اصول طراحی آشپزخانه

آشپزخانه، به عنوان قلب خانه، نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره ما دارد؛ طراحی آشپزخانه در ایجاد محیطی دلپذیر و کارآمد تاثیر فراوانی داشته و اصول طراحی آشپزخانه نه تنها به جنبه‌های فنی و عملی، بلکه به جنبه‌های زیبایی فضای داخلی نیز توجه دارد. با ما همراه باشید تا در این مقاله از اکستریم والز، به معرفی اصول طراحی آشپزخانه، اهمیت انتخاب متریال، رنگ‌های مناسب و نکات مهم طراحی دکوراسیون آشپزخانه بپردازیم.

به طور کلی اصول طراحی آشپزخانه، شامل مواردی مانند بهره وری صحیح از فضا، انتخاب متریال آشپزخانه با کیفیت، هماهنگی و برقراری هارمونی در دکوراسیون آشپزخانه و… است. اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه، به عنوان راهنمایی مفید برای ایجاد فضایی زیبا و کارآمد، به شما کمک می‌کند تا آشپزخانه‌ای جذاب را در خانه‌تان خلق کنید.

اصول طراحی آشپزخانه

 

 رعایت اصول طراحی آشپزخانه چه اهمیتی دارد؟

از آن‌جایی که آشپزخانه فضایی است که تمامی اعضای خانواده با آن سر و کار داشته و به منظور پخت و پز، صرف غذا، و… در آن وقت می‌گذرانند؛ چیدمان و دکوراسیون آن باید به نحوی دلنشین و جذاب انجام گیرد.

آشپزخانه قلب تپنده‌ی هر خانه‌ای است؛ به همین جهت همیشه باید زندگی و نشاط در آن جریان داشته باشد. به همین منظور، رعایت چند نکته‌ی مهم به عنوان اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه، ضروری است. این نکات می‌تواند شامل نورپردازی اصولی، انتخاب رنگ‌های مکمل، انتخاب کفپوش‌ و دیوارپوش‌های مناسب و … باشد؛ به عنوان مثال، نورپردازی و انتخاب رنگ‌های مناسب می‌تواند سبب جذابیت و جلب توجه بیشتر در کفپوش‌ها و دیوارپوش‌های پارکت، آکوستیک و ترمووال شود.

 

نورپردازی یکی از اصول طراحی آشپزخانه

 

اهمیت نورپردازی صحیح و اصولی در آشپزخانه!

نور مناسب یکی از مهم‌ترین عواملی است که به ایجاد یک آشپزخانه‌ی دلباز کمک می‌کند. نور کافی، نه تنها انجام کارهایی همچون آشپزی را برای شما آسان‌تر می‌کند بلکه سبب سهولت در دید و ایجاد فضایی دلنشین نیز می‌شود. بهترین راه برای نورپردازی شیک و مناسب در آشپزخانه، ترکیب نورهای مصنوعی و طبیعی است. البته باید توجه داشت که استفاده از نور زیاد نیز ممکن است سبب آسیب رسیدن به چشم شما شود.

رنگ مناسب برای طراحی آشپزخانه

 

انتخاب رنگ‌های مناسب برای دکوراسیون جذاب آشپزخانه؛ روانشناسی رنگ در آشپزخانه!

رنگ‌ها نیز یکی از اصلی‌ترین موارد در طراحی دکوراسیون یک فضا محسوب می‌شوند. پیش از طراحی آشپزخانه باید بدانید که استفاده از چه طیف رنگی برای این محیط مناسب‌تر است.

انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون آشپزخانه، مانند رنگ کابینت‌ها، رنگ کاشی و سرامیک‌های دیوار و کف و … به بزرگ‌تر و دلبازتر نشان دادن فضا کمک کرده و نقش مهمی در ایجاد احساس آرامش و افزایش انرژی در محیط خواهد داشت. بر اساس علم روانشناسی رنگ‌ها، رنگ‌ها به چهار دسته‌ی اصلی سرد، گرم، نرم و تند تقسیم می‌شوند. در محیطی مانند آشپزخانه، رنگی را باید انتخاب کرد که علاوه بر افزودن شادی و نشاط به فضا، آرامش و امنیت را نیز در محیط فراهم آورد؛ از این رو استفاده از رنگ‌های گرمی مانند زرد، نارنجی، قرمز در کنار رنگ‌های سردی همچون سبز و آبی توصیه می‌شود.

انتخاب کابینت درست برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه

 

کابینت‌ها چه نقشی در ظاهر و احساسات فضای آشپزخانه دارند؟!

کابینت‌ها بخش عمده‌ای از فضای آشپزخانه را به خود اختصاص می‌دهند و نقش بسیار مهمی در جذابیت ظاهری و بصری این فضا دارند. از این رو انتخاب کابینت‌هایی با طراحی و سبک مناسب، علاوه بر ایجاد فضای ذخیره سازی، بر زیبایی آشپزخانه می‌افزاید. گرچه ظاهر کابینت‌ها تاثیر بسیار زیادی بر جذابیت دکوراسیون داخلی آشپزخانه می‌گذارد، اما در انتخاب کابینت آشپزخانه، صرفا نباید به زیبایی آن‌ها توجه کرد؛ توصیه می‌شود که کارایی و اندازه‌ی فضای ذخیره سازی کابینت‌ها را اولویت قرار داده تا بتوانید وسایلتان را به خوبی در آن‌ها جای دهید.

اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه

 

نکته‌ای در رابطه با انتخاب کابینت مناسب برای آشپزخانه:

توصیه می‌شود کابینت‌هایی به رنگ روشن همچون سفید انتخاب کنید؛ کابینت‌های تیره فضای آشپزخانه‌ی شما را کوچک، دلگیر و شلوغ جلوه می‌دهند. استفاده از کابینت‌های تیره مانند قهوه‌ای، نقره‌ای، مشکی و … تنها در آشپزخانه‌هایی که نور طبیعی زیادی دارند توصیه می‌شود.

اصول طراحی آشپزخانه open

 

طراحی آشپزخانه Open و جزیره:

مدل طراحی آشپزخانه به سبک Open، یا همان دسته آشپزخانه‌هایی که می‌توان از فضای هال یا پذیرایی داخل آن‌ها را مشاهده کرد، سال‌هاست که به طرح‌های آشپزخانه ایرانی اضافه شده است. در چند سال اخیر، طراحان دکوراسیون داخلی، با برداشتن اوپن و دیوارهای جلویی آشپزخانه، طراحی جدیدی را به ترندهای آشپزخانه اضافه کردند که به آشپزخانه‌ی جزیره معروف است. در این طراحی، به جای اوپن، از کابینت یا میزی برای صرف غذا در ورودی آشپزخانه استفاده می‌شود.

کاغذ دیواری کربن
کاغذ دیواری کربن- موبایل

از نکات مثبت آشپزخانه‌های اوپن، می‌توان به تبادل هوای مناسب، فضا و نور بیشتر در آشپزخانه اشاره کرد. اگر قصد بازسازی آشپزخانه‌ی قدیمی‌تان را دارید، مدل طراحی آشپزخانه به سبک اوپن و جزیره می‌تواند جزو بهترین گزینه‌های برای داشتن یک آشپزخانه‌ی بزرگ‌تر باشد.

انتخاب دیوارپوش برای آشپزخانه

 

چه نوع دیوارپوشی را برای طراحی آشپزخانه انتخاب کنیم؟!

انتخاب دیوارپوش مناسب برای دیوارهای آشپزخانه، به زیبایی هرچه بیشتر فضای آشپزخانه‌ی شما کمک می‌کند. کاشی‌ها یکی از محبوب‌ترین دیوارپوش‌ها برای آشپزخانه محسوب می‌شوند که در طرح‌ها، رنگ‌ها و الگوهای متنوعی یافت شده و از درجه کیفیت‌های بالایی برخوردار هستند. استفاده از کاشی به عنوان دیوارپوش در آشپزخانه، مزایایی همچون طول عمر بالا، قابلیت شستشو وتنوع طرح و رنگ و … دارد. این نوع دیوارپوش‌ها دارای معایبی مانند نصب سخت و زمانبر، هزینه‌ی بالا و تعویض سخت نیز هستند.

اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه

 

استفاده از کاغذ دیواری به عنوان دیوارپوش آشپزخانه:

امروزه، کاغذ دیواری‌های نسل جدید، مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت و آب داشته و قابل شستشو می‌باشند؛ از این رو، این کاغذ دیواری‌ها در تمامی فضاهای داخلی حتی آشپزخانه‌ها نیز کاربری داشته و شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها فضایی منحصر به فرد و متفاوت را در آشپزخانه‌تان داشته باشید. کاغذ دیواری‌هایی با رنگ‌های ملایم همچون آبی آسمانی، زرد پاستلی، سبز روشن چمنی و سفید، از بهترین گزینه‌ها برای پوشاندن دیوارهای آشپزخانه محسوب می‌شوند.

اصول طراحی آشپزخانه

 

سخن پایانی در رابطه با “اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه”

در مجموع می‌توان گفت که اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه، نقش بسیار مهمی در راحتی و کارایی فضای آشپزخانه دارد. از اهمیت استفاده از مواد با کیفیت گرفته تا توجه به انتخاب سبک مناسب با اندازه‌ی فضا و …، تمامی این اصول به منظور ایجاد یک فضای کاربردی و زیبا در آشپزخانه به کار گرفته می‌شوند.

سوالات متداول

 

سوالات متداول

1- آیا می‌توان از کاغذ دیواری برای پوشاندن دیوارهای آشپزخانه استفاده کرد؟

بله، امروزه کاغذ دیواری‌های نسل جدید ضد آب بوده و در برابر رطوبت بسیار مقاوم می‌باشند؛ از این رو می‌توان از آن‌ها در تمامی فضاها مانند آشپزخانه نیز استفاده کرد.

2- استفاده از کاغذ دیواری به عنوان دیوارپوش آشپزخانه چه مزیت‌هایی دارد؟

قابلیت شستشو، عمر طولانی، دوام و پایداری بالا در برابر آسیب‌‍ها، ضد رطوبت و آب و …

3- کاغذ دیواری درجه یک ضد آب را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

شما می‌توانید برای انتخاب بهترین کاغذ دیواری‌های وینیل(PVC) شرکت اکستریم والز، به فروشگاه‌های سراسر کشور مراجعه کرده و یا برای اطلاع از نزدیک‌ترین فروشگاه و نمایندگی اکستریم والز به محل سکونت خود، با شماره‌ی 02192001955 تماس بگیرید.

H2o-CTA
H2o-mob CTA
به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *