دیوار شاخص

دیوار‌ شاخص، دیواری است که متفاوت از دیوارهای دیگر در اتاق بوده و دارای رنگ، طرح یا بافتی متفاوت و برجسته‌تر نسبت به بقیه دیوارهای اتاق می‌باشد. این دیوار در همان وهله اول چشم بیننده را به سمت خود می‌کشاند. در واقع یک روش عالی برای زنده‌ کردن یک فضای عمدتا خنثی و نشان از سبک شخصی فرد است.

با کمک این دیوار می‌توان به فضای شخصی خود سبک و هویت بخشید!

دیوارهای شاخص معمولاً می‌توانند الگوی خاصی را برای فضاهایی که توسط رنگ‌آمیزی، خنثی و یک‌‌دست طراحی شده‌اند، ایجاد کنند. همچنین این الگوی خاص می‌تواند برای فضاهایی که با کاغذ‌ دیواری‌های ساده و بدون طرح طراحی شده است، کاربرد داشته‌ باشد.

دیوار شاخص محل کار
کاغذ دیواری اکسترم والز با طرح هندسی مناسب دیوار اداری و تجاری

نحوه انتخاب دیوار شاخص

انتخاب دیوار شاخص مهم‌ترین قسمت فرآیند طراحی فضا می‌باشد.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که مشخص کنید کدام دیوار شاخص است و بطور تصادفی یک دیوار را انتخاب نکنید. به‌ عنوان‌ مثال در وهله اول در یک فضا، چشم به‌طور طبیعی کجا را می‌بیند؟

دیواری که تلویزیون جلوی آن قرار دارد، گزینه‌ای مناسب برای انتخاب می‌باشد. شاید آپارتمان شما دیواری داشته باشد که در مقایسه با بقیه نظرها را بیشتر به خود جلب می‌کند، یا دیواری دارید که کاناپه شما جلوی آن قرار دارد.

نحوه انتخاب دیوار شاخص
نمونه‌ای از کاغذ دیواری با رنگ‌بندی متفاوت مناسب دیوار پذیرایی

نکته کلیدی

 در نظر بگیرید زمانی که فردی وارد اتاق می‌شود بطور طبیعی ابتدا کدام دیوار را نگاه می‌کند.

بخاطر داشته‌ باشید که باید از این دیوار برای فضایی پر از مبلمان یا خیلی کوچک دوری کنید.‌ یک دیوار شاخص نمی‌تواند به طرز جادویی فضایی را در یک اتاق کوچک ایجاد کند، زیرا در نهایت کل منطقه آشفته، نامرتب و‌ خفه به‌ نظر می‌رسد.

  ویژگی های کاغذ دیواری نسل جدید

اگر یک سالن، غذاخوری یا آشپزخانه با فضای باز دارید، استفاده از دیواری، بعنوان دیوار شاخص کاربرد دارد. بعنوان مثال دیواری را در سالن غذاخوری بعنوان یک مرزبندی فضای بصری انتخاب کنید.

دیوارشاخص یک روش ساده و در عین حال تأثیرگذار برای تغییر شکل هر اتاق در خانه شما است.

دیوار شاخص پشت تلویزیون
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 4073 با طرح گلدار روند مناسب دیوار پذیرایی

چگونه می‌توان دیوار شاخص ایجاد کرد؟

دیوارهای شاخص در اتاق‌‌هایی که دارای رنگ‌ آمیزی عمدتا خنثی هستند، بهترین عملکرد را دارند، زیرا می‌توانند شرایط را برای کل فضا تنظیم کنند. در صورت انتخاب صحیح، می‌توان با کمک دیوار شاخص خانه‌های قدیمی‌‌تر را زیباتر ساخت. ساده‌ترین و ارزان‌ترین راه برای ایجاد یک دیوار شاخص، استفاده ساده از رنگ می‌باشد. شما می‌توانید دیوار را به سبک‌ها و رنگ‌های مختلف متناسب با تزئینات داخلی خود رنگ‌آمیزی کنید. موارد دیگری که می‌توان استفاده کرد شامل کاغذ دیواری، پوستر، سنگ و کاشی است.

دیوار شاخص پشت تلویزیون
نمونه‌ای از کاغذ دیواری برچسته مناسب دیوار پشت تلویزیون

از کاغذ دیواری نترسید

بسیاری از مردم برای استفاده از کاغذ دیواری مردد هستند زیرا فکر می‌کنند کندن کاغذ دیواری از روی دیوار فرآیند سختی است، اما گزینه‌های زیادی برای کندن کاغذ دیواری وجود دارد که اگر بخواهید کاغذ دیواری خود را تغییر بدهید، می‌توانید از آن استفاده کنید.

دیوار شاخص می‌تواند راه‌حلی عالی برای افزودن جلوه بصری به فضای شما باشد. دیوار شاخص دیواری است که از طریق بافت، رنگ و کنتراست به اتاق انرژی می‌بخشد.

  آموزش نصب کاغذ دیواری به صورت گام به گام
دیوار شاخص پذیرایی
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 211 مناسب دیوار پذیرایی

انتخاب رنگ دیوار شاخص

رنگ بطور کلی در فضای زندگی شما تأثیر زیادی دارد، بنابراین هنگام طراحی، دیوار شاخص خود را عاقلانه انتخاب کنید.

رنگ‌‌های پررنگ برای جلب‌ توجه بازدیدکنندگان برای دیوارهای شاخص در مناطق پر‌ رفت و آمد مانند ورودی خانه به‌‌ خوبی به کار می‌آیند. در مقابل، برای اتاق‌هایی که وقت زیادی را در آن می‌گذرانید، معمولاً رنگ‌های ظریف‌‌تر استفاده می‌شود. ساده‌ترین راه برای انتخاب یک رنگ خوب برای دیوار شاخص شما این است که رنگ‌هایی را پیدا کنید که با چیزهایی که از قبل در اتاق وجود دارند مطابقت داشته باشد مانند اینکه با کاناپه، مبلمان یا فرش شما هم‌خوانی داشته باشد.

دیوار شاخص پذیرایی
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 7008 طرح گلدار مناسب دیوار پذیرایی

روشنایی

همچنین در هنگام انتخاب رنگ کاغذ دیواری، نور باید مورد توجه قرار گیرد. زیرا تأثیر دیوارشاخص نسبت به نور متفاوت است. بنابراین، بهتر است رنگ انتخابی خود‌ را آزمایش کرده و آن را در ساعات مختلف روز مشاهده کنید. رنگ‌های تیره باعث می‌شود که دیوار شاخص نزدیک‌تر و فضای اتاق صمیمی‌تر به نظر برسد، در‌حالی‌که رنگ‌های روشن‌تر باعث می‌شود که دیوار عقب‌تر به‌ نظر برسد و فضای وسیع‌تری به اتاق می‌بخشد.

دیوار شاخص 2
نمونه‌ای از کاغذ دیواری پتینه مناسب دیوار اداری و تجاری

بافت دیوار

مواد بکار رفته بخصوص موادی همانند سنگ یا کاشی نیز می‌تواند یک تعریف مشخصه از دیوار داشته باشد. از همه مهم‌تر، برای ایجاد تأثیر بصری بیشتر، دیوار های شاخص را بصورت پراکنده‌ استفاده نکنید. داشتن دیوارهای شاخص زیاد یا‌ حتی بیش از‌ حد پیچیده به جای جلب‌ توجه و ایجاد جذابیت، باعث سردرگمی‌ و خسته‌ شدن حواس می‌شود. اگر در نحوه استفاده از این دیوار مطمئن نیستید، می‌توانید با متخصصین دکوراسیون داخلی مشورت کنید.

  آموزش کندن کاغذ دیواری با استفاده از روش‌های ساده و کاربردی
دیوار شاخص 2
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 7112 از آلبوم پلوتونیوم مناسب اتاق‌خواب

طرح‌های مکمل برای دیوار شاخص عالی هستند

اطمینان حاصل کنید که از‌ طرح‌ها ‌و رنگ‌های مکمل کاغذ‌دیواری اصلی استفاده می‌کنید. این کار باعث کامل‌‌تر شدن طراحی فضای شما می‌شود. انتخاب یک طرح بعنوان طرح شاخص و طرح‌های مکمل برای بقیه‌ی دیوارهای اتاق یا‌ فضا می‌تواند‌ عالی و‌ کاربردی باشد.

accent wall
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 6082 از آلبوم اتم مناسب اتاق‌خواب

فراتر از رنگ‌های جامد فکر کنید

زمانی که به طراحی جدیدی بر روی دیوار شاخص خود فکر می‌کنید، خود را محدود به طرح و رنگ‌های خاص نکنید. دیوار شاخص محدود به رنگ دیوار ساده‌ای نیست که دیوار را می‌پوشاند. به روش‌های دیگر برای استفاده از رنگ فکر کنید. دیوار شاخص شما می‌تواند به کمک طرح‌های راه‌‌راه یا رنگ‌های خاص متفاوت شود. استفاده از رنگ‌های متالیک و قدرتمند می‌تواند طراحی متفاوتی برای شما ایجاد کند.

accent wall
کاغذ دیواری با طرح سه‌بعدی مناسب برای دیوار پشت تلویزیون

بافت را فراموش نکنید

فقط استفاده از یک رنگ خاص شاید نتواند پاسخگوی تمام نیاز‌های شما باشد بنابراین طراحان داخلی پیشنهاد می‌کنند که برای دیوار شاخص خود از متریال‌های متفاوتی استفاده کنید.

تا حالا به استفاده از کاشی یا سنگ‌های تزئینی برای دیوار خود فکر کرده‌اید؟ دیوار شاخص شما می‌تواند شامل گالری عکس، آثار هنری یا حتی یک دیوارپوش پارچه‌ای باشد. اخیراً طراحان داخلی از شومینه برقی دیواری نیز بر روی دیوار شاخص استفاده می‌کنند.

accent wall
نمونه از کاغذ دیواری مناسب گرما بخشیدن به دیوار پشت تلویزیون

راز دیوارهای شاخص در این است که آنها انعطاف‌پذیرترین سلاح مخفی تزئینات داخلی هستند که می‌توانید داشته باشید.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *