چسب کاغذ دیواری

یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین لوازمی که جهت نصب کاغذ دیواری مورد‌ نیاز است، چسب کاغذ دیواری است. بدون شک می‌توان گفت که کیفیت و جنس چسب کاغذ دیواری همانند خود کاغذ دیواری حائز اهمیت است. البته اکثر افراد زمانی که کاغذ دیواری را خریداری می‌کنند، کاری به نوع چسب آن ندارند، معمولاً اکثر افراد خرید و تهیه چسب را به نصاب می‌سپارند اما اگر شما خودتان چسب را تهیه نمایید از بابت کیفیت و نوع جنس آن خیال‌تان راحت‌تر خواهد بود.

شناخت انواع چسب کاغذ دیواری می‌تواند به شما برای تهیه این بخش مهم نصب کاغذ دیواری کمک شایانی بکند و خیال شما را از بابت یک نصب با کیفیت و بدون دردسر راحت بکند.

چسب زدن کاغذ دیواری
نحوه چسب زدن کاغذ‌دیواری قبل از نصب آن بر روی دیوار

چسب کاغذ دیواری چیست؟

چسب کاغذ (Wallpaper adhesive or wallpaper paste)، نوع مخصوصی از چسب است که بر پایه نشاسته اصلاح شده یا متیل سلولز ساخته می‌شود. این چسب مخصوص چسباندن کاغذ دیواری‌ها با جنس‌های مختلف می‌باشد. خاصیت ویسکوزیته و چسبندگی این چسب به گونه‌ای است که سرعت چسباندن کاغذ دیواری را بر روی دیوار تسریع کرده و تقریباً با تمامی انواع جنس‌های کاغذ دیواری هم‌خوانی دارد.

در بازار این چسب‌ها به صورت خشک و پودری یا پولکی موجود هستند و در قوطی یا کیسه عرضه می‌شوند. در زمان نصب، نصاب این پودر با حلال آب مخلوط می‌کند. برخی از برندها چسب‌های کاغذ دیواری را به صورت مایع و آماده به بازار عرضه می‌کنند. برای بهترین کارایی حتماً باید از برندها و اجناس مرغوب سطح بازار استفاده کنید.

  چگونه از کاغذ دیواری طرح سنگ در فضای خانه و محل کار استفاده کنیم؟
چسب کاغذ دیواری چیست و چگونه بهترین چسب را انتخاب کنیم؟
چسب پودری کاغذ دیواری

انواع چسب کاغذ دیواری

در حال حاضر 5 مدل چسب در سطح بازار وجود دارد که برای آشنایی بیشتر شما هر‌کدام را به صورت جداگانه معرفی خواهیم کرد:

چسب کاغذ دیواری با قابلیت استفاده در آب سرد (Cold Water Paste)

این مدل از چسب‌ها به صورت پودر پولکی بوده و به طور معمول از نشاسته گندم و سیب‌زمینی ساخته می‌شوند. قابلیت حل شدن آنها در آب بالاست و به سرعت خشک نمی‌شود. به دلیل اینکه سرعت خشک شدن آنها کم است نصاب زمان کافی را برای تنظیم طرح‌های کاغذ دیواری بر روی دیوار خواهد داشت.

چسب کاغذ دیواری
نوعی چسب کاغذ‌دیواری با قابلیت استفاده در آب که از نشاسته گندم و سیب‌زمینی ساخته شده است.

چسب‌های همه منظوره (All-purpose Paste)

چسب‌های چند منظوره نیز در بین نصاب‌های کاغذ دیواری از محبوبیت بالایی برخوردار است. این نوع چسب معمولاً به صورت پودری در بازار عرضه می‌شود و قابلیت حل شدن بالایی در آب دارد. این مدل چسب‌ها خاصیت ضدقارچ و کپک زدگی داشته و در محل‌هایی که دارای رطوبت بالا هستند و امکان ایجاد کپک و قارچ وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چسب کاغذ دیواری و انتخاب ان
چسب چند منظوره کاغذ دیواری به صورت پودری

چسب‌هایی با چسبندگی زیاد (Heavy-duty/Extra Strong paste)

این چسب‌ها که با ساختار خاصی از پلیمرهای وینیل باندل ساخته می‌شوند، خاصیت چسبندگی بالایی که این چسب‌ها دارند، آنها را برای چسباندن آن دسته از کاغذ دیواری‌هایی که گرماژ بالاتری دارند و در نتیجه سنگین‌تر هستند، مناسب کرده است. برای نصب پوسترهای دیواری، کاغذ دیواری‌های پارچه‌ای، کاغذ دیواری‌های ضخیم و همچنین نصب کاغذ دیواری بر روی کاشی می‌توان از این مدل چسب استفاده کرد.

  کاغذ دیواری پشت تلویزیون | آپدیت +50 طرح جدید 1402

چسب پوستری یا چسب فوری (Paste The Wall)

این مدل چسب همان‌طور که از نام آن مشخص است برای کاغذ دیواری‌های پوستری و آن دسته از کاغذ دیواری‌هایی که در آنها از رنگ‌های متنوعی استفاده شده است، مناسب است. جنس این چسب‌ها به گونه‌ای است که بر روی رنگ و ساختار رنگی کاغذ دیواری کمترین تاثیر را ایجاد می‌کند.

چسب کاغذ دیواری اکستریم والز
چسب دیوارپوش درجه یک اسکریم والز

چسب مایع یا آماده مصرف (Ready to use paste)

مدل دیگری از چسب کاغذ دیواری که می‌توان به آن اشاره کرد، چسب مایع یا چسب‌های آماده مصرف است. در بین چسب‌های موجود در بازار این مدل چسب، از همه آنها گران‌تر بوده و به نسبت غلظت یا ترکیب آن می‌توان برای نصب کاغذ دیواری از آن استفاده کرد.

چسب اماده کاغذ دیواری
معمولا چسب مایع یا چسب‌های آماده از قیمت بالایی برخوردارند.

طرز تهیه چسب مناسب

برای آماده سازی چسب باید آن را با آب سرد مخلوط کنید، بهترین حالت برای تهیه چسب، هم زدن آن در آب به مدت 30 ثانیه است. به دلیل اینکه هر چسبی براساس مواد اولیه آن متفاوت بوده و تعداد رول متفاوتی را پوشش می‌دهد باید از راهنمای تهیه چسب بر روی بسته‌بندی‌ها کمک بگیرید. بهترین حالت آماده سازی چسب، استفاده از راهنمای چسب می‌باشد.

  نحوه از بین بردن حباب زیر کاغذ دیواری

بهترین چسب‌های کاغذ دیواری چه مشخصاتی دارند؟

  • حالت فیزیکی چسب: پولکی (flake)
  • ترکیب / رنگ چسب کاغذی: زرد کمرنگ یا کرم نزدیک به سفید
  • بوی چسب کاغذی: بدون بو
  • حل شدن در آب: قابل حل
  • مقدار نمک: 9-11%
  • چسبندگی چسب کاغذی: 350-700ps بعد از 15 دقیقه
  • خصلت قلیایی (آماده) چسب کاغذی: 5-10 mg/gm
  • خصلت قلیایی (تحویل شده): کمتر از 5.5 mg/gm
  • سرعت محلول: چسبندگی ساکن حداقل 50 درصد
  • چسبندگی با حرکت بعد از 3 دقیقه است. 3 دقیقه چسبندگی 20-80ps
نجوه درست کردن چسب کاغذ دیواری
نحوه آماده سازی چسب کاغذ‌دیواری با ترکیب پودر چسب و آب

چسب خمیری چیست؟

این چسب مکملی برای نصب صحیح کاغذ دیواری و پوستر دیواری است. کاربرد این چسب در لبه قرنیزها، کنار چارچوب درب‌ها و پنجره‌ها و از بین بردن درزهای کاغذ دیواری است. بعد از نصب رول‌ها در کنار درزها می‌توان با کمک یک کاردک نرم، درزهای موجود را با چسب خمیری آغشته کرده و آن را بر روی دیوار محکم کنید.

چسب خمیری کاغذ دیواری
چسب خمیری برای لبه قرنیزها، کنار چارچوب درب‌ها و پنجره‌ها بکار گرفته می‌شود

آیا می‌توان از چسب چوب برای کاغذ دیواری استفاده کرد؟

خیر، چسب چوب همان‌طور که از اسم آن مشخص است برای استفاده در نصب کاغذدیواری مناسب نیست. اگر از چسب چوب برای نصب کاغذ استفاده کنید باعث از بین رفتن کیفیت و رنگ کاغذدیواری شده و در آینده برای تعویض کاغذدیواری نیز دچار مشکل خواهید شد.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *