چگونه آشپزخانه خود را کاغذ دیواری کنیم؟

این روزها استفاده از کاغذ دیواری در طراحی دکوراسیون منزل به‌ قدری محبوب و فراگیر شده که حتی به فضای آشپزخانه نیز راه پیدا کرده است. استفاده از کاغذ دیواری در طراحی داخلی آشپزخانه شاید چندان به نظر شما شناخته شده نباشد، اما به خوبی می‌تواند جای گزینه‌هایی مثل کاشی، دیوارکوب و موارد دیگر را گرفته و فضای جذاب و خاصی به آشپزخانه شما هدیه کند. ما در این مقاله قصد داریم به نحوه‌ی چگونه آشپزخانه خود را کاغذ دیواری کنیم را به شما بیاموزیم.  

کاغذ دیواری فضای آشپزخانه
کاغذ دیواری طرح گلدار رونده کد 4073 از آلبوم اورانیوم

معمولا طرح‌های خاصی برای طراحی داخلی آشپزخانه استفاده می‌شوند که از لحاظ ظاهری با مدل‌های مورد استفاده برای دیگر فضاها کمی‌ فرق دارند.

کاغذ دیواری آشپزخانه
نمای کاغذ دیواری طرح استوایی در آشپزخانه

آشپزخانه خود را کاغذ دیواری کنیم؟

آشپزخانه از اجزا و بخش‌های متفاوتی تشکیل شده‌ است که باید هم به مساله عملکردی بودن فضای کار و هم مساله زیبایی بصری توجه نمود. جدا از وسایل آشپزخانه که باید هنگام خرید دقت لازم را به کار برد، دیوار آشپزخانه جز مهم‌ترین بخش‌ها در طراحی داخلی یک آشپزخانه به شمار می‌رود. دیوار آشپزخانه در نگاه اول مورد توجه قرار می‌گیرد، ابتکار و انتخاب بهینه برای پوشش دیوار می‌تواند نقش بسازایی در ظاهر کلی آشپزخانه داشته باشد.

کاغذ دیواری آشپزخانه
تم زیبای رنگ سبز در آشپزخانه در کنار کاغذ دیواری استوایی

 با استفاده از کاشی چگونه آشپزخانه خود را کاغذ دیواری کنیم 

از گذشته همواره برای پوشش دیوار آشپزخانه از کاشی استفاده می‌شده است چرا که چربی ایجاد شده توسط پخت‌و‌پز و شستشو، این نگرانی را ایجاد می‌کرد که دیوار‌ها به نحوی باشند که کاملا قابلیت شست‌وشو با آب را داشته باشند. اما امروزه به لطف تکنولوژی‌های جدید در تولید متریال‌های جدید می‌توانید کمی‌ ابتکار عمل به خرج دهید و این بار به جای کاشی از کاغذ دیواری قابل شستشو استفاده نمایید و از طرح خلاقانه کاغذ دیواری برای فضای آشپزخانه لذت ببرید. خوبی آن این است که هر زمان که احساس کردید دلتان را زده است به سادگی می‌توانید آن را با نمونه دیگری جایگزین کنید در حالی که تغییر و تعویض پوشش کاشی آشپزخانه به راحتی امکان‌پذیر نیست.

کاغذ دیواری طرح کاشی
نمونه از کاشی کاری ریز روی دیوارهای آشپزخانه

طرح‌های بین کابینتی

طرح‌های کاغذ دیواری بین کابینتی بی‌نهایت متنوع هستند. انتخاب آن به ذوق و سلیقه شما بستگی دارد. اگر خواهان طراحی آشپزخانه خاص و متفاوت هستید، باید از کاغذ دیواری متفاوت استفاده کنید. انتخاب کاغذ دیواری می‌تواند صرفا به دیوار بین کابینتی محدود نشود. می‌توانید کاغذ دیواری را برای دیوار آشپزخانه قسمتی که یخچال و یا میز غذاخوری قرار می‌گیرد نصب کنید. مطمئن‌ باشید یک دکوراسیون‌مدرن و شیک ایجاد می‌کنید که فضایی‌ صمیمی‌ برای صرف‌ صبحانه و غذا در طول روز برای شما و مهمانان‌تان خواهد‌ بود.

کاغذ دیواری آشپزخانه
طرح‌های هندسی برای بین کابینت‌ها بسیار شیک و متفاوت هستند.

 

طرح راه راه

از میان طرح‌های کاغذ دیواری که برای فضای آشپزخانه مناسب بنظر می‌رسند، می‌توان طرح راه راه را نیز پیشنهاد کرد. طرح‌های راه راه هم عموما به فضای خاصی تعلق ندارند و کاربرد آن‌ها در همه فضاها دیده می‌شود. این طرح‌ها جذاب و شیک هستند و می‌توانند آشپزخانه شما را بسیار متفاوت و منحصربفرد جلوه بدهند. طرح‌های راه راه در مدل‌های مختلفی وجود دارند و رنگ‌های متعددی را نیز برای انتخاب ارائه می‌دهند. می‌توانید رنگ برخی از خطوط آن‌ها را با کابینت‌ها یا دیگر قسمت‌های آشپزخانه ست کنید.

  کاغذ دیواری پذیرایی را با توجه به 9 نکته خاص انتخاب کنید!
کاغذدیواری راه راه اشپزخانه
ایده تغییر ارتفاع بین کابینت‌ها از نظر بصری توسط کاغذ دیواری راه راه

طرح نوشته دار

یک طرح‌ مدرن که این‌ روزها نظر خیلی‌ها را به‌ خود جلب‌کرده و در طراحی دکوراسیون بسیاری‌ از قسمت‌های منزل بکار می‌رود، طرح نوشته‌دار است. طرح‌های نوشته‌دار هم می‌توانند با توجه به این‌که استفاده عمومی‌تری دارند، برای فضایی مثل آشپزخانه مناسب باشند. برخی از این طرح‌ها بطور کلی ساده هستند و تنها در قسمت‌هایی از آنها نوشته‌هایی به چشم می‌خورد.

کاغذدیواری طرح نوشته دار آشپزخانه
کاغذ دیواری طرح نوشته بهتر است روی یک دیوار اجرا شود

طرح پوستری

کاغذ دیواری‌های پوستری هم به‌ خوبی در میان مردم شناخته‌ شده و جای خود را در میان مدل‌های دیگر باز کرده‌اند. این کاغذ دیواری‌ها قابلیت این را دارند که با اجرا در هر فضایی تغییرات بسیار چشمگیر و خاصی در محیط آنجا بوجود بیاورند. کاغذ دیواری‌های پوستری در واقع یک تصویر بزرگ برچسب‌دار هستند که روی‌ سطح موردنظر شما نصب‌شده و ظاهر یکدست و یکپارچه‌ای از آن تصویر ایجاد می‌کنند. این انواع را می‌توانید با طرح موردعلاقه خود در اندازه‌ای متناسب با فضای بین کابینت‌ها یا محل‌های دیگر آشپزخانه سفارش دهید.

کاغذ دیواری آشپزخانه
ترکیب رنگ‌های زرد و آبی جلوه‌ای ویژه به آشپزخانه می‌دهد

طرح هندسی

طرح هندسی یکی از طرح‌های موجود در میان انواع کاغذ دیواری است که برای طراحی فضاهای گوناگونی کاربرد دارد. آشپزخانه هم یکی از این فضاهای متعدد است که می‌توان به کمک الگوهای هندسی ظاهر زیبایی به آن داد. طرح‌های هندسی از آنجا که مخصوص قسمت‌ خاصی طراحی نمی‌شوند با همه‌ جور سبکی‌ هارمونی ایجاد می‌کنند، برای استفاده در آشپزخانه نیز مناسب می‌باشند. شما می‌توانید به سادگی کاغذ دیواری‌های دارای الگوی هندسی را با هر سبک کابینت و دکوراسیونی که در آشپزخانه خود دارید، هماهنگ و همنشین کرده و به زیبایی دیوارها را پوشش دهید.

کاغذدیواری طرح هندسی اشپزخانه
اجرای طرح هندسی روی دیوارهای آشپزخانه بهتر است برای تک دیوار باشد

کاغذ دیواری آشپزخانه با کابینت نقره‌ای

رنگ نقره‌ای همان رنگ طوسی یا خاکستری درخشان است. این رنگ جذاب نیز همانند رنگ طوسی قابلیت ست شدن با هر دکوراسیونی را دارد. استفاده از این رنگ در دکوراسیون سبک مدرن بسیار تاثیر‌گذار است؛ و قدرت این را دارد که فضای آشپزخانه را درخشان و خاص گرداند. استفاده از کاغذدیواری‌های تیره نظیر مشکی، آبی و قهوه‌ای در کنار کابینت‌های نقره‌ای ترکیب رنگی بسیار زیبایی را می‌سازد. همچنین کاغذدیواری‌های رنگ روشن مانند سفید، کرم، استخوانی و… در کنار کابینت‌های نقره‌ای فضایی درخشان و بی نظیر را پدید می‌آورند.

کاغذ دیواری کرم با کابینت نقره‌ای
بهتر است برای آشپزخانه با تم نقره‌ای از کاغذ دیواری با طرح‌های ساده و مدرن استفاده شود.

کاغذ دیواری آشپزخانه با کابینت سفید

رنگ سفید در گروه رنگ‌های خنثی قرار می‌گیرد. این رنگ در کنار هر رنگی قراربگیرد درخشش خود را حفظ می کند. خصوصیت بارز رنگ سفید نمایان کردن هرگونه کثیفی وآلودگی است و از آنجا که آشپزخانه مکانی است که بهداشت و پاکیزگی آن ارتباط مستقیمی با سلامتی دارد، استفاده از این رنگ در آشپزخانه بسیار کارآمد است. کابینت‌های سفید آشپزخانه قابلیت ست شدن با کاغذدیواری درهر طرح و رنگی را دارند. از اولین رنگ کاغذدیواری پیشنهادی در کنار کابینت سفید کاغذدیواری نقره‌ای است. این کاغذدیواری در کنار کابینت سفید آشپزخانه‌ای روشن و درخشان را به وجود می‌آورد. کاغذدیواری سفید طلایی در آشپزخانه با کابینت‌های سفید آشپزخانه‌ای لوکس و بی نظیر را به وجود می آورد. همچنین کاغذدیواری مشکی در کنار تضادی که با رنگ سفید کابینت‌ها ایجاد می‌کند، هرگز از مد نمی افتد.

  کاغذ دیواری چیست؟ هنری زیبا و خلاقانه در دکوراسیون داخلی!
کاغذ دیواری آشپزخانه با کابینت سفید
دکوراسیون آشپزخانه سفید-مشکی، از جمله رنگ‌های پرطرفدار در آشپزخانه‌های ایرانی محسوب می‌شوند.

کاغذ دیواری برای آشپزخانه کوچک

انتخاب کاغذدیواری برای فضای کوچک، بایستی به گونه‌ای انجام پذیرد که فضا کوچکتر از چیزی که هست نشان داده نشود. کاغذدیواری با طرح‌های درشت و شلوغ باعث کوچک نمایان شدن فضا در آشپزخانه‌های با ابعاد کم می‌شود، و بهترین انتخاب استفاده از طرح‌های ساده‌ی کاغذدیواری با رنگ‌های روشن است که به بزرگ‌تر نمایان شدن فضای داخلی کمک می‌کند. اگر علاقه‌ی زیادی به استفاده از کاغذدیواری‌های طرح‌دار دارید، می‌توانید در فضای بین کابینت‌ها از آن‌ها استفاده کنید. و برای سایر قسمت‌های دیوار از کاغذدیواری ساده استفاده نمایید.

کاغذ دیواری برای اشپزخانه کوچک
در زمان انتخاب طرح کاغذ دیواری، توجه به دکوراسیون بسیار حائز اهمیت است.

کاغذ دیواری برای آشپزخانه بزرگ

در آشپزخانه‌های بزرگ، دست شما برای انتخاب هر نوع طرح و رنگی باز است. به‌طوری که به راحتی می‌توانید بر حسب سلیقه دست به انتخاب طرح‌های مختلف کاغذدیواری بزنید. استفاده از کاغذدیواری‌هایی با طرح‌های شلوغ و درشت نظیر درخت و درختچه، هندسی و استوایی بلا‌مانع است. کاغذدیواری استوایی ظاهری شاداب و سرزنده را در آشپزخانه ایجاد می‌کند. بهره‌گیری از طرح‌های ساده کاغذدیواری نیز در آشپزخانه‌های بزرگ امکان‌پذیر است. مخصوصا برای دکوراسیون آشپزخانه‌ی سبک مینیمال، کاغذدیواری ساده بهترین انتخاب برای پوشش دیوار‌های آشپزخانه‌ی شما است.

کاغذ دیواری برای آشپزخانه بزرگ
کاغذ دیواری با طرح‌های برجسته و بزرگ، برای آشپزخانه با سبک مینیمالیست مناسب است.

آشپزخانه خود را کاغذ دیواری کنیم

یکسری از کاغذ دیواری‌ها مخصوص آشپزخانه هستند. به این معنی که در دکوراسیون دیگری نمی‌توان از آنها بهره گرفت. مثل کاغذ دیواری طرح کاشی و یا کاغذ دیواری‌هایی برای بین کابینت‌ها. از طرفی کاغذ دیواری که برای آشپزخانه در نظر دارید حتما باید قابل شست‌و‌شو باشد. در عنوان‌های بعدی بیشتر با طرز استفاده این کاغذ دیواری‌ها آشنا می‌شوید.

کاغذ دیواری آشپزخانه
طرح شاخ و برگ مناسب استفاده روی دیوارهای کوچک است

 با استفاده از طرح کاشی چگونه آشپزخانه خود را کاغذ دیواری کنیم 

از دیگر طرح‌هایی که در طراحی دکوراسیون آشپزخانه بسیار پرطرفدار است و معمولا تنها برای آشپزخانه کاربرد دارد، طرح کاشی است. طرح‌ کاشی به نوعی ایجاد شده که بعد از اجرا دقیقا همان حالتی را به دکور آشپزخانه شما می‌دهد که کاشی خواهد داد.

Kitchen wallpaper
جلوه بی‌نظیر به کمک کاغذ دیواری مات و برجسته

این طرح‌ها مخصوص فضای آشپزخانه تدارک دیده‌ می‌شوند و به‌ همین خاطر یک انتخاب خوب به‌ شمار می‌روند. برخی از طرح‌ها که دارای برجستگی نیز هستند، حالت ظاهری کاشی را خیلی بهتر تشکیل می‌دهند. دقیقا مثل این هستند که دیوارهای آشپزخانه را با کاشی پوشش داده‌ باشید.

کاغذ دیواری طرح کاشی
استفاده از کاغذ دیواری با طرح کاشی برای بین کابینت‌ها

کاغذ دیواری قابل شست و شو

کاغذ دیواری‌های قابل شستشو با کیفیت بالا در طرح‌های مختلف وجود دارد که با سبک‌های کابینت آشپزخانه و وسایل آشپزخانه‌تان هماهنگ شود. حتی اگر از کاشی‌های قدیمی‌ آشپزخانه‌تان خسته شده‌اید، حتما می‌دانید که اگر بخواهید کاشی‌ها را تغییر دهید نیاز به تخریب دارید. حتی اگر بخواهید از کاشی‌های چسبی استفاده کنید، باز هم زمان‌بر و هزینه‌بر است.

  کاغذ دیواری هاوایی
Kitchen wallpaper
نمایی از طرح گل بر روی دیوار شاخص آشپزخانه و ترکیب آن با رنگ زرد

کاغذ دیواری با مقدار کمی‌ زیرسازی سطح دیوار می‌تواند در عرض چند ساعت ظاهر آشپزخانه‌تان را متحول کند. اگر نگران این هستید که شستشو و پاشش آب در قسمت بالای سینک ممکن است بر روی کاغذ دیواری شما تاثیر بگذارد، می‌توانید تا یک ارتفاع را از کاشی استفاده کنید و بالای آن تا سقف، کاغذ دیواری نصب شود. هر چند که کاغذ دیواری‌های جدید و با کیفیت این قابلیت را دارند، اما به طور کلی از کاغذ دیواری برای هر دیواری از آشپزخانه که در نظر دارید می‌تواند استفاده نمایید.

کاغذ دیواری آشپزخانه
ایده استفاده از دیوارپوش با رنگی متفاوت در آشپزخانه مونوکروم

بهترین نوع کاغذ دیواری قابل شستشو

کاغذدیواری‌های نسل جدید با روکش وینیل در مقابل آب و رطوبت نفوذ ناپذیر است و از مقاوت بالایی برخوردار می‌باشد. این قابلیت کاغذدیواری که به دلیل وجود روکش نازک از جنس وینیل روی سطح آن است، به وجود آمده است.

با وجود قابلیت شستشو در کاغذدیواری، دیگر نگرانی برای ایجاد لکه بر روی سطح آنها وجود ندارد و به راحتی می‌توان هر لکه‌ای را با یک دستمال مرطوب و استفاده از کمی مواد شوینده از بین برد و کاغذدیواری را به روز اول خود برگرداند.

 کاغذ دیواری ضد آب PVC

کاغذ دیواری بین کابینتی

بین کابینت آشپزخانه یکی از قسمت‌های دیوار آشپزخانه است‌ که بسیار به‌ چشم می‌خورد چرا که با دو ردیف کابینت بالا و پایین کادر می‌شود. این فضا همیشه در مقابل چشم قراردارد و انتخاب خوب طرح و رنگ آن تاثیر زیادی برای دکورآشپزخانه خواهد داشت. اما اصلا فکر نکنید که حتما باید متریال و کاشی‌های گران‌قیمت را برای دیوارآشپزخانه تهیه‌ کنید تا طراحی داخلی آشپزخانه‌تان فوق‌العاده بشود.

کاغذ دیواری آشپزخانه
برای بین کابینت‌ها بهتر است از کاغذ دیواری‌های مقاوم در برابر شست‌و‌شو استفاده کنید.

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که بین کابینتی طرح متریال طبیعی و یا کاشی علاقمندید، با کاغذ دیواری‌های طرح‌دار، طرح‌کاشی و طرح سنگ‌دکوراتیو، طرح سنگ‌تیشه‌ای می‌توانید دیوار بین کابینت آشپزخانه را پوشش دهید. ظاهر و جلوه‌ای شبیه به سنگ یا کاشی واقعی را نمایش دهید.

Kitchen wallpaper
هارمونی رنگ‌های گرم در آشپزخانه بسیار دلنشین است

هم بسیار ارزان‌تر است و هم اینکه می‌توانید هر چند وقت یکبار طرح کاغذ دیواری را عوض کنید. معلوم است که کندن و نصب کاشی و سنگ بسیار پرهزینه‌تر و زمان‌برتر است. کاغذ دیواری‌های جدید بسیار با کیفیت و قابل شستشو هستند و به راحتی با مواد شوینده و آب تمیز می‌شوند. اگر نگران حرارت گاز یا پخت‌و‌پز برای پشت دیوار گاز هستید می‌توانید شیشه حرارت‌ دیده را بر روی کاغذ دیواری برای محافظت نصب کنید. با این حال بسیاری از کاغذ دیواری‌های خارجی در مقابل حرارت نیز مقاوم هستند، می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید.

 

به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه

  • به نظرم برای آشپزخانه کاشی و سرامیک بهتره
    آخه کاغذ دیواری خیس میشه یا امکان داره حرارت بخوره و بسوزه

    • سلام کاربر گرامی
      بله فرمایش شما صحیح است. ولی تنوع کاغذ دیواری قابل شستشو PVC، بسیار بالاست و هر خریداری با هر سلیقه ای را راضی خواهد نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *