طرح های محبوب دکوراسیون داخلی 2023

قبل از هر چیزی باید بدانید که هر چیزی که اصطلاحاً ترند یا مد می‌شود، نه تنها به حساسیت‌های زیبایی شناختی اکثر افراد، بلکه به نحوه زندگی آنها نیز بستگی دارد. طراحان سعی بر طراحی چیزهایی دارند که با روند زندگی اکثر مردم مطابقت داشته باشد. شرایط مختلفی می‌تواند روند زندگی مردم و در نتیجه مدهای جهان را تحت تاثیر قرار دهد. به طور مثال همه گیری کرونا تاثیر زیادی بر روی زندگی مردم در سراسر جهان داشت و همین تاثیر و تغییر نحوه زندگی یکسری مدها را وارد زندگی مردم کرد. در مورد دکوراسیون داخلی، بیماری کرونا باعث شد که در نظر گرفتن فضای کار برای هر خانه‌ای جزو طرح جدا ناشدنی دکوراسیون داخلی شود. طرح‌های محبوب یا همان مد سال دکوراسیون داخلی 2023 را در این مقاله برای شما آورده‌ایم.

داغ‌ترین طرح‌های محبوب دکوراسیون داخلی 2023

داغ ترین طرح های محبوب 2023

تغییرات در زندگی، روندی ثابت و جدایی ناپذیر برای تمامی افراد است. به این ترتیب، ما می‌توانیم هر روز منتظر چیزهای جدید و هیجان انگیز در زندگی باشیم. در سال 2023 ما باید شاهد ترندهایی در دکوراسیون داخلی باشیم که متفاوت بوده و دکوراسیون داخلی ما را دگرگون می‌سازد. البته در این بین می‌توان طرح‌هایی را یافت که به دلیل محبوبیت زیاد از سال‌های گذشته وجود داشته اند و طراحان به اصلاح و تقویت آن پرداخته اند. در هر صورت، ما قرار است هر ساله شاهد طرح‌هایی باشیم که حتی اگر از سال‌های گذشته آمده اند، در سطح بالاتری قرار دارند.

نکته مهم: شما با هر سلیقه‌ای که باشید امکان دارد یکسری از طرح‌ها را بپسندید و یکسری از طرح‌های دیگر را نپسندید. بنابراین انجام تست سبک شناسی می‌تواند به شناخت سبک مورد علاقه شما کمک شایانی کند.

1. تمرکز بر روی سلامتی

تمرکز بر روی سلامتی

در سال‌های اخیر، سلامتی به یک موضوع داغ تبدیل شده است. خودمراقبتی یکی از کلیدهای بهبود تندرستی است. اما محیطی که برای تسهیل زندگی سالم طراحی شده باشد نیز می‌تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. در واقع، طراحی سلامتی می‌تواند زمینه را برای کاهش استرس و تمرین ذهن آگاه فراهم کند. ما باید به نوبه خود فضایی را ایجاد کنیم تا نهایت سلامتی را برای خود ایجاد کنیم. به طور قطع می‌توان گفت که در سال 2023 یکی از ترندترین طراحی‌ها، طراحی برای حفظ سلامتی افراد خواهد بود.

2. آرت دکو انکور

آرت دکو انکور

بازبینی سبک‌های محبوب گذشته یکی از موارد مورد علاقه این صنعت است. همانطور که فضای داخلی از مطلق بودن مینیمالیسم دور می‌شود، ما شاهد علاقه مجدد به سبک‌های تزئینی بیشتری مانند آرت دکو هستیم. با این حال، ماکسیمالیسم بیش از حد ممکن است هنوز در کار نباشد اما جزئیات آراسته در حال افزایش هستند. انتظار می‌رود که استفاده از رنگ‌های روشن‌تر، الگوهای هندسی و تقارن آرت دکو و استفاده از وسایل کلاسیک مجدداً در دکوراسیون داخلی ترند شود.

3. ایجاد محیط کاری پویا

محیط کار خانگی پویا

تعریف جدید از طراحی محل کار، چه در خانه و چه در اداره، تعریف شده است. با این حال، تنها در حال حاضر این فضاها با طراحی‌هایی با سلیقه شخصی درست می‌شوند. محل کار باید شامل عناصری باشد که کار کردن را راحت‌تر کند. از طراحی مبلمان گرفته تا چیدمان لوازم باید به گونه‌ای باشد که بیشترین استفاده و بهره وری را برای کارمندان ایجاد کند. امروزه ثابت شده است کارمندانی که خوشحال‌تر هستند و از محیط و فضای کاری خود رضایت دارند، بهره وری بسیار بالاتری نسبت به کارمندانی که از محیط و فضای کاری خود ناراضی هستند، دارند. اگر در خانه کار می‌کنید، باید فضای داخلی خود را مطابق با نیازهای دقیق خود تنظیم و طراحی کنید.

4. طراحی چند منظوره پیشرفته خانه

طراحی چند منظوره پیشرفته خانه

طرح‌های محبوب دکوراسیون داخلی در سال 2023 مطمئناً از خانه‌های چند منظوره پشتیبانی می‌کند. فضای داخلی در سال جدید به صورتی طراحی خواهند شد که هم بر روی فعالیت‌های روزانه و همچنین سرگرمی‌و ورزش  تمرکز داشته باشد. این نوع طراحی‌ها شکاف ایجاد شده در انزوای افراد را پر می‌کند. در نتیجه، مطمئناً بر تعداد افرادی که خواهان طراحی اتاقی برای مشاهده فیلم و بازی، اتاق ورزشی و اتاق سونا باشند، اضافه خواهد شد.

5- طراحی Laundry & Mudroom

Designer Laundry & Mudroom

هیچ اتاقی دست نخورده باقی نمی‌ماند. طراحان و خانه‌سازان تمرکز زیادی بر ایجاد خانه‌هایی دارند که در خدمت ساکنان باشند. به همین دلیل است که هر اینچ اهمیت دارد. فضاهایی که برای روشویی، ماشین لباسشویی و رختکن در نظر گرفته می‌شود نیز حائز اهمیت هستند. در نتیجه، خانه‌ها هوای یکسانی را در سرتاسر خود خواهند داشت، از ورودی گرفته تا فضاهایی که دیده نمی‌شوند. ترندهای دکوراسیون داخلی در سال 2023 مطمئناً تمام زوایای داخلی را در نظر خواهد گرفت.

6. نور طبیعی را به حداکثر برسانید

نور طبیعی را به حداکثر برسانید

هر چه بیشتر بدانیم چه چیزهایی برای عملکرد انسان مفید است، آن عناصر را در فضای داخلی – در صورت امکان – بیشتر خواهیم دید. نور طبیعی یکی از جنبه‌هایی است که در طرح‌های فعلی و آینده از اهمیت خاصی برخوردار است. تمرکز مجددی برای به حداکثر رساندن نور طبیعی با پنجره‌های بزرگ و بدون پرده، رنگ‌های سفید و سطوح بازتابنده وجود دارد. چرا که نه؟ نور طبیعی می‌تواند الگوهای خواب، تمرکز و خلق و خوی ما را بهبود بخشد. به علاوه، به ما کمک می‌کند ویتامین D تولید کنیم!

ترندهای دکوراسیون داخلی 2023

ترندهای طراحی داخلی 2023

سال آینده نوید بر استفاده از طراحی‌های دراماتیک و لوازم خانگی راحت‌تر را می‌دهد. سبک شما هر چه باشد، روندهای دکوراسیون خانه مطمئناً در سال 2023 فضای داخلی را دلپذیرتر می‌کند.

7. بازگشت به طرح‌های نوآورانه

بازگشت به طرح های نوآورانه

هرچقدر که فضاها شخصی‌تر و غنی‌تر می‌شوند، ما از آنچه طرح‌ها ارائه می‌دهند، غافل می‌شویم. طراحی سبک گوتیک یکی از این راه‌های وسوسه انگیز است. این طرح‌ها بسیار دراماتیک بوده و با داشتن لایه‌های متعدد، جذابیت خاصی دارند. بعلاوه در سبک گوتیک بیشتر از رنگ‌های تیره استفاده می‌شود. استفاده از پرده، آینه‌های قوسی شکل، مجسمه‌ها و لوسترهای مجلل در این نوع سبک رایج است.

تلفیق سبک گوتیک با سبک‌های معاصر، می‌تواند فضای داخلی را رویایی و غیرقابل تصور کند. نکته مهم این است که هرچقدر می‌توانید فضا را به سمت دراماتیک بودن پیش ببرید. در هر صورت استفاده از رنگ مشکی با رنگ‌های روشن، تاثیری رویایی بر روی دکوراسیون داخلی شما خواهد داشت.

8. طرح‌های نوستالژی

طرح های نوستالژی

دکوراسیون داخلی می‌تواند راحتی و آسایش را برای خانواده شما ایجاد کند. حس نوستالژی را می‌توانید با کمک طراحی دکوراسیون داخلی خود به دست آورید. در سال 2022 ما شاهد موجی از طرح‌های کلاسیک برای طراحی دکوراسیون داخلی بودیم. یکی از علت ترند شدن طرح‌های نوستالژی احساسات فوق العاده لطیفی است که در فیلم‌های نانسی مایر وجود دارد. در سال 2023 نیز طراحی دکوراسیون داخلی و رنگ‌های ترند شده با حس نوستالژی بازی می‌کند تا فضای دلپذیر و عجیبی را القا کنند. آثار هنری بوکولیک مطمئناً می‌تواند حس شاعرانه‌ای را به فضای داخلی شما ببخشد.

9. طرح‌های دارای انحنا

طرح های دارای انحنا

مدتی است که قوس‌ها و اشکال گرد راه خود را به دکوراسیون فضای داخلی باز کرده اند. مبل‌های هلالی، صندلی‌های U شکل و فرش‌های دایره‌ای شکل، ذره ذره به یکی از ابزارهای طراحی دکوراسیون داخلی تبدیل شدند. در حال حاضر، ترند دکوراسیون داخلی 2023 در حال پیشرفت است. در سال 2023 باید به آینه‌های دایره‌ای شکل، جزئیات معماری و آویزهای قارچی شکل سلام کنید. کابینت‌ها، کریدنزها و میزهای خواب نیز انحنای بیشتری در آینده خواهند داشت.

10. طاقچه‌ها و سکوها

اتاق های پرنور

از دوره رنسانس، طاقچه‌ها و سکوها برای برجسته کردن آثار هنری، به ویژه مجسمه‌ها عالی بودند. با این حال، این فضاها با گذشت قرن‌ها به فراموشی سپرده شدند. جای تعجب نیست که در ساختمان‌های قدیمی هنوز هم بتوان طاقچه یا سکو را مشاهده کرد.

امروزه، استفاده از ویژگی‌های منحصر به فرد طاقچه و سکو در معماری در حال بازیابی مجدد هستند. بعلاوه، طاقچه‌ها و سکوها می‌توانند بیشتر از جایی برای نمایش آثار هنری باشد و به تنهایی یک فضا را دگرگون سازد. آنها نقطه‌ای برای آغاز یک طراحی می‌شوند. آنها می‌توانند در استفاده از فضا صرفه جویی کنند، علاقه بصری را اضافه کنند یا فضایی برای خاطره بازی شما ایجاد کنند. اندازه آنها هر چه باشد، این فضاهای دنج در دکوراسیون و مبلمان داخلی شما تاثیرگذار خواهد بود.

11. آویزهای بزرگ

آویزهای بزرگ در طرح های محبوب دکوراسیون داخلی 2023

طراحی با اندازه، مقیاس و نسبت می‌تواند جذاب‌ترین نتایج را به همراه داشته باشد. طراحان به صورت عمدی یا غیر عمدی به ایجاد چراغ‌های بزرگ روی آوردند و ما نمی‌توانیم بیشتر از این سپاسگزار آنها باشیم. نورپردازی با اندازه جسورانه نه تنها توجه هر کسی را به خود جلب می‌کند، بلکه در یک محیط متناسب با آن بسیار عالی به نظر می‌رسد. از این گذشته، این کار در سال‌های آینده به طراحان دکوراسیون داخلی امکان طراحی‌های متنوع را می‌دهد.

12. لوازم بدون ضرر

عیوب کامل

وقتی صحبت از طرح‌های محبوب دکوراسیون داخلی در سال 2023 می‌شود، ارگانیک، دست ساز و محلی بودن وسایل، بیشترین طرفدار را دارد. از لحاظ زیبایی شناسی این مسئله بدان معناست که از لوازم منحصر به فردتر و تکرار نشدنی باید استفاده شود. استفاده از لوازم طبیعی و در عین غیرمضر  همان چیزی است که آینده دکوراسیون در انتظار آن است. استفاده از صنایع دستی و چشم اندازی نفیس، دکوراسیون و مبلمانی ارگانیک، دکوراسیون داخلی را جراب و مطابق با مد روز می‌کند.

رنگ‌های محبوب دکوراسیون داخلی 2023

طرح های رنگی دکوراسیون داخلی 2023

اگر زندگی یک نقاشی است، به زودی یک پالت جدید برای رنگ آمیزی لحظات زندگی خواهید داشت. هرساله تعداد کمی از رنگ‌های محبوب جهان، بعنوان رنگ‌های ترند معرفی می‌شوند که استفاده از این رنگ‌ها در دکوراسیون داخلی سال 2023 نیز تاثیرگذار خواهد بود.

13. استفاده از رنگ طلایی ملایم

استفاده از رنگ طلایی ملایم

استفاده از رنگ‌های خاکی و خنثی به همراه رنگ طلایی گرم اما ملایم، حس گرما و ارگانیک بودن را به فضا القا می‌کند. این طراحی الهام گرفته از غنای رنگ طلایی و همچنین رنگ پایه‌ای خاکی و شنی است. علاوه بر این، در هنگام غروب خورشید به مناظر زیبای بیابان شباهت دارد. به این ترتیب، با استفاده از این رنگ‌ها حس زیبایی شناسی مدرن صحراها را به منزل خود بیاورید. این رنگ‌ها همچنین جایگزینی برای رنگ‌های خنثی سنتی و همچنین مکمل آنها خواهد بود.

14. رنگ‌های الهام گرفته از فضای باز

الهام از فضای باز

همانطور که طراحی ارگانیک و استفاده از طرح‌های طبیعی رشد می‌کند، فضای داخلی از رنگ‌هایی که بیش از حد مصنوعی به نظر می‌رسد دوری می‌کند. رنگ‌ها باید برای چشم ملایم‌تر و آرامش بخش‌تر شوند. در نتیجه، فضاهای داخلی با کمک از درها و پنجره‌ها ارتباط خود را با فضای بیرونی حفظ می‌کنند. مطمئناً در طرح‌های محبوب دکوراسیون داخلی در سال 2023 و سال‌های آینده این ارتباط بیشتر از پیش خواهد شد.

15. رنگ آب

الهام از رنگ آب

رنگ‌های مورد استفاده و ترند شونده در طراحی دکوراسیون داخلی سال 2023 بدون شک رنگ‌های آرامش بخش خواهند بود. رنگ آبی آرامش بخش را از طریق رنگ آبی فیروزه‌ای به فضای داخلی منزل خود بیاورید. فضای طبیعت همیشه به انسان حس آرام بخشی القا می‌کند. به نظر استفاده از این رنگ برای فضای مطالعه، فضای کار و فضاهای مدیتیشن بسیار عالی خواهد بود.

16. رنگ ترکیبی سبز – آبی

رنگ ترکیبی سبز آبی

رنگ سبز آبی که به آن اصطلاحاً Verdigris گفته می‌شود Verdigris، رنگی است که در سال 2023 فضاهای داخلی را جوان می‌کند. این نام از رنگدانه‌هایی گرفته شده است که پتینه را روی مس تشکیل می‌دهد. برای تکمیل این رنگ از رنگ‌های زمردی و ریحانی نیز استفاده می‌شود، اما استفاده از بسیار اندک است. علاوه بر این، ترکیب رنگ سبز-آبی حال و هوای دریاهای مرجانی را به فضاهایی می‌آورد که نیاز به تقویت تمرکز دارند.

17. رنگ Futuristic Lavender 

رنگ Futuristic Lavender

رنگ سال پنتون ممکن است نامی آینده نگر داشته باشد، اما به طرز شگفت آوری قابل دسترسی است. Digital Lavender یک پاستل بنفش ملایم است که مطمئناً طراوت را به هر فضای داخلی دعوت می‌کند. این رنگ همه کاره هم خواهد بود و می‌تواند بعنوان رنگی ثانویه در دکوراسیون داخلی و در فضایی با رنگ‌های خنثی مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این می‌توان به عنوان رنگی شاخص بر روی دیوارهای شاخص شما نقش آفرینی کند یا اینکه بر روی کوسن یا لوازم جانبی خودنمایی کند.

18. رنگ Tiered Monochrome

tiered monochrome

استفاده از رنگ‌های ساده از سال‌های گذشته آغاز گشته و در سال 2023 به اوج خواهد رسید. فضای داخلی تک رنگ می‌تواند در هر رنگی باشد. اما می‌توان برای جذابیت بیشتر آن از سایه‌های رنگی متفاوت با رنگ اصلی استفاده کرد، این کار باعث ایجاد فضای بصری جالبی خواهد شد. Tiered Monochrome فضایی آرام و ثابت ایجاد می‌کند.

طراحی فضای سبز در طرح‌های محبوب دکوراسیون داخلی 2023

طراحی فضای سبز در طرح های محبوب دکوراسیون داخلی

گرایش بسیاری از طراحی‌های داخلی در سال 2023 تحت طراحی داخلی پایدار یا سلامتی قرار می‌گیرند، به همین دلیل است که سبز بودن فضا به بخشی جدانشدنی از دکوراسیون داخلی تبدیل شده است. برخلاف ترندهایی که هر ساله عوض می‌شوند، طراحی‌های سازگار با محیط زیست مطمئناً هر ساله پیشرفت می‌کند.

19. از بیرون به داخل

طراحی از بیرون به داخل

تاثیر فضای سبز بیرون و نمای خارجی بر روی دکوراسیون داخلی در سال 2023 بیش از همییشه مورد توجه قرار خواهد گرفت. محصولات محلی می‌توانند تا حدودی ظاهر و احساس مبلمان، دکوراسیون و در نهایت فضای داخلی را تعیین کنند.

به عنوان مثال، پشم و پوست گوسفند و چوب به راحتی در محیط‌های برفی در دسترس هستند. از سوی دیگر، یافتن آنها در مناطق استوایی به این راحتی نخواهد بود. بسیاری از مواد، از سنگ گرفته تا پارچه، به طور طبیعی در یک منطقه بیشتر از منطقه دیگر در دسترس هستند. در نتیجه، زمانی که مردم منابع محلی را تامین می‌کنند و محیط طبیعی خود را ارج می‌گذارند، فضای داخلی نیز حتماً به آن سمت خواهد رفت.

20. جریان سلامتی

جریان سلامتی در طراحی دکوراسیون داخلی

چیدمان می‌تواند همه تفاوت‌ها را در یک فضای داخلی ایجاد کند. حرکت جریان آزاد انرژی برای داشتن فضایی مثبت ضروری است. به همین دلیل است که بازنگری در طرح اتاق بسیار مهم است. استفاده از لوازم کمتر و ایجاد فاصله بیشتر بین مناطق باعث بهبود جریان انرژی در فضای داخلی می‌شود.

چیدمان مثبت یکی از طرح‌های محبوب دکوراسیون داخلی در سال 2023 است که تحت تأثیر فرهنگ شرقی قرار گرفته است. فنگ شویی، وابی سابی، ایکیگای و زیبایی شناسی ژاپنی تاثیر زیادی بر طراحی داخلی دارند. علاوه بر این، شیوه‌های سبز نیز ریشه در فرهنگ‌های آسیایی دارند.

21. ایجاد فضای سبز داخلی

فضای سبز داخلی

امروزه استفاده از گیاهان سبز برای فضای داخلی امری عادی و موردپسند همه است. اما این متریال دوست داشتنی برای آینده چه چیزی برای عرضه خواهد داشت؟

همانطور که زندگی در طبیعت از جذابیت خاصی برخوردار است، مرزهای خود را برای ورود به فضای بسته کم رنگ‌تر می‌کند. این مسئله بدان معناست که طراحان تلاش برای استفاده از گیاهان طبیعی بزرگتر و وحشی‌تر و حتی صخره‌ها در فضای داخلی دارند. مطمئناً اگر شخصی فضای پیاده سازی چنین طرحی را داشته باشد، عاشق این نوع طراحی خواهد شد.

22. استفاده از مواد پایدار و دوست دار محیط زیست

26

مشکلات زیست محیطی باعث شده است که هرساله مسئله استفاده از مواد بازیافت پذیر و پایدار اخلاقی‌تر شده و گرایش طراحان دکوراسیون داخلی به این سمت برود. هر ساله تعداد بیشتری از خانواده‌ها و صاحبان مشاغل به روش‌های مختلف سعی بر استفاده بیشتر از مواد بازیافت پذیر و تجدیدپذیر دارند.

در نتیجه، مد دکوراسیون داخلی نیز امروزه متفاوت از گذشته به نظر می‌رسد و ما شاهد افزایش استفاده از مواد دوستدار محیط زیست و ارگانیک در آینده خواهیم بود.

23. خلوص در طراحی داخلی

خلوص در طراحی داخلی

اهمیت بیشتر دادن به خطوط طبیعی و تمیز به جای استفاده از طرح‌های پیچیده و شلوغ از الویت طراحی‌های داخلی امروزی است. با همان لوازمی هم که دارید می‌توانید این کار را امتحان کنید و نسبت به اصلاح چیدمان خود اقدامات لازم را انجام دهید. این مسئله، به نوبه خود، هم هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و هم استفاده از لوازم را به سمت سادگی پیش می‌برد. بی شک می‌توان طرح‌های محبوب دکوراسیون داخلی 2023 را استفاده متعادل از هر چیزی برای ایجاد سادگی است. البته این سادگی تعادل خود را حفظ کرده و با کمک رنگ‌ها و طرح‌های ساده حس زیبایی را به فضای داخلی می‌آورد.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *