چیدمان داخل کابینت آشپزخانه

چیدمان کابینت آشپزخانه، یکی از جنبه‌های مهم طراحی داخلی است که می‌تواند تاثیر بسزایی در استفاده‌ی بهینه از فضا و به طبع، نظم ظاهری آشپزخانه داشته باشد. چیدمان داخل کابینت آشپزخانه همچنین، نقش مهمی در سازماندهی و ترتیب کلی کشوها و کابینت‌ها داشته و دسترسی به وسایل را برای شما آسان می‌کند. با ما همراه باشید تا در این مقاله از اکستریم والز، به بررسی ایده‌های چیدمان کابینت آشپزخانه بپردازیم.

10 نکته برای چیدمان داخل کابینت آشپزخانه

چیدمان کابینت‌ها یکی از مهم‌ترین موارد ضروری در طراحی دکوراسیون داخلی آشپزخانه محسوب می‌شود که تاثیر زیادی بر نظم و زیبایی فضا دارد. با توجه به اهمیت این موضوع، انتخاب و استفاده از روش‌های ساده و کارآمد برای بهبود چیدمان کابینت‌ها امری حیاتی به شمار می‌آید.

1.اقلام و ظروف را دسته بندی کنید

اولین گام مهم در نظم بخشیدن به چیدمان کابینت‌ها، دسته بندی اقلام و ظروف است. با دسته بندی اجناس مشابه و مرتبط با هم و چیدمان آن‌ها در کنار یکدیگر، می‌توانید به راحتی آن‌ها را پیدا کنید. برای مثال برنج و حبوبات را در ظروف شیک و جذاب مشابه ریخته و در یک کابینت کنار هم چیدمان کنید، غذاهای بسته بندی شده و کنسروها را در یک کابینت، اسنک‌ها و بیسکوییت‌ها در کنار هم و وسایل پخت و پز همچون ادویه‌ها و فلفل را در کابینتی جداگانه قرار دهید. همچنین می‌توانید از سبد‌ها و قوطی‌های نگهدارنده مواد غذایی برای ظاهری مرتب در داخل کابینت استفاده کنید.

چیدمان کابینت‌ها

چیدمان کابینت‌ها
سازماندهی چیدمان کابینت‌ها

2. ظروفی را که بیشتر استفاده می‌کنید در کابینت‌های در دسترس قرار دهید

برای ایجاد نظم در چیدمان کابینت‌ها، بهتر است ظروفی را که استفاده‌ی بیشتری از آن‌ها دارید، در کابینت‌هایی که در دسترس هستند قرار دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا به سرعت و راحتی به آن‌ها دسترسی پیدا کنید.

چیدمان کابینت‌ها

3.ظروف شکستنی را در کابینت‌ های بالایی بچینید

با قرار دادن ظروف شکستنی در کابینت‌های بالایی آشپزخانه، از خطر شکسته شدن آن‌ها به صورت اتفاقی کاسته و همچنین آن‌‌ها را از دسترس کوکان خردسال دور می‌کنید. به علاوه چیدمان ظروف شکستنی در کابینت‌های بالایی، فضای بیشتری را برای قراردادن ظروف دیگر و لوازم آشپزخانه فراهم می‌کند و به شما امکان می‌دهد تا به بهترین نحو از فضای موجود استفاده کنید.

چیدمان کابینت‌ها

4. قرار دادن قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها را در کابینت‌های پایینی نزدیک اجاق گاز

از آن‌جایی که قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها جزو ابزارهای استفاده روزانه در آشپزخانه‌اند، قرار دادن آن‌ها در کابینت‌های پایینی کنار اجاق گاز، دسترسی آسان‌تری را برای آشپزی فراهم می‌کند. سعی کنید چیدمان قابلمه‌ها و ماهیتابه‌ها را منظم و با سلیقه انجام داده و آن‌ها را بر اساس جنس، کاربری یا اندازه‎‌شان از بزرگ به کوچک روی هم چیدمان کنید.

چیدمان کابینت‌ها

چیدمان کابینت‌ها

5. از کنار هم قرار دادن مواد خوراکی و شوینده در کابینت‌های آشپزخانه خودداری کنید!

یکی از مهم‌ترین اصول چیدمان کابینت آشپزخانه، قرار ندادن موادی متضاد در کنار یکدیگر است.

به هیچ وجه نباید وسایل شوینده‌ای همچون پودر لباسشویی، مایع ظرفشویی، وایتکس و شیشه پاک‌کن‌ها را در کنار مواد خوراکی مانند بسته بندی‌های حبوبات و غلات، ماکارانی‌ها و … قرار داد؛ چرا که ممکن است این عمل سبب بو گرفتن و فاسد شدن مواد خوراکی شود. بهترین مکان برای قرار دادن مواد شوینده در آشپزخانه، کابینت پایین سینک ظرفشویی است؛ اما در صورتی که کودک خردسال در خانه دارید، مواد شوینده را در کابینتی دیگر، دو از دسترس کودکتان جای دهید.

 

چیدمان کابینت‌ها

5 نکته مهم برای چیدمان داخل کابینت آشپزخانه

 

6. تقسیم فضای داخلی کشوها برای داشتن چیدمانی مرتب و دسترسی آسان!

شما می‌توانید به منظور داشتن چیدمانی منظم و دسته بندی شده در کشوهای کابینت‌ آشپزخانه، فضای داخلی آن‌ها را تفکیک کرده و هر بخش کوچکی را به دسته‌ای از وسایل اختصاص دهید؛ به طور مثال، بخشی از فضای داخل کشو را با استفاده از نظم دهنده‌های پلاستیکی یا فلزی به قاشق و چنگال‌های دم دستی و قسمتی را به وسایل تیزی همچون چاقوها اختصاص دهید؛ بر اساس علوم فنگ شویی آشپزخانه، توصیه می‌شود که وسایل تیزی مانند چاقوها را با استفاده از استند روی سطح کابینت قرار نداده و حتما آن‌ها را در داخل کابینت و کشوها جای دهید.

5 نکته مهم برای چیدمان داخل کابینت آشپزخانه

5 نکته مهم برای چیدمان داخل کابینت آشپزخانه

 

7. سازماندهی وسایل بر اساس کاربرد آن‌ها

این روش شامل مرتب کردن وسایل بر اساس کاربری آن‌ها مانند (ظروف پخت و پز، ظروف نوشیدنی و …) در کنار یکدیگر است.

کاغذ دیواری کربن
کاغذ دیواری کربن- موبایل

به عنوان مثال، در یک قسمت از کابینت آشپزخانه، ظروف و سرویس‌های غذاخوری را جای داده و در قسمتی دیگر از کابینت، وسایل پخت و پز همچون تابه‌ها، قابلمه‌ها و … را قرار دهید؛ اگر فضای کمی برای قرار دادن قابلمه‌ها دارید، درهای آن‌ها را به صورت برعکس گذاشته و آن‌ها را به ترتیب اندازه از بزرگ به کوچک روی هم چیدمان کنید، همچنین می‌توانید به منظور جلوگیری از ظاهری شلوغ و درهم در فضا، از استندهای جذاب تابه و قابلمه که در انواع طرح و مدل‌ها وجود دارند، در چیدمان آشپزخانه استفاده کنید. چیدمان وسایلی با کاربرد یکسان در کنار هم، به صرفه جویی در زمان شما نیز کمک می‌کند، چرا که در این صورت می‌توانید به آسانی وسیله‌ی مد نظرتان را پیدا کنید.

5 نکته مهم برای چیدمان داخل کابینت آشپزخانه

8. استفاده‌ بهینه از فضای داخل کابینت با استفاده از نظم دهنده ها!

از دیگر اصول حائز اهمیت در چیدمان داخل کابینت آشپزخانه، استفاده‌ی بهینه از فضای داخل کابینت است؛ به همین منظور می‌توان از وسایلی همچون) ظروف یا باکس‌های پلاستیکی برای ریختن حبوبات در داخل آن‌ها

 (نظم دهنده‌ها برای چیدمان قاشق و چنگال)، (نگهدارنده‌های ظروف جهت انباشته نشدن بشقاب‌ها در کابینت)، (قفسه‌ها و سبدهای قابل تنظیم) و… استفاده کنید.

5 نکته مهم برای چیدمان داخل کابینت آشپزخانه

 

9. چیدمان وسایل کم مصرف در بالای کابینت آشپزخانه!

به منظور جلوگیری از جلوه‌ای شلوغ و بهم ریخته در فضای آشپزخانه‌تان، وسایلی را که کمتر از آن‌ها استفاده می‌کنید، روی سطح کابینت‌ها نچیده و در عوض آن‌ها را روی فضای بالایی کابینت‌ها قرار دهید.

 

10. برچسب گذاری روی وسایل آشپزخانه

در نهایت شما می‌توانید با رعایت اصول چیدمان کابینت آشپزخانه و قرار دادن هر کدام از مواد و متریال آشپزخانه در جای خود، یک آشپزخانه‌ی کامل و کارآمد را داشته باشید. از دیگر ایده‌های چیدمان کابینت آشپزخانه می‌توان به برچسب گذاری روی وسایل، برای مکان یابی دقیق آن‌ها در کابینت و همچنین دسترسی آسان اشاره کرد.

5 نکته مهم برای چیدمان داخل کابینت آشپزخانه

 

سوالات متداول

1- مواد خوراکی بسته بندی شده را در کدام کابینت آشپزخانه چیدمان کنیم؟

بهتر است مواد خوراکی بسته بندی شده همچون غلات و ماکارانی‌ها را در کابینتی جدا از وسایل دیگر، نزدیک به گاز نگهداری کنید.

2- تابه و قابلمه‌ها را به چه صورت در آشپزخانه چیدمان کنیم؟

توصیه می‌شود به منظور جلوگیری از شلوغ بنظر رسیدن فضای آشپزخانه‌تان، وسایل بزرگی همچون قابلمه‌ها را همگی در یک کابینت روی هم چیدمان کرده و در صورت کمبود فضای داخل کابینت، از استندهای قابلمه استفاده کنید.

3- چطور می‌توان چیدمانی مرتب و سازماندهی شده در داخل کابینت‌ها داشت؟

شما می‌توانید با تفکیک و تقسیم فضای داخلی کابینت‌ها، چیدمانی مرتب و منظم در آشپزخانه داشته و هر کدام از این بخش‌های تفکیک شده را به گروهی از وسایل اختصاص دهید.

Reactor-CTA
Reactor- mob CTA
به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *