طراحی اتاق نشیمن

در طراحی اتاق نشیمن، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه داشته باشید، رنگ‌های به کار رفته در مکان و هماهنگی این رنگ‌ها با یکدیگر است. در زمان انجام دکوراسیون باید تمام موارد را در نظر گرفته و میان سطوح بزرگی مانند کفپوش و دیوارها با مبلمان و لوازم مورد استفاده دیگر هماهنگی ایجاد کنید.

کاغذ دیواری گل دار برای سالن نشیمن
یک هماهنگی عالی در بین رنگ‌ها هارمونی بسیار جذابی ساخته است. انتخاب شایسته‌ی رنگ سبز برای گل‌های کاغذ دیواری و هماهنگی آن با رنگ مبل، نشانگر رعایت قوانین رنگ‌ها است.

طراحی اتاق نشیمن

اتاق نشیمن که در مرکز خانه قرار داشته و برای استراحت کردن بعد از یک روز طولانی و همین‌طور برای پذیرایی از مهمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، بزرگ‌ترین بخش هر خانه‌ای به شمار می‌رود و در واقع به عنوان ویترین خانه شناخته می‌شود.

به همین دلیل هر فردی به طراحی اتاق نشیمن کمی‌ بیشتر از نقاط دیگر توجه می‌کند و برای این‌که این مکان دارای ظاهری خاص و منحصربفرد باشد تلاش بیشتری را از خود نشان می‌دهد و برای دکوراسیون اتاق نشیمن تمام لوازم و اکسسوارها را با دقت خاصی انتخاب کرده و تلاش می‌کند تا میان تمام لوازم موجود در این مکان ارتباط و هارمونی ایجاد کند.

رنگ خنثی برای سالن نشیمن
انتخاب رنگ خنثی، به شما کمک می‌کند تا بتوانید از طرح‌های بیشتری در فضا استفاده کنید و محیط خاص‌تری داشته باشید.

آیا می‌دانید در مورد انتخاب رنگ‌ها چه کارهایی باید انجام دهید؟

به راحتی می‌توان گفت که در راس تمام اشیاء و تمام عناصری که یک دکوراسیون را تشکیل می‌دهند، رنگ‌ها قرار دارند. رنگ‌ها علاوه‌بر این که شخصیت و سلیقه شخصی ما را به نمایش می‌گذارند، بر روی انسان تاثیرات مثبت و منفی نیز ایجاد می‌کنند. به همین دلیل در طراحی داخلی یک خانه، رنگ مبلمان، اکسسورها و دیوارها از مهم‌ترین موارد به شمار می‌رود. یک دکوراسیون بی‌نظیر با انتخاب رنگ اشتباه برای دیوارها می‌تواند بسیار ضعیف و معمولی دیده شود و یا بالعکس، اتاقی که با لوازمی‌ معمولی طراحی شده است با انتخاب رنگ مناسب برای دیوارها می‌تواند به مکانی زیبا و بی‌نقص تبدیل شود.

رنگ‌های گرم برای سالن نشیمن
با توجه به اصول رنگ‌ها برای سالن نشیمن شما می‌توانید فضای گرم‌تر و صمیمانه‌تری برای سالن نشیمن خود بسازید

برای ایجاد فضایی گرم و صمیمی‌ در اتاق نشیمن به طور طبیعی باید از رنگ‌های گرم استفاده کنید. اما این بدین معنا نیست که تمام اتاق را برای مثال به رنگ قرمز رنگ‌آمیزی کنید. دکوراسیونی که با رنگ‌های خنثی ایجاد شده است را تنها با استفاده از اکسسورهای قرمز رنگ می‌توانید به مکانی گرم‌تر و صمیمی‌تر تبدیل کنید و با این روش اتاق ظاهری پر از رنگ و خسته‌‍کننده نیز نخواهد یافت. استفاده از مقدار کمی‌ کنتراست در طراحی مکان می‌تواند ظاهری حرفه‌ای‌تر به آن ببخشد. به این موضوع نیز باید اشاره کنیم که در ایجاد فضایی گرم و صمیمی، روشنایی نیز تاثیر به سزایی دارد. استفاده از روشنایی‌های متعدد در نقاط مختلف اتاق، به جای یک نقطه میانی، به فضا بزرگی و شخصیت بخشیده و ظاهری گرم و صمیمی‌ به اتاق نشیمن خواهد بخشید.

سبک مدرن برای سالن نشیمن
با انتخاب سبک مدرن برای سالن نشیمن، فضای شما بسیار خیره‌کننده‌تر خواهد بود فقط کافیست یک رنگ و طرح اصولی برای انتخاب کاغذ دیواری خود داشته باشید.

مکان‌های شمالی برای نشیمن

اگر جهت اتاق نشیمن شما به سمت شمال قرار دارد، به این معنا است که به اندازه کافی نمی‌توانید از نور خورشید بهره ببرید. در این شرایط تنها کاری که باید انجام دهید این است که احساس وجود نور خورشید را در مکان ایجاد کنید و رنگی که این احساس را به خوبی ایجاد خواهد کرد، رنگ زرد است. رنگ زرد برای به کار برده شدن در مکان‌های بزرگ، رنگ دشواری به شمار می‌رود و اگر نمی‌خواهید اتاق نشیمنی شبیه به مهد کودک داشته باشید، بهتر است که از این رنگ در کنار رنگ‌هایی مانند رنگ سفید و طوسی استفاده کنید.

روشن تر کردن سال نشیمن
نورپردازی سالن نشیمن شما نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، کاغذ دیواری‌های روشن فضای شما را‌ پرنورتر و بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

لازم است که به اهمیت رنگ سفید نیز بپردازیم؛ تفاوتی ندارد که به چه میزان و از چه ترکیب رنگ‌هایی در طراحی داخلی استفاده کنید، به کار بردن جزئیات سفید رنگ در میان آن‌ها از بروز فضایی خسته‌کننده و خفقان جلوگیری خواهد کرد. سفید از نظر تکنیکی یک رنگ به شمار نمی‌رود و در هر طراحی داخلی باعث می‌شود تا ترکیب رنگی موجود به صورت قدرتمندی خود را نمایان کند.

کاغذ دیواری سفید برای سالن نشیمن
انتخاب کاغذ دیواری با رنگ روشن و طرح‌ های مینیمال، همیشه پیشنهاد تیم اکستریم والز برای شما می‌باشد

رنگ آبی برای ایجاد مکانی آرامش بخش

راحت‌ترین روش برای این‌که بتوانید رنگ‌ها را به میزان مناسب در طراحی داخلی به کار ببرید، استفاده از فرمول ۱۰ – ۳۰ – ۶۰ است که باعث می‌شود میان ۳ رنگ اصلی به کار رفته در مکان تعادل ایجاد شود. براساس این فرمول ۳ رنگ کلی برای استفاده در دکوراسیون مکان انتخاب می‌شود. بهتر است که دو تا از این رنگ‌ها به یکدیگر نزدیک بوده و رنگ سوم رنگی متضاد باشد. سپس رنگ روشن‌تر آن دو رنگ مشابه را برای دیوارها و دیگری را نیز ترجیحا برای سطوح بزرگ‌تری مانند مبلمان به کار ببرید و در نهایت رنگ متضاد را برای ایجاد کنتراست در اکسسورها مورد استفاده قرار بدهید.

کاغذ دیواری مدرن برای سالن نشیمن
فراموش نکنید انتخاب کاغذ دیواری با رنگ خنثی‌ای مانند طوسی و یک طراحی مدرن، سبک خلاقانه‌ای برای سالن نشیمن شما می‌سازد.

اگر رنگ‌هایی که می‌خواهید به کار ببرید رنگ‌های روشنی مانند سفید، طوسی یا بژ هستند، برای ایجاد فضایی گرم از رنگ‌هایی مانند قرمز و نارنجی و برای ایجاد مکانی آرام از تنالیته‌های رنگ آبی به عنوان رنگ متضاد استفاده کنید. اما به این موضوع توجه داشته باشید که نباید تنها از یک تنالیته رنگی استفاده کنید و لازم است که تنالیته‌های مختلف را در کنار یکدیگر به کار ببرید. در غیر این صورت ظاهری غیر حرفه‌ای به مکان خواهید بخشید.

کاغذ دیواری طوسی برای سالن نشیمن
توجه به هارمونی رنگ طوسی و تنالیته آن در فضا، نکته‌ای بسیار کاربردی می‌باشد.

 

رنگ‌های تیره در سالن نشیمن

می‌توانید برای طراحی اتاق نشیمن از رنگ‌های تیره و حتی رنگ قابل توجهی مانند رنگ سیاه نیز استفاده کنید. رنگ‌های تیره که بیشتر در مکان‌های وسیع و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرند، به مکان ظاهری اصیل، متشخص و کمی‌ مردانه می‌بخشند، اما زمانی که می‌خواهید از رنگ تیره استفاده کنید مهم‌ترین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتما از یک رنگ متضاد، ترجیحا رنگ سفید، در کنار آن استفاده کنید. همان که در بالا نیز گفته شد از این روش در یک دکوراسیون تک رنگ و یا در ترکیب رنگی‌های متفاوت نیز می‌توانید استفاده کنید.

رنگ تیره برای سالن نشیمن
استفاده از رنگ‌های تیره برای سالن نشیمن در کنار رنگ‌های گرم فضای شما خاص‌تر و هنری‌تر می‌کند.

 

رنگ‌های پاستلی در نشیمن

با استفاده از رنگ‌های پاستلی از رنگ‌های مناسب برای اتاق نشیمن می‌توانید به اتاقی آرام دست پیدا کنید. تفاوتی ندارد که از چه ترکیب رنگی استفاده کنید، چیزی که باید به آن توجه داشته باشد این است که تناژ این رنگ‌ها باید مشابه یکدیگر باشند. اگر در مکانی که تمام رنگ‌های به کار رفته در آن رنگ‌های پاستلی هستند، از اکسسوری با رنگ نئونی استفاده کنید، بسیار آزاردهنده خواهد بود.

رنگ‌های پاستلی برای سالن نشیمن
رنگ‌های پاستلی مناسب برای افرادی هستند که به فضا‌های شادتر علاقمند هستند. با انتخاب کاغذ دیواری‌های پاستلی هارمونی چیدمان شما بی‌نهایت دیدنی می‌شود.

رنگ سفید از رنگ‌های مناسب برای اتاق نشیمن

امروزه رنگ سفید با ایجاد فضایی لوکس در ارتباط مستقیم است. رنگ سفید که هرگز از دنیای مد خارج نشده، به انسان آرامش بخشیده و احساس سادگی و معصومیت را به انسان القاء می‌کند و طرفداران بسیاری دارد. اگر شما نیز از علاقمندان رنگ سفید به شمار می‌روید می‌توانید دکوراسیونی سفید رنگ را در اتاق نشیمن خود ایجاد کنید.

کاغذ دیواری سفید
سالن نشیمن شما نباید فضای خسته کننده‌ای باشد از ترکیب رنگ‌ها با رنگ سفید بسیار کمک بگیرید.

ویژگی‌های مناسب برای مبلمان اتاق نشیمن

اتاق نشیمن مکانی در خانه به شمار می‌رود که که در ساعت‌های بیداری بیشترین زمان خود را در آن سپری می‌کنیم. در نشیمن که در آن هم از مهمان‌های خود پذیرایی کرده و هم خستگی روز را فراموش می‌کنیم، وسیله‌ای که بیشترین استفاده را دارد، ست مبلمان است. به همین دلیل مبلمان از جمله لوازمی‌ هستند که در هر اتاق نشیمن باید بیشترین توجه را به آن داشت.

رعایت هماهنگی رنگ برای سالن نشیمن
به هماهنگی رنگ مبلمان و سایر اکسسوری‌ها و به ویژه دیوار‌ها همیشه توجه داشته باشید.

آن‌چه که باعث می‌شود مبلمان اتاق نشیمن از اهمیت بالایی برخوردار شوند، این است که نشستن و دراز کردن پاها بر روی مبلمان به اندازه یک دوش آب گرم در رفع خستگی‌ها و استرس‌هایی که در طول روز تجربه کرده‌ایم تاثیرگذار است. تنها با این روش می‌توان فضایی آرامش بخش و راحت در اتاق نشیمن ایجاد کرد. البته در کنار راحتی نباید زیبایی مبل‌ها و صندلی‌ها را نیز فراموش کرد. زیرا اتاق نشیمن در عین حال مکانی است که در آن از مهمان‌های خود نیز پذیرایی می‌کنیم.

نورپردازی سالن نشیمن
بهتر است با انتخاب رنگ‌های مناسب و چیدمان اصولی مبلمان‌ یک فضای پرنور و پر عمق بسازید.

درک راحتی مبلمان آسان است، اما موضوع زیبایی مبل‌ها کمی‌ پیچیده‌تر است. زیرا درک هر فردی از زیبایی متفاوت است. برای مثال ممکن است مبلی که بسیار مورد‌پسند شما است از نظر فرد دیگری قابل قبول نباشد. به همین دلیل در این مورد باید براساس علاقه و سلیقه شخصی خود حرکت کنید. اگر هم‌چنان در انتخاب مبل مناسب دچار مشکل هستید می‌توانید ترندهای مطرح سال را نیز دنبال کنید. زمانی که می‌خواهید مبلمان خریداری کنید باید به خوبی به آن فکر کرده و بررسی‌های لازم را انجام دهید. زیرا مبلمانی که خریداری می‌کنید به طور میانگین به مدت ۸ سال از آن‌ها استفاده خواهید کرد. به همین دلیل عجله نکنید و خریدی منطقی انجام دهید. اولین موضوعی که باید به آن توجه داشته باشید کارکرد و کیفیت مبل‌ها است. در کنار آن‌ها باید به مواردی مانند سبک، فرم، روکش و مقاومت آن‌ها را نیز توجه کنید.

رنگ طوسی قرمز برای سالن نشیمن
بازی با رنگ‌های طوسی و قرمز اگر به همراه یک طراحی مدرن باشد. فضایی برای شما می‌سازد که بسیار رویایی خواهد بود.

 

اندازه‌گیری مبلمان اتاق نشیمن

با در نظر گرفتن فرم و اندازه اتاق، فضایی را که برای مبلمان جدید در نظر گرفته‌اید را اندازه‌گیری کنید. بعد از این که فضایی را که می‌خواهید مبلمان را قرار دهید اندازه‌گیری کردید، اندازه مبلمان را یادداشت کرده و بر روی زمین نشانه‌گذاری کنید. این‌گونه می‌توانید متوجه شوید که مبل مورد‌نظر شما در این فضا جا می‌شود یا نه و این که آیا فضای کافی برای حرکت کردن و رفت و آمد نیز باقی می‌ماند یا خیر. موضوع دیگر این است که چگونه می‌خواهید مبل‌ها را وارد خانه کنید. اگر درب ورودی خانه تنگ است و یا در آپارتمانی زندگی می‌کنید که راهروها و آسانسور کوچک دارد، باید به چگونگی حمل مبلمان تا خانه نیز فکر کنید.

مبلمان برای سالن نشیمن
در انتخاب مبلمان و همچنین انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری به متراژ فضا توجه داشته باشید تا با یک انتخاب اشتباه فضای شما کوچک‌تر دیده نشود.

راحتی مبل

آنچه که در مورد یک مبل جدید دیده و احساس می‌کنید، ذوق خرید یک وسیله جدید است. اما فراموش نکنید که مبل و یا صندلی که اکنون بسیار راحت به نظر می‌رسد ممکن است با گذر زمان تغییر فرم دهد. به همین دلیل تلاش کنید تا متوجه شوید که در زیر روکش مبلمان از چه لوازمی‌ استفاده شده است. کیفیت و ساخت مبل مشخص می‌کند که از آن می‌توان در طولانی مدت استفاده کرد یا خیر.

کاغذ دیواری برای دیوار شاخص
می‌توانید با انتخاب کاغذ دیواری مدرن برای دیوار شاخص فضای سالن خود را دگرگون کنید.

فرم و اندازه مبلمان

اگر اتاق نشیمن شما کوچک و یا باریک است، نباید از مبلمانی با اندازه‌های بزرگ استفاده کنید که برای هیچ وسیله دیگری جای کافی باقی نماند.

فرم مبلمان برای سالن نشیمن
اگر فرم مبلمان شما ساده باشد می‌توانید به سراغ کاغذ دیواری با طرح‌های شلوغ بروید در غیر این صورت با انتخاب طرح‌های شلوغ فضای شما کوچکتر می‌شود.

کارایی مبلمان اتاق نشیمن

اگر دارای خانواده پرجمعیتی هستید برای این‌که تمام اعضای خانواده بتوانند در کنار یکدیگر بنشینند، از مبلمانی دو یا چند تکه استفاده کنید که به شکل U در کنار یکدیگر چیدمان می‌شوند. این مدل مبلمان که با نام مدولار نیز شناخته می‌شوند باید با روکش‌های بسیار مقاومی‌ پوشانده شوند، به خصوص اگر در خانه حیوان خانگی نیز داشته باشید. هم‌چنین میزان رفت و آمد مهمان‌ها نیز از جمله مواردی است که در این مرحله باید در نظر داشته باشید. اگر زیاد رفت و آمد دارید، کارآمدی مبل‌ها ویژگی است که باید در الویت قرار بگیرد. اگر مبل‌هایی را انتخاب کنید که به تخت دو نفره تبدیل می‌شوند، در صورت ماندن مهمان‌ها می‌توانید اتاق نشیمن را به اتاق خواب مهمان تبدیل کنید.

چیدمان مبل
در هنگام چیدمان مبلمان به تعداد افراد خانواده توجه داشته باشید تا بتوانید چیدمان صمیمی‌تری داشته باشید.

انتخاب مبل‌های کاربردی در صرفه‌جویی در فضا نیز تاثیر‌گذار خواهند بود. این مدل مبل‌ها که معمولا دارای ویژگی باز و بسته شدن هستند برای استفاده در مکان‌های باریک طراحی شده‌اند. اگر فضای کافی در اختیار ندارید و اتاق نشیمن شما فضای باریکی دارید، با انتخاب این مدل مبل‌ها می‌توانید در صورت نیاز آن‌ها را باز و بسته کنید. 

مبلمان برای فضا‌های کوچک
اگر سالن شما باریک است و یا متراژ کمتری دارد به انتخاب فرم مبل‌ها در هنگام خرید توجه داشته باشید تا فضای شما را بسته‌تر نکنند.

 

تکیه‌گاه و دسته مبل‌ها

اسکلت‌بندی مقاوم مبل‌ها در بالا بردن کارکرد مبلمان تاثیرگذار است. چوب برای پشتی و دسته مبل‌ها بهترین انتخاب است، به خصوص اگر چوبی باشد که در کوره خشک شده باشد. چهارچوب مبل‌ها باید با میخ و یا رول‌پلاک ثابت شده باشد، از چهار چوب‌هایی که با منگنه و یا چسب ثابت شده‌اند دوری کنید. پایه‌ها نیز باید بخشی از اسکلت مبل باشند و یا به شکلی مناسب به آن متصل شده باشند. اگر مبل دارای دسته‌های پهنی است باید روکش فلزی داشته باشد، البته همین موضوع می‌تواند باعث سنگین‌تر شدن مبل‌ها نیز بشود. مبل‌هایی که دارای اسکلت‌بندی مقاومی‌ باشند، در طولانی مدت نیازی به تعمیرات و بازسازی نداشته و بسیار کارآمد خواهند بود.

انتخاب مبل با کیفیت
فقط زیبایی اهمیت ندارد سعی کنید مبلی انتخاب کنید که استاندارد‌های لازم را داشته باشد و همچنین مستحکم نیز باشد.

مواد به کار رفته در تشکچه مبلمان

تشکچه مبل باید دارای مواد تشکیل دهنده‌ای باشند که بعد از فشار وارد شدن به آن‌ها سریع به حالت اول خود بازگردد. پر، گران‌ترین و با‌کیفیت‌ترین مواد برای استفاده در مبلمان است. فوم نیز ارزان‌ترین ماده برای پشتی‌ها و تشکچه‌ها به شمار می‌رود، اما به دلیل چگالی پایینی که دارد خیلی زود از بین می‌رود. تشکچه‌های مبل باید سفت باشند، به خصوص اگر با فوم پر شده باشند. در این صورت می‌توانید خستگی‌های روزانه خود را با دراز کشیدن بر روی مبل رفع کنید.

پارچه انتخابی مبل
تشکچه مبلمان‌‌ها نباید به گونه‌ای باشد که پس از مدت کوتاهی فرم مطلوب خود را از دست بدهد. پارچه انتخابی نیز باید با کیفیت باشد.

روکش مبل‌ها

اگر می‌خواهید از مبل‌های خود در طولانی‌مدت استفاده کنید، باید برای آن‌ها روکش مناسب انتخاب کنید. پارچه‌های پنبه‌ای سفت انتخاب مناسبی به نظر می‌رسند، اما احتمال آن وجود دارد که با پارچه‌های مصنوعی ارزان‌قیمت اشتباه گرفته شوند. پارچه‌های مصنوعی میکروفیبر، بسیار شبیه پارچه‌های طبیعی بوده و ضد لک هستند. هم چنین احتمال از بین رفتن رنگ آن‌ها نیز بسیار کم است. پارچه را انتخاب کنید که تمیز کردن آن نیز ساده باشد. پارچه‌هایی که تنها با یک دستمال نمناک تمیز می‌شوند کار را برای شما ساده‌تر خواهند کرد.

استفاده کاغذ دیواری برای نشیمن
با استفاده از کاغذ دیواری می‌توان به نشیمن وجهه دیگری داد

انتخاب رنگ مبلمان اتاق نشیمن

اگر می‌خواهید برای اتاق نشیمن مبلمان مناسب انتخاب کرده و فضایی هماهنگ و متعادل در این مکان طراحی کنید، به رنگ مبل‌ها نیز باید توجه ویژه‌ای داشته باشید. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید سبک طراحی داخلی است که در اتاق نشیمن وجود داشته و یا می‌خواهید از آن استفاده کنید. برای مثال در سبک مدرن بهتر است که از رنگ‌های روشن برای مبل‌ها استفاده کنید. روکش‌های سیاه و سفید و طوسی نیز از جمله رنگ‌هایی هستند که می‌توانید به کار ببرید. برای این که انتخاب رنگ مناسبی داشته باشید از اکسسورها نیز می‌توانید استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید که مبلمانی که انتخاب کرده‌اید با فضای کلی نشیمن ارتباطی ندارد می‌توانید از اکسسوری‌ها برای ایجاد تعادل و ارتباط استفاده کرده و یک کلیت در طراحی اتاق نشیمن ایجاد کنید.

طراحی اتاق نشیمن
با استفاده صحیح از مبلمان می‌توان دکوراسیون را دگرگون کرد.

در خرید مبلمان اتاق نشیمن حتما نکاتی مانند روکش مبل‌ها، مواد تشکیل دهنده، ضد‌تعریق بودن، کارآمدی، استقامت و تمیزی راحت آن‌ها را در نظر داشته باشید. این جزئیات از آن‌چه که تصور می‌کنید اهمیت بیشتری دارند. زیرا باعث می‌شوند تا بتوانید سال‌های طولانی از مبل‌ها استفاده کرده و به شکلی کارآمد از آن‌ها بهره ببرید.

کاغذ دیواری اتاق نشیمن
کاغذ دیواری‌ها می‌توانند طرح و نقش را به اتاق نشیمن شما بیاورند

ایده آل ترین مدل مبل اتاق نشیمن

ست مبلمان که از جمله لوازم اساسی در اتاق نشیمن و سالن پذیرایی به شمار می‌رود، نقش اول در سبک‌های طراحی داخلی را ایفا می‌کند. زمانی که می‌خواهیم خانه خود را دکوراسیون کنیم اولین چیزی که به ذهن ما خطور می‌کند و به سراغ آن می‌رویم، کاناپه و ست مبلمان است. انتخاب مبلمان براساس سبک طراحی داخلی که انتخاب کرده‌ایم و بر‌اساس نوع معماری و ساختار مكان از سخت‌ترین مراحل طراحی داخلی به شمار می‌رود.

طراحی اتاق نشیمن
برای طراحی اتاق نشیمن می‌توان از رنگ‌های خنثی استفاده کرد

در راس نکاتی که در خرید ست مبلمان و یا یک کاناپه باید در نظر داشته باشید هماهنگی میان رنگ‌های مکان قرار دارد. در حالی که هماهنگی میان رنگ‌ها عنصر اصلی طراحی داخلی به شمار می‌رود، انتخاب مبل مناسب بر‌اساس معماری و ساختار نشیمن و سالن پذیرایی نیز در راس نکات مهم قرار می‌گیرد.

رنگ زرد در اتاق نشیمن
با کمک ترکیب رنگ زرد فضای خود را گرم‌تر کنید

اگر سالن بزرگ و وسیعی در اختیار دارید، با استفاده از یک یا چند کاناپه مدل اسپرت می‌توانید سالن خود را طراحی کنید. در سالن‌های بزرگ می‌توان از یک کاناپه تکی استفاده کرده و اطراف آن را با صندلی‌های تک نفره پر کرد و فضایی مناسب برای نشستن ایجاد کرد. در سالن‌های بزرگ به راحتی می‌توانید از کاناپه و مبل‌های تک نفره تخت‌خواب‌‌شو استفاده کنید. با این انتخاب زمانی که مهمان داشته باشید دیگر نگرانی برای جای خواب آن‌ها نخواهید داشت.

اگر سالن کوچکی دارید و به این موضوع فکر می‌کنید که چگونه می‌توان سالنی که از اندازه‌های استاندارد کوچک‌تر است را دکوراسیون کرد، در این شرایط بهتر است که مبل‌های دو نفره تخت‌خواب‌شویی را انتخاب کنید که برای خانه‌های کوچک طراحی شده و از اندازه‌های استاندارد کمی‌ کوچک‌تر تولید می‌شوند.

طرح گلدار در اتاق نشیمن
با کمک کاغذ دیواری‌های گلدار می توان رنگ و طرح را به اتاق نشیمن آورد

این‌گونه هم مشکل کمبود جا در خانه کوچک خود را حل کرده و هم مکان را از آن چه که هست بزرگ‌تر جلوه خواهید داد. در خانه‌های کوچک استفاده از مبل‌هایی با مدل بدون دسته نیز یک راه‌حل به شمار می‌رود. مبل‌های بدون دسته فضای بیشتری را برای نشستن در اختیار شما قرار می‌دهند.

استفاده از رنگ خنثی
ترکیب رنگ طوسی و سایر رنگ‌ها

اگر ترجیح می‌دهید که از تعداد کمی‌ مبل در سالن پذیرایی استفاده کرده، اما فضای ایده‌آلی برای نشستن در اختیار داشته باشید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که یکی از مدل‌های کاناپه اسپرت را انتخاب کرده و این کاناپه را با یک مبل دو نفره و یا دو عدد مبل تک نفره کامل کنید. با این روش با به کار بردن تعداد کمی‌ مبل فضای مناسبی برای نشستن ایجاد خواهید کرد.

سبک بوهمی در اتاق نشیمن
استفاده از سبک بوهمی در اتاق نشیمن

مبل‌های اسپرت هم به شکل کاناپه‌های تخت‌‌خواب‌شو طراحی شده و هم در مدل‌های رسمی‌تر تولید می‌شوند. این مدل مبل‌ها که دارای طراحی‌های متنوعی هستند به شما این امکان را می‌دهند تا هر مدل دکوراسیونی را که می‌خواهید به نمایش بگذارید و هم چنین سالنی راحت و بی‌نقص را برای شما فراهم می‌کنند.

کاغذ دیواری کد 3008
استفاده از کاغذ دیواری کد 3008 در اتاق نشیمن

با مبل اسپرت به سالن پذیرایی نشاط ببخشید

زمانی که می‌خواهید مبل و کاناپه که نقش اول طراحی داخلی سالن و نشیمن به شمار می‌روند را انتخاب کنید ابتدا باید نوع طراحی داخلی که می‌توانید در سالن اجرا کنید و نوع معماری مکان را در نظر داشته باشید. اگر سالن پذیرایی بزرگی در اختیار دارید و خانواده پر رفت و آمدی هستید بهتر است که مبل‌های مدل اسپرت را انتخاب کنید

رنگ آبی در اتاق نشیمن
اعجاز انتخاب رنگ آبی در فضا

.

با کاناپه‌های اسپرت ساده و یا تخت‌خواب‌شو، هم می‌توانید دکوراسیونی ساده و مینیمال را در سالن به نمایش بگذارید و هم صاحب مبلمانی شوید که بسیار دلنشین و راحت هستند. این مدل کاناپه و مبلمان از نظر قیمتی نیز هزینه کمتری نسبت که مدل‌های دیگر دارند.

اتاق نشیمن مدرن
نمونه‌ای از طراحی اتاق نشیمن مدرن

مبلمان سبک کلاسیک

اگر به سبک کلاسیک علاقه‌مند هستید و می‌خواهید دکوراسیونی به این سبک در سالن پذیرایی به نمایش بگذارید، مبل‌های سبک کلاسیک بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. با مبل‌های سبک کلاسیک می‌توانید زیبایی سالن پذیرایی خود را به حد اعلاء برسانید. زیبایی ظاهری مبل‌های کلاسیک فضای سبک کلاسیک را در خانه ایجاد کرده و از نظر ظاهری مکانی زیبا و تاثیر‌گذار ایجاد خواهد کرد.

اتاق نشیمن کلاسیک
نمونه‌ای از طراحی اتاق نشیمن به سبک کلاسیک

مبلمان سبک مدرن

اگر فرد خوش‌سلیقه‌ای هستید و می‌خواهید مبل اتاق نشیمن را بر‌اساس سلیقه شخصی خود طراحی کنید، می‌توانید مبلی با طراحی مدرن را انتخاب کنید. از آن جایی که مبل‌های مدرن بر‌اساس اندازه مورد نظر شما تولید می‌شوند، تفاوتی ندارد که ساختار معماری سالن به شکلی باشد، با استفاده از مبل‌های مدرن می‌توانید دکوراسیونی که در نظر دارید را اجرا کنید. با انتخاب کاناپه‌ای مدرن که فضایی وسیع برای نشستن دارد می‌توانید دکوراسیونی زیبا ایجاد کرده و سلیقه خود را به نمایش بگذارید.

رنگ سیاه و سفید
با کمک رنگ سیاه و سفید می‌توان اتاق نشیمن را به سبک مدرن‌تری درآورد

کاناپه‌هایی با طراحی‌های خاص

اگر می‌خواهید دکوراسیونی خاص در خانه خود ایجاد کنید، اما نمی‌دانید که کدام مدل از مبل‌ها برای این کار مناسب هستند، می‌توانید مبل‌های سبک وینتیج که دارای طراحی‌های خاص هستند را انتخاب کنید. با طراحی‌های خاص دکوراسیون و مبلمان سبک وینتیج می‌توانید خانه خود را به سبکی خاص و متفاوت طراحی کنید. با مبل‌های دارای چهار چوب چوبی و یا فلزی که دارای طراحی‌های خاص هستند می‌توانید سال‌های طولانی سالنی زیبا و ظریف در اختیار داشته باشید.

نور در اتاق نشیمن
زیباتر کردن فضا با کمک نور طبیعی

مبل‌های تاشو و تخت خواب شو

امروزه به اندازه کاناپه‌ها، مبل‌های تخت‌خواب‌شو و تاشو نیز جای خود را در طراحی داخلی خانه‌ها باز کرده‌اند. این مدل مبل‌ها معمولا برای خانه‌های کوچک ترجیح داده می‌شوند و اگر خانه کوچکی دارید با خیال راحت می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر خانواده‌ای هستید که زیاد مهمان دارید مبل‌های تخت‌خواب‌شو و یا تاشو انتخاب مناسبی برای شما به عنوان مبل اتاق نشیمن خواهند بود. این مدل مبل‌ها به دلیل راحتی و کاربردی که دارند هم ظاهری زیبا به اتاق نشیمن و سالن پذیرایی بخشیده و هم باعث می‌شوند تا با خیال راحت از مهمان‌های خود پذیرایی کنید. یکی دیگر از ویژگی‌های این مبل‌ها این است که به شما این امکان را می‌دهند تا به راحتی سالنی ساده و مینیمال طراحی کنید.

مبل راحتی در اتاق نشیمن
انتخاب مبلمان راحتی در اتاق نشیمن می‌تواند فضای نشیمن را به محلی مناسب برای آسایش شما تبدیل کند

مبل‌های مدولار

مبل‌هایی که به شکل مدولار طراحی می‌شوند برای خانه‌های کوچک بسیار مناسب و ایده‌آل هستند و ظاهری شیک و زیبا را در سالن به نمایش می‌گذارند. این مبل‌ها که دارای ویژگی مدولار هستند را می‌توانید در اندازه‌های مورد نظر خود سفارش داده و براساس نیاز خود چیدمان کنید. این مدل مبل‌ها علاوه بر این که مدلی کارآمد هستند، ظاهری مدرن و زیبا به مکان می‌بخشند.

کاغذ دیواری کد 5122 در اتاق نشیمن
استفاده از کاغذ دیواری کد 5122 در اتاق نشیمن

 

انتخاب پرده مناسب برای اتاق نشیمن

زمانی که می‌خواهید طراحی داخلی خانه را تغییر داده و ظاهر جدیدی به آن ببخشید، مانند هر عنصر دیگری، پرده‌ها نیز باید تعویض شوند. زمانی که می‌خواهید انتخاب پرده را از میان ترندهای پرده انجام دهید، باید مدلی را انتخاب کنید که این پرده‌ها که گردنبند خانه به شمار می‌روند، تمثیلی از شما باشند. پرده علاوه‌بر تاثیر دکوراتیوی که در ظاهر خانه دارد، وسیله است که از ورود نور خورشید به داخل خانه جلوگیری کرده و حریم خصوصی ما را نیز حفظ می‌کند

استفاده از پرده کره کره ای در اتاق نشیمن
استفاده از پرده کره‌کره‌ای در اتاق نشیمن

معمولا برای اتاقی که دارای پنجره‌ای کوچک است، برای این‌که از نور طبیعی روز بیشتر استفاده شود، پرده‌های توری و نازک برای آن انتخاب می‌شوند، در حالی که در اتاق و یا نشیمنی که دارای پنجره‌های بزرگ است و یا حتی یکی از دیوارهای آن شیشه‌ای است، پرده‌های ضخیم و تیره کاربرد بیشتری دارند. زمانی که در انتخاب پرده هدف کاربرد اتاق را در نظر داشته باشید، می‌توانید کیفیت و راحتی اتاق را در بالاترین میزان ممكن حفظ کنید.

ترکیب رنگ های سرد و گرم در اتاق نشیمن
ترکیب رنگ‌های سرد و گرم در اتاق نشیمن

 

زمانی که می‌خواهید اتاق نشیمن را طراحی کنید، سبک دکوراسیونی که در نظر گرفته‌اید بسیار اهمیت خواهد داشت. انتخاب پرده را باید براساس پاسخ به‌ این پرسش انجام دهید که می‌خواهید از یک سبک طراحی داخلی ترند استفاده کنید و یا می‌خواهید سبک شخصی خود را به نمایش بگذارید؟ از آن جایی که تنوع مدل پرده بسیار گسترده است، ابعاد اتاق نشیمن، ویژگی‌های فصلی که در آن قرار دارید و سبک طراحی داخلی مورد نظر شما در انتخاب پرده مناسب تاثیر‌گذار خواهند بود.

اگر می‌خواهید یک سبک دکوراسیونی که ترند است را به کار ببرید، لازم است که مدل پرده‌ای که در این جریان طراحی داخلی مطرح است را با ایجاد کمی‌ تغییرات در اتاق نشیمن به کار ببرید. در این جریان اگر مدل خاصی مشخص شده باشد نیز شما با کمی‌ اصلاحات در رنگ و طرح‌های آن می‌توانید به پرده‌ای زیبا دست پیدا کنید. اما اگر می‌خواهید سبک خود را به نمایش بگذارید می‌توانید از میان مدل‌های متنوع پرده مانند پرده کلاسیک، پرده فرانسوی، پرده توری، پرده کتیبه‌ای، پرده کرکره‌ای و بسیاری مدل‌های دیگر یکی را انتخاب کنید.

استفاده از دیوارپوش تیره با پرده های کرم رنگ
استفاده از دیوارپوش تیره با پرده‌های کرم رنگ

 

این مدل پرده‌ها که از مدل‌های پرکاربرد به شمار می‌روند، از نظر زیبایی نیز به سالن و نشیمن جلوه‌ای خاص می‌بخشند. امروزه از میان این مدل پرده‌ها، پرده‌های کرکره‌ای بسیار پرکاربرد بوده و دارای تنوع بسیاری نیز هستند. علاوه‌بر مدل‌های متنوع آن مانند پرده کرکره‌ای توری، تاشو، زبرا و غیره، رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی نیز برای آن‌ها وجود دارد.

مبلمان سفید رنگ در اتاق نشیمن
مبلمان سفید رنگ در اتاق نشیمن

یکی دیگر از پاسخ‌های این پرسش که پرده اتاق نشیمن باید به چه شکلی باشد، بستگی به مواردی از جمله جهت قرار‌گیری پنجره و ابعاد آن دارد. در اتاقی که یک پنجره بزرگ قرار دارد، پوشاندن تمام دیوار با پرده فضایی دلگیر ایجاد خواهد کرد. در چنین شرایطی باید در بالای پرده مدل‌های خاصی ایجاد شود تا پرده ظاهری زیبا و شیک بیابد. این موضوع که تنها در یک سمت اتاق پنجره وجود داشته باشد و یا از جهات مختلف نور روز وارد اتاق شود در تعیین ضخامت پرده تاثیر‌گذار خواهد بود.

مبلمان سفید رنگ در اتاق تلوزیون
مبلمان سفید رنگ در اتاق تلوزیون

البته تمام این موارد باید در محدوده بودجه‌ای صورت بگیرد که برای تعویض پرده‌ها مشخص شده است. انتخاب پرده براساس بودجه مشخص شده هم برای روحیه شما مناسب خواهد بود و هم ظاهر مکانی که پرده در آن قرار دارد را به بهترین شکل تغییر خواهد داد. قیمت پرده‌ها دارای تنوع بسیاری است و مهم‌ترین دلیل این تنوع به کیفیت پارچه به کار رفته، رنگ، طرح و سیستم نصب پرده بستگی دارد. به همین دلیل انتخاب پرده مناسب علاوه‌بر سبک طراحی و مدل آن به بودجه موردنظر شما نیز بستگی خواهد داشت.

طراحی اتاق نشیمن کوچک
طراحی اتاق نشیمن کوچک

انتخاب پرده مناسب بر اساس رنگ‌ها

از آن‌جایی که اتاق نشیمن مکانی است که در آن از مهمان‌های خود پذیرایی کرده و با دوستان و خانواده زمان خود را سپری می‌کنیم، باید پرده این اتاق را متناسب با رنگ‌های موجود در محیط انتخاب کرده و پرده‌ای را به کار ببرید که با انرژی مثبت خود به محیط آرامش ببخشد. برای مثال پرده‌ای با رنگ‌های یاسی، نیلی و گلبهی، اگر با سایر رنگ‌ها موجود در مکان هماهنگی داشته باشد، هم فضای اتاق را با هوای بهاری پر خواهد کرد و هم با لطافت و زیبایی خود نظر همه را به خود جلب خواهد خواهد کرد.

 

استفاده از رنگ های متضاد در اتاق نشیمن
استفاده از رنگ‌های متضاد در اتاق نشیمن

پرده‌های ضخیم ضد آفتاب

در میان مدل‌های پرده، انتخاب پرده‌های ضخیم و تیره که از ورود نور خورشید جلوگیری کرده و به عنوان پرده‌های ضد آفتاب نیز شناخته می‌شوند، مانع از ورود شدید نور خورشید به اتاق نشیمن خواهد شد. می‌توانید این پرده را با پرده‌های توری ترکیب کرده و در صورت نیاز نور خورشید را وارد اتاق کرده و در صورت تمایل پرده‌های ضخیم را کشیده و مانع ورود نور شوید. در انتخاب پارچه پرده، پارچه‌ای با طرح‌های اصیل و با رنگی کامل کننده طراحی باعث می‌شود تا به اتاقی زیبا و چشم‌نواز دست پیدا کنید.

استفاده از پرده های ضخیم در اتاق نشیمن
استفاده از پرده‌های ضخیم در اتاق نشیمن

پرده‌های بزرگ

اگر اتاق نشیمنی بزرگ در اختیار دارید و یا پنجره‌ای بزرگ در اتاق وجود دارد، کاری که باید انجام دهید این است که پرده‌ای متناسب با ابعاد اتاق انتخاب کنید. پرده‌های بزرگ ممکن است که ظاهری نامناسب ایجاد کنند، به همین دلیل از اکسسوری‌ها پرده استفاده کرده و قسمت چوب پرده را با به کار برده کتیبه بپوشانید تا پرده‌ای لوکس و زیبا را به نمایش بگذارید. رنگ و مدل پرده و کتیبه باید مکمل یکدیگر بوده و اکسسورهای پرده به شکلی مناسب مورد استفاده قرار بگیرند.

استفاده از پرده های بزرگ در اتاق نشیمن
استفاده از پرده‌های بزرگ در اتاق نشیمن

پرده‌های کرکره‌ای

در سال‌های گذشته پرده‌های کرکره‌ای بسیار پرکاربرد شده‌اند. از آن جایی که این مدل بسیار پرطرفدار است، رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی برای آن وجود داشته و مدل‌های متعددی را در اختیار شما قرار می‌دهد. این پرده‌ها را می‌توانید به شکل ساده، طرح‌دار و یا راه راه که با نام زبرا شناخته می‌شود و در جنس میزانی که می‌خواهید نور را وارد اتاق کنید، برای اتاق نشیمن مدلی ایده‌آل به شمار می‌رود.

استفاده از پرده های کرکره ای در اتاق نشیم
استفاده از پرده‌های کرکره‌ای در اتاق نشیمن

پرده‌های توری

اگر اتاق نشیمن شما به سمتی مانند شمال قرار دارد که نور کافی دریافت نمی‌کند، به جای انتخاب پرده‌ای ضخیم و تیره، از دو لایه پرده توری استفاده کنید تا اتاق نشیمن در طول روز از نور کافی بهره‌مند شود. اگر می‌خواهید شب‌ها حریم خصوصی خانه را حفظ کنید می‌توانید یکی از لایه‌های توری را به رنگ تیره انتخاب کرده و از زیبایی کنتراست ایجاد شده میان پرده‌ها برای زیباتر کردن اتاق نشیمن استفاده کنید.

پرده توری در اتاق نشیمن
نمونه‌ای از پرده توری در اتاق نشیمن

مدل پرده والان‌دار

یکی دیگر از مدل‌های پرکاربرد برای پرده نشیمن و پذیرایی، پرده‌های والان‌دار است. برای این‌که کمی‌ جلوه بیشتری به پرده‌ها بخشیده و ظاهری مجلل به آن‌ها بدهید می‌توانید از والان برای تزیین قسمت بالایی پرده استفاده کنید. از آن‌جایی که این والان‌ها کاملا مجزا از پرده هستند می‌توان آن را به عنوان یک اکسسوار پرده نیز در نظر گرفت.

پرده والان در اتاق نشیمن
پرده والان در اتاق نشیمن

دکوراسیون و طراحی اتاق نشیمن برای زمستان

باید دستی به سر و روی دکوراسیون آن بکشید. مبلمان و اکسسوارهای زیادی هستند که برای فصل زمستان به کار می‌آیند. بسیاری از تم‌های زمستانه دکوراسیون منزل با استفاده از آیتم‌های ساده و قابل دسترس به راحتی اجرا می‌شوند. ممکن است شما برخی از این آیتم‌ها را در حال حاضر داشته باشید. اگر این‌طور است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن‌ها را بیرون کشیده و به چیدمان منزل‌تان اضافه کنید.

بهره گیری از نور در فصل زمستان
بهره‌گیری کامل از نور طبیعی در اتاق نشیمن

فرش پشمی

فرش از آیتم‌های ضروری برای داشتن یک خانه گرم است. اگر فرشی که برای پوشاندن کف نشیمن استفاده می‌کنید الیاف طبیعی مثل پشم داشته باشد، فضای بسیار گرم‌تری خواهید داشت. البته تاثیر این فرش‌ها در ایجاد حال و هوای مورد نظر شما فقط به عملکردشان خلاصه نمی‌شود. فرش‌های پشمی‌ به غیر از عایق کردن کف منزل شما این تصور را نیز ایجاد می‌کنند که محیط گرم و دلپذیرتری دارید. شما می‌توانید از چند فرش در کنار یا روی یکدیگر نیز استفاده کنید.

فرش پشمی در اتاق نشیمن
فرش پشمی در اتاق نشیمن

مبل پاف

مبل‌های پاف که با نام مبل کوسنی نیز شناخته می‌شوند، یک آیتم کوچک و جمع‌و‌جور برای اجرای تم زمستانی هستند. مبل‌های کوسنی را می‌توانید به راحتی تهیه کنید. پاف‌ها گزینه‌های بسیار خوبی برای نشیمن هستند، زیرا جای کمی‌ می‌گیرند و به راحتی نیز جا‌به‌جا می‌شوند. پاف‌ها انواع مختلفی دارند و در جنس‌های متنوعی قابل تهیه هستند. اگر می‌خواهید یک پاف زمستانی داشته باشید، انواعی را انتخاب کنید که بافتنی، پشمی‌ یا دارای خز و نمد هستند.

مبل پاف در نشیمن
استفاده از مبلمان پاف در اتاق نشیمن

پتوی بافت

یکی از گزینه‌های ساده و بی دردسر برای اضافه کردن حال و هوای زمستانی به دکوراسیون نشیمن، استفاده از پتوهای بافت است. پتوهای ضخیم و گرم که معمولا در فصل زمستان مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توانند آیتمی‌ باشند که شما برای عوض کردن ظاهر مبل‌های نشیمن خود به کار می‌برید. این آیتم در عین کم خرج بودن به راحتی نیز قابل اضافه کردن و برچیده شدن است. شما می‌توانید یک پتو با رنگ مشابه یا حتی متضاد مبل انتخاب کرده و این ایده را اجرا کنید.

بهره گیری از پتوی بافت در اتاق نشیمن
بهره‌گیری از پتوی بافت در اتاق نشیمن

پرده ضخیم

اتاق نشیمن برای زمستان و زمانی که هوا سرد می‌شود، بهتر است پرده‌ها ضخیم شوند. پرده‌های مخصوص تابستان که معمولا نازک هستند برای زمانی که هوا سرد می‌شود زیاد مناسب نیستند. شما به جنسی از پارچه نیاز دارید که پرده‌ها را در مقابل نفوذ هوای سرد مقاوم کند. البته شاید خرید و تعویض پرده‌ها زیاد ساده نباشد، اما اگر چنین امکانی برای شما وجود دارد، حتما این کار را انجام دهید تا هر سال در ماه‌های سرد از آن‌ها استفاده کنید.

پرده ضخیم در نشیمن
پرده ضخیم در نشیمن

کوسن خزدار

کوسن‌ها هم از جمله مواردی هستند که به راحتی هر‌چه بیش‌تر، شما را قادر می‌سازند تم مورد‌نظر خود را در اتاق نشیمن برای زمستان اجرا کنید. اضافه کردن چند کوسن به دکوراسیون نشیمن بسیار راحت است. حتی اگر در حال حاضر تعدادی کوسن دارید، می‌توانید برای بعضی از آن‌ها روکش خز تهیه کنید. کوسن‌های خزدار به خوبی با حال و هوای یک فصل سرد تناسب برقرار می‌کنند.

کوسن خزدار در اتاق نشیمن
کوسن خزدار در اتاق نشیمن

 

انواع سبک‌های مناسب اتاق نشیمن

طراحی داخلی یک مقوله پیچیده است که در اوج سختی می‌تواند بسیار ساده باشد. تمام انسان‌ها به دنبال آن هستند که خانه‌ای زیبا و محیطی مناسب را برای زندگی خود و اعضای خانواده فراهم کنند و دکوراسیون چیزی است که می‌تواند آن‌چه را که به دنبال آن هستید، در اختیار شما قرار دهد. طراحی داخلی جزئیات و قوانین بسیاری دارد که نمی‌توان در یک مطلب به تمام آن‌ها پرداخت، اما آن‌چه که در دکوراسیون اهمیت بیشتری داشته و در واقع مسیر شما را مشخص می‌کند، این است که قدم اول را درست بردارید و قدم اول چیزی نیست به غیر از آن‌که سبک مورد نظر و محبوب خود را مشخص کنید. برای این منظور لازم است که به یک سوال پاسخ دهید: چه سبک خانه و نشیمنی می‌خواهید؟ تفاوتی ندارد که سبک شما کلاسیک، مدرن و یا مینیمال باشد، موضوع مهم این است که برای هر فردی با هر سلیقه یک سبک مناسب وجود دارد. بررسی سبک‌های مختلف طراحی داخلی می‌تواند برای شما الهام‌بخش باشد.

سبک مدرن در اتاق نشیمن
سبک مدرن در اتاق نشیمن

طراحی اتاق نشیمن سبک مدرن

همیشه و در همه حال برای این که فضایی مدرن ایجاد کنید می‌توانید از ترکیب رنگ‌های سیاه و سفید بهره مند شوید. زیرا این ترکیب رنگی، در تمام دوره‌ها و در تمام زمان‌ها زیبایی خود را حفظ می‌کند و هرگز ترکیبی از مد افتاده نخواهد بود. به طور کلی می‌توان گفت که در سبک مدرن رنگ‌های خنثی در الویت قرار دارند و زمانی که از ترکیب این دو رنگ خنثی در کنار یکدیگر بهره ببرید می‌توانید فضای مدرنی که به دنبال آن هستید را ایجاد کنید.

اتاق نشیمن به سبک مدرن
اتاق نشیمن به سبک مدرن

طراحی اتاق نشیمن به سبک کانتری

سبک کانتری یکی از سبک‌های محبوب در طراحی داخلی به شمار می‌رود که می‌تواند فضایی گرم و صمیمی‌ را برای زندگی در اختیار شما قرار دهد. عناصر و رنگ‌های گرفته شده از طبیعت و طرح‌های گلدار از جمله ویژگی‌های این سبک به شمار می‌روند. سبک کانتری در واقع سبکی ساده، بی‌آلایش، طبیعی و بسیار راحت است و با یک زندگی آرام سازگاری دارد. پس اگر به دنبال ایجاد فضایی آرام و صمیمی‌ برای زندگی هستید سبک کانتری می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

طراحی اتاق نشیمن به سبک کانتری
طراحی اتاق نشیمن به سبک کانتری

طراحی اتاق نشیمن به سبک کلاسیک

اگر به تجمل و لوکس بودن علاقمند هستید، سبک کلاسیک برای شما مناسب خواهد بود. رنگ طلایی یکی از رنگ‌های پرکاربرد در سبک کلاسیک است که زمانی که در کنار رنگ‌های تیره به کار برده شود جلوه‌ای با شکوه به مکان می‌بخشد. با این روش، هم می‌توانید به مکانی لوکس دست پیدا کنید و هم جلوه‌ای تاثیر‌گذار به آن ببخشید. البته می‌توانید سبک کلاسیک را به شکلی ساده‌تر نیز مورد استفاده قرار دهید. اگر رنگ طلایی رنگ محبوب شما نیست، انتخاب رنگ‌های آرام‌تری مانند کرم و بژ با مبلمان سبک کلاسیک نیز می‌تواند نتیجه مشابهی را به همراه داشته باشد. فراموش نکنید که پارچه مخملی از جمله عناصری است که می‌تواند در ترکیب با مبلمان کلاسیک فضایی مجلل و لوکس را در اختیار شما قرار دهد.

اتاق نشیمن به سبک کلاسیک
اتاق نشیمن به سبک کلاسیک

طراحی اتاق نشیمن به سبک معاصر

در انتخاب سبک اتاق نشیمن بر‌خلاف افرادی که به سبک کلاسیک علاقه‌مند بوده و به دنبال تجمل هستند، افرادی نیز وجود دارند که فضایی ساده، بی ادعا و آرامش‌بخش برای آن‌ها کافی است. اگر شما نیز از این دسته افراد هستید، سبک معاصر و طراحی‌های ساده آن می‌تواند برای شما مناسب باشد. استفاده از چوب در سبک معاصر رایج است و طراحی‌های خاص و منحصربفرد از ویژگی‌های آن به شمار می‌رود. چوب می‌تواند فضایی گرم در محیط ایجاد کرده و طراحی‌های خاص، جلوه‌ای مدرن به آن می‌بخشند. معمولا برای ‌ایجاد فضایی مدرن و معاصر از رنگ‌های خنثی استفاده می‌شود، در حالی که رنگ‌های دیگری مانند بنفش، سبز و آبی نیز می‌توانند آرامشی که به دنبال آن هستید برای شما‌ ایجاد کنند. پس خود را به رنگ‌های خنثی محدود نکرده و رنگ‌های دیگر را نیز امتحان کنید.

سبک معاصر اتاق نشیمن
سبک معاصر در اتاق نشیمن

طراحی اتاق نشیمن سبک مینیمال

افرادی که به سادگی علاقه‌مند بوده و از اغراق فراری هستند، سبک مینیمال می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز آن‌ها باشد. اشیاء محدود و رنگ‌های خنثی که در این سبک به کار برده می‌شوند، فضایی آرام و راحت را در اختیار شما قرار خواهند داد. «کم، زیاد است» این شعار سبک مینیمال است. پس اگر به دنبال ایجاد چنین سبکی در محیط زندگی خود هستید، لوازم و اشیاء اضافه را دور بریزید.

سبک مینیمال در اتاق نشیمن
استفاده از طراحی سبک مینیمال در اتاق نشیمن

طراحی اتاق نشیمن به سبک ترکیبی

در سبک اتاق نشیمن اگر انتخاب تنها یک سبک برای شما دشوار است، می‌توانید از چندین سبک در کنار یکدیگر استفاده کنید. برای مثال سبک کلاسیک را با سبک مدرن و یا سبک مدرن را با سبک صنعتی ترکیب کنید. البته در این روش باید بسیار مراقب باشید، زیرا انتخاب‌های اشتباه می‌تواند نتیجه آزار‌دهنده و نامناسبی را به همراه داشته باشد. در این مورد می‌توانید از افراد حرفه‌ای کمک بگیرید.

سبک ترکیبی در اتاق نشیمن
استفاده از سبک ترکیبی در اتاق نشیمن

طراحی اتاق نشیمن به سبک اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی سبکی آرامش بخش است که فضایی دلباز و فرح‌بخش را در اختیار شما قرار می‌دهد. در این سبک معمولا رنگ سفید به عنوان رنگ غالب به کار برده شده و دیوارها نیز به رنگ سفید انتخاب می‌شوند. اما از رنگ‌های دیگر نیز می‌توانید در سبک اسکاندیناوی استفاده کنید. زیرا آن‌چه که در این سبک در الویت قرار دارد، اکسسوارها هستند.

سبک اسکاندیناوی در اتاق نشیمن
سبک اسکاندیناوی در اتاق نشیمن

طراحی اتاق نشیمن سبک شبی شیک

اگر می‌خواهید سبک اتاق نشیمن، همیشه فضایی بهاری و دلنشین داشته باشید، راه‌حل شما بسیار ساده است؛ رنگ‌های پاستلی دلنشین، کاغذ دیواری‌های گل گلی و گل‌های طبیعی همان چیزی هستند که می‌تواند بهار را به خانه شما بیاورند و تمام این ویژگی‌ها را می‌توانید در سبک شبی شیک بیابید. این سبک، سبکی رمانتیک و زنانه است که جلوه‌ای گرم و دوست داشتنی به هر مکانی که در آن به کار برده شود می‌بخشد.

سبک شبی شیک در اتاق نشیمن
استفاده از سبک شبی شیک در اتاق نشیمن

طراحی اتاق نشیمن به سبک صنعتی

همان‌گونه که از نام آن مشخص است، ویژگی اصلی سبک صنعتی استفاده از عناصر صنعتی در طراحی داخلی است. سطوح فلزی، رنگ‌ها، چراغ‌ها و اکسسوار‌های صنعتی، لوله‌های آب و سیم‌کشی‌های روکار، دیوارهای آجری و یا بتنی و هم‌چنین چوب‌های کار نشده از ویژگی‌های این سبک به شمار می‌روند.

طراحی اتاق نشیمن صنعتی
طراحی اتاق نشیمن به سبک صنعتی

سبک صنعتی یکی از ترندهای محبوب در طراحی داخلی به شمار می‌رود و بر‌خلاف سبک شبی شیک، جلوه‌ای سرد و مردانه به مکان می‌بخشد.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *