کاغذ دیواری پذیرایی

طراحی دکوراسیون فضای پذیرایی یکی از قسمت‌های مهم طراحی داخلی خانه محسوب می‌شود، و انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی یا اتاق نشیمن شاید مهم‌ترین انتخاب در این حیطه باشد. آیا می‌دانید چرا؟ کاملاً معلوم است. شما با انتخاب صحیح کاغذ دیواری برای چیدمان پذیرایی روزهای خود را مطلوب‌تر سپری خواهید کرد، چرا که چه بخواهید و چه نخواهید، کاغذ دیواری‌ها روی روحیات ما تاثیر می‌گذارند. بله، کاغذ دیواری‌ها چیزی بیشتر از چند رول کاغذ رنگی روی دیوارهای منزل ما هستند. اما اهمیت انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی از آنجاست که نشیمن منزل شما معمولاً بیش از فضاهای دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از نظر کارشناسان و متخصصان، طراحی داخلی پذیرایی و نشیمن باید به شکل هوشمندانه‌ای انجام شود تا محیط خانه را خسته‌کننده و یکنواخت نکند. اگرچه انتخاب زیباترین دکوراسیون پذیرایی قطعا وابسته به سلیقه صاحب‌خانه است، اما بهتر است که طراحی دکوراسیون پذیرایی ساده و شیک باشد. اگر به مبحث طراحی دکوراسیون خانه علاقه دارید، این مقاله برای شما نوشته شده‌است.

کاغذ دیواری پذیرایی
کاغذ دیواری طرح گلدار کد 5126 از آلبوم هیدروژن

کاغذ دیواری پذیرایی

نشیمن باید چیدمانی مناسب، شیک و در عین حال چشم‌نواز داشته باشد چون محلی برای جمع شدن خانواده است و اکثر افراد مدت زمان طولانی‌تری در این محیط قرار می‌گیرند. دلیل دیگر اهمیت این قسمت از منزل به خاطر مرکز توجه بودن است. فضای پذیرایی و نشیمن، در نقطه توجه همه افراد قرار دارد و اگر منزل یا خانه شما دارای مقیاس کوچکتری باشد، این توجه بیشتر هم می‌شود.

از هر یک از طراحان داخلی در مورد یکی از راه‌های مورد‌علاقه آنها برای اضافه کردن شخصیت به یک اتاق بپرسید، احتمالاً کاغذ دیواری پذیرایی را توصیه می‌کنند. کاغذ دیواری، چه یک طراحی چشمگیر قابل جدا شدن باشد یا دارای یک سبک سنتی، می‌تواند به هر فضایی روح تازه بدهد.

طرح ترکیبی گلدار
کاغذ دیواری طرح ترکیبی گلدار کد 4068 از آلبوم اورانیوم

موارد اصلی و مهم در طراحی دکوراسیون فضای پذیرایی

افرادی که متخصص دکوراسیون داخلی هستند برای طراحی دکوراسیون فضای پذیرایی و نشیمن به موارد مهمی‌ اشاره کرده‌اند. رعایت این موارد به شما کمک می‌کند، خانه‌ای منظم، شیک و زیباتر داشته باشید. در ادامه به این نکات مهم می‌پردازیم.

طراحی نشیمن
کاغذ دیواری طرح نقش و نگار کد 4069 از آلبوم اورانیوم

نحوه چیدمان مبل در طراحی

طراحی دکوراسیون فضای پذیرایی قسمت‌های مختلفی را در‌بر‌می‌گیرد. مورد اول نحوه چیدمان مبل و همچنین انتخاب رنگ مبل‌ها است. برای چیدمان مبلمان در منزل و انتخاب رنگ آن‌ها به نکات زیر توجه کنید:

  • اندازه و مقیاس پذیرایی: برای دکوراسیون فضای پذیرایی، اندازه و مقیاس خانه برای قرارگیری مبل‌ها و طرح کاغذ دیواری پذیرایی، باید در نظر گرفته‌ شود. برای خانه‌هایی با مقیاس پذیرایی بزرگ‌تر، می‌توان از دو دست مبل برای محیط استفاده کرد و فضاهای خالی در پذیرایی را پوشش داد. برای خانه‌هایی با مقیاس کوچک‌تر بهتر است، ابعاد مبلمان و وسایل کوچک‌تر انتخاب شود تا خانه را بزرگتر نشان بدهد.
  • شکل و فضای کلی پذیرایی
  دیوارپوش پارچه ای چیست؟
کاغذ دیواری اکستریم والز 5122
کاغذ دیواری طرح گلدار کد 5122 از آلبوم هیدروژن

باید توجه داشت که نحوه چیدن مبلمان و طرح کاغذ دیواری پذیرایی در طراحی دکوراسیون خانه برای پذیرایی مربع شکل با پذیرایی ال شکل متفاوت است. برای پذیرایی مربع شکل بهتر است که یک سمت دیوار را انتخاب کنید و تلویزیون را در کنار آن قرار دهید. سپس مبلمان را روبه‌روی تلوزیون چیدمان کنید تا بهترین استفاده از محیط پذیرایی مربع را داشته باشید.

  • رنگ مبلمان

در طراحی دکوراسیون فضای پذیرایی سلیقه شما حرف اول را می‌زند. فرقی نمی‌کند به رنگ‌های شاد علاقه دارید یا به رنگ‌های تیره. مسئله مهم استفاده از رنگ دلخواه و رنگ‌های خنثی در کنار همدیگر است. به طور مثال اگر مبل‌هایی با رنگ تند در طراحی داخلی خانه به کار برده‌اید، دیگر لوازم و وسایل خانه را با رنگ‌های خنثی استفاده کنید. استفاده از رنگ‌های خنثی و ساده منزل را شیک‌تر و به‌روزتر نشان می‌دهد.

چیدمان پذیرایی
کاغذ دیواری طرح ترکیبی داماسک کد 4080 از آلبوم اورانیوم

چگونگی طراحی دیوارها در طراحی دکوراسیون

قطعا قسمت انتخاب رنگ برای دیوار حال و پذیرایی بسیار چالش‌‌برانگیز خواهدبود. سعی کنید رنگ و طرح کاغذ دیواری‌های پذیرایی را هوشمندانه و با‌وسواس انتخاب کنید. بهتر است دیوارها را با طیفی از رنگ‌های روشن و خنثی رنگ‌آمیزی کنید.

توصیه ما این است که از قدرت رنگ‌ها و تاثیر مثبت آن‌ها در چیدمان پذیرایی و دیگر قسمت‌های خانه غافل نشوید. اما سعی کنید تعدد رنگی زیادی را در طراحی دکوراسیون به کار نبرید و از آنها به صورت معتدل در خانه استفاده کنید.

کاغذ دیواری اکستریم والز 5120
کاغذ دیواری طرح نقش و نگار کد 5120 از آلبوم هیدروژن

اگر برای یک دیوار که در پذیرایی قرار دارد از دیوارپوش‌ها، کاغذ‌دیواری‌ها و یا تابلوهایی با نقوش شلوغ و تند استفاده می‌کنید، حتما برای دیگر بخش‌های دیوار، طرح‌هایی با رنگ‌ خنثی و کاملا ساده به کار ببرید. به طور کلی علم رنگ‌شناسی و نحوه ترکیب رنگ‌ها به کمک شما می‌آیند تا خانه خود را به بهترین شکل چیدمان کنید.

 

نقش نورپردازی در طراحی فضای پذیرایی

وجود یک نورپردازی مناسب برای هر خانه‌‌ای مهم و ضروری است. نورپردازی درست می‌تواند چیدمان پذیرایی را زیباتر و چشمگیرتر نشان دهد. همچنین استفاده از منبع‌های نور متفاوت، علاوه بر زیبایی، فضایی وسیع و آرامش‌بخش را ایجاد می‌کند. استفاده از نور در شلف‌های دیواری، به کار بردن آباژور در کنار تلوزیون، توجه به لوسترها و لامپ‌ها در قسمت پذیرایی می‌تواند نشانگر یک طراحی مدرن در دکوراسیون منزل و نمایانگر زیبایی کاغذ دیواری پذیرایی باشد. البته از تاثیر نور‌های طبیعی غافل نشوید. هرگز وسایل اضافی یا بزرگ را روبه‌روی پنجره‌ها قرار ندهید و مسیر نور طبیعی در منزل را باز بگذارید.

  استفاده خلاقانه از باقیمانده کاغذ دیواری
دکوراسیون فضای پذیرایی
کاغذ دیواری طرح ترکیبی داماسک کد 4074 از آلبوم اورانیوم

 

اهمیت لوازم دکوراتیو در طراحی دکوراسیون فضای پذیرایی

اینکه بخواهید در دکوراسیون پذیرایی خود از تزیینات مدرن یا لوازم سنتی استفاده کنید، کاملا به خود شما بستگی دارد. اما بدانید که گل و گلدان‌، وسایل تزیینی و ظروف شیشه‌ای و غیره می‌تواند لازمه‌ی زیبایی دکوراسیون پذیرایی و حال است. البته باید توجه داشته باشید که استفاده از این لوازم را در حد اعتدال نگه دارید و چیدمان پذیرایی را بیش از حد شلوغ نکنید. این موضوع اهمیت بالایی در هر جای خانه دارد. پراکندگی بیش از حد وسایل و در نظر گرفتن وسایل دکوری بیش از حد در خانه، نه تنها زیبا نیست بلکه باعث آشفتگی بیشتر در خانه می‌شود.

اگر اهل هنر هستید و به تاریخ و فرهنگ خود علاقه دارید از لوازم تزئینی که قدمت و اصالت شهر شما را نشان می‌دهند، غافل نشوید. وجود این لوازم علاوه بر اینکه باعث رضایت خاطر شما می‌شود، سلیقه و اصالت شما را به تصویر می‌کشد.

همچنین اگر به طراحی دکوراسیون فضای پذیرایی به سبک مدرن علاقه دارید، پیشنهاد متخصصان این است که از ترکیب رنگ‌های خنثی بهره ببرید و چشم‌اندازی آرامش‌بخش و در عین حال جذاب برای محیط زندگی خود بسازید.

کاغذ دیواری اکستریم والز 5119
کاغذ دیواری طرح نقش و نگار کد 5119 از آلبوم هیدروژن

انتخاب کاغذ دیواری پذیرایی

ابتدا باید میزان رسمی‌ بودن خود را تعیین کنید. آیا از فضای‌ دکوراسیون پذیرایی به صورت شخصی هم استفاده می‌کنید یا فقط برای پذیرایی از مهمانان خود از آن استفاده می‌کنید؟ آیا می‌خواهید فضای اتاق، حالتی خنثی داشته‌ باشد یا می‌خواهید از چیدمان پذیرایی خود برای به نمایش گذاشتن بهترین قسمت‌های شخصیت و سلیقه خانواده خود استفاده کنید؟

نکته بعدی که بایستی در نظر بگیرید مقدار دوام کاغذ دیواری است. آیا در خانه بچه‌ای شیطان و بازیگوش دارید یا اینکه خانه شما مرتب و ساکت است؟ کاغذ دیواری‌های وینیل قابل شستشو هستند، بنابراین اگر فکر می‌کنید که بچه‌ی شما ممکن است باعث کثیف‌شدن کاغذ دیواری خانه شما شود، بهترین گزینه انتخاب این مدل کاغذ دیواری‌هاست. برای خانه‌ای که تنها افراد بزرگسال در آن زندگی می‌کنند می‌توان با طرح‌های لاکچری یک محیط کلاسیک و مجلل ایجاد کرد.

کاغذ دیواری اکستریم والز 5118
کاغذ دیواری طرح نقش‌و‌نگار کد 5118 از آلبوم هیدروژن

طراحی دکور پذیرایی لوکس و کلاسیک

الگوهای کاغذ دیواری‌های کلاسیک مانند داماسک، داماسک الون و کاغذ دیواری‌های گلدار کلاسیک برای کاغذ دیواری پذیرایی رسمی‌ مناسب هستند. خانه خود را با کمک طرح‌های کلاسیک و با استفاده از عتیقه‌جات زیبا به صورت رسمی‌ طراحی کنید. البته استفاده از کاغذ دیواری مدرن به دلیل داشتن طرح‌های متنوع و ست کردن آسان‌تر با هر طرح و دکوری، هماهنگ است. امروزه می‌توان با کمک کاغذ دیواری‌های کلاسیک، خانه را طوری طراحی کرد که کاملاً لوکس به نظر برسد.

  کاغذ دیواری سقفی

معمولاً طرح‌های متنوعی را می‌توان برای کاغذ دیواری فضای پذیرایی استفاده کرد اما طرح‌های کلاسیک از طرفداران بیشتری برخوردار است. از بین طرح‌های کلاسیک هم کاغذ دیواری‌های طرح داماسک و کاغذ دیواری طرح داماسک الون را می‌توان جزو پر‌طرفدارترین طرح‌های کاغذ دیواری دانست.

دکوراسیون پذیرایی
کاغذ دیواری طرح گلدار کد 3066 از آلبوم پاور

طراحی دکور پذیرایی مدرن

همیشه استفاده از مبلمان و طرح‌های کلاسیک به این معنا نیست که شما طراحی کلاسیکی انجام می‌دهید. گاهی تلفیق مبلمان کلاسیک با دکوراسیون مدرن و کاغذ دیواری‌های مدرن می‌تواند برای شما فضایی مدرن ایجاد کند. استفاده از رنگ‌هایی همچون کرم طلایی می‌تواند احساس کلاسیک و مدرن بودن را با یکدیگر تلفیق کند.

گاهی با یک رنگ و طرح ساده می‌توان به یک فضا احساس گرما و آرامش‌بخش هستید. دیوارهای اتاق به دلیل‌ اینکه در معرض‌‌دید قرار دارند، می‌توانند احساس‌ آرامش را ایجاد کنند یا اینکه آن را بطور کامل از بین ببرند. استفاده از رنگ‌های گرم و آرامش‌بخش همانند رنگ کرم در فضای پذیرایی بسیار اهمیت دارد و می‌تواند احساس‌ گرما و آرامش را ایجاد کند.  

کاغذ دیواری طرح گلدار کد 5113 از آلبوم هیدروژن

استفاده از طرح سنگ و چوب برای دیوارپوش پذیرایی

گاهی هم افراد به دنبال طرح‌هایی مدرن‌تر و بروزتر می‌گردند. استفاده از چوب و سنگ مصنوعی راهی عالی برای آوردن احساسات شما به داخل منزل است. روکش چوبی در اتاق‌های نشیمن و دکور پذیرایی در سراسر جهان رایج است. برای جلوه مدرن شهری، سنگ و آجرهای تزئینی انتخاب‌های بسیار خوبی هستند. اما می‌توانند باعث نامنظمی‌ در طراحی شوند. کاغذ دیواری‌هایی هم هستند که طرح‌های سنگ و چوب در آن استفاده شده است و باعث می‌شود که بی‌نظمی‌ موجود در سنگ از بین برود در حالی که ظاهری سبک با طرح کلاسیک به فضای شما می‌بخشد.

استفاده از طرح‌های گلدار و نقش برگ‌ها حس نرمی‌ را در اتاق ایجاد می‌کنند. سبزی ملایم در هر خانه‌ای استقبال می‌شود. کاغذ دیواری‌های برگ‌دار ساده‌ترین راه برای جلوه طبیعی به اتاق نشیمن شما است. از رزهای سنتی گرفته تا شکوفه‌های گرمسیری، انتخاب طراوت‌‌بخش کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌های الهام گرفته از طبیعت هستند.

به این مطلب امتیاز دهید
به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.