آشپزخانه اسکاندیناوی

سبک اسکاندیناوی، به عنوان یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین سبک‌های طراحی دکوراسیون داخلی، از کشورهایی نظیر سوئد، دانمارک، نروژ و فنلاند سرچشمه گرفته و غالبا متشکل از طراحی‌های ساده، استفاده از نورپردازی و متریال طبیعی به منظور ایجاد محیطی ساکت، آرام و مینیمال است. ما با همراه باشید تا در این مقاله از اکستریم والز، خصوصیات و نکات کلیدی طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی را با یکدیگر بررسی کنیم.

ایده‌های چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی

 

سبک اسکاندیناوی در دکوراسیون داخلی بر چه اصولی استوار است؟

سبک اسکاندیناوی در دکوراسیون داخلی، بر اساس مفاهیم و موضوعاتی همچون سادگی، عدم استفاده از جزئیات اضافی، پرهیز از هر گونه شلوغی و بهم ریختگی بنا شده است؛ این سبک، به عنوان سبکی الهام گرفته از سادگی مدرن و مینیمالیسم، بر استفاده از خطوط تمیز و یکدست تاکید و تمرکز داشته و برای اولین بار در سال 1950، تقریبا همزمان با رواج سبک مدرن در آمریکا و اروپا مورد توجه قرار گرفت.

ایده‌های چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی

 

طراحی آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی؛ اهمیت طراحی دکوراسیون آشپزخانه بر ظاهر و احساس کلی فضا

آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های هر خانه‌ای محسوب می‌شود؛ از این رو طراحی آن به بهترین شکل و شیوه‌ی ممکن، جزئی حیاتی در دکوراسیون خانه به شمار آمده و چیزی فراتر از برقراری اصول زیبایی شناسی در یک فضای آشپزی است.

کال تو اکشن کاغذ دیواری کربن
کال تو اکشن کاغذ دیواری کربن-موبایل

از آن‌جایی که آشپزخانه، محل پخت و صرف غذا و یکی از مکان‌های پر رفت و آمد خانه است؛ طراحی دکوراسیون آن باید به نحوی انجام گیرد که در نهایت شاهد فضایی جادار، راحت و ساده باشیم. طراحی دکوراسیون اسکاندیناوی، یکی از سبک‌هایی است که آرامش و سادگی مینیمالیسم را در فضای آشپزخانه جاری می‌سازد. طراحی دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی، پیشنهادی مناسب و عالی به منظور دیزاین قلب خانه بوده و با هماهنگی فرم و عملکرد در فضا، آشپزخانه را به پناهگاهی امن و آرامش بخش تبدیل می‌کند.

ایده‌های چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی

 

دلایل مهم اهمیت طراحی آشپزخانه؛ تاثیر طراحی دکوراسیون مناسب بر عملکرد و جذابیت بصری فضا

یکی از دلایل اهمیت طراحی آشپزخانه، تاثیر مستقیم آن بر عملکرد و کارایی است. آشپزخانه‌ای با طراحی خوب، فرایند پخت و پز را آسان کرده و آن را برای شما لذت‌بخش‌تر از قبل می‌کند؛ فراتر از عملکرد، جذابیت زیبایی شناسی ظاهری آشپزخانه یکی از جنبه‌های مهم طراحی است؛ طراحی جذاب آشپزخانه نه تنها ظاهر کلی فضا را بهبود می‌بخشد بلکه محیطی دلپذیر و دلنشین برای شما و خانوادتان به ارمغان خواهد آورد.

ایده‌های چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی

 

عناصر طراحید دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی ؛ ویژگی‌های بارز هر کدام از عناصر و المان‌های طراحی داخلی اسکاندیناوی در آشپزخانه

سبک اسکاندیناوی، به دلیل زیبایی و جذابیت آن در عین سادگی، محبوب است. برخی از محبوب‌ترین عناصری که در این سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارتند از: چوب‌های طبیعی، پالت‌های رنگی خنثی، وسایل براق و مدرن، داشتن حداقل دکور، نور طبیعی فراوان و … که در ادامه با جزئیات بیشتری به آن‌ها می‌پردازیم:

ایده‌های چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی

 

پالت رنگی غالب در طراحی آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی؛ در دیزاین و دکوراسیون آشپزخانه‌ی اسکاندیناوی، از چه رنگ‌هایی استفاده می‌شود؟!

کلید اصلی برقراری مینیمالیسم اسکاندیناوی در فضای آشپزخانه، استفاده از رنگ‌های خاکی، خنثی و خاموش در طراحی است؛ بسیاری از سبک‌های اسکاندیناوی به شدت بر استفاده از رنگ سفید در کنار رنگ‌های خنثایی همچون بژ و مشکی تاکید دارند، اما این بدان معنا نیست که این سبک کاملا خالی از رنگ است، بلکه از رنگ‌هایی همچون آبی نفتی، سبز و سایر رنگ‌های طبیعی به عنوان رنگ‌های ثانویه، بر روی پس زمینه‌ای از سفید به منظور ایجاد تنوع و تازگی در فضا استفاده می‌شود.

همچنین بهره گیری از رنگ‌های طبیعی علاوه بر افزودن گرما و حرارت به فضای داخلی، تعادل، هماهنگی و هارمونی جذاب و آرامش بخشی را در محیط داخلی برقرار می‌کند.

ایده‌های چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی

 

مصالح اصلی در آشپزخانه‌ی اسکاندیناوی؛ در طراحی آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی از چه مواد و متریالی استفاده می‌شود؟!

طراحی داخلی اسکاندیناوی، به دلیل استفاده از مواد طبیعی و پایدار در فضای داخلی، معروف و مشهور است؛ این سبک بر استفاده از مواد و متریال طبیعی، با کیفیت و بادوام تاکید دارد. به عنوان مثال در طراحی آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی، از چوب طبیعی درختان به عنوان مصالح اصلی برای ساخت کابینت‌ها، میز و صندلی ناهار خوری و … استفاده می‌شود. استفاده از سنگ‌های طبیعی همچون گرانیت یا سرامیک نیز برای سطوح خاصی از آشپزخانه، در این سبک رایج است. از شیشه نیز برای ایجاد جلوه‌ای نورانی و مدرن در آشپزخانه، به عنوان عنصری تزئینی برای سطوح میز و کابینت‌هایی با درب‌های شیشه‌ای، بهره می‌گیرند.

ایده‌های چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی

 

کابینت‌های آشپزخانه‌ی اسکاندیناوی؛ خصوصیات و نکات کلیدی کابینت‌های اسکاندیناوی

به منظور طراحی و ساخت کابینت‌های اسکاندیناوی غالبا از چوب‌های طبیعی راش و بلوط به عنوان مصالح اصلی استفاده شده و این کابینت‌ها معمولا در رنگ‌هایی همچون رنگ سفید یافت می‌شوند. کابینت‌های اسکاندیناوی، به دلیل طرح‌های ساده، ظاهری ظریف، جزئیاتی کم و محدود، انتخابی محبوب و مدرن برای افراد علاقمند به طرح‌های مینیمال هستند. همچنین شما می‌توانید به منظور ایجاد آشپزخانه‌ای به سبک اسکاندیناوی، کابینت‌های بالایی را به حداقل رسانده و با این کار فضا را خلوت‌تر و ساده‌تر نگه دارید؛ با حذف کابینت‌های بالای سینک، حسی مطبوع و مطلوب در آشپزخانه ایجاد کرده و سبب دلبازتر نشان دادن آن شوید.

در مجموع می‌‍توان گفت که در سبک اسکاندیناوی، از کابینت‌های ساده، تخت، بدون طرح و بدون دستگیره  به منظور ایجاد ظاهری تمیز و یکدست در فضا استفاده شده که نگهداری و تمیزکردن این کابینت‌ها بسیار آسان است.

ایده‌های چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی

 

نورپردازی در طراحی آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی؛ استفاده نور طبیعی خورشید جهت دلباز نشان دادن محیط آشپزخانه

به منظور نورپردازی آشپزخانه در سبک اسکاندیناوی، معمولا از پنجره‌های بزرگ و نورگیرها، برای وارد کردن نور طبیعی به فضا استفاده می‌شود. علاوه بر این، نور طبیعی روشنایی و صمیمیت خاصی را در فضا ایجاد می‌کند. نور طبیعی همچنین باعث بزرگ و دلبازتر نشان دادن محیط آشپزخانه شده و توصیه می‌شود که به منظور ورود و انتقال نور طبیعی به محیط، از پرده‌های کلفت و ضخیم استفاده نکرده و در عوض پرده‌های نازک یا کرکره ای را جایگزین آن کنید.

ایده‌های چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی

 

آشپزخانه اسکاندیناوی و خرید کاغذ دیواری برای طراحی آشپزخانه اسکاندیناوی؛ مشاوره و تماس با اکستریم والز

در مجموع می‌توان گفت که سبک اسکاندیناوی به عنوان یکی از جریان‌های محبوب معاری و طراحی داخلی، به دلیل خصوصیاتی همچون حفاظت از محیط زیست، تکیه و تمرکز بر سادگی، استفاده از نور طبیعی و مواد پایدار(مانند چوب و سنگ)، معروف است. سبک اسکاندیناوی، یک انتخاب محبوب برای آشپزخانه است؛ چرا که احساس روشنی و  حس و حال طبیعت را در محیط ایجاد کرده و فضایی خوشایند و دلنشین را به وجود می‌آورد. سبک اسکاندیناوی در دکوراسیون، آشپزخانه را به فضایی عالی برای آشپزی و گذراندن وقت با خانواده تبدیل ‌‍می‌کند.

انتخاب یک کاغذ دیواری با طرح و رنگ مناسب برای یک آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی بسیار مهم و حائز اهمیت است. شما برای انتخاب و خرید بهترین کاغذ دیواری می‌توانید همین حالا به مشاورین اکستریم والز با شماره تماس ۰۲۱۹۲۰۰۱۹۵۵ تماس حاصل کنید.

ایده‌های چیدمان و طراحی دکوراسیون آشپزخانه اسکاندیناوی

 

سوالات متداول

1- در آشپزخانه‌هایی به سبک اسکاندیناوی از چه نوع کفپوش‌هایی استفاده می‌شود؟

کفپوش‌ چوبی یک عنصر رایج در آشپزخانه‌های اسکاندیناوی است. کفپوش چوبی، گرما و آرامش را در محیط به ارمغان می‌آورد و همچنین بسیار بادوام است. این سبک از کشورهای اسکاندیناوی سرچشمه می‌گیرد و از آن جایی که این کشورها در زمستان بسیار سرد هستند؛ کف‌های چوبی به فضای داخلی گرما می‌بخشند و در عین حال باعث جذابیت هر چه بیشتر محیط می‌شود.

2- در طراحی آشپزخانه به سبک اسکاندیناوی به طور معمول از چه موادی استفاده می‌شود؟

در طراحی داخلی اسکاندیناوی معمولا از موادی پایدار، بادوام و با کیفیت که نگهداری آسان و عمری طولانی دارند استفاده می‌شود.

3- اصول طراحی اسکاندیناوی چیست؟

طراحی اسکاندیناوی بر اصولی همچون سادگی، عملکرد و تمرکز بر عناصر مینیمالیستی استوار است.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *