سرعت اجرا فاکتور مهمی در میان ویژگی‌های مورد نظر کارفرمایان است. رنگ‌های ساختمانی برای اجرا به تجهیزات بسیاری نیاز دارند و خشک شدن‌شان هم زمان‌بر است. درضمن، وقتی می‌خواهید دیوارهای یک‌ فضا را رنگ بزنید، باید وسایل آن فضا را بیرون ببرید، زیرا ممکن‌ است رنگ به آنها پاشیده‌ شود.

Wallpaper
روح بخشیده به فضای خالی به کمک کاغذ دیواری

کاغذ دیواری‌ها چنین مشکلاتی ندارند. آن‌ها زودتر نصب می‌شوند و تجهیزات فراوان هم نمی‌خواهند. برای نصب کاغذ دیواری لزومی ندارد وسایل را تخلیه کنید. اگر دوست داشته باشید در مدت زمان‌های کوتاه، ظاهر دیوارها را عوض کنید، کاغذ دیواری‌ها بهتر هستند. اجرای کاغذ‌ دیواری مشکل ایجاد بو را نیز ندارد و سریعا پس از نصب آن می‌توان از فضا استفاده کرد.

مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 3077 طرح بافت مناسب اتاق خواب

عدم تغییر رنگ

یکی دیگر از مزایای کاغذ‌ دیواری نسبت به رنگ، عدم تغییر رنگ آن با گذشت زمان است. حتی بهترین و مرغوب‌ترین نوع رنگ‌ها هم پس از مدتی کدر و زردرنگ می‌شوند و زیبایی اولیه خود را از دست می‌دهند. این مشکل برای استفاده از کاغذ دیواری به هیچ‌ وجه وجود ندارد، به دلیل اینکه دارای قابلیت ثبات رنگ هستند.

  استفاده از کاغذ دیواری در مراکز درمانی
Wallpaper
ایده ایجاد وجه تشابه بین پوشش دیوار و متریال مبلمان

اگر کاغذ دیواری انتخاب شده از انواع مرغوب باشد، می‌تواند تا سال‌های سال رنگ خود را حفظ کرده و به زیبایی روزهای اول باقی بماند. از جمله خصوصیاتی که جز مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ به شمار می‌آید، خاصیت ثبات رنگ است.

عدم تغییر رنگ
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 7004 طرح راه راه مناسب فضای نشیمن

قیمت مناسب از مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ

اگر بخواهیم بحث قیمت را پیش بکشیم، باز هم می‌توان گفت که هم کاغذ دیواری و هم رنگ ساختمانی دارای انواع مختلفی هستند که در میان آن‌ها می‌توان گزینه‌هایی با قیمت‌های کم یا زیاد پیدا کرد. بنابراین، شما می‌توانید با هر بودجه‌ای که در نظر گرفته‌اید، کاغذ دیواری یا رنگ مناسب را تهیه کنید. در واقع، قیمت نباید برای شما یک مانع در نظر گرفته شود.

Wallpaper
یکی از بهترین مزیت کاغذ دیواری نسبت به سایر دیوارپوش‌ها، قیمت مقروب به صرفه آنهاست.

بزرگ نمایی

شاید بپرسید که بزرگ‌نمایی چه ربطی به رنگ و کاغذ دیواری دارد؟ پاسخ این است که رنگ‌ها و کاغذ‌ دیواری‌های براق قادر هستند با بازتاب نور، فضا را روشن‌تر و دلبازتر کنند. این‌گونه است که بحث بزرگ نمایی در میان ویژگی‌های آن‌ها مطرح می‌شود. لازم به ذکر است کاغذ‌ دیواری‌هایی با سطح نسبتا براق و رنگ‌ روشن می‌توانند به بزرگ‌ نمایی فضا کمک کنند.

مزایای کاغذدیواری نسبت به رنگ
نمونه‌ای از کاغذ دیواری که کمک می‌کند فضای نمشین را دلباز‌تر و روشن‌تر دیده شود.

عایق بودن از مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ

کاغذ‌ دیواری‌های زیادی وجود دارند که به‌ خاطر ضخامت‌شان در نقش یک پوشش آکوستیک و عایق حرارتی و برودتی عمل می‌کنند. به همین خاطر، کاغذ دیواری‌ها برای مکان‌های شلوغ و پر سر و صدا مناسب‌تر هستند. رنگ‌ها نمی‌توانند عایق خوبی باشند و از این نظر امتیاز خوبی نمی‌گیرند.

کاغذ دیواری
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 3070 طرح راه راه مناسب هال

پوشاندن نقص ها از مزایای کاغذ‌ دیواری نسبت به رنگ

کاغذ‌ دیواری‌ها می‌توانند به خوبی، نقص‌های دیوار، مثل ترک‌ها، لكه‌ها، فرورفتگی‌ها، برآمدگی و موج‌ها را پوشش‌ داده و از چشم پنهان کنند. رنگ‌ها این‌گونه نیستند و نمی‌توانند عیوب دیوار را بپوشانند. در ضمن، اگر یکی از اضلاع فضای مورد نظر آسیب ببیند، به جای نقاشی و مشکلاتش می‌توان به سرعت با اجرای کاغذ دیواری، مشکل را حل کرد. 

ترمیم دیوار
نمونه‌ای از ترمیم دیوار توسط کاغذ دیواری که به خوبی پوشیده شده است.

کاغذ‌ دیواری‌ها به خاطر طرح‌های خاصی که دارند، می‌توانند نقش نقطه کانونی را در فضای مورد نظر شما ایفا کنند. نقطه کانونی به نقطه یا بخشی از فضا گفته می‌شود که عناصر دیگر دکوراسیون، حول آن چیده می‌شوند.

Wallpaper
ایده استفاده از کاغذ دیواری برای حمام در قسمتی که رطوبت کمتر است

این نقطه، معمولا توجه‌ها را به سمت خود جلب می‌کند. شما می‌توانید با نصب کاغذ‌ دیواری روی یکی از دیوارها، آنرا به نقطه‌ کانونی تبدیل‌ کنید و به فضای مورد نظرتان شخصیت‌ و جذابیت بدهید. این کاری است که رنگ از پس آن برنمی‌آید.

bed Wallpaper
پوشاندن دیوار پشت تخت خواب با طرحی آرامش بخش و خنثی

کاغذ دیواری یا رنگ؟

با بررسی مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ می‌توان در نهایت تصمیم گرفت که کدام‌ یک برای محیط و فضای ما مناسب است. اگر چه می‌توان تلفیقی از هر دو را برای استفاده در یک فضا به کار‌برد و این تلفیق می‌تواند به فضا جلوه خاصی دهد.

Wallpaper
ایده خاص بکارگیری طرح شلوغ همراه با دکوراسیون شلوغ

مزایای رنگ

 • مورد پسند همه است.
 • تصمیم‌گیری در مورد رنگ آن به مراتب راحت‌تر است.
مزایای رنگ
نمونه‌ای از مراحل آماده سازی رنگ‌کاری در فضای خانه

معایب رنگ

 • پروسه آن زمان‌بر است.
 • بوی حاصل از رنگ‌آمیزی تا مدت‌ها در خانه ماندگار است.
 • تنوع زیادی ندارد و امکان ایجاد طرح در آن بسیار کم است.
 • به فضا عمق نمی‌دهد.
 • هزینه‌ی رنگ نسبت به کاغذ دیواری بیشتر است.
  متراژ هر رول کاغذ دیواری + نحوه محاسبه تعداد رول مورد نیاز
Wallpaper
استفاده از کاغذ دیواری لاکچری در فضای پذیرایی

مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ

 • نصب و اجرای کاغذ دیواری آسان و سریع است.
 • برای اجرای آن نیازی به جمع‌آوری کل وسایل منزل ندارید.
 • بعد از نصب خانه شما به نظافت طاقت‌فرسا احتیاجی ندارد.
 • تنوع بالایی در طرح و رنگ دارند و از این نظر می‌توانید دکوراسیون مخصوص به خود را داشته‌ باشید.
 • به عنوان یک عایق عمل می‌کند.
کاغذ دیواری
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 7134 طرح ترکیبی داماسک مناسب فضای هال

 

تنها عیبی که ممکن است کاغذ دیواری نسبت به رنگ داشته باشد، خستگی از طرح آن است که می‌توانید به محض این که چنان احساسی داشتید آن را به راحتی با طرح دیگری جایگزین کنید.

 

Wallpaper
ایده استفاده از کاغذ دیواری رنگ روشن برای دیوارهای راهرو و راه پله باریک

نکات مهم مزایای کاغذ دیواری نسبت به رنگ

امروزه کاغذ دیواری‌ها با قابلیت‌های منحصربفردی در حال تولیدند به گونه‌ای که بعنوان اولین تصمیم در بازسازی خانه به فکر نصب و یا تعویض آن‌ها می‌افتیم. چند مورد از قابلیت‌های چشمگیر در تولید کاغذ دیواری‌های معاصر سازگاری با محیط زیست، پایین آوردن امکان اشتعال، جلوگیری از گرد و غبار و فاقد مواد شیمیایی مضر را باهم بررسی می‌کنیم.

کاغذ دیواری در پشت تلویزیون
کاغذ دیواری را می‌توان برای دیوارهای پشت تلویزیون در نظر گرفت

سازگاری با محیط زیست

ویژگی‌های کاغذ دیواری تنها در جنس و رنگ و طرح آن خلاصه نمی‌شود بلکه بسیاری از افراد به کاغذ دیواری‌های پایدار و سازگار با محیط زیست اهمیت زیادی می‌دهند. جنگل‌هایی هستند که ارزش حفاظت خاصی دارند مانند جنگل‌های بکر استوایی، بنابراین برای تولی کاغذ دیواری از چوب آن‌ها استفاده نمی‌شود.

 

Wallpaper
استفاده از رنگ‌های گرم و تکمیل آن به کمک یک پوستر دیواری، برای دکوراسیونی بسیار دلنشین

 

اساس کاغذ دیواری‌های سازگار با محیط زیست چوب‌هایی هستند که از جنگل‌هایی با مدیریت پایدار که مطابق استانداردهای زیست محیطی کار می‌کنند، استخراج می‌شوند.

 

کاغذ دیواری انتزاعی مناسب دفتر کار
کاغذ دیواری انتزاعی مناسب استفاده در فضاهای اداری لاکچری

کاغذ دیواری های ضد حریق

در بین دیوارپوش‌ها، اکثر دیوار پوش‌های پارچه‌ای با قابلیت ضد‌حریق عرضه می‌شوند. این قابلیت باعث می‌شود که در هنگام آتش‌سوزی حجم آتش بیشتر نشود.

Wallpaper
ایده تلفیق کاغذ دیواری و وسایل سفید و چیدمان مینیمال بهترین انتخاب برای دکوراسیون مدرن

 

در بروز‌ترین فناوری تولید کاغذ دیواری‌های ضد حریق از یک سنسور حساس به حرارت استفاده می‌شود که در صورت آتش‌سوزی به رسانا تبدیل شده و علائم هشداری صدا و چراغ هشداری را از خود بروز می‌دهد.

 

کاغذ دیواری مناسب فضای نشیمن
کاغذ دیواری‌ها ضد گرد و غبار می‌باشند، بنابراین با خیالی راحت رنگ‌های روشن را انتخاب کنید.

عدم نشستن گردو غبار روی کاغذ دیواری

در کاغذ دیواری‌های نسل جدید از یک لایه روی سطح استفاده می‌شود که قابلیت الکتریکی ساکن را از بین برده و مانع از جذب گرد و غبار و آلودگی‌های موجود در هوا روی سطح کاغذ دیواری می‌گردد.

 

کاغذ دیواری
طراحان امروزه بهترین انتخاب را تلفیق رنگ و کاغذ دیواری می‌دانند

کاغذ دیواری های فاقد مواد شیمیایی

در تولید این کاغذ دیواری‌ها به جای استفاده از فرآورده‌های نفتی مانند کربن که برای محیط زیست و انسان‌ها مضر هستند از مواد خام و طبیعی که تجدید‌پذیرند مانند PVC (در کاغذ دیواری وینیل) استفاده می‌شود.

 

کاغذ دیواری اتاق خواب
استفاده از رنگ آبی در طراحی این اتاق خواب توانسته آرامش و زیبایی را به همراه خود بیاورد.

بهترین دکوراسیون تلفیقی از کاغذ دیواری و رنگ

با تمامی تعاریفی که از کاغذ دیواری و رنگ شد، بهترین دکوراسیون تلفیقی از رنگ و کاغذ دیواری می‌باشد. زمانی که شما دیوار شاخص خود را با کمک طرح‌های متنوعی که کاغذ دیواری دارد بپوشانید، می‌توانید به آسانی دیوارهای غیرشاخص یا ثانویه را با کمک رنگ زیبا نمایید. تلفیقیی از این دو دیوارپوش می‌تواند بهترین و زیباترین نتیجه را برای شما دربر داشته باشد.

به این مطلب امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.