طراحی لابی

لابی فضایی است که در ورودی ساختمان در نظر گرفته می‌شود. این فضا معمولاً فیلتری است که بین محیط بیرونی و بخش‌های داخلی یک ساختمان قرار می‌گیرد و علت استفاده از آن می‌تواند این باشد که ورود مستقیم و بی‌مقدمه به فضای اصلی زیاد جالب نیست. لابی‌ها کاربردهای دیگری نیز دارند. منتظر ماندن افراد یا کمک گرفتن از نگهبانی و پذیرش از این کاربردها هستند. لابی در ساختمان‌هایی با کاربری‌های مختلف اجرا می‌شود و باید به گونه‌ای طراحی شود که نیازهای افراد را برطرف کند.

طراحی لابی
استفاده از دیوارپوش‌های جدید و مدرن در طراحی لابی

لابی، خود در نقش فیلتر عمل می‌کند، اما این دلیل نمی‌شود که به فیلتر اختصاصی خود نیازی نداشته باشد. افزایش جمعیت مجتمع‌ها، برج‌ها، فضاهای اداری و حتی زیاد شدن مسافرانی که به هتل‌ها مراجعه می‌کنند، باعث می‌شود لابی این فضاها که محل رفت و آمد تعداد زیادی از مردم است، نیاز به طراحی مناسب داشته باشد. در طراحی لابی باید در بدو ورود، یک فضا به عنوان ورودی در نظر گرفته شود که هم افراد را به خوبی هدایت کند و هم باعث تمرکز جمعیت در یک نقطه خاص نشود. یک ورودی مناسب باید همچنین مجهز به درب‌های اتوماتیک باشد. همچنین خوب است در ورودی لابی‌ها رمپ در نظر گرفته شود تا ورود و خروج معلولین به راحتی و بدون مشکل صورت گیرد.

 

طراحی لابی با کاغذ دیواری
طراحی لابی با کاغذ دیواری طرح بتن

ویژگی ها و جنبه های کلیدی در لابی

به یاد داشته باشید که ورودی اولین برداشتی است که بازدیدکنندگان از خانه شما دارند، بنابراین فرصتی است تا سبک شخصی خود را به نمایش بگذارید و فضایی گرم و دلپذیر ایجاد کنید که زیبایی شناسی کلی فضای زندگی شما و سایر ساکنان را منعکس کند.

عملکرد

عملکرد اصلی ورودی این است که به عنوان فضایی برای خوشامدگویی به مهمانان، و گذار از محیط بیرون به داخل خانه است.

لابی
طراحی لابی با کاغذ دیواری

عناصر طراحی

طراحی ورودی می تواند به طور گسترده ای بر اساس سبک خانه و ترجیحات صاحب خانه متفاوت باشد. عناصر متداول طراحی شامل مواد کفپوش مانند کاشی، چوب سخت یا سنگ، و همچنین تزئینات دیوار، وسایل روشنایی، و عناصر تزئینی است.

 

ذخیره سازی

بسیاری از ورودی ها دارای راه حل های ذخیره سازی مانند قفسه ها، قلاب ها، نیمکت ها یا حتی کمدهای داخلی برای نگهداری لباس، کفش و سایر لوازم جانبی در فضای باز هستند.

لابی
طراحی لابی با کاغذ دیواری کرم طلایی

نشستن

گنجاندن صندلی در ورودی می‌تواند مکانی راحت برای استراحت لحظه‌ای پس از ورود یا خروج از ساختمان را فراهم کند.

  طراحی فضای غذاخوری

 

آینه ها

آینه ها می توانند به صورت بصری فضا را گسترش دهند و یک نقطه مناسب برای بررسی ظاهر در آخرین لحظه قبل از خروج از ساختما ارائه دهند.

لابی و ورودی
یک لابی عالی!

نورپردازی

نور کافی در ورودی به دلایل کاربردی و زیبایی شناختی بسیار مهم است. برای نورپردازی فضا می توان از نورپردازی بالای سر، دیوارکوب یا حتی یک لوستر استفاده کرد.

 

دکور

وسایل تزیینی مانند آثار هنری، گیاهان، کاسه های تزئینی یا یک میز کنسول کوچک با یک گلدان تزئینی می توانند شخصیتی جذاب به ورودی ببخشند.

 

جریان و چیدمان

ورودی باید جریانی منطقی داشته باشد که مهمانان را به عمق خانه هدایت کند. این ممکن است شامل قرار دادن مبلمان یا چیدمان عناصر تزئینی باشد.

 

حفظ حریم خصوصی

بسته به طراحی خانه خود، ممکن است بخواهید عناصری را در نظر بگیرید که درجه ای از حریم خصوصی را از نمای فوری مناطق زندگی ارائه می دهند.

 

امنیت

برخی از صاحبان خانه از ورودی به عنوان فضایی برای ادغام ویژگی های امنیتی مانند سیستم های ورودی بدون کلید، تلفن های داخلی یا دوربین های امنیتی استفاده می کنند.

 

تعمیر و نگهداری

از آنجا که ورودی یک منطقه پر رفت و آمد است، استفاده از مواد بادوام را در نظر بگیرید که تمیز کردن و نگهداری آن آسان است.

 

طراحی لابی
استفاده از درب‌های اتوماتیک در ورودی لابی

 

اصول طراحی لابی

یک لابی خوب و مناسب از تقسیم‌بندی صحیح برخوردار است. لابی‌ها معمولاً فضاهایی عمومی‌ هستند که بخش‌های مختلفی را در بر‌می‌گیرند. لابی هر فضایی با توجه به کاربری آن فضا دارای قسمت‌های مختلفی و مخصوصی است، اما به طور کلی می‌توان گفت که همه لابی‌ها دارای نگهبانی و نشیمن هستند. به هر حال، یک لابی دارای هر تعداد فضایی که باشد، باید به خوبی تقسیم‌بندی شده باشد و این یعنی بتوان بخش‌های مختلف آن را به راحتی تشخیص داد.

طراحی لابی
بخش‌بندی لابی و استفاده از نورپردازی مناسب، اصول اولیه در طراحی لابی است.

یک لابی باید حتماً میزبان خوبی برای افرادی که به آن پا می‌گذارند، باشد. لابی را نباید فقط یک فضای انتظار دانست. این فضا نمودی از معماری کل ساختمان است. نشیمن، فضایی است که در اکثر لابی‌ها در نظر گرفته می‌شود تا افراد بتوانند از فضای آن برای انتظار یا حتی گپ و گفت استفاده کنند. فضای نشیمن، معمولاً شامل میز، صندلی و تعدادی گلدان یا آکواریوم است. این فضا می‌توان در ساختمان‌های مسکونی برای جلسات کوتاه مدتی که بین ساکنان برگزار می‌شوند نیز کاربرد داشته باشد.

  طراحی اتاق خواب به سبک کانتری
طراحی لابی
فضای نشیمن در لابی، شامل میز و صندلی، دکوری و آباژور می‌باشد.

ایجاد فضای نگهبانی برای لابی

در آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی که تعداد ساکنین زیاد است، رفت و آمدهای زیادی نیز انجام می‌شود. در این‌گونه فضاها برای تامین امنیت ساکنین، افرادی در نقش نگهبان حضور پیدا می‌کنند. این افراد در قسمت مشخصی در لابی که نگهبانی نام دارد، مستقر می‌باشند و روی رفت و آمد افراد نظارت می‌کنند. معمولاً نگهبانی لابی یک پیشخوان دارد و از امکاناتی برای ارتباط برقرار کردن نگهبان با مدیریت ساختمان نیز بهره‌مند است. طراحی نگهبانی لابی باید طوری باشد که بتوان به محض ورود به لابی، آن را تشخیص داد. از نگهبانی به عنوان اطلاعات نیز استفاده می‌گردد و این کاربری بیشتر در شرکت‌ها دیده می‌شود. نگهبان باید در محلی مستقر باشد که به خوبی به اکثر بخش‌های لابی تسلط داشته باشد.

طراحی لابی
طراحی نگهبانی لابی با دکوراسیون شیک و چشم‌نواز

انتخاب کفپوش برای لابی

انتخاب کفپوش برای لابی از اهمیت زیادی برخوردار است. لابی، فضایی است که رفت و آمد افراد را ترتیب می‌دهد و زیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبیعی است که کفپوش چنین فضای پرکاربردی باید محکم و مقاوم باشد و به این راحتی‌ها خراب نشود. کفپوش‌های سنگی از بهترین گزینه‌ها برای لابی به شمار می‌روند. این کفپوش‌ها در برابر ضربه‌های حاصل از حرکت وسایل در اسباب‌کشی و حمل چمدان‌ها دوام زیادی می‌آورد و تمیز کردن آن نیز راحت‌تر است.

کفپوش لابی از میان رنگ‌های تیره انتخاب نشود، زیرا رفت و آمد افراد به سادگی آن را کثیف می‌کند و غبار و لکه روی سطح یک کفپوش تیره زیاد به چشم می‌آید. برای زیباتر کردن فضای لابی می‌توان در بخش نشیمن از فرش استفاده کرد، اما بقیه قسمت‌ها برای پهن کردن فرش مناسب نیستند، زیرا به خاطر رفت و آمد زیاد، فرش‌ها مدام جا‌به‌جا می‌شوند. بهتر است یک نیز جلوی ورودی در نظر گرفته شود تا گل و لای بیرونی لابی به داخل آن نیاید.

 

طراحی لابی
استفاده از کفپوش سیاه و سفید در طراحی لابی، فضای ورودی را بسیار خیره‌کننده و مدرن می‌کند.

انتخاب دیوارپوش برای لابی

برای این کار بهتر است ابتدا متراژ لابی را در نظر بگیرید. اگر لابی از مساحت زیادی برخوردار باشد و امکان آسیب دیدن دیوارها در اثر حمل وسایل و اثاثیه وجود نداشته باشد، می‌توان از رنگ‌های روغنی و کاغذ دیواری‌های مختلف برای پوشش دیوار بهره گرفت. چنین گزینه‌هایی به شما حق انتخاب گسترده‌تری می‌دهند. در صورتی که لابی کوچک باشد، احتمالا برخورد به دیوارها زیاد است و در این وضعیت بهتر است از متریال‌های مقاومی‌ مثل سنگ برای پوشش دیوارها استفاده کنید یا دیوارپوش‌های محکم انتخاب کنید. در این شرایط، بهتر است لوازم دکوری را نیز محدود کنید.

  10 ایده طراحی آشپزخانه مدرن

 

طراحی لابی
استفاده از دیوارپوش کرم قهوه‌ای با طرح خاص، در طراحی لابی بی‌نظیر است.

طراحی لابی
انواع مختلفی از کاغذدیواری با طرح‌های شیک و رنگ‌بندی جذاب، در بازار موجود است.

طراحی سقف لابی

سقف لابی نیز از دیگر مواردی است که باید به آن پرداخت. طراحی سقف لابی‌های بزرگ باید در تناسب با مقیاس فضا صورت بگیرد. تعیین طرح و نقش سقف باید با توجه به سبک دکوراسیون داخلی اتاق و تزئینات به کار رفته در لابی صورت گیرد. اگر دکوراسیون تابع سبک مدرن است، تزئینات زیادی برای سقف پیشنهاد نمی‌شود. در لابی‌هایی با سبک کلاسیک، بهتر است از طرح‌های مرکزگرا و متقارن استفاده شود و اعمال تزئینات زیاد نیز مناسب می‌باشد. انتخاب لوستر نیز مهم است. لوسترهای مناسب برای لابی‌های مدرن، ساده هستند و لوسترهای مناسب برای سبک کلاسیک از تزئینات زیادی برخوردارند.

طراحی لابی
استفاده از لوستر با تزئینات زیاد، فضای لابی را مجلل و کلاسیک می‌کند.

نورپردازی لابی

نورپردازی نیز تاثیر زیادی در زیبا به نظر رسیدن دکوراسیون لابی دارد. یک نورپردازی مناسب می‌تواند علاوه بر روشنایی دادن به محیط لابی، جلوه خوبی به دکوراسیون آن بدهد. نورپردازی لابی، معمولاً شامل دو بخش است، یکی نورپردازی نشیمن و پذیرش یا نگهبانی و دیگری نورپردازی دکوری.

طراحی لابی
استفاده از لوستر، نور مخفی و انواع هالوژن‌ها، فضای لابی را دلبازتر می‌کند.

 

برای ایجاد روشنایی در نشیمن می‌توان از لوستر استفاده کرد. گزینه‌های دیگری مثل هالوژن‌ها، چراغ‌های دیواری، آباژورها و نور مخفی نیز وجود دارد. برای راهروها بهتر است از چراغ‌های توکار استفاده کرد. اجرای نور مخفی در راهروها می‌تواند جلوه زیبایی به آنها بدهد.

طراحی لابی
استفاده از کاغذدیواری بژ، طراحی لابی را شیک و مدرن می‌کند.

استفاده از گیاهان در طراحی لابی

در صورتی که فضای کافی در لابی وجود داشته باشد و محیط آن از نور کافی برخوردار باشد، می‌توان برای زیباتر کردن فضا از گیاهان نیز استفاده نمود. این کار باعث می‌شود روح و سرزندگی به فضای لابی اضافه شود.

طراحی لابی
بهتر است فضای اطراف نگهبانی لابی را با گیاهان طبیعی پر کنید. و جان تازه به محیط ببخشید.

طراحی برخی از لابی‌ها به شکل نیمه باز صورت می‌گیرد و به این شکل از نور طبیعی برای رشد گیاهان استفاده می‌شود. اگر لابی از نور طبیعی محروم باشد، می‌توانید از گیاهان آپارتمانی که قادر به رشد در محیط‌های کم نور هستند، بهره بگیرید. روش‌های جالبی مثل اجرای دیوار سبز یا بکار بردن استند نیز وجود دارند که کمک می‌کنند فضای سبز زیباتری ایجاد کنید.

طراحی لابی
نمونه‌ای از طراحی لابی بسیار چشم‌نواز با بکارگیری یک درخچه بزرگ و زیبا در فضای نشیمن

نتیجه گیری

در نهایت به شما پیشنهاد می‌کنیم برای تکمیل و زیباسازی هرچه بیشتر دکوراسیون لابی از عناصر دکوری کمک بگیرید. آباژورها، تابلوها، مجسمه‌ها، المان‌ها و آکواریوم‌ها از جمله عناصری هستند که می‌توانند جلوه لابی را بیشتر کنند. بهتر است با توجه به مقدار فضایی که در اختیار دارید، برای انتخاب وسایل دکوری اقدام کنید تا مزاحم رفت و آمدها نشوید.

طراحی لابی
استفاده از گیاهان و دکورهای خیره‌کننده، سبب آرامش خاصی در لابی می‌شود

اگر فضای کمی‌وجود دارد، از تابلوها یا آبنماهای ایستاده استفاده کنید که فضای کمتری را اشغال می‌کنند.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *