هارمونی در دکوراسیون داخلی

نگرش‌ها و علایق در دنیای مد و دکوراسیون مدام در حال تغییر هستند. آنچه که همیشه پابر‌جاست و علایق ما را  هدایت می‌کند، اصول و قوانین طراحی داخلی است. به همین دلیل باید به شما بگوییم که در طراحی داخلی فقط توجه به سلیقه‌های شخصی کافی نیست. افزایش سطح آگاهی نسبت به اصولی طراحی موجب می‌شود تا هارمونی در دکوراسیون داخلی را بهتر بشناسیم. توجه به هارمونی به ما کمک می‌کند تا تقارن و تعادل را به فضای خود هدیه دهیم. در ادامه این مطلب به صورت جامع برای شما توضیح خواهیم داد که چرا هارمونی مهم است و چگونه باید نکات مربوط به هارمونی را در چیدمان و دکوراسیون فضای خود اجرا کنید. هارمونی در دکوراسیون شما نقش بسیار کلیدی دارد و فضای شما را در کمال سادگی به محیطی آرامش بخش و زیبا تبدیل می‌کند.

هارمونی دکوراسیون داخلی
هارمونی در فضای اتاق خواب

هارمونی در دکوراسیون داخلی

در تعریف هارمونی باید بگوییم؛ هارمونی تشابه بسیاری به وحدت یا همبستگی دارد. مفهوم این تعریف در دنیای دکوراسیون شاید کمی مبهم باشد، هارمونی در دکوراسیون سعی دارد تا تمام اجسام، اکسوری‌ها، رنگ‌ها و در نهایت تمام انتخاب‌های شما را با‌یکدیگر هماهنگ کند. توجه به این اصل کمک‌ می‌کند تا فضای ما از تضادها دور شود. در بیانی ساده‌تر باید بگوییم هارمونی به دنبال یک انسجام قوی در فضای شما می‌باشد. حقیقت این است که هارمونی ابزاری برای زیبا‌سازی در سرتاسر فضای شما خواهد بود.

هارمونی دکوراسیون فضای هال
هارمونی در فضای نشیمن

اهمیت هارمونی در فضا

اگر دقیق‌تر فکر کنیم، تجربه ماندن در فضایی ناهماهنگ حتی برای لحظاتی کوتاه بسیار سخت و ناخوشایند است. گاهی شما بسیار تلاش می‌کنید تا بهترین اکسسوری‌ها، مبلمان و سایر تجهیزات را برای فضای خود انتخاب کنید، اما انتخاب‌های شما زیبا به نظر نمی‌رسند، دلیل کاملا مشخص است شما به هماهنگی در رنگ‌ها و طرح‌ها توجهی نکرده‌اید. از دیدگاه علمی نیز حضور در یک فضای ناهماهنگ باعث می‌شود تا چشمان ما در مدت زمان کوتاهی آشفتگی را تشخیص داده و این حس را به مغز منتقل کنند. روان‌شناسان باور دارند که مغز انسان سعی دارد که تمام موضوعات را به ساده‌‌ترین روش پردازش و تحلیل کند، بنابر‌این ایجاد هماهنگی در فضای داخلی به مغز کمک می‌کند تا فرایند تجزیه و تحلیل را ساده‌تر انجام دهد و آرامش فکری ما نیز افزایش یابد.

هارمونی در اتاق نشیمن
نمونه‌ای از هارمونی دکوراسیون داخلی در فضای نشیمن

ایجاد هارمونی در فضا

رعایت هارمونی در فضا نیاز به پیچیدگی‌های خاصی ندارد. فقط کافیست به رنگ‌ها، طرح‌ها و الگوهای‌ انتخابی خود توجه داشته باشید. استفاده از‌ رنگ‌های خنثی مانند: سفید، کرم، نسکافه‌ای و طوسی برای پوشش دیوار‌ها، کف‌پوش‌ها و مبلمان به هارمونی فضای شما کمک بسیاری می‌کند. اگر برای ایجاد هماهنگی در فضای خود با مشکل رو‌به‌رو شدید، ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از یک عنصر کوچک مانند بالشت، کوسن یا یک مجسمه الهام بگیرید و به هنگام خرید سایر اجسام با توجه به همان عنصر، طرح و رنگ‌ها را انتخاب کنید.

هارمونی دکوراسیون داخلی
هارمونی در فضای نشیمن

احتیاط کنید

در حالی که هماهنگی در فضای شما بسیار مهم است، اما توجه بیش از اندازه به این موضوع و سادگی باعث می‌شود که فضای شما خسته کننده به نظر برسد. برای ایجاد حس گرمی و صمیمیت در فضای خود از اکسسوری‌ها و مجسمه‌‌های هندسی و متفاوت کمک بگیرید. به یاد داشته باشید هارمونی باید پایه و اساس چیدمان شما باشد، به این معنا که در نگاه اولیه چیدمان شما کاملا هماهنگ به نظر برسد و بخش عمده‌ای از توجه شما باید بر روی این اصل باشد. در کنار توجه به هارمونی با انتخاب‌های خلاقانه، جلوه بصری زیباتری برای خود بسازید. فقط کافیست چیدمان فضای خود را بسنجید و در صورت لزوم با انتخاب‌های هوشمندانه فضای خود را از سادگی بیش از اندازه خارج کنید.

هارمونی اتاق خواب
هارمونی دکوراسیون داخلی در فضای خواب

هارمونی در سبک

هارمونی فقط به رنگ‌ها توجه ندارد، بلکه شما می‌توانید با رعایت هارمونی در سبک فضای خود را بسیار چشم‌گیر کنید. اگر سبک شما مدرن است تمام انتخاب‌های شما مانند: اکسسوری و مبلمان شما باید مدرن باشند و اگر سبک شما کلاسیک است تمام عناصر فضای شما باید هویت کلاسیک داشته باشند. هارمونی در سبک موضوعی است که تمام طراحان مشهور در سر‌تا‌سر جهان به آن نگاه ویژه‌ای دارند. فراموش نکنید تمام بخش‌های فضای شما باید از سبک انتخابی شما پیروی کنند برای مثال؛ اگر سالن پذیرایی شما سبک کلاسیکی دارد، اتاق نشیمن شما نباید مطابق با اصول مدرن طراحی شود.

هارمونی در فضای نشیمن
هارمونی در فضای نشیمن

هارمونی با متریال

ایجاد هارمونی مناسب با استفاده از متریال یکسان نیز برای فضای شما بسیار جذاب خواهد بود. برای راهنمایی بیشتر شما باید بگوییم، اگر مبلمان شما چوبی هستند سعی کنید از اکسسوری و مجسمه‌های چوبی در فضای خود بیشتر استفاده کنید یا برای انتخاب تمام پردها از پارچه‌ای یکسان استفاده کنید. همچنین بهتر است گلدان‌های شما در تمام بخش‌های فضا از یک جنس باشد. رعایت این موضوع شاید ساده به نظر برسد اما در متعادل‌سازی فضای شما نقش بسیار پر رنگی دارد.

هارمونی در فضای مطالعه
نمونه‌ای از هارمونی در فضای مطالعه

انتخاب کاغذ دیواری مناسب با هارمونی دکوراسیون داخلی

انتخاب کاغذ دیواری در کنار تمام ویژگی‌های خاصی که به فضای شما می‌بخشد، به سادگی با هارمونی فضای شما هماهنگ می‌شود. شما می‌توانید کاغذ دیواری را با توجه به هارمونی رنگ و سبک فضای خود انتخاب کنید و زیبایی فضای خود را چندین برابر کنید، کاغذ دیواری‌ها در رنگ و طرح بسیار متنوع هستند و به سادگی با سبک فضای شما چه کلاسیک باشد، چه مدرن هماهنگ می‌شوند. یکی دیگر از ویژگی‌های کاغذ دیواری‌ که این روزها علاقمندان زیادی را با خود همراه کرده‌اند، اقتصادی بودن آنها است. برای متفاوت نشان دادن فضای خود بی‌تردید کاغذ دیواری را انتخاب کنید. شما می‌توانید برای تمام دیوار‌ها یا فقط دیوار شاخص از کاغذ دیواری استفاده کنید.

هارمونی در فضای نشیمن
نمونه‌ای از هارمونی فضای نشیمن

توجه به خرید و مراحل نصب کاغذ دیواری در هارمونی دکوراسیون داخلی

برای انتخاب و خرید کاغذ دیواری فقط کافیست به مراکز معتبر دکوراسیون داخلی در شهر خود مراجعه کنید. فقط دقت داشته باشید مراحل نصب کاغذ دیواری کاملا اصولی پیش رود و برای نصب از چسب استانداردی استفاده شود. کاغذ دیواری‌ها به دلیل مقاومت در برابر آسیب‌های فیزیکی، خراش و رطوبت بسیار محبوب و با دوام هستند.

هارمونی در فضای سرویس بهداشتی
هارمونی طراحی در سرویس بهداشتی
به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *