طراحی لابی

لابی، به عنوان فضایی در ورودی ساختمان، بخش‌های داخلی ساختمان را با محیط بیرونی پیوند داده و طراحی لابی، نه تنها نشان دهنده‌ی زیبایی و شکوه ساختمان است، بلکه بیانگر استایل، معماری و سبک طراحی آن ساختمان محسوب می‌شود. در این مقاله از اکستریم والز، به بررسی اهمیت طراحی لابی در ورودی ساختمان پرداخته و به روش‌هایی نوین همچون استفاده از رنگ‌های جذاب، متریال و تکنولوژی‌هایی جدید برای طراحی لابی مدرن، اشاره می‌کنیم.

طراحی لابی
استفاده از دیوارپوش‌های جدید و مدرن در طراحی لابی

15 ایده برای طراحی مدرن لابی مخصوص طراحان دکوراسیون

امروزه با افزایش جمعیت برج‌ها، مجتمع‌ها، ساختمان‌های اداری، هتل‌ها و افزایش رفت و آمد به این مکان‌ها، طراحی لابی از اهمیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار است. ورودی ساختمان، اولین فضایی است که افراد با آن روبرو می‌شوند، از این رو طراحی لابی ورودی ساختمان، فرصتی است تا شما به عنوان یک طراح، سبک معماری مورد علاقه‌ی خود را در این فضا به نمایش گذارید. لابی به عنوان نقطه‌ی ورودی ساختمان، باید به گونه‌ای طراحی شود که توجه افراد را از لحظه‌ی حضور به فضای داخلی ساختمان جلب کرده و احساس خوشایند و راحتی را برای آن‌ها ایجاد کند. در ادامه به نکات مهمی در رابطه با طراحی لابی مدرن اشاره می‌کنیم:

طراحی مدرن لابی
طراحی لابی با کاغذ دیواری طرح بتن
 • برای داشتن یک لابی مدرن از امکانات و استانداردهای هوشمند و امنیتی بهره بگیرید

طراحی لابی مدرن میبایست امکانات امنیتی را شامل شده و مطابق با استانداردهای رفاهی صورت گیرد.  طراحی لابی همچنین، باید به گونه‌ای انجام شود که ارتباط صحیحی با سایر فضاهای ساختمان برقرار کرده و افراد را به سایر بخش‌های داخلی ساختمان هدایت کند تا جمعیت در یک نقطه متمرکز نشوند. استفاده از تکنولوژی‌های مدرن، پیشرفته و هوشمند همچون درب‌های ورودی اتوماتیک، دوربین‌های مدار بسته امنیتی، نورپردازی هوشمند، دزدگیرهای هوشمند و … در طراحی لابی می‌تواند فضایی مدرن و منحصر به فرد را به یک ساختمان ارائه دهد.

 • از امکانات جانبی همچون فضاهای ذخیره سازی استفاده کنید

بسیاری از ورودی‌ها دارای فضاهای ذخیره سازی همچون قفسه‌ها، کمدهای داخلی، و… برای نگهداری لباس، کفش، و سایر لوازم در فضای باز هستند. فضاهای ذخیره سازی امکان استفاده بهینه از فضا را برای شما فراهم کرده و محیط مرتب‌تری را از نظر بصری در لابی ساختمان شما به ارمغان می‌آورند.

طراحی لابی ورودی ساختمان
طراحی لابی با کاغذ دیواری
 • چیدمان مبلمان یا صندلی‌های راحتی در بخش نشیمن فضای لابی

چیدمان صندلی یا کاناپه‌های راحتی در فضای ورودی، محیطی راحت را به منظور استراحت کوتاه مدت و رفع خستگی پس از ورود و خروج به ساختمان، برای شما فراهم کند.

 •  از عناصر تزیینی و دکوراتیو در طراحی لابی مدرن استفاده کنید

در طراحی لابی ورودی ساختمان می‌توان از عناصری همچون انواع کفپوش‌ها، دیوارپوش‌های متنوع، تزیینات دکوراتیو، وسایل و منابع روشنایی متفاوت و … بهره گرفت. آینه‌ها به عنوان عناصری دکوراتیو می‌توانند ظاهر و ابعاد بصری فضای ورودی شما را گسترش داده و این امکان را به افراد دهند که ظاهر خود را به هنگام خروج از ساختمان بررسی کنند.

طراحی لابی
طراحی لابی با کاغذ دیواری کرم طلایی
 • در طراحی لابی مدرن از طبیعت الهام بگیرید

با استفاده از گیاهان گلدانی بزرگ، مبلمان و کاناپه‌های چوبی طبیعی، پالت‌های رنگی خاکی، دیوارپوش‌ها و کفپوش‌های سنگی و چوبی و… طبیعت را به فضای لابی ساختمان خود بیاورید. طراحی لابی با بهره گیری از عناصر و المان‌های طبیعی حس آرامش را در فضای لابی افزایش داده و محیطی دلنشین و دلپذیر را ایجاد می‌کند.

 •  برای طراحی لابی مدرن از طرح‌های شیک و ساده مینیمالیستی استفاده کنید

طراحی مینیمالیستی لابی در دنیای مدرن امروزی بسیار مورد توجه است. خطوط تمیز، رنگ‌های خنثی و وسایل ساده می‌توانند ظاهری پیچیده و در حین حال ساده ایجاد کنند. سبک‌های مینیمالیستی با استفاده از مبلمان، لوازم کاربردی، کاغذ دیواری، میز و صندلی‌های ساده و رنگ‌های خنثی، فضایی شیک و در عین حال آرامش بخش ایجاد می‌کنند. کاغذ دیواری برای لابی به سبک مینیمال بسیار است و با انتخاب بهترین و باکیفیت‌ترین نوع آن می‌توانید بستری جذاب برای چیدمان مینیمالیستی در فضای لابی ایجاد کنید.

طراحی لابی
یک لابی عالی!
 • از آثار و المان‌های هنری در طراحی لابی مدرن استفاده کنید

شما می‌توانید به سادگی جذابیت و زیبایی شناسی لابی خود را با استفاده از آثار هنری مانند مجسمه‌ها، تابلوهای نقاشی، مجسمه یا حتی با ایجاد یک دیوار گالری افزایش دهید. توجه داشته باشید که در انتخاب آثار هنری به سبک اجرا شده در طراحی لابی و تم مد نظرتان دقت کرده و آثار هنری را مطابق با همان سبک انتخاب کنید.

 • در طراحی لابی مدرن از لوازم و تجهیزات لوکس و مدرن استفاده کنید

ایجاد یک دکور لوکس در طراحی لابی می‌تواند عمق و بعد بصری لابی ساختمان شما را افزایش داده و شخصیت و بافتی بی نظیر را به آن بیفزاید. استفاده از فرش‌ها و روکش‌های مخملی، کاغذ دیواری‌های ساده ،طرح دار  و… فضایی شیک و رویایی را در لابی به ارمغان می‌آورند.

طراحی لابی
استفاده از درب‌های اتوماتیک در ورودی لابی
 •  از تاثیر رنگ‌ها در طراحی دکوراسیون لابی غافل نشوید

رنگ‌ها تاثیر عمیقی بر خلق و خوی ما و احساسات فضا دارند، از این رو بهتر است در انتخاب پالت رنگی مناسب برای طراحی دکوراسیون لابی دقت کافی را بکار ببرید. به عنوان مثال، دو رنگ سبز و آبی آرامش و ملایمت را در فضا به ارمغان آورده در حالی رنگ‌های گرمی همچون زرد و قرمز انرژی و سرزندگی را در محیط تداعی می‌کنند. انتخاب رنگ مناسب برای طراحی لابی به کاربرد و هدف ساختمان و همچنین سبک دکوراسیون داخلی لابی بستگی دارد.

 •  از شیوه‌های پایدار و هماهنگ با محیط زیست بهره ببرید

دنیای پست مدرن، فضای هماهنگی با محیط زیست و توسعه پایدار است. با استفاده از مواد و شیوه‌های پایدار، طراحی سازگار با محیط زیست را داشته باشید. از مبلمان بازیافتی، نورپردازی کم مصرف، فناوری و دنیای هوش مصنوعی و سبک‌های سازگار با محیط زیست استفاده کنید تا تعهد خود را به زندگی مسئولانه در دنیای پست مدرن نشان دهید.

طراحی لابی
بخش‌بندی لابی و استفاده از نورپردازی مناسب، اصول اولیه در طراحی لابی است.
 • تاثیر نورپردازی صحیح و اصولی در طراحی لابی مدرن

نورپردازی از دیگر نکات بسیار مهم در ایجاد جذابیت یک فضا به شمار می‌آید که شما می‌توانید به منظور طراحی لابی مدرن، از نورپردازی بالای سر، دیوارکوب‌ یا حتی یک لوستر مدرن استفاده کنید. وسایل و المان‌های تزیینی مانند تابلوها، قاب عکس‌ها، آثار هنری، گلدان‌های گیاهان، یک میز کنسول کوچک، و … می‌تواند شخصیتی جذاب به فضای ورودی ببخشد.

طراحی لابی
فضای نشیمن در لابی، شامل میز و صندلی، دکوری و آباژور می‌باشد.
 • انتخاب کفپوش مناسب برای طراحی لابی ورودی ساختمان

از آن‌جایی که لابی فضایی است که رفت و آمد در آن زیاد است، انتخاب کفپوش مناسب برای طراحی پلکان و کف لابی، از اهمیت فراوانی برخوردار است. قاعدتا کفپوش چنین فضایی که دائما در معرض رفت و آمد ساکنین است باید جنسی مقاوم و محکم داشته و به آسانی خراب نشود. کفپوش‌های سنگی از بهترین پیشنهادات برای طراحی لابی به شمار می‌روند. این کفپوش‌ها در برابر ضربه‌های حاصل از جا به جایی وسایل در اسباب کشی و حمل چمدان‌ها دوام زیادی داشته و تمیز کردن آن‌ها نیز بسیار راحت است. بهتر است کفپوش لابی را به رنگ تیره انتخاب نکنید چرا که در معرض رفت و آمد به سادگی کثیف شده و گرد و غبار روی رنگ تیره بیشتر به چشم می‌آید. شما می‌توانید جهت زیباتر کردن فضای لابی، در بخش نشیمن آن از یک فرش یا قالیچه متناسب با سبک اجرا شده در دکوراسیون لابی استفاده کنید، اما مابقی قسمت‌های یک لابی برای پهن کردن فرش مناسب نیستند.

طراحی لابی
طراحی نگهبانی لابی با دکوراسیون شیک و چشم‌نواز
 • انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای طراحی لابی مدرن وردی ساختمان

دیوارپوش‌ها نیز همچون کفپوش‌ها بخش اعظمی از ظاهر و نمای فضا را به خود اختصاص می‌دهند، از این رو انتخاب آن‌ها در چنین فضای مهمی بسیار حائز اهمیت است. اگر لابی ساختمان شما مساحت زیادی داشته و امکان آسیب دیدن دیوارها در اثر حمل وسایل و اثاثیه وجود ندارد، می‌توان برای پوشش دیوارهای آن از انواع متعددی از کاغذ دیواری‌ها همچون کاغذ دیواری مدرن استفاده کرد. در صورتی که لابی شما کوچک بوده و احتمال برخورد به دیوارها در آن زیاد است، بهتر است از دیوارپوش‌های مقاوم‌تری همچون سنگ‌ها برای پوشش دیوارها استفاده کنید.

طراحی لابی
استفاده از کفپوش سیاه و سفید در طراحی لابی، فضای ورودی را بسیار خیره‌کننده و مدرن می‌کند.
 • برای لابی ساختمان یک نگهبانی ایجاد کنید

در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی که تعداد ساکنین زیاد است، رفت و آمدهای زیادی نیز انجام می‌شود. در این‌گونه فضاها برای تامین امنیت ساکنین، افرادی در نقش نگهبان حضور پیدا می‌کنند. این افراد در قسمت مشخصی در لابی که نگهبانی نام دارد، مستقر می‌باشند و روی رفت و آمد افراد نظارت می‌کنند. معمولاً نگهبانی لابی یک پیشخوان دارد و از امکاناتی برای ارتباط برقرار کردن نگهبان با مدیریت ساختمان نیز بهره‌مند است. طراحی نگهبانی لابی باید طوری باشد که بتوان به محض ورود به لابی، آن را تشخیص داد. از نگهبانی به عنوان اطلاعات نیز استفاده می‌گردد و این کاربری بیشتر در شرکت‌ها دیده می‌شود. نگهبان باید در محلی مستقر باشد که به خوبی به اکثر بخش‌های لابی تسلط داشته باشد.

طراحی لابی
استفاده از دیوارپوش کرم قهوه‌ای با طرح خاص، در طراحی لابی بی‌نظیر است.
 • سقف لابی ساختمانتان را طراحی کنید

سقف لابی نیز از دیگر مواردی است که باید به آن پرداخت. طراحی سقف لابی‌های بزرگ باید در تناسب با مقیاس فضا صورت بگیرد. تعیین طرح و نقش سقف باید با توجه به سبک دکوراسیون داخلی اتاق و تزئینات به کار رفته در لابی صورت گیرد. اگر دکوراسیون تابع سبک مدرن است، تزئینات زیادی برای سقف پیشنهاد نمی‌شود. در طراحی لابی با سبک کلاسیک، بهتر است از طرح‌های مرکزگرا و متقارن استفاده شود و اعمال تزئینات زیاد نیز مناسب می‌باشد. انتخاب لوستر نیز مهم است. لوسترهای مناسب برای لابی‌های مدرن، ساده هستند و لوسترهای مناسب برای سبک کلاسیک از تزئینات زیادی برخوردارند. بهتر است فضای اطراف نگهبانی لابی را با گیاهان طبیعی پر کنید و جان تازه به محیط ببخشید.

طراحی لابی
انواع مختلفی از کاغذدیواری با طرح‌های شیک و رنگ‌بندی جذاب، در بازار موجود است.

اصول طراحی لابی؛ یک لابی چه قسمت‌هایی را شامل می‌شود؟

به طور معمول، لابی‌ها فضاهای عمومی هستند که با توجه به کاربری آن ساختمان، دارای قسمت‌های مختلفی می‌باشند. اما به طور کلی می‌توان گفت که تمام لابی‌ها دارای نگهبانی و نشیمن هستند. لابی نمودی از معماری کل ساختمان است و نباید آن را صرفا یک فضای انتظار دانست، از این رو طراحی لابی حتما باید میزبان خوبی برای افرادی که به آن پا می‌گذارند باشد. فضای نشیمن در طراحی لابی، معمولا شامل میز، صندلی و تعدادی گلدان یا آکواریوم است؛ از این فضا می‌توان در ساختمان‌های مسکونی برای جلسات کوتاه مدتی که بین ساکنان برگزار می‌شود استفاده کرد. فضای نگهبانی نیز در ساختمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی که تعداد ساکنین و رفت و آمد آن‌ها زیاد است، برای تامین امنیت ساکنین تعبیه می‌شود.

طراحی لابی
استفاده از لوستر با تزئینات زیاد، فضای لابی را مجلل و کلاسیک می‌کند.
طراحی لابی
استفاده از لوستر، نور مخفی و انواع هالوژن‌ها، فضای لابی را دلبازتر می‌کند.
طراحی لابی
استفاده از کاغذدیواری بژ، طراحی لابی را شیک و مدرن می‌کند.

جذاب‌ترین کاغذ دیواری‌های متناسب با طراحی لابی ساختمان و هتل

یکی از جذاب‌ترین گزینه‌ها برای طراحی دکوراسیون لابی به سبک امروزی و مدرن، استفاده از جدیدترین کاغذ دیواری‌های لوکس و مدرن موجود در بازار است. شما می‌توانید به جای انتخاب یک اثر هنری خاص یا تابلویی گران قیمت برای نمایش روی دیوار لابی ساختمانتان، از کاغذ دیواری‌ها برای ایجاد محیطی جذاب و چشم نواز استفاده کنید. کاغذ دیواری‌های لوکس و لاکچری با طرح‌های برجسته و خیره کننده و رنگ‌های بولد و غنی خود مانند عنابی، طلایی، بورگاندی، آبی سرمه‌ای، مسی و… فضای لابی ساختمان یا هتل شما را با شکوه‌تر جلوه می‌دهند. همچنین استفاده از کاغذ دیواری‌هایی با رنگ‌های متضاد طلایی و نقره‌ای فضایی درخشان و منحصر به فرد را در محیط لابی ایجاد می‌کند. آلبوم کاغذ دیواری “کربن” محصولی جدید از کمپانی کاغذ دیواری اکستریم والز است که شامل 360 نمونه از جذاب‌ترین و جدیدترین دیوارپوش‌های مدرن و امروزی بوده که هر فضایی را به بهترین و زیباترین شکل ممکن تغییر می‌دهد.

طراحی لابی کلاسیک

تطابق و برقراری هارمونی میان سبک اجزای داخلی یک فضا، اولویت نخست در طراحی داخلی است، از این رو اگر سبک کلی ساختمان یا هتل شما کلاسیک و سنتی است، ممکن است کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌های مدرن و مینیمال پیشنهاد جالبی برای آن نباشند. کاغذ دیواری‌ کلاسیک با طرح‌های منحصر به فرد خود، شکوه و عظمت را به لابی ساختمان وارد کرده و با رنگ‌های گرمی همچون قهوه‌ای، بژ، کرم، طلایی و… گرما و انرژی را به محیط القا می‌کند.

طراحی لابی
بهتر است فضای اطراف نگهبانی لابی را با گیاهان طبیعی پر کنید. و جان تازه به محیط ببخشید.

طراحی لابی ساختمان کوچک

کاغذ دیواری ساده و مینیمال، پیشنهادی عالی و جذاب برای طراحی دیوارهای یک لابی کوچک محسوب می‌شود. هماهنگی بین رنگ و طرح بین دیوارپوش و کفپوش یک لابی کوچک، سبب افزایش عمق و بعد بصری لابی شده و فضا را بزرگ و دلبازتر نمایان می‌کند. شما می‌توانید به منظور روشن‌تر نشان دادن فضای لابی ساختمانتان از کاغذ دیواری‌های ساده و سفید رنگ آلبوم کاغذ دیواری H2O  استفاده کنید، این کاغذ دیواری‌ها جایگزین بسیار مناسبی به جای رنگ بوده و سالیان طولانی روی دیوارهای لابی شما زیبا و بادوام باقی خواهد ماند. از آن‌جایی که که رنگ‌آمیزی دیوارهای لابی به دلیل تردد و رفت و آمد زیاد به این مکان هر چند وقت یک بار دوده گرفته و کثیف می‌شود؛ استفاده از کاغذ دیواری‌های قابل شستشو بهترین گزینه برای طراحی و تزیین دیوارهای لابی به شمار می‌آید.

طراحی لابی
نمونه‌ای از طراحی لابی بسیار چشم‌نواز با بکارگیری یک درخچه بزرگ و زیبا در فضای نشیمن

سخن پایانی در رابطه با طراحی لابی ورودی ساختمان

در مجموع، پیشنهاد ما به شما جهت طراحی لابی و تکمیل زیباسازی دکوراسیون آن، استفاده از عناصر تزیینی و دکوراتیوی همچون آباژورها، تابلوها، مجسمه‌ها، آکواریوم‌ها، گلدان‌های بزرگ، و… است که جلوه‌ بسیار بیشتری را به فضای ورودی ساختمان شما می‌بخشند. در ادامه 20 مدل طراحی لابی ورودی ساختمان را جهت ایده گرفتن می توانید مشاهده کنید.

طراحی لابی
استفاده از گیاهان و دکور‌ی‌های خیره‌کننده در طراحی لابی

طراحی لابی

طراحی لابی مدرن:اکستریم والز

طراحی لابی مدرن: اکستریم والز

طراحی لابی مدرن:اکستریم والز

طراحی لابی مدرن:اکستریم والز

طراحی لابی مدرن: اکستریم والز

10 ایده برای طراحی دکوراسیون لابی

10 ایده برای طراحی دکوراسیون لابی

10 ایده برای طراحی دکوراسیون لابی

10 ایده برای طراحی دکوراسیون لابی

طراحی لابی مدرن:اکستریم والز

به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه

 • سلام برای طراحی لابی ورودی ساختمان که تمش مشکی سفیده کاغذ دیواری چی پیشنهاد میدید؟

  • با سلام
   بستگی به زیر سازی اون دیوار داره. اما بین چند ساعت تا چند روز متغیر هست.
   روی دیوار گچی که زمان خشک شدن کاغذ دیواری کمتر از یک روز هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *