ست کردن کاغذ دیواری

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان در دکوراسیون منزل نیازمند رعایت نکات ظریف و توانایی شما در دید کلی داشتن به فضا می‌باشد. دیوار‌های خانه در طراحی داخلی و دکوراسیون یک خانه نقش چشمگیری دارند. دیوارها اولین تصویری هستند که درست مقابل چشمان شما هنگام ورود به فضا قرار می‌گیرند. بنابراین تزئین دیوار‌ها می‌توانند به سرعت تاثیر فوق‌العاده‌ای بر زیبایی خانه شما داشته باشد. کاغذ دیواری‌ها برای رسیدن به این هدف کمک بزرگی هستند. شما را سریع و با قیمت متناسب به هدفتان می‌رسانند. حالا که در انتخاب کاغذ دیواری برای دیزاین دیوار خانه‌تان مصمم شدید، طبیعی است که با دنیایی از سوالات و تردید در انتخاب کاغذ دیواری روبرو شده باشید.

کاغذ دیواری چه رنگی را انتخاب کنم؟ کاغذ دیواری مدرن یا کلاسیک؟ کدام دیوار‌ها را کاغذ دیواری کنم، آیا لازم است تمام دیوار‌ها کاغذ دیواری بشوند؟ کاغذ دیواری را با چه ست کنیم؟ این‌ها سوالاتی است که برای هر فردی هنگام خرید کاغذ دیواری پیش می‌آید.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان
ایده کاغذ دیواری راه راه برای نشیمن

نحوه ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان

در انتخاب کاغذ دیواری سعی کنید یک خط مشی را دنبال کنید. همان‌طور که در دکوراسیون فضای داخلی خود این راه را پیش گرفته‌اید. باید همین را ادامه دهید. منظور ما این است که می‌توانید یک عنصر بزرگ دکوراسیون داخلی در فضا را به عنوان راهنما برای ست کردن کاغذ دیواری در نظر بگیرید مثل ست‌کردن کاغذ دیواری با مبلمان، و مطابق با آن پیش بروید.

این عناصر دکوراسیون داخلی می‌توانند پرده‌ها، مبلمان، یک اکسسوری و وسیله دکوراتیو خاص در خانه باشد و یا حتی مدل شومینه شما در خانه می‌تواند در انتخاب کاغذ دیواری خانه شما تاثیرگذار باشد. بنابراین به اصول ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان می‌پردازیم تا بتوانید ایده‌های مختلفی در چیدمان داشته باشید.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان
انتخاب کاغذ دیواری بر اساس وسایل دکوراسیون

نکات خواندنی ست کاغذ دیواری با مبلمان

اگر مبلمان شما دارای روکشی با طرح خاص مثل گل‌های در‌هم یا اشکال هندسی است. انتخاب یک کاغذ دیواری با طرح گلدار یا هندسی در اکثر مواقع کار اشتباهی است. حتی اگر طرح کاغذ دیواری عینا مشابه طرح‌ مبلمان باشد، چرا که هر دو آنها کنار هم، جلوه خود را از دست‌ داده و به‌ خوبی دیده نمی‌شوند.

یکی از تکنیک‌ها، هماهنگ کردن رنگ کاغذ دیواری با رنگ طرح‌های روی مبل است و یا برعکس. اگر یکی از کاغذها طرحدار و خاص است، دیگری را ساده‌تر و یکنواخت‌تر انتخاب کنید تا جلوه بیشتری داشته باشد. بطور مثال: کاغذ دیواری با زمینه تیره و طرح‌های روشن کنار صندلی کرم رنگ و روتختی ساده و بدون طرح و رنگی ترکیبی چشم‌نواز و متناسب بوجود می‌آورد. تصور کنید اگر صندلی و یا رو‌تختی هم دارای پارچه‌ی طرحدار بود، آیا همین جلوه را داشت؟ کاغذ دیواری طرح‌دار، مبلمانی با رنگ خنثی و چند کوسن ساده و تکرنگ که در طیف رنگی دیوار است.

کاغذ دیواری استوایی
ایده پر کردن فضا با استفاده از کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ست با مبل طوسی

مبل طوسی در سال‌های اخیر بیشتر موردتوجه قرار گرفته است. ظاهری مدرن به فضا می‌بخشد و به راحتی می‌تواند تقریباً در هر سبک دکوراسیون یا طرح رنگی ست شود. مبلمان طوسی را می‌توان در سبک داخلی سنتی یا مدرن استفاده کرد. با این حال، انتخاب صحیح طرح و رنگ کاغذ دیواری مناسب مبل طوسی بسیار مهم است. در زیر برخی از مهم‌ترین نکات برای هماهنگی مبل طوسی با کاغذ دیواری اشاره شده است.

کاغذ دیواری طوسی ست با مبل طوسی
رنگ طوسی یکی از محبوب‌ ترین رنگ‌ها در دکوراسیون سبک مدرن است.
 • بهترین انتخاب برای مبلمان طوسی، کاغذ دیواری ساده با زمینه سفید است.
 • از آنجایی که رنگ طوسی، جز رنگ‌های خنثی است، لذا با هر چیدمانی با هر تن رنگی ست می‌شود.
 • می‌توانید ست مبل طوسی خود را با کاغذ دیواری رنگ روشن با گل‌های صورتی ملایم و کوسن‌های به همان رنگ ست کنید.
 • یا اگر طرفدار سبک مدرن هستید و به تازگی مبل طوسی خریداری نموده‌اید، می‌توانید از کاغذ دیواری با طرح‌های انتزاعی و یا هندسی طوسی روشن‌تر از مبل برای دیوارپوش خود استفاده کنید.
 • همچنین ترکیب طوسی روشن با مبل تیره‌تر نیز ظاهری تک رنگ ایجاد می‌کند که برای هر دکوراسیون مدرن-مینیمالیستی مناسب است.
 • رنگ طوسی، تن سردی دارد. اگر می‌خواهید گرمای بیشتری به فضای خود اضافه کنید، می‌توانید آن را با رنگ‌های گرم و پرانرژی ترکیب کنید. و قهوه‌ای روشن یکی از رنگ‌های گرم است که می‌تواند به زیبایی با مبلمان طوسی- خاکستری ست شود.
 • معمولا کاغذ دیواری آبی تیره با مبلمان طوسی، ست نمی‌شود ولی آبی مایل به خاکستری با مبلمان طوسی تیره، جلوه آرامش بخشی به فضا می‌بخشد.
 • اگر می‌خواهید کاغذ دیواری با رنگ تیره‌تر انتخاب کنید، می‌توانید از سبز یشمی ملایم استفاده کنید. فقط پیشنهاد می‌شود از این رنگ فقط در دیوار شاخص استفاده نمایید. چراکه فضا را تیره و دلگیر می‌کند.
 • اگر از کاغذ دیواری گلدار استفاده می‌کنید؛ می‌توانید برای جلوه دادن به مبل طوسی یا خاکستری، از کوسن‌های رنگی و ست با گل‌های کاغذ دیواری استفاده نمایید. استفاده از طرح گلدار برای کاغذ دیواری پشت مبل طوسی، جلوه‌ای چشم نواز و اغواکننده خواهد داشت.

 

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان قهوه‌ای

دکوراسیون با مبلمان قهوه‌ای معمولا با کاغذ دیواری‌های رنگ کرم، طلایی، قهوه‌ای، زرد در سبک کلاسیک و در سبک مدرن با رنگ نارنجی و آبی فیروزه‌ای به خوبی هماهنگ می‌شود.

کاغذ دیواری کلاسیک
نمای مجلل و زیبای کاغذ دیواری کلاسیک در کنار مبلمان هماهنگ

ست کاغذ دیواری طلایی با مبلمان قهوه‌ای، فضای شما را لاکچری و اصیل می‌کند. ترکیب رنگ‌های گرم با طرح‌های لوکس بهترین گزینه برای خانه‌های ایرانی است.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان قرمز

اگر دلتان می‌خواهد کمی‌ انرژی و گرمای رنگ قرمز را متعادل کنید می‌توانید از کاغذ دیواری رنگ طوسی استفاده کنید یا ممکن است از ترکیب رنگ کاغذ دیواری قرمز مشکی استفاده ببرید. رنگ سورمه‌ای نیز رنگ خوبی برای قرمز می‌باشد. قرمز و سبز رنگ‌های مکمل هستند. اگر مبلمان استیل قرمز دارید بهتر است با کاغذ دیواری‌هایی به رنگ کرم با طرح‌های ریز که دارای رنگ قرمز می‌باشد ست کنید.

کاغذ دیواری ناهار خوری
استفاده از کاغذ دیواری خنثی در فضای غذا خوری

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان سورمه‌ای

با توجه به شیک بودن این رنگ می‌توانید در دکوراسیون کلاسیک از کاغذ دیواری سورمه‌ای در کنار رنگ نقره‌ای یا طوسی استفاده کنید. این رنگ در دکوراسیون مدرن با رنگ‌هایی مانند زرد و آبی در طیف‌های روشن‌تر هماهنگ می‌شود.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان
.دکوراسیون بسیار دلنشین با ترکیب رنگ های آبی، زرد و طوسی

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان بنفش

رنگ بنفش هم یک رنگ جذاب و چشمگیر است. برای ست کردن با این رنگ می‌توانید از رنگ مکمل آن یعنی رنگ زرد استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید فضای رسمی‌، به سبک کلاسیک داشته باشد. می‌توانید از طیف‌های رنگ بنفش مانند یاسی استفاده کنید.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان
استفاده از رنگ‌های گرم برای چیدمان نشیمن

 

ست کاغذ دیواری با مبلمان فیروزه‌ای

رنگ فیروزه‌ای، رنگ اصیل و موردعلاقه ما ایرانیان است که جز رنگ‌های سرد محسوب می‌شود. اگر تمایل دارید فضا را آرامش بخش و مینیمالیست نمایید؛ برای مبلمان فیروزه‌ای، از کاغذدیواری‌های ساده، با رنگبندی روشن، تن سرد و خنثی همچون طوسی استفاده نمایید. درصورتی که بخواهید با رنگ‌های گرم، شادابی و نشاط را به محیط بیافزایید، بهتر است از کاغذ دیواری با رنگ‌هایی همچون نارنجی، قرمز، زرد و… استفاده نمایید. تا با ترکیب این رنگ‌ها، ضمن داشتن فضایی آرامش بخش؛ دکوراسیون را از کسل کننده بودن خارج نمایید.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان صورتی

رنگ صورتی یک رنگ لطیف و ملیح است این رنگ توانایی ست شدن با بسیاری از رنگ‌های ملایم را ندارد. بنفش، لیمویی، آبی روشن، سبز آبی، طوسی رنگ‌هایی هستند که می‌توان با آن هماهنگ باشد.

دکوراسیون اتاق کودک
دکوراسیون دلنشین به کمک پروانه‌های مشابه روی دیوار، پرده و روتختی

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان سبز

برای ترکیب رنگی سبز و متعادل شما می‌توانید از رنگ شیری، زرد، لیمویی یا رنگ مکمل آن یعنی قرمز استفاده کنید. استفاده‌ از دو رنگ انرژی و هیجان زیادی را به منزل شما می‌آورد.

 

طراحی فضا به کمک ایجاد تعادل بین کاغذ دیواری و مبل

ست کاغذ دیواری با فرش یا قالیچه

فرش یکی از اصلی‌ترین اجزا دکوراسیون اکثر خانه‌های ایرانی است. که هم جنبه‌ی کاربردی و هم تزیینی دارد. اکثر فرش‌ها دارای نقوش و رنگ‌های در هم و شلوغ هستند و انتخاب یک کاغذ دیواری متناسب با آن نیازمند نکته‌بینی بالایی است. 

دکوراسیون رنگ تیره
دکوراسیون تیره متناسب با روحیه فرد می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد

 

نکات کلیدی برای ست کاغذ دیواری با فرش

به منظور، حفظ تعادل دکوراسیون منزلتان، اگر در نقوش فرش‌تان از تن رنگی گرم استفاده شده است، می‌توانید از کاغذ دیواری و مبلمان با تن رنگی سرد و خنثی استفاده نمایید. همچنین در زمان انتخاب طرح کاغذ دیواری به طرح فرش دقت فرمایید. مثلا کاغذ دیواری‌های طرح ساده با ترکیب رنگی روشن، در کنار فرش‌های پرنقش و نگار، هارمونی و جذابیت بصری بی نظیری را پدید می‌آورند. به طور کلی، تضاد طرح و رنگ کاغذ دیواری با فرش، جلوه فوق العاده‌ای به چیدمان شما می‌بخشد. به شرطی که افراط ننمایید. باز هم به این نکته توجه داشته باشید که اگر فرش دارای طرح و نقش زیادی هست. بهتر است کاغذ دیواری و مبلمان را با طرحی ساده‌تر و ترجیحا یک‌رنگ استفاده شود.

 

ست کاغذ دیواری با پرده

ترکیب رنگ و الگوی دیوارها و پرده، بسیار حائز اهمیت است. اگر مکمل یکدیگر نباشند، ممکن است کسل کننده و یا خسته کننده به نظر بیایند. بهترین کاغذ دیواری زمانی تاثیرگذارتر خواهد بود که در کنار پرده‌های ست و مکمل نصب شده باشند.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام انتخاب پرده متناسب با کاغذ دیواری باید در نظر گرفته شود، الگوی پرده است. پرده‌های ساده و بدون رنگ به خوبی با کاغذ دیواری‌های داماسک، گلدار و یا رنگبندی گرم مطابقت دارند.

  آموزش کندن کاغذ دیواری به روش ساده

الگوهای هندسی، طرح‌های گلدار روی پرده‌های شما نیز می‌توانند با دیوارهای ساده شما هماهنگی خوبی داشته باشند، زیرا رنگ و لعاب خاصی به اتاق شما می‌بخشند. بنابراین کاغذ دیواری‌های طرح‌دار با پرده‌های ساده مناسب خواهند بود.

ست کاغذ دیواری با پرده
هماهنگی کاغذ دیواری و پرده، جلوه خاصی به فضا می‌ بخشد.

ست کردن رنگ کاغذ دیواری

در ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان و دیگر وسایل، انتخاب رنگ یکی از چالش‌ برانگیز‌ترین بخش‌های انتخاب کاغذ دیواری است. اما نیاز به نگرانی نیست. با کمی‌ دانش در رابطه با شناخت رنگ‌ها و ذوق هنری می‌توانید خودتان از نتیجه کار لذت ببرید.

مسئله‌ای که در انتخاب رنگ کاغذ دیواری مهم است این است که مانند نقاشی دیوارها، از ابتدا قبل از خرید وسایل منزل رنگ كل ست و چیدمان‌تان را در نظر داشته باشید. اما با این حال اگر وسایل منزل در خانه چیده شده است و یا اینکه حالا بعد از مدتی قصد باز نصب کاغذ دیواری را دارید باز هم دست شما در ست کردن کاغذ دیواری اصلا محدود نیست.

رنگ‌ها به دو دسته رنگ سرد و گرم تقسیم می‌شوند. رنگ‌های گرم مانند رنگ قرمز، نارنجی و زرد جز رنگ‌هایی هستند که فضایی گرم و پرانرژی ایجاد می‌کنند. بنابراین انتخاب این رنگ‌ها باعث می‌شود که فضایی گرم و دنج داشته باشید. این رنگ‌ها برای اتاق نوجوانان و کودکان رنگ‌های جذابی است. بعضی از افراد از انتخاب رنگ‌های گرم برای اتاق نشیمن نیز لذت می‌برند. چرا که دوست دارند فضایی صمیمی‌ و دوست داشتنی برای معاشرت افراد خانواده ایجاد کنند.

کاغذ دیواری اتاق خواب
ست کردن کاغذ دیواری با سبک روتختی

رنگ‌های سرد

رنگ‌های سرد نیز مانند رنگ‌های طیف آبی، سبز و… می‌باشند. این رنگ‌ها حس آرامش و سکون به فرد می‌دهد. بنابراین رنگ‌های خوبی برای استراحت و تمدد اعصاب می‌باشد. رنگ‌های سرد قدرت زیادی در تاثیر بر رنگ‌های دیگر ندارند. بنابراین نسبت به رنگ‌های گرم رنگ‌های مغلوبی هستند. این رنگ‌ها می‌توانند در سطح پوشش بیشتری از دیوار‌ها در انتخاب کاغذ دیواری مورد‌ توجه قرار بگیرند. در انتخاب این رنگ‌ها برای کاغذ دیواری بهتر است از چند رنگ مکمل گرم‌تر برای اکسسوری‌ها و مبلمان استفاده کرد.

رنگ‌های خنثی طیف طوسی را شامل می‌شود اما رنگ‌هایی مانند کرم، استخوانی، شیری، نسکافه‌ای روشن، خاکی روشن هم جز این دسته رنگ‌های خنثی در انتخاب کاغذ دیواری محسوب می‌شوند. این رنگ‌ها به خوبی می‌توانند با کاغذ دیواری‌های طرح‌دار دیگر ترکیب شوند.

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که کاغذ دیواری‌های روشن فضای شما را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان می‌دهند. البته نمی‌توان جذابیت و خاص بودن کاغذ دیواری‌های تیره را انکار کرد.

 

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان
ایجاد دکوراسیون شیک با استفاده از کاغذ دیواری تیره و مبلمان هماهنگ

ست کردن سبک کاغذ دیواری

اگر سبک دکوراسیون خانه شما کلاسیک با مبل‌های استیل و دکوراتیو‌های پر زرق و برق طلایی و نقره‌ای است، فکر این که کاغذ دیواری‌های هندسی یا مدرن را به خانه‌تان راه بدهید از سرتان بیرون کنید. البته که سلیقه شخصی شما در انتخاب کاغذ دیواری اهمیت دارد. اما ترکیب کلی دکوراسیون خانه شیک و حرفه‌ای نخواهد بود. در قسمت طرح کاغذ دیواری شما با انواع طرح‌ها و مدل‌های کاغذ دیواری که در سبک دکوراسیون کلاسیک قرار می‌گیرد آشنا می‌شوید.

اگر کاغذ دیواری‌های سبک کلاسیک با نقش‌و‌نگارهای پر و پیچ خم را با طرح مبلمان خطوط صاف و مدرن ترکیب کنید، جلوه دکوراسیونی کامل را به خانه شما نخواهد داد. نگاهی به مبلمان و اکسسوری‌های خانه بیندازید. و یا اگر هنوز اینها را خریداری نکرده‌اید یک نگاه کلی به لیست خرید برای وسایل خانه داشته باشید. ببینید که علاقه شما به خرید مبلمان مدرن و رنگ‌های خنثی بیشتر است و یا اینکه رنگ‌های براق و جزئیات پر کار را می‌پسندید. کاغذ دیواری سبک کلاسیک را انتخاب کنید و اگر دکوراسیون اتاق شما شامل میز و صندلی‌های مدرن و رنگ‌های خنثی است، کاغذ دیواری‌های هندسی مانند طرح‌های سه بعدی، طرح‌های دایره‌ای و .. را از قلم نیندازید.

کاغذ دیواری نشیمن
هماهنگی در فضا به کمک کاغذ دیواری

ست کردن طرح کاغذ دیواری

دنیای طرح‌ها و پترن‌ها آنقدر وسیع و متنوع است که محدود به کاغذ دیواری‌ها نمی‌شود. هر روز با توجه به آخرين ترندها طرح‌های جدیدی خلق می‌شود که پای خود را به کاغذ دیواری‌ها نیز باز می‌کنند. بنابراین کاغذ دیواری هم به هیچ‌عنوان در این عرصه جا نمانده و هنگام انتخاب کاغذ دیواری متوجه می‌شوید که هر ساله با دنیای از طرح‌های به روز روبرو هستید که به‌ خوبی با جدید‌ترین سبک‌های دکوراسیون در مجلات دکوراسیون داخلی و پیج‌های اجتماعی مانند اینستاگرام هماهنگ است.

دکوراسیون نشیمن
فضای هماهنگ و بسیار دلنشین با استفاده از تم‌های کرم و نسکافه‌ای

طرح‌های داماسک

طرح‌های داماسک و اسلیمی‌ بطور کلی جز طرح‌های کلاسیک به حساب می‌آیند. و طرح‌های هندسی و سه بعدی، طرح‌های طبیعی مانند طرح چوب، طرح پوست، طرح‌های فانتزی جز کاغذ دیواری‌های مدرن محسوب می‌شوند. فراموش نکنید که این هماهنگی را همیشه در نظر بگیرید.

 • طرح‌های درشت کاغذ دیواری برای فضاهای بزرگی مانند پذیرایی و سالن‌ها مناسب است و ابعاد فضای آنجا را متناسب نشان می‌دهد. طرح‌های ریز کاغذ دیواری نیز برای فضاهای کوچک عالی هستند.
 • استفاده از کاغذ دیواری‌های طرح راه راه برای بلند نشان دادن ارتفاع سقف ترفند خوبی هستند. البته بهتر است از کاغذ دیواری‌های راه راه با خطوط پهن استفاده شود.
 • طرح کاغذ دیواری را می‌توانید با طرح پرده و یا سبک مبل ست کنید. اگر طرح مبل یا پرده شما ساده است. می‌توانید با یک کوسن هماهنگی به وجود آورید.
 • بهتر است از طرح‌های شلوغ و پر کار برای دیوار پشت TV استفاده نکنید تا چشم خسته نشود.
 • خوب است که کاغذ دیواری‌های طرح ساده را برای هماهنگی بصری با کاغذ دیواری‌های طرح‌دار بکار ببرید. می‌توان از رنگی ساده برای هماهنگ شدن با مبلمان یا اکسسوری‌های خاص اتاق استفاده کنید.
کاغذ دیواری نشیمن
کاغذ دیواری راه راه مناسب برای دکوراسیون تیره

ست کردن جنس کاغذ دیواری

جنس کاغذ دیواری به طور کلی در بازار به دو دسته کاغذ دیواری PVC و کاغذ دیواری نانوون تقسیم می‌شود. کاغذ دیوراری‌های پی‌وی‌سی به دلیل روکش پی وی سی که بر روی کاغذ انجام می‌شود معمولا دارای رویه براقی هستند. طرح‌های کاغذ دیواری پی‌وی‌سی دارای برجستگی واضح‌تری نسبت به کاغذ دیواری نانوون است.

این کاغذ دیواری‌های به خاطر رویه پی‌وی‌سی و برجستگی ممکن است دارای بازتاب نور متفاوت‌تری نسبت به کاغذ دیواری نانوون باشند. بنابراین ممکن است با اختلاف نور در طول شبانه روز کمی‌ تیره یا روشن‌تر به نظر بیایند. هرچند که این اختلاف رنگ زیاد نیست. اگر دکوراسیون خانه و یا اتاق شما کلاسیک است می‌توانید از کاغذ دیواری‌های پی‌وی‌سی براق استفاده کنید و یک فضای لاکچری خلق کنید.

کاغذ دیواری سبز
ترکیب عالی از تم سبز در نشیمن

ست کردن با پارچه

کاغذ دیواری‌ها بخاطر ظاهر لطیف و زیبایی که دارند با پارچه‌هایی که از نظر ظاهری همین‌ ویژگی مشترک را دارند خوب ست می‌شوند. برخی از طراحان حرفه‌ای کاغذ دیواری‌های طرح داماسک را با ترکیبی از دیوار‌هایی که با پارچه‌های مخمل لمسه کوبی شدند برای یک دکوراسیون لوکس و خاص بکار می‌برند.

کاغذ دیواری گلدار
ایده کاغذ دیواری گلدار و دکوراسیون هماهنگ با زمینه کاغذ دیواری

ست کردن با متریال طبیعی

کاغذ دیواری‌ها با تنوع بالایی که در طرح‌ها دارند، می‌توانند هماهنگی لازم با سایر وسایل را داشته باشند. کاغذ دیواری‌ها می‌توانند با پوشش دیوارها با قیمت مناسب‌تر و ظاهر شکیل‌تر بسیاری از هزینه‌ها را کاهش دهند. فقط باید از لحاظ سبک و سیاق هماهنگی مطلوبی با متریال دیگر داشته باشند. بدین معنی که بار بصری و ارزشی متناسبی داشته باشند. هنگامی‌ که آن را می‌خواهید با وسایلی همانند وسایل ساخته شده از مواد طبیعی ترکیب کنید به بافت، سطح، رنگ و کیفیت کاغذ انتخابی به دقت توجه کنید.

کاغذ دیواری پذیرایی
ترکیب کاغذ دیواری و چوب در فضای غذا خوری

استفاده از نورپردازی

نورپردازی یکی دیگر از عوامل موثر در ست شدن کاغذ دیواری شما می‌باشد. اصلا از اثر نور بر روی دیواری که کاغذ دیواری شده‌ است غافل نشوید. روشنایی روز و نور مصنوعی دو تاثیر متفاوت بر رنگ کاغذ دیواری شما خواهند داشت. بنابراین به قرارگیری لوسترها، لامپ‌ها و آباژورها در داخل فضای مورد نظر دقت کنید.

در انتخاب دیوار‌ها برای نصب کاغذ دیواری، همواره دیواری را در نظر بگیرید که بیشترین دید را هنگام حضور در فضا داشته باشد. این دیوار می‌تواند دیوار اصلی شما برای انتخاب کاغذ دیواری طرح‌دار باشد. باقی دیوار‌ها طبق سلیقه شما می‌تواند یا کاغذ دیواری ساده انتخاب شود و یا اینکه نقاشی شوند. بدانید که انتخاب کاغذ دیواری طرح‌دار عمق و ویژگی زیادی به فضا اضافه می‌کنند بنابراین سعی کنید در آن ضلع اتاق از جزئیات کمتری استفاده کنید که از لحاظ بصری شلوغ نشود.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان
هماهنگی ترکیب رنگی استفاده شده در کاغذ دیواری با دکوراسیون

 

کلام آخر 

گاهی ممکن است هنگام خرید کاغذ دیواری و با دیدن آلبوم‌ها و نمونه‌های متنوع، طرح خاصی نظر شما را جلب کند اما حتما به این نکته توجه داشته باشید که نمونه‌ای که مقابل شماست در ابعاد کوچک است، در حالی که هنگام اجرا، این طرح در ابعاد بزرگ‌تر و به صورت تکرار شونده کل فضا را می‌پوشاند، در اینجا به کمی‌ تجسم ذهنی نیاز دارید که متوجه شوید پوشاندن کل دیوارهایتان با آن طرح کار درستی است یا خیر. یا اینکه کافیست فقط در قسمت خاصی از دیوارها استفاده شود. ممکن است طرح انتخابی در ابعاد بواقعی با مبلمان و دکوراسیون شما به خوبی ست نشود.

کاغذ دیواری سبز
استفاده از چند اکسسوری رنگی، تعادل را در دکوراسیون خنثی برقرار می‌کند

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان در دکوراسیون منزل نیازمند رعایت نکات ظریف و توانایی شما در دید کلی داشتن به فضا می‌باشد. دیوار‌های خانه در طراحی داخلی و دکوراسیون یک خانه نقش چشمگیری دارند. دیوارها اولین تصویری هستند که درست مقابل چشمان شما هنگام ورود به فضا قرار می‌گیرند. بنابراین تزئین دیوار‌ها می‌توانند به سرعت تاثیر فوق‌العاده‌ای بر زیبایی خانه شما داشته باشد. کاغذ دیواری‌ها برای رسیدن به این هدف کمک بزرگی هستند. شما را سریع و با قیمت متناسب به هدفتان می‌رسانند. حالا که در انتخاب کاغذ دیواری برای دیزاین دیوار خانه‌تان مصمم شدید، طبیعی است که با دنیایی از سوالات و تردید در انتخاب کاغذ دیواری روبرو شده باشید.

  دلایل استفاده از کاغذ دیواری

کاغذ دیواری چه رنگی را انتخاب کنم؟ کاغذ دیواری مدرن یا کلاسیک؟ کدام دیوار‌ها را کاغذ دیواری کنم، آیا لازم است تمام دیوار‌ها کاغذ دیواری بشوند؟ کاغذ دیواری را با چه ست کنیم؟ این‌ها سوالاتی است که برای هر فردی هنگام خرید کاغذ دیواری پیش می‌آید.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان
ایده کاغذ دیواری راه راه برای نشیمن

نحوه ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان

در انتخاب کاغذ دیواری سعی کنید یک خط مشی را دنبال کنید. همان‌طور که در دکوراسیون فضای داخلی خود این راه را پیش گرفته‌اید. باید همین را ادامه دهید. منظور ما این است که می‌توانید یک عنصر بزرگ دکوراسیون داخلی در فضا را به عنوان راهنما برای ست کردن کاغذ دیواری در نظر بگیرید مثل ست‌کردن کاغذ دیواری با مبلمان، و مطابق با آن پیش بروید.

این عناصر دکوراسیون داخلی می‌توانند پرده‌ها، مبلمان، یک اکسسوری و وسیله دکوراتیو خاص در خانه باشد و یا حتی مدل شومینه شما در خانه می‌تواند در انتخاب کاغذ دیواری خانه شما تاثیرگذار باشد. بنابراین به اصول ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان می‌پردازیم تا بتوانید ایده‌های مختلفی در چیدمان داشته باشید.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان
انتخاب کاغذ دیواری بر اساس وسایل دکوراسیون

نکات خواندنی ست کاغذ دیواری با مبلمان

اگر مبلمان شما دارای روکشی با طرح خاص مثل گل‌های در‌هم یا اشکال هندسی است. انتخاب یک کاغذ دیواری با طرح گلدار یا هندسی در اکثر مواقع کار اشتباهی است. حتی اگر طرح کاغذ دیواری عینا مشابه طرح‌ مبلمان باشد، چرا که هر دو آنها کنار هم، جلوه خود را از دست‌ داده و به‌ خوبی دیده نمی‌شوند.

یکی از تکنیک‌ها، هماهنگ کردن رنگ کاغذ دیواری با رنگ طرح‌های روی مبل است و یا برعکس. اگر یکی از کاغذها طرحدار و خاص است، دیگری را ساده‌تر و یکنواخت‌تر انتخاب کنید تا جلوه بیشتری داشته باشد. بطور مثال: کاغذ دیواری با زمینه تیره و طرح‌های روشن کنار صندلی کرم رنگ و روتختی ساده و بدون طرح و رنگی ترکیبی چشم‌نواز و متناسب بوجود می‌آورد. تصور کنید اگر صندلی و یا رو‌تختی هم دارای پارچه‌ی طرحدار بود، آیا همین جلوه را داشت؟ کاغذ دیواری طرح‌دار، مبلمانی با رنگ خنثی و چند کوسن ساده و تکرنگ که در طیف رنگی دیوار است.

کاغذ دیواری استوایی
ایده پر کردن فضا با استفاده از کاغذ دیواری

کاغذ دیواری ست با مبل طوسی

مبل طوسی در سال‌های اخیر بیشتر موردتوجه قرار گرفته است. ظاهری مدرن به فضا می‌بخشد و به راحتی می‌تواند تقریباً در هر سبک دکوراسیون یا طرح رنگی ست شود. مبلمان طوسی را می‌توان در سبک داخلی سنتی یا مدرن استفاده کرد. با این حال، انتخاب صحیح طرح و رنگ کاغذ دیواری مناسب مبل طوسی بسیار مهم است. در زیر برخی از مهم‌ترین نکات برای هماهنگی مبل طوسی با کاغذ دیواری اشاره شده است.

کاغذ دیواری طوسی ست با مبل طوسی
رنگ طوسی یکی از محبوب‌ ترین رنگ‌ها در دکوراسیون سبک مدرن است.
 • بهترین انتخاب برای مبلمان طوسی، کاغذ دیواری ساده با زمینه سفید است.
 • از آنجایی که رنگ طوسی، جز رنگ‌های خنثی است، لذا با هر چیدمانی با هر تن رنگی ست می‌شود.
 • می‌توانید ست مبل طوسی خود را با کاغذ دیواری رنگ روشن با گل‌های صورتی ملایم و کوسن‌های به همان رنگ ست کنید.
 • یا اگر طرفدار سبک مدرن هستید و به تازگی مبل طوسی خریداری نموده‌اید، می‌توانید از کاغذ دیواری با طرح‌های انتزاعی و یا هندسی طوسی روشن‌تر از مبل برای دیوارپوش خود استفاده کنید.
 • همچنین ترکیب طوسی روشن با مبل تیره‌تر نیز ظاهری تک رنگ ایجاد می‌کند که برای هر دکوراسیون مدرن-مینیمالیستی مناسب است.
 • رنگ طوسی، تن سردی دارد. اگر می‌خواهید گرمای بیشتری به فضای خود اضافه کنید، می‌توانید آن را با رنگ‌های گرم و پرانرژی ترکیب کنید. و قهوه‌ای روشن یکی از رنگ‌های گرم است که می‌تواند به زیبایی با مبلمان طوسی- خاکستری ست شود.
 • معمولا کاغذ دیواری آبی تیره با مبلمان طوسی، ست نمی‌شود ولی آبی مایل به خاکستری با مبلمان طوسی تیره، جلوه آرامش بخشی به فضا می‌بخشد.
 • اگر می‌خواهید کاغذ دیواری با رنگ تیره‌تر انتخاب کنید، می‌توانید از سبز یشمی ملایم استفاده کنید. فقط پیشنهاد می‌شود از این رنگ فقط در دیوار شاخص استفاده نمایید. چراکه فضا را تیره و دلگیر می‌کند.
 • اگر از کاغذ دیواری گلدار استفاده می‌کنید؛ می‌توانید برای جلوه دادن به مبل طوسی یا خاکستری، از کوسن‌های رنگی و ست با گل‌های کاغذ دیواری استفاده نمایید. استفاده از طرح گلدار برای کاغذ دیواری پشت مبل طوسی، جلوه‌ای چشم نواز و اغواکننده خواهد داشت.

 

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان قهوه‌ای

دکوراسیون با مبلمان قهوه‌ای معمولا با کاغذ دیواری‌های رنگ کرم، طلایی، قهوه‌ای، زرد در سبک کلاسیک و در سبک مدرن با رنگ نارنجی و آبی فیروزه‌ای به خوبی هماهنگ می‌شود.

کاغذ دیواری کلاسیک
نمای مجلل و زیبای کاغذ دیواری کلاسیک در کنار مبلمان هماهنگ

ست کاغذ دیواری طلایی با مبلمان قهوه‌ای، فضای شما را لاکچری و اصیل می‌کند. ترکیب رنگ‌های گرم با طرح‌های لوکس بهترین گزینه برای خانه‌های ایرانی است.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان قرمز

اگر دلتان می‌خواهد کمی‌ انرژی و گرمای رنگ قرمز را متعادل کنید می‌توانید از کاغذ دیواری رنگ طوسی استفاده کنید یا ممکن است از ترکیب رنگ کاغذ دیواری قرمز مشکی استفاده ببرید. رنگ سورمه‌ای نیز رنگ خوبی برای قرمز می‌باشد. قرمز و سبز رنگ‌های مکمل هستند. اگر مبلمان استیل قرمز دارید بهتر است با کاغذ دیواری‌هایی به رنگ کرم با طرح‌های ریز که دارای رنگ قرمز می‌باشد ست کنید.

کاغذ دیواری ناهار خوری
استفاده از کاغذ دیواری خنثی در فضای غذا خوری

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان سورمه‌ای

با توجه به شیک بودن این رنگ می‌توانید در دکوراسیون کلاسیک از کاغذ دیواری سورمه‌ای در کنار رنگ نقره‌ای یا طوسی استفاده کنید. این رنگ در دکوراسیون مدرن با رنگ‌هایی مانند زرد و آبی در طیف‌های روشن‌تر هماهنگ می‌شود.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان
.دکوراسیون بسیار دلنشین با ترکیب رنگ های آبی، زرد و طوسی

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان بنفش

رنگ بنفش هم یک رنگ جذاب و چشمگیر است. برای ست کردن با این رنگ می‌توانید از رنگ مکمل آن یعنی رنگ زرد استفاده کنید. اما اگر می‌خواهید فضای رسمی‌، به سبک کلاسیک داشته باشد. می‌توانید از طیف‌های رنگ بنفش مانند یاسی استفاده کنید.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان
استفاده از رنگ‌های گرم برای چیدمان نشیمن

 

ست کاغذ دیواری با مبلمان فیروزه‌ای

رنگ فیروزه‌ای، رنگ اصیل و موردعلاقه ما ایرانیان است که جز رنگ‌های سرد محسوب می‌شود. اگر تمایل دارید فضا را آرامش بخش و مینیمالیست نمایید؛ برای مبلمان فیروزه‌ای، از کاغذدیواری‌های ساده، با رنگبندی روشن، تن سرد و خنثی همچون طوسی استفاده نمایید. درصورتی که بخواهید با رنگ‌های گرم، شادابی و نشاط را به محیط بیافزایید، بهتر است از کاغذ دیواری با رنگ‌هایی همچون نارنجی، قرمز، زرد و… استفاده نمایید. تا با ترکیب این رنگ‌ها، ضمن داشتن فضایی آرامش بخش؛ دکوراسیون را از کسل کننده بودن خارج نمایید.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان صورتی

رنگ صورتی یک رنگ لطیف و ملیح است این رنگ توانایی ست شدن با بسیاری از رنگ‌های ملایم را ندارد. بنفش، لیمویی، آبی روشن، سبز آبی، طوسی رنگ‌هایی هستند که می‌توان با آن هماهنگ باشد.

دکوراسیون اتاق کودک
دکوراسیون دلنشین به کمک پروانه‌های مشابه روی دیوار، پرده و روتختی

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان سبز

برای ترکیب رنگی سبز و متعادل شما می‌توانید از رنگ شیری، زرد، لیمویی یا رنگ مکمل آن یعنی قرمز استفاده کنید. استفاده‌ از دو رنگ انرژی و هیجان زیادی را به منزل شما می‌آورد.

 

طراحی فضا به کمک ایجاد تعادل بین کاغذ دیواری و مبل

ست کاغذ دیواری با فرش یا قالیچه

فرش یکی از اصلی‌ترین اجزا دکوراسیون اکثر خانه‌های ایرانی است. که هم جنبه‌ی کاربردی و هم تزیینی دارد. اکثر فرش‌ها دارای نقوش و رنگ‌های در هم و شلوغ هستند و انتخاب یک کاغذ دیواری متناسب با آن نیازمند نکته‌بینی بالایی است. 

دکوراسیون رنگ تیره
دکوراسیون تیره متناسب با روحیه فرد می‌تواند بسیار آرامش‌بخش باشد

 

نکات کلیدی برای ست کاغذ دیواری با فرش

به منظور، حفظ تعادل دکوراسیون منزلتان، اگر در نقوش فرش‌تان از تن رنگی گرم استفاده شده است، می‌توانید از کاغذ دیواری و مبلمان با تن رنگی سرد و خنثی استفاده نمایید. همچنین در زمان انتخاب طرح کاغذ دیواری به طرح فرش دقت فرمایید. مثلا کاغذ دیواری‌های طرح ساده با ترکیب رنگی روشن، در کنار فرش‌های پرنقش و نگار، هارمونی و جذابیت بصری بی نظیری را پدید می‌آورند. به طور کلی، تضاد طرح و رنگ کاغذ دیواری با فرش، جلوه فوق العاده‌ای به چیدمان شما می‌بخشد. به شرطی که افراط ننمایید. باز هم به این نکته توجه داشته باشید که اگر فرش دارای طرح و نقش زیادی هست. بهتر است کاغذ دیواری و مبلمان را با طرحی ساده‌تر و ترجیحا یک‌رنگ استفاده شود.

 

ست کاغذ دیواری با پرده

ترکیب رنگ و الگوی دیوارها و پرده، بسیار حائز اهمیت است. اگر مکمل یکدیگر نباشند، ممکن است کسل کننده و یا خسته کننده به نظر بیایند. بهترین کاغذ دیواری زمانی تاثیرگذارتر خواهد بود که در کنار پرده‌های ست و مکمل نصب شده باشند.

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که هنگام انتخاب پرده متناسب با کاغذ دیواری باید در نظر گرفته شود، الگوی پرده است. پرده‌های ساده و بدون رنگ به خوبی با کاغذ دیواری‌های داماسک، گلدار و یا رنگبندی گرم مطابقت دارند.

  کاغذ دیواری سبز یشمی؛ منزل خود را سلطنتی و لاکچری کنید!

الگوهای هندسی، طرح‌های گلدار روی پرده‌های شما نیز می‌توانند با دیوارهای ساده شما هماهنگی خوبی داشته باشند، زیرا رنگ و لعاب خاصی به اتاق شما می‌بخشند. بنابراین کاغذ دیواری‌های طرح‌دار با پرده‌های ساده مناسب خواهند بود.

ست کاغذ دیواری با پرده
هماهنگی کاغذ دیواری و پرده، جلوه خاصی به فضا می‌ بخشد.

ست کردن رنگ کاغذ دیواری

در ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان و دیگر وسایل، انتخاب رنگ یکی از چالش‌ برانگیز‌ترین بخش‌های انتخاب کاغذ دیواری است. اما نیاز به نگرانی نیست. با کمی‌ دانش در رابطه با شناخت رنگ‌ها و ذوق هنری می‌توانید خودتان از نتیجه کار لذت ببرید.

مسئله‌ای که در انتخاب رنگ کاغذ دیواری مهم است این است که مانند نقاشی دیوارها، از ابتدا قبل از خرید وسایل منزل رنگ كل ست و چیدمان‌تان را در نظر داشته باشید. اما با این حال اگر وسایل منزل در خانه چیده شده است و یا اینکه حالا بعد از مدتی قصد باز نصب کاغذ دیواری را دارید باز هم دست شما در ست کردن کاغذ دیواری اصلا محدود نیست.

رنگ‌ها به دو دسته رنگ سرد و گرم تقسیم می‌شوند. رنگ‌های گرم مانند رنگ قرمز، نارنجی و زرد جز رنگ‌هایی هستند که فضایی گرم و پرانرژی ایجاد می‌کنند. بنابراین انتخاب این رنگ‌ها باعث می‌شود که فضایی گرم و دنج داشته باشید. این رنگ‌ها برای اتاق نوجوانان و کودکان رنگ‌های جذابی است. بعضی از افراد از انتخاب رنگ‌های گرم برای اتاق نشیمن نیز لذت می‌برند. چرا که دوست دارند فضایی صمیمی‌ و دوست داشتنی برای معاشرت افراد خانواده ایجاد کنند.

کاغذ دیواری اتاق خواب
ست کردن کاغذ دیواری با سبک روتختی

رنگ‌های سرد

رنگ‌های سرد نیز مانند رنگ‌های طیف آبی، سبز و… می‌باشند. این رنگ‌ها حس آرامش و سکون به فرد می‌دهد. بنابراین رنگ‌های خوبی برای استراحت و تمدد اعصاب می‌باشد. رنگ‌های سرد قدرت زیادی در تاثیر بر رنگ‌های دیگر ندارند. بنابراین نسبت به رنگ‌های گرم رنگ‌های مغلوبی هستند. این رنگ‌ها می‌توانند در سطح پوشش بیشتری از دیوار‌ها در انتخاب کاغذ دیواری مورد‌ توجه قرار بگیرند. در انتخاب این رنگ‌ها برای کاغذ دیواری بهتر است از چند رنگ مکمل گرم‌تر برای اکسسوری‌ها و مبلمان استفاده کرد.

رنگ‌های خنثی طیف طوسی را شامل می‌شود اما رنگ‌هایی مانند کرم، استخوانی، شیری، نسکافه‌ای روشن، خاکی روشن هم جز این دسته رنگ‌های خنثی در انتخاب کاغذ دیواری محسوب می‌شوند. این رنگ‌ها به خوبی می‌توانند با کاغذ دیواری‌های طرح‌دار دیگر ترکیب شوند.

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که کاغذ دیواری‌های روشن فضای شما را بزرگ‌تر و دلبازتر نشان می‌دهند. البته نمی‌توان جذابیت و خاص بودن کاغذ دیواری‌های تیره را انکار کرد.

 

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان
ایجاد دکوراسیون شیک با استفاده از کاغذ دیواری تیره و مبلمان هماهنگ

ست کردن سبک کاغذ دیواری

اگر سبک دکوراسیون خانه شما کلاسیک با مبل‌های استیل و دکوراتیو‌های پر زرق و برق طلایی و نقره‌ای است، فکر این که کاغذ دیواری‌های هندسی یا مدرن را به خانه‌تان راه بدهید از سرتان بیرون کنید. البته که سلیقه شخصی شما در انتخاب کاغذ دیواری اهمیت دارد. اما ترکیب کلی دکوراسیون خانه شیک و حرفه‌ای نخواهد بود. در قسمت طرح کاغذ دیواری شما با انواع طرح‌ها و مدل‌های کاغذ دیواری که در سبک دکوراسیون کلاسیک قرار می‌گیرد آشنا می‌شوید.

اگر کاغذ دیواری‌های سبک کلاسیک با نقش‌و‌نگارهای پر و پیچ خم را با طرح مبلمان خطوط صاف و مدرن ترکیب کنید، جلوه دکوراسیونی کامل را به خانه شما نخواهد داد. نگاهی به مبلمان و اکسسوری‌های خانه بیندازید. و یا اگر هنوز اینها را خریداری نکرده‌اید یک نگاه کلی به لیست خرید برای وسایل خانه داشته باشید. ببینید که علاقه شما به خرید مبلمان مدرن و رنگ‌های خنثی بیشتر است و یا اینکه رنگ‌های براق و جزئیات پر کار را می‌پسندید. کاغذ دیواری سبک کلاسیک را انتخاب کنید و اگر دکوراسیون اتاق شما شامل میز و صندلی‌های مدرن و رنگ‌های خنثی است، کاغذ دیواری‌های هندسی مانند طرح‌های سه بعدی، طرح‌های دایره‌ای و .. را از قلم نیندازید.

کاغذ دیواری نشیمن
هماهنگی در فضا به کمک کاغذ دیواری

ست کردن طرح کاغذ دیواری

دنیای طرح‌ها و پترن‌ها آنقدر وسیع و متنوع است که محدود به کاغذ دیواری‌ها نمی‌شود. هر روز با توجه به آخرين ترندها طرح‌های جدیدی خلق می‌شود که پای خود را به کاغذ دیواری‌ها نیز باز می‌کنند. بنابراین کاغذ دیواری هم به هیچ‌عنوان در این عرصه جا نمانده و هنگام انتخاب کاغذ دیواری متوجه می‌شوید که هر ساله با دنیای از طرح‌های به روز روبرو هستید که به‌ خوبی با جدید‌ترین سبک‌های دکوراسیون در مجلات دکوراسیون داخلی و پیج‌های اجتماعی مانند اینستاگرام هماهنگ است.

دکوراسیون نشیمن
فضای هماهنگ و بسیار دلنشین با استفاده از تم‌های کرم و نسکافه‌ای

طرح‌های داماسک

طرح‌های داماسک و اسلیمی‌ بطور کلی جز طرح‌های کلاسیک به حساب می‌آیند. و طرح‌های هندسی و سه بعدی، طرح‌های طبیعی مانند طرح چوب، طرح پوست، طرح‌های فانتزی جز کاغذ دیواری‌های مدرن محسوب می‌شوند. فراموش نکنید که این هماهنگی را همیشه در نظر بگیرید.

 • طرح‌های درشت کاغذ دیواری برای فضاهای بزرگی مانند پذیرایی و سالن‌ها مناسب است و ابعاد فضای آنجا را متناسب نشان می‌دهد. طرح‌های ریز کاغذ دیواری نیز برای فضاهای کوچک عالی هستند.
 • استفاده از کاغذ دیواری‌های طرح راه راه برای بلند نشان دادن ارتفاع سقف ترفند خوبی هستند. البته بهتر است از کاغذ دیواری‌های راه راه با خطوط پهن استفاده شود.
 • طرح کاغذ دیواری را می‌توانید با طرح پرده و یا سبک مبل ست کنید. اگر طرح مبل یا پرده شما ساده است. می‌توانید با یک کوسن هماهنگی به وجود آورید.
 • بهتر است از طرح‌های شلوغ و پر کار برای دیوار پشت TV استفاده نکنید تا چشم خسته نشود.
 • خوب است که کاغذ دیواری‌های طرح ساده را برای هماهنگی بصری با کاغذ دیواری‌های طرح‌دار بکار ببرید. می‌توان از رنگی ساده برای هماهنگ شدن با مبلمان یا اکسسوری‌های خاص اتاق استفاده کنید.
کاغذ دیواری نشیمن
کاغذ دیواری راه راه مناسب برای دکوراسیون تیره

ست کردن جنس کاغذ دیواری

جنس کاغذ دیواری به طور کلی در بازار به دو دسته کاغذ دیواری PVC و کاغذ دیواری نانوون تقسیم می‌شود. کاغذ دیوراری‌های پی‌وی‌سی به دلیل روکش پی وی سی که بر روی کاغذ انجام می‌شود معمولا دارای رویه براقی هستند. طرح‌های کاغذ دیواری پی‌وی‌سی دارای برجستگی واضح‌تری نسبت به کاغذ دیواری نانوون است.

این کاغذ دیواری‌های به خاطر رویه پی‌وی‌سی و برجستگی ممکن است دارای بازتاب نور متفاوت‌تری نسبت به کاغذ دیواری نانوون باشند. بنابراین ممکن است با اختلاف نور در طول شبانه روز کمی‌ تیره یا روشن‌تر به نظر بیایند. هرچند که این اختلاف رنگ زیاد نیست. اگر دکوراسیون خانه و یا اتاق شما کلاسیک است می‌توانید از کاغذ دیواری‌های پی‌وی‌سی براق استفاده کنید و یک فضای لاکچری خلق کنید.

کاغذ دیواری سبز
ترکیب عالی از تم سبز در نشیمن

ست کردن با پارچه

کاغذ دیواری‌ها بخاطر ظاهر لطیف و زیبایی که دارند با پارچه‌هایی که از نظر ظاهری همین‌ ویژگی مشترک را دارند خوب ست می‌شوند. برخی از طراحان حرفه‌ای کاغذ دیواری‌های طرح داماسک را با ترکیبی از دیوار‌هایی که با پارچه‌های مخمل لمسه کوبی شدند برای یک دکوراسیون لوکس و خاص بکار می‌برند.

کاغذ دیواری گلدار
ایده کاغذ دیواری گلدار و دکوراسیون هماهنگ با زمینه کاغذ دیواری

ست کردن با متریال طبیعی

کاغذ دیواری‌ها با تنوع بالایی که در طرح‌ها دارند، می‌توانند هماهنگی لازم با سایر وسایل را داشته باشند. کاغذ دیواری‌ها می‌توانند با پوشش دیوارها با قیمت مناسب‌تر و ظاهر شکیل‌تر بسیاری از هزینه‌ها را کاهش دهند. فقط باید از لحاظ سبک و سیاق هماهنگی مطلوبی با متریال دیگر داشته باشند. بدین معنی که بار بصری و ارزشی متناسبی داشته باشند. هنگامی‌ که آن را می‌خواهید با وسایلی همانند وسایل ساخته شده از مواد طبیعی ترکیب کنید به بافت، سطح، رنگ و کیفیت کاغذ انتخابی به دقت توجه کنید.

کاغذ دیواری پذیرایی
ترکیب کاغذ دیواری و چوب در فضای غذا خوری

استفاده از نورپردازی

نورپردازی یکی دیگر از عوامل موثر در ست شدن کاغذ دیواری شما می‌باشد. اصلا از اثر نور بر روی دیواری که کاغذ دیواری شده‌ است غافل نشوید. روشنایی روز و نور مصنوعی دو تاثیر متفاوت بر رنگ کاغذ دیواری شما خواهند داشت. بنابراین به قرارگیری لوسترها، لامپ‌ها و آباژورها در داخل فضای مورد نظر دقت کنید.

در انتخاب دیوار‌ها برای نصب کاغذ دیواری، همواره دیواری را در نظر بگیرید که بیشترین دید را هنگام حضور در فضا داشته باشد. این دیوار می‌تواند دیوار اصلی شما برای انتخاب کاغذ دیواری طرح‌دار باشد. باقی دیوار‌ها طبق سلیقه شما می‌تواند یا کاغذ دیواری ساده انتخاب شود و یا اینکه نقاشی شوند. بدانید که انتخاب کاغذ دیواری طرح‌دار عمق و ویژگی زیادی به فضا اضافه می‌کنند بنابراین سعی کنید در آن ضلع اتاق از جزئیات کمتری استفاده کنید که از لحاظ بصری شلوغ نشود.

ست کردن کاغذ دیواری با مبلمان
هماهنگی ترکیب رنگی استفاده شده در کاغذ دیواری با دکوراسیون

 

کلام آخر 

گاهی ممکن است هنگام خرید کاغذ دیواری و با دیدن آلبوم‌ها و نمونه‌های متنوع، طرح خاصی نظر شما را جلب کند اما حتما به این نکته توجه داشته باشید که نمونه‌ای که مقابل شماست در ابعاد کوچک است، در حالی که هنگام اجرا، این طرح در ابعاد بزرگ‌تر و به صورت تکرار شونده کل فضا را می‌پوشاند، در اینجا به کمی‌ تجسم ذهنی نیاز دارید که متوجه شوید پوشاندن کل دیوارهایتان با آن طرح کار درستی است یا خیر. یا اینکه کافیست فقط در قسمت خاصی از دیوارها استفاده شود. ممکن است طرح انتخابی در ابعاد بواقعی با مبلمان و دکوراسیون شما به خوبی ست نشود.

کاغذ دیواری سبز
استفاده از چند اکسسوری رنگی، تعادل را در دکوراسیون خنثی برقرار می‌کند
به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *