نورپردازی آشپزخانه

نورپردازی آشپزخانه ارزشی همتراز با رنگ و طراحی کلی دکوراسیون دارد. چرا که یکی از عناصر مهم در ایجاد یک چیدمان زیبا به حساب می‌آید. وقتی سخن از طراحی دکوراسیون آشپزخانه به میان می‌آید باید نورپردازی را به عنوان یک عنصر تاثیرگذار در نظر داشت.

گاهی نورپردازی نسبت به سایر عناصر ارجحیت بیشتری دارد. این امر را در نورپردازی آشپزخانه مدرن می‌توان به وضوح دید. با توجه به تاثیرگذاری عمیقی که نورپردازی در ارتقای کیفیت دکوراسیون آشپزخانه دارد هنگام طراحی و جا نمایی نورها، نباید از راهنمای نورپردازی آشپزخانه غافل شد. کمک گرفتن از راهنمای نورپردازی زمینه دستیابی به دکوری زیبا، کاربردی‌ و یک نور مناسب در آشپزخانه را فراهم می‌سازد. با اکستریم والز در این مقاله همراه باشید تا بهترین نورپردازی آشپزخانه را معرفی کنیم.

چرا نورپردازی آشپزخانه یکی از ارکان مهم دکوراسیون محسوب می‌شود؟

 

چرا نورپردازی آشپزخانه یکی از ارکان مهم دکوراسیون محسوب می‌شود؟

هر چند نورپردازی به عنوان یک عنصر تاثیرگذار برای بهتر شدن فضای آشپزخانه‌های کوچک و بدون پنجره به حساب می‌آید. اما در آشپزخانه‌های بزرگ نیز نباید از نورپردازی غافل شد. نور کافی یکی از اصل‌های مهم در هر آشپزخانه با هر متراژ و اندازه‌ای است. در بسیاری از آشپزخانه‌ها که از کاغذ دیواری استفاده می‌شود با نورپردازی خلاقانه جلوه زیباتری از آن می‌توان بدست آورد. بهترین نوع کاغذ دیواری برای محیط آشپزخانه کاغذ دیواری اکستریم والز است که تنوع و کیفیت بی نظیری دارد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

کال تو اکشن کاغذ دیواری کربن
کال تو اکشن کاغذ دیواری کربن-موبایل

وقتی به اهمیت نورپردازی آشپزخانه تاکید می‌شود در واقع به این دلیل است که می‌توان با نور مناسب و خلاقانه چهره آشپزخانه را متحول کرد. در واقع نوعی از زیبایی را به محیط آشپزخانه افزود که با فرم و رنگ بدست نمی‌آید. همچنین نور کافی و زاویه تابش آن لکه‌های چربی روی کابینت‌ها و کانتر را آشکار می‌سازد. خیلی مواقع به کمک نور می‌توان بسیاری از معایب ساختاری و طراحی کابینت‌ها را پوشاند و تصویر دکوراسیون آشپزخانه را بهتر کرد. این موضوع بخصوص در کابینت‌های براق مانند متریال هایگلاس بیشتر قابل مشاهده است.

کدام رنگ نور برای آشپزخانه مناسب است

 

کدام رنگ نور برای آشپزخانه مناسب است؛ طراحان کدام نور را توصیه می‌کنند؟

بر اساس اصول طراحی آشپزخانه و آنچه که در راهنمای نورپردازی آشپزخانه، نور مناسب برای آشپزخانه نور سفید یا نور صدفی است. با توجه به اینکه زمان زیادی را در آشپزخانه صرف می‌کنیم نباید نور آن موجب ناراحتی چشم‌ها شود. البته در نور سفید باید هاله‌ای از نور زرد نیز وجود داشته باشد تا به سمت صدفی بودن متمایل گردد و کیفیت نوری لازم را بدست دهد.

برای دستیابی به این نور معمولا دو لامپ سفید و یک لامپ آفتابی یا زرد لازم است تا نورپردازی آشپزخانه گرمی جلوه‌گری داشته باشد. رنگ‌های گرم موجب نشاط بیشتر و اشتهای بهتر می‌شوند و افراد ساکن با لذت بیشتری غذا را میل می‌کنند.

انواع نورپردازی آشپزخانه

 

انواع نورپردازی آشپزخانه؛ دو نوع اصلی کدام است؟

وسایل هر خانه جزیی از زندگی افراد ساکن آن خانه به حساب می‌آید و توجه به آن نیز از دغدغه‌های زندگی افراد است. هر فردی در خانه وسایلی در مجموعه شخصی خود دارد که برای او ارزشی معنوی و نوستالژیک داشته و یا جایگاهی زیبایی شناسانه دارد. به همین دلیل برای بهتر نشان دادن این وسایل حین طراحی نورپردازی خانه جایگاه مخصوصی برای آن در نظر گرفته خواهد شد. به گونه‌ای که هر وسیله جانی در خود دارد و او نیز در آن خانه همچون انسان‌های ساکن آن در حال زیستن و زندگی کردن است.

  10 ایده طراحی اتاق مهمان

البته هر وسیله‌ای نوری مختص شخصیت خود دارد و به همین دلیل در این نوشتار نوع نورپردازی آشپزخانه را در دو گونه تعریف کرده‌ایم که عبارتند از:

  • نورپردازی معمولی آشپزخانه: این نوع نورپردازی آشپزخانه فقط با رویکرد روشنایی و تامین نور لازم محیط به اجرا در می‌آید.
  • نورپردازی دکوراتیو آشپزخانه: از این نوع نور برای ایجاد شخصیت بخشی به بخش‌های مختلفی از آشپزخانه استفاده می‌شود.

نورپردازی همراه با سایر آیتم‌های آشپزخانه مانند کابینت و ویترین و شلف یک عنصر بصری موثر در طراحی کلی است. علاوه بر تامین نور کافی برای جای جای آشپزخانه به زیبایی کلی آن نیز کمک بسیار زیادی می‌کند.

کدام بخش‌های آشپزخانه نور بیشتری نیاز دارند

 

کدام بخش‌های آشپزخانه نور بیشتری نیاز دارند؟ ایده‌های جذاب و مدرن نورپردازی!

وقتی نورپردازی آشپزخانه موضوع بحث باشد منظور استفاده از نور زیاد و تعدد لامپ‌ها نیست. بلکه به کارگیری میزان نور مناسب است. وجود لامپ‌های زیاد، نه تنها به دیزاین کلی آشپزخانه کمک نمی‌کند بلکه هدر رفت انرژی را بالا و منجر به اسراف خواهد شد. پس با مراجعه به راهنمای نورپردازی آشپزخانه می‌توان با یک برنامه‌ریزی دقیق به نوری زیبا و در عین حال کاربردی دست پیدا کنید.

نورپردازی بالای میز ناهار خوری

 

نورپردازی بالای میز ناهار خوری؛ نقطه مرکزی آشپزخانه

در آشپزخانه‌هایی که میز ناهار خوری در خود دارند نور بالای میز غذاخوری یک اصل اساسی محسوب می‌شود. اهمیت این نورپردازی به قدری است که گاهی همه نورپردازی آشپزخانه با مرکزیت آن ترکیب و تعریف می‌شود.

در صنعت نور و روشنایی، طراحی و تولید لامپ‌ و لوستر برای میز ناهار خوری یک مسیر کاملا تعریف شده است. این امر بر اهمیت نور میز ناهار خوری در نورپردازی آشپزخانه تاکید دارد. علاوه بر این میز ناهار خوری نقطه مرکزی آشپزخانه به حساب می‌آید و معمولا بیشترین نور به آن اختصاص داده می‌شود.

نورپردازی بالای کابینت جزیره

 

نورپردازی بالای کابینت جزیره؛ کاربری کابینیت‌ها را افزایش دهید!

در آشپزخانه‌هایی دارای جزیره مرکزیت نور به آن بر می‌گردد و معمولا نور مرکزی روی آن قرار می‌گیرد. این موضوع هم موجب زیباتر شدن نورپردازی آشپزخانه مدرن و کلاسیک و هم رنگ و بویی خاص به چیدمان آشپزخانه می‌دهد. نور کافی روی جزیره در آشپزخانه موجب می‌گردد که فعالیت‌های بیشتری روی آن صورت گیرد و کاربری بیشتر برای آن تعریف کرد.

نور بالای اجاق گاز

 

نور بالای اجاق گاز؛ وجود نور در زمان آشپزی بسیر مهم است!

برای آشپزی وجود نور یک امر واجب است. چرا که برای مشاهده کیفیت پخت و پز باید نور کافی وجود داشته باشد. معمولا برای تامین نور بالای اجاق گاز از نور هود استفاده می‌کنند و در صورت نبود نور هود باید منبع دیگری برای آن تعریف کرد.

  آشنایی با سبک کانتری در دکوراسیون داخلی؛ راهنمایی برای ظرافت ماندگار!

نور بالای سینک ظرف‌شویی

 

نور بالای سینک ظرف‌شویی؛ فضای کسل کننده شستن ظرف‌ها را تغییر دهید!

حین شستن ظروف اگر نور مناسبی روی سینک وجود نداشته باشد شستن بسیار کسل کننده است. اگر منبع نور در جایی پشت باشد سایه خود فرد نیز سینک را تاریک کرده و این نشان‌دهنده تک منبع بودن نور است. با توجه به اینکه سینک نیاز به نظافت هر لحظه‌ای دارد باید روی سینک منبع نوری مجزا برای اشراف کامل به سینک و ظروف کثیف شده تعبیه گردد.

نورپردازی بالای کابینت‌ها

 

نورپردازی بالای کابینت‌ها؛ دسترسی به کاربینت‌ها را راحت کنید!

نورپردازی بالای کابینت‌ها دو مزیت مهم دارد:

  • مزیت اول: اینکه کابینت‌ها جلوه زیباتری به خود می‌گیرند بخصوص اگر متریال کابینت هایگلاس باشد. چون بازتاب نور در این مدل کابینت موجب ایجاد نور و سایه‌های زیبایی خواهد شد.
  • مزیت دوم: با توجه به اینکه طبقه بالای کابینت‌های ردیف بالا نور کافی ندارند، پس دید کاملی نسبت به وسایل داخل آن‌ها نیز وجود ندارد. نورپردازی بالای کابینت این بخش را پوشش داده و دسترسی به وسایل را آسان‌تر خواهد کرد.

حتی می‌توان در زمان خاموشی و خواب، بدون سر و صدا از نور بالای کابیت استفاه کرد و لوازم مورد نیاز داخل کابینت را استفاده کرد.

نورپردازی زیر کابینت‌های ردیف بالا

 

نورپردازی زیر کابینت‌های ردیف بالا؛ نور روی کانتر را تأمین کنید!

در نورپردازی آشپزخانه مدرن تعبیه نور در زیر کابینت‌های ردیف بالا یکی از مواردی است که هم نقش زیبایی ساز داشته و هم نور روی پیشخوان یا کانتر را تامین می‌کند. معمولا به کمک نورهای LED نواری که به صورت مخفی کار گذاشته می‌شوند این نور کار می‌شود. وجود نور زیر کابینت‌های ردیف بالا هم به نور کلی آشپزخانه کمک می‌کند و هم راحتی بیشتری برای انجام فعالیت‌های آشپزی به وجود می‌آورد.

نورپردازی در زیر کابینت‌های پایینی

 

نورپردازی در زیر کابینت‌های پایینی؛جلوه‌ای مدرن به آشپزخانه ببخشید!

کار گذاشتن نور در زیر کابینت‌های ردیف پایین نقش آنچنانی در تامین نور کلی محیط آشپزخانه ندارد، چون روشنایی اندکی دارد. تاثیر تصویری که این نور بر آشپزخانه دارد بازتاب آن روی سرامیک‌های کف است که جلوه‌ای بسیار زیبا و مدرن به آشپزخانه می‌دهد.

برای صرفه جویی در مصرف برق معمولا از لامپ‌های LED خطی استفاده می‌شود که همراه با سنسور و تایمر تکمیل می‌گردد. هنگام ورود به آشپزخانه روشن و حین خروج خاموش نور زیر کابینت خاموش خواهد شد.

نورپردازی در شلف‌ها و کابینت‌های ویترینی و دکوری

 

نورپردازی در شلف‌ها و کابینت‌های ویترینی و دکوری

در طراحی‌های جدیدی که برای دکوراسیون آشپزخانه انجام می‌گیرد معمولا شلف و کابینت‌های ویترینی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. این کابینت‌های گنجه مانند یا شلف‌ها بیشتر از اینکه کاربردی باشند بیشتر نقش زیبایی دارند. به همین دلیل معمولا وسایل دکوری و تزیینی روی آن‌ها قرار می‌گیرد. پس برای بهتر دیده شدن هر کدام از این وسایل تزیینی نور مجزایی تعبیه می‌گردد تا در زیباترین حالت خود دیده شوند.

وجود نور روی شلف‌ها زیبایی منحصر به فردی به آشپزخانه می‌دهد و آن را از هر دیزاین دیگری متمایز می‌سازد که این رفتار در نورپردازی آشپزخانه مدرن بیشتر از سایر دیزاین‌ها دیده می‌شود.

  معرفی انواع نمای ساختمان

چگونه رنگ نور بر فضای آشپزخانه تاثیر می‌گذارد

 

چگونه رنگ نور بر فضای آشپزخانه تاثیر می‌گذارد

بدون شک نور تاثیر بسیار زیادی بر دکوراسیون آشپزخانه دارد. حتی گاهی بر اساس نور موجود، طراحی کلی تغییر خواهد کرد. به عنوان مثال استفاده بیش از حد از نور سفید موجب ایجاد فضایی کسل، سرد و خسته کننده خواهد شد. نور بیش از حد زرد به تشویش درونی می‌انجامد. نور زرد زیاد، فضای آشپزخانه را زننده و در خود نوعی بیقراری به دنبال دارد که موجب دور کردن افراد از آشپزخانه خواهد شد.

بنابراین برای نورپردازی آشپزخانه باید از طیف نوری کافی و مورد نیاز بهره برد تا فضایی آرام و دلچسب به وجود آورد. مقدار نور اهمیتی همتراز با رنگ نور دارد. به همین دلیل توصیه می‌شود که در نورپردازی خانه نیز این موضوع مهم را مد نظر بگیرید. برای داشتن بهترین نور سراغ راهنمای نورپردازی آشپزخانه مدرن بروید.

سخن پایانی

 

سخن پایانی

وقتی به دنبال داشتن یک آشپزخانه زیبا هستید و از متریال مناسب و طراحی خوب بهره برده‌اید نباید از نورپردازی آن غافل شد. چون نورپردازی آشپزخانه نیمی از زیبایی آن را تامین می‌کند. شاید در نگاه اول فکر کنید چیدمان چند چراغ و ریسه نور کار سختی نیست و هر کسی از پس آن بر می‌آید. اما باید بدانید که نورپردازی آشپزخانه باید استانداردهای مختص خود را داشته و طبق روش‌های روز دنیا انجام گیرد. استفاده از نورهای مختلف، امکانات و تکنولوژی‌های نوری مدرن هنگام مطالعه راهنمای نورپردازی آشپزخانه یادآور این است که نورپردازی آشپزخانه یک مقوله تخصصی است.

سوالات متداول

 

سوالات متداول

چرا باید به نورپردازی آشپزخانه اهمیت زیادی داد؟

با توجه به اینکه آشپزخانه قلب تپنده هر منزل به حساب می‌آید و در زندگی مدرن فقط نقش مکانی برای پخت و پز ندارد، نور در آن ارزش بالایی دارد. آشپزخانه علاوه بر مکانی برای پخت و پز، یک پایگاه اجتماعی برای فعالیت‌های روزانه افراد خانه است. بر این اساس نورپردازی آن باید در راستای بهبود فضای ذهنی افراد باشد.

هدف از تعبیه نور در داخل کشوهای آشپزخانه چیست؟

کشوها نقش بسیار موثری در طراحی و سامان‌‌دهی وسایل خانه دارند و عمدتا جزو بخش‌های پُر کاربرد آشپزخانه به حساب می‌آیند. به همین دلیل برای دسترسی بهتر به وسایل داخل آن و اینکه چه وسیله‌ای در کجای کشو قرار دارد نورپردازی داخل آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

آیا نورپردازی آشپزخانه بخشی از طراحی دکوراسیون آن محسوب می‌شود؟

بله؛ وجود و جایگاه نورپردازی در دیزاین‌‌های مدرن و جدید قابل انکار نیست و خود عنصری برای ایجاد دکوراسیونی دلنشین است. در همه سبک‌های دکوراسوین آشپزخانه نورپردازی روی فرم و رنگ و حتی ابعاد فضا تاثیر دارد. استفاده درست از آن زیبایی ویژه و منحصر به فردی را به آشپزخانه می‌دهد.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *