معماری داخلی چیست

معماری داخلی یکی از حوزه‌های جذاب و مهم در زمینه‌ی ساخت و ساز است که به طراحی فضاهای داخلی ساختمان‌ها می‌پردازد. این حوزه به بررسی اصول طراحی، استفاده‌ی صحیح از متریال، ترکیب رنگ‌ها و الگوها، به کارگیری فناوری‌های مدرن و نوین و دیگر عوامل تاثیرگذار در ایجاد یک فضای داخلی زیبا و کارآمد، مشغول است. اما معماری داخلی چیست؟ معماری داخلی به عنوان یک علم و هنری جذاب، به طراحی و اجرای فضاهای داخلی کارآمد پرداخته و شامل انتخاب و ترکیب مناسب متریال ساختمانی، رنگ‌ها، نورپردازی، تزیینات و سایر عواملی است که در ساخت یک فضای داخلی زیبا نقش دارند.

به طور کلی، تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی در این است که معماری به طراحی فضاهای داخلی ساختمان‌ها و سازه‌های بزرگی مانند خانه‌های مسکونی، ادارات، هتل‌ها و … می‌پردازد در حالی که طراحی داخلی اغلب به طراحی و دیزاین جزییات و المان‌های داخلی همچون نورپردازی، دکوراسیون، چیدمان و … تمرکز دارد. در این مقاله از اکستریم والز، به بررسی عمیق‌تر این حوزه خواهیم پرداخت.

معماری داخلی چیست

 

معماری داخلی چه هدفی را دنبال می‌کند؟

معماری داخلی را می‌توان طراحی فضای داخلی یک ساختمان، از ابتدای ساخت و هنگام بازسازی آن، تعریف کرد. هدف اصلی معماری داخلی، طراحی فضایی متناسب با نیاز مصرف کننده است، که احساس رضایت را در آن‌ها برانگیزد. سبک‌های معماری داخلی میبایست متناسب با نیازها، فرهنگ‌ها و موقعیت‌های جغرافیایی منطقه، پیش روند؛ در مجموع معماری داخلی سبک یا روش طراحی ساخت فضای داخلی بر اساس تمام ویژگی‌های فیزیکی آن است.

معماری داخلی چیست

 

چرا معماری داخلی ساختمان‌های قدیمی در طول زمان دستخوش تغییر می‌شود؟!

با وجود پایه ریزی اصول اساسی و اولیه در ساخت ساختمان‌ها توسط اولین معمار، به مرور زمان و پس از گذشت سال‌های طولانی، ممکن است تغییراتی در نما و فضای داخلی آن ساختمان ایجاد شود. بسیاری از سازه‌های قدیمی و باستانی در دوره‌های مختلف، با توجه به نیازهای جامعه، توسط طراحان گوناگونی تغییر کرده‌اند؛ همچنین ممکن است برخی از ساختمان‌ها پس از گذشت سال‌های زیادی، با اینکه نمای خارجی خود را حفظ کرده باشند اما فضای داخلی آن‌ها دستخوش تغییر شده باشد.

بر طبق اصول معماری داخلی، هیچ ساختمانی کامل و بدون تغییر نخواهند ماند و باید با توجه به نیازها و خواسته‌های مالکان، فضای داخلی ساختمان در طول زمان چندین بار تغییر کند؛ به همین ترتیب ما در شهر شاهد ساختمان‌هایی هستیم که در دوره‌های مختلف زمانی، کاربری متفاوتی داشتند که این هنر علم معماری داخلی است.

آموزش معماری داخلی

 

آموزش معمار داخلی شامل چه حوزه‌هایی می‌شود؟

آموزش معماری داخلی، شامل مطالعه‌ی شیوه‌های گوناگون معماری و سبک‌های دکوراسیون داخلی، طراحی تاریخی، قوانین و ایمنی ساختمان، حفظ و بازسازی ساختمان‌های قدیمی، ترسیم پلان‌های طرح اصلی، ساخت مدل‌های فیزیکی و مجازی(مبتنی بر رایانه) و… می‌شود. اگرچه بسیاری از افراد، معماری و طراحی داخلی را یکی می‌دانند اما این گونه نیست و اندک تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی، این دو را از یکدیگر متمایز می‌کند. معماری داخلی شباهت‌های بسیاری نیز به طراحی و دکوراسیون داخلی دارد اما در حقیقت معماری، اغلب بر روی ساخت و ساز تاکید و تمرکز دارد. شما می‌توانید مقاله‌ی مربوط به تفاوت دکوراسیون و طراحی داخلی را نیز در همین صفحه مطالعه نمایید.

H2o-CTA
H2o-mob CTA

دانش آموختگان رشته‌ی معماری داخلی، مباحثی فراتر از دیزاین و دکوراسیون، مانند چیدمان مبلمان در یک آپارتمان، اصول فنی و مقاوم سازی لرزه‌ای(ایمن سازی ساختمان‌ها، به ویژه ساختمان‌های قدیمی در برابر زلزله)، را می‌آموزند. به طور کلی، معماری داخلی رشته‌ای است که افراد را برای ساخت فضایی استاندارد و مطابق اصول(همچون اصول مربوط به سیتم‌های سازه‌ای، طراحی سیستم‌های گرمایش و سرمایش، طراحی داخلی) و … آموزش می‌دهد.

معمار داخلی کیست

 

طراح و معمار داخلی چه کسی است و چه مسئولیت‌هایی بر عهده دارد؟!

طراحان داخلی در ساخت یک سازه، رفاه شما و همچنین بزرگ و پرنور بودن فضا را در اولویت قرار می‌دهند؛ سپس بعد از بررسی میزان بودجه، علاقه و سلیقه‌ی شما، مدل‌های فرضی را برایتان رسم کرده و از برنامه‌های CAD و BIM برای طراحی پلان‌های دو بعدی و سه بعدی استفاده می‌کنند. طراحان داخلی با توجه به مدل‌های پیش فرض ترسیم شده، هزینه‌ی نهایی را برایتان تخمین زده و راهکارهایی به منظور بهبود فضای شما مانند استفاده از کاغذ دیواری و کف پوش را پیشنهاد می‌دهند.

تفاوت معماری داخلی و طراحی داخلی

 

سخن پایانی در ارتباط با معماری داخلی!

در مجموع، معماری داخلی بر ساخت فضاهای داخلی تمرکز داشته و با ادغام علم و هنر، فضایی مطلوب را برایتان می‌سازد تا شما بتوانید در این محیط داخلی، آرامش را تجربه کنید. فرقی نمی‌کند که فضای داخلی مد نظر شما مربوط به منزل یا محل کارتان باشد؛ آنچه اهمیت دارد، حس رضایت شما از ساخت فضای داخلی است که این امر وظیفه‌ی معماری داخلی می‌باشد. معماری داخلی قدرت تغییر کاربری یک ساختمان را در سال‌های متفاوت داشته و متناسب با زمان، فرهنگ‌ها و نیازهای مختلف پیش می‌رود.

معماری داخلی چیست

 

سوالات متداول

1- روند کاری یک معمار یا طراح داخلی به چه صورت است؟

به طور معمول معماران داخلی، دارای دفاتر کار مخصوص بوده و شما می‌توانید با مراجعه به چنین دفاتری، در رابطه با پروژه‌های کاری خود مشورت کنید. معماران داخلی با طراحان و مهندسان بسیاری در ارتباط‌ند تا بتوانند پروژه‌های پیچیده را به درستی مدیریت کنند. تمام پروژه‌ها از زمان شروع تا پایان، تحت نظارت مستقیم معماران انجام می‌شوند تا نتیجه‌ی نهایی بدون هیچ نقص و مشکل فنی انجام شود.

2- معماری داخلی و طراحی داخلی چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

معماری داخلی اغلب به طراحی فضایی همچون ساختمان‌ها، خانه‌های مسکونی، ادارات، هتل‌ها و … پرداخته در حالی که طراحی داخلی، بیشتر روی طراحی و دیزاین جزییات داخلی تمرکز دارد.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *