پوستر دیواری

این روزها دنیای دیوارپوش‌ها بسیار گسترده و متنوع شده‌ است. همه روزه مدل‌های مختلفی از این دیوار‌پوش‌ها عرضه می‌شوند. ساخت پوستر دیواری و کاغذ دیواری که به منظور زیباتر کردن فضای داخلی ساختمان‌ها به کار می‌روند، با به کارگیری متریال‌های خاصی صورت می‌گیرد.

پوستر دیواری چیست؟
پوستر دیواری با طرح گلدار مناسب اتاق خواب

یکی از جدیدترین انواع دیوار‌پوش که احتمالا شما هم نامش را شنیده‌اید، پوستر دیواری است. پوستر دیواری یک نوع جدید از کاغذ دیواری است که روش خوبی برای جلب‌توجه می‌باشد. پوسترهای دیواری می‌توانند در یک چشم به هم‌زدن فضای داخلی موردنظر شما را از این‌رو به آن‌رو کنند.

پوستر دیواری چیست؟
با پوستر دیواری طرح منظره، سردی زمستان را در گرمای تابستان تجربه کنید

پوستر دیواری چیست؟

پوستر دیواری یک نوع دیوارپوش مثل کاغذ دیواری است که در ابعاد و طرح‌های مختلف بر روی دیوار نصب می‌شود. پوسترها معمولا روی یکی از سطوح دیوارها به کار می‌روند. علت نام‌گذاری آن‌ها به این شکل نیز این است که تصاویر بزرگی دارند. عدم وجود طرح‌های تکرار‌شونده از اصلی‌ترین تفاوت پوستر و کاغذ دیواری است. این تصاویر می‌توانند بسیار جذاب و تحول‌گرا باشند و محیط را تغییر دهند.

پوستر دیواری چیست؟
آرامش خاطر، با پوستر دیواری طرح جنگل

پوسترهای دیواری به این‌خاطر که در مقیاس بزرگی اجرا می‌شوند، تاثیر بصری زیادی بر محیط می‌گذارند. بهتر است در انتخاب پوسترها از میان کاتالوگ‌ها محتاط باشید، زیرا ممکن است طرحی که انتخاب کرده‌اید پس از اجرا شما را به شکل منفی غافلگیر کند. برخی از کاتالوگ‌ها در این زمینه بهتر عمل می‌کنند، زیرا تصویری از نمونه اجرا شده پوستر در فضای واقعی به نمایش می‌گذارند.

پوستر دیواری چیست؟
تاثیر بی‌نظیر پوستر دیواری طرح برگ، با رنگ‌بندی چشم‌نواز

تصاویر پوستر دیواری

کاغذ دیواری پوستری معمولا با تصویر یک منظره از طبیعت یا موارد مشابه ایجاد می‌شود، بنابراین با انتخاب و اجرای آن‌ها، شما یکی از سطوح فضای موردنظر خود را به یک تصویر بزرگ بدل خواهید کرد. تصویری که می‌تواند بسیار زنده و زیبا بوده و فضا را جذاب نماید. انواع مختلفی از این کاغذ دیواری‌ها موجود است که می‌تواند باتوجه به نوع فضایی که مدنظر دارید، گزینه‌های متنوعی را به شما ارائه دهد.

پوستر دیواری چیست؟
پوستر دیواری مناسب برای اتاق غذاخوری با طرح خاص

کاغذ دیواری‌های پوستری در دفاتر کار، فروشگاه‌ها، منازل و بسیاری از فضاهای دیگر مورد‌ استفاده قرار می‌گیرند. انواعی از این کاغذ دیواری‌ها برای اتاق کودکان و نوجوانان کاربرد داشته و با طرح‌های موردعلاقه این رده سنی طراحی می‌شوند. نوع دیگری از این کاغذ دیواری نیز وجود دارد که مخصوص فضای پشت تلویزیون بوده و درصورتی که بخواهید فضای قرارگیری تلویزیون را از دیگر قسمت‌ها تفکیک کنید، انتخاب جالب و مناسبی خواهد بود. 

طرح کاغذ دیواری پوستری را برخی اوقات می‌توان سفارش داد. در این حالت همان تصویری که مدنظر شماست با پرینتر به اجرا در‌می‌آید.

پوستر دیواری چیست؟
پوسترهای طرح فانتزی مناسب برای فضای اتاق خواب جوانان

پوستر چرمی

این نوع از پوستر به دلیل وجود چرم از نظر اقتصادی به صرفه نیست. در پوسترهای چرمی ممکن است قسمت‌هایی از طرح دارای چرم باشد یا اینکه تمامی پوستر از چرم ساخته شده باشد. در صورتی که طرح کل پوستر، چرمی باشد از نظر وزن سنگین شده و می‌تواند به عنوان یک عایق عمل کند. این پوستر دیواری ویژه دکوراسیون‌های لاکچری و مدرن است.

پوستر دیواری چیست؟
پوستر طرح چرم مناسب شاخص فضای پذیرایی

پوستر بهتره یا کاغذ دیواری

در ابتدا لازم است بدانید که پوستر دیواری با کاغذ دیواری تفاوت دارد. شاید این دو دیوارپوش در نگاه اول خیلی شبیه باشند، اما در طرح و ابعاد با هم فرق دارند. کاغذ دیواری‌ها دارای طرح‌های متناوب هستند که پشت سر‌هم تکرار می‌شود، اما پوسترها یک عکس بزرگ را روی سطح دیوار به نمایش می‌گذارند. از سوی دیگر، جنس این دو دیوارپوش نیز با‌هم متفاوت است.

دیوارپوش چیست؟
پوستر دیواری با طرح پاییز مناسب برای اتاق نشیمن

از دیگر تفاوت‌های پوستر و کاغذ دیواری نصب آنهاست. نصب کاغذ دیواری پوستری به دقت زیادی نیازمند است و افراد مجری کار باید از مهارت زیادی برخوردار باشند. نصب باید به نحوی صورت گیرد که تصویر نهایی یک‌پارچه و یکدست به نظر برسد. این نصب می‌تواند به صورت همپوشان نیز صورت‌ گیرد که در این حالت با قرار گرفتن لبه کاغذها روی یکدیگر، تصویر پیوسته‌ای به دست می‌آید.

پوستر دیواری چیست؟
پوستر طرح طبیعت مناسب شاخص پذیرایی

کاربرد پوستر

پوسترهای دیواری را می‌توان در دفاتر کار، فروشگاه‌ها، منازل و بسیاری از فضاهای دیگر به کار برد. برخی از پوسترهای دیواری مخصوص اتاق کودکان و نوجوانان طراحی شده‌اند. یکی از کاربردهای جدید و جالب پوستر دیواری، استفاده به عنوان پس‌‌زمینه تلویزیون است که دیوار پشت تلویزیون را بسیار جذاب جلوه می‌دهد.

پوستر دیواری چیست؟
پوستر طرح فضا را می‌توان در فضای اتاق خواب نوجوانان مورد استفاده قرار داد.

مزایای استفاده از پوستر

پوسترها می‌توانند حال‌و‌هوای فضا را عوض کنند و به محیط مورد‌نظرتان جلوه بدهند. برخی از پوسترها فضا را از لحاظ بصری دلبازتر و وسیع‌تر نشان‌ داده و عمق آن را افزایش می‌دهند. شما می‌توانید از پوسترها به عنوان یک عنصر دکوری در طراحی داخلی استفاده کنید.

پوستر دیواری چیست؟
پوستر دیواری طرح برگ، جلوه ای خاص از طبیعت سبز

طرح کاغذ دیواری پوستری را می‌توان سفارش داد. شما می‌توانید تصویر مورد‌نظر خود را سفارش دهید تا با پرینتر چاپ و اجرا شود.

دوام بالای آنها نسبت به رنگ کردن یکی دیگر از مزایای پوستر می‌باشد. به این معنی که دیوارهای رنگ شده بعد از مدتی ترک خورده و جلوه براق خود را از دست می‌دهند. اما رنگ و جلوه پوستر‌ها ثبات بیشتری دارد.

پوستر دیواری چیست؟
نمونه از پوستر طرح ساحل به همراه وسایل تزئینی مرتبط فضایی زیبا درست می‌کند

پوستر دیواری برای پذیرایی

نصب طرح‌های مختلف پوستر دیواری بر روی یکی از دیوار‌های سالن پذیرایی بر حسب سلیقه امکان پذیر است. اگر قصد نصب چنین دیوار پوشی را دارید رنگ آن را طوری انتخاب کنید که با رنگ‌های به ‌کار رفته در دکوراسیون سالن پذیرایی هارمونی داشته باشد. استفاده از یک پوستر با طرح و نقش بزرگ در یک سالن پذیرایی کوچک فضای داخلی سالن را کوچک‌تر نشان می‌دهد. به همین منظور بهتر است ابعاد طرح انتخابی را با توجه به متراژ سالن پذیرایی خود در نظر بگیرید و یا از پوستر دیواری‌های سه بعدی استفاده کنید که به دیوار سالن پذیرایی عمق بدهد.

پوستر دیواری چیست؟
پوستر با طرح و نقش طبیعت در یک سالن پذیرایی بزرگ

پوستری دیواری برای پشت تلویزیون

بیشتر طرح‌های پوستر دیواری پشت تلویزیون از طرح‌های گلدار سه بعدی است. طرح‌های هندسی و منظره از دیگر طرح‌های پوستر دیواری برای پشت تلویزیون هستند. در انتخاب طرح پوستر دیواری پشت تلویزیون شلوغی طرح و ابعاد آن را در نظر بگیرید. طرح و نقش پوستر دیواری پشت تلویزیون به گونه‌ای نباید باشد که چشم را از صفحه‌ی تلویزیون منحرف کند. در این صورت در هنگام تماشای تلویزیون چشم‌ها سریع خسته می‌شوند. اصولا در این پوستر‌ها در مرکز  خود دارای یک فضای خالی هستند که مخصوص قرارگیری تلویزیون است.

پوستر دیواری چیست؟
بهتر است در زمان انتخاب پوستر دیواری پشت تلویزیون، از طرح‌های شلوغ خودداری نمایید.

پوستر دیواری پشت تخت

کاغذ دیواری اتاق خواب و پشت تخت خواب بر حسب سن و سال افراد و جنسیت آن‌ها از تنوع بالایی برخوردار است. استفاده از پوستر‌های شخصیت‌های محبوب کارتونی و انیمیشنی توجه کودکان را به خود جلب می‌کند‌. همچنین در نوجوانان دختر و پسر استفاده از پوستر با طرح‌های پسرانه مانند تصاویر فوتبالیست‌ها و ماشین‌ها و در دختران تصاویر دخترانه با طیف رنگی صورتی روشن از پوستر دیواری‌های مناسب برای این گروه سنی هستند. در جوانان استفاده از پوستر دیواری‌هایی با طرح‌های مدرن و هندسی از طرح‌های مناسب برای دیوار پشت تخت خواب آن‌ها می‌باشد. در اتاق خواب والدین بر حسب دکوراسیون اتاق خوابشان از انواع مختلف طرح پوستر برای دیوار اتاق خواب می‌توان استفاده کرد.

پوستر دیواری چیست؟
پوستر دیواری طرح گل، در دیوار شاخص اتاق خواب

نکته مهم نصب پوستر دیواری

یکی دیگر از نکاتی که باید در نصب و اجرای پوستر مورد‌توجه قرار دهید، این است که پوسترها مانند کاغذ دیواری‌ها برای پوشش دادن تمام دیوارهای خانه مناسب نیستند. زیبایی این دیوار‌پوش‌ها به این است که روی یک سطح خاص به کار بروند.

برای این که پوسترها را به درستی به کار ببرید، دیواری که به نظرتان با نصب پوستر زیباتر جلوه می‌کند و نقطه عطف دکوراسیون می‌شود را به این منظور اختصاص دهید.

پوستر دیواری چیست؟
مراحل نصب پوستر به سلیقه و مهارت خاصی نیاز دارد.

 

تفاوت پوستر و کاغذ دیواری

از اصلی‌ترین تفاوت‌های بین پوستر دیواری و کاغذدیواری، می‌توان به داشتن یک الگوی واحد در پوستر دیواری و الگوهای تکرار شونده در کاغذدیواری اشاره کرد. اصولا نصب کاغذ دیواری با یک طرح بر روی تمام دیوارهای یک فضای داخلی مشکلی ایجاد نمی‌کند‌، در حالی که پوستر دیواری را بهتر است تنها بر روی یک دیوار استفاده کرد. از نظر طریقه‌ی نصب و کارایی هر دو شبیه به یک دیگر هستند. به‌طور کلی پوستر دیواری را می‌توان زیر مجموعه‌ای از کاغذدیواری دانست با اختلاف این‌که تعداد الگو‌های تکرار شونده‌ی آن‌ها باهم متفاوت است.

پوستر دیواری چیست؟
در طراحی کاغذ دیواری، الگوها تکرار می‌شوند.

طرح پوستر دیواری

پوستر دیواری از طرح‌های متعددی برخوردار است که به سبب سهولت در انتخاب و مشاهده‌ی تنوع طرح‌ها، تمام آن‌ها در یک‌سری دسته بندی قرار می‌گیرند. برخی از این دسته بندی‌ها شامل پوستر دیواری سه بعدی، گل، نستعلیق، طبیعت، اسپرت، مدرن، کودک، کلاسیک، نستعلیق، پشت تلویزیون، پتینه، لاکچری، چهره و… می‌شوند.

پوستر دیواری چیست؟
انتخاب طرح پوستر دیواری، بایستی براساس سبک و چیدمان دکوراسیون انجام شود.

پوستر دیواری طرح طبیعت

پوستر دیواری با طرح طبیعت شامل تصاویر حیوانات، سنگ، چشم انداز، قاصدک، چوب و… می‌باشد. این طرح‌ها جلوه‌های مختلفی از طبیعت را به تصویر می‌کشند و نصب این تصاویر زیبای طبیعت را در یک فضای داخلی به نمایش درمی‌آورد. استفاده از پوستر دیواری طرح طبیعت در قسمت‌های مختلف یک فضای داخلی علاوه بر زیبایی، نشاط و انرژی بر‌گرفته از طبیعت را در فضا می‌پراکند و محیطی شاداب را به وجود می‌آورد.

پوستر دیواری چیست؟
استفاده از پوستر دیواری طرح طبیعت در اتاق نشیمن

پوستر دیواری سه بعدی

پوستر دیواری سه بعدی، با وجود صاف بودن سطح دیوار، پس از نصب به دیوارها عمق می‌دهد و طرح را به صورت برجسته بر روی دیوار نمایان می‌کند. به‌طوری که طرح‌های روی پوستر واقعی به نظر می‌رسند. تصاویر سه بعدی با ایجاد عمق بر روی دیوار سبب بزرگ نمایان شدن یک فضای داخلی نیز می‌شوند و فضایی خلاقانه‌، مدرن و سرشار از نشاط را به وجود می‌آورند.

پوستر دیواری چیست؟
پوستر دیواری سه بعدی، یکی از پرطرفدارترین طرح‌ها در بازار کاغذ دیواری است.
به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه

    • سلام ودرود
      طرح سفارشی فقط برای پوستر امکان پذیر است نه کاغذ دیواری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *