نحوه کندن کاغذ دیواری

از آن‌جا که به ایام نوروز و فرا رسیدن سال جدید نزدیک می‌شویم، بسیاری از ما قصد داریم تا قبل از شروع فصل بهار، به منظور تنوع و نو کردن حال و هوای خانه‌هایمان، تغییراتی را در طراحی دکوراسیون داخلی آن جهت زیباسازی و جذابیت فضا ایجاد کنیم. کاغذ دیواری، یکی از روش‌های ساده، موثر و جذاب برای تزئین و دیزاین فضاهای مختلف به بهترین شکل ممکن است که شما می‌توانید با استفاده از طرح و نقش‌های بی پایان آن، دکوراسیونی منحصر به فرد را در سال جدید داشته باشید. ما در این مقاله از اکستریم والز، به معرفی ساده‌ترین روش کندن کاغذ دیواری از روی دیوار پرداخته و مراحل نحوه کندن کاغذ دیواری را به صورت گام به گام خدمت شما ارائه می‌دهیم.

نحوه کندن کاغذ دیواری

آموزش نحوه کندن کاغذ دیواری از روی دیوار

 

آموزش نحوه کندن کاغذ دیواری از روی دیوار با استفاده از چند روش ساده

در صورتی که قصد دارید عمل جداسازی کاغذ دیواری‌های قدیمی از روی دیوار را خودتان انجام دهید، باید نحوه کندن کاغذ دیواری را به خوبی بدانید. وسایل مورد نیاز اولیه برای انجام این کار عبارتند از: آب، اسپری، سرکه، اسفنج، کاردک! مراحل کندن کاغذ دیواری به طور کلی به چند روش جامع تقسیم می‌شود که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

استفاده از آب برای کندن کاغذ دیواری

 

استفاده از آب برای جداسازی کاغذ دیواری؛ ساده‌ترین روش کندن کاغذ دیواری

 استفاده از آب، یکی از ساده‌ترین روش‌های کندن کاغذ دیواری است؛ از آن‌جایی که چسب پشت کاغذ دیواری، ماده‌ای حل شونده در آب است، آب از طریق منافذ بین کاغذ دیواری‌ها به پشت آن‌ها نفوذ کرده و قدرت چسب را از بین می‌برد. در این روش، شما میبایست ابتدا با دست، بدون کمک آب کاغذ دیواری‌ها را از روی جدا کنید، در این صورت لایه‌ی محافظتی وینیل کاغذ دیواری به صورت یکجا از روی کاغذ جدا شده و تنها لایه‌ی نازکی از کاغذ دیواری بر روی دیوار باقی می‌ماند که می‌توانید این لایه‌ی بسیار نازک را به کمک آب از روی دیوار بلند کنید.

استفاده از مواد شیمیایی برای کندن کاغذ دیواری

 

استفاده از مواد شیمیایی برای کندن کاغذ دیواری:

شما می‌توانید به منظور کندن کاغذ دیواری، از فروشگاه‌های بزرگ ابزار یراق یا رنگ فروشی‌ها، مواد شیمیایی‌ای که مختص کندن کاغذ دیواری تولید شده‌اند را خریداری کنید. این مواد معمولا به صورت پودر بوده و باید آن‌ها را با نسبتی مناسب از آب گرم و سرکه ترکیب کرد و سپس محلول حاصل را روی کاغذ دیواری‌های قدیمی اسپری نمود. به این صورت پس از مدتی چسب کاغذ دیواری در این محلول حل شده و قدرت خود را از دست می‌دهد؛ سپس به کمک یک کاردک یا چاقو کاغذ دیواری‌ها را از لبه‌های آن جدا کنید.

کاغذ دیواری کربن
کاغذ دیواری کربن- موبایل

در بعضی از موارد باید این مایع رقیق کننده را با برس روی کاغذ دیواری بکشید؛ توجه داشته باشید که این کار را به صورت یکدفعه برای تمام رول‌های روی دیوار انجام ندهید، چرا که ممکن است قبل از اینکه به کندن رول‌های دیگر برسید مایع روی کاغذ دیواری خشک شده باشد و شما نیاز به دوباره کاری داشته باشید.

  آلبوم کاغذ دیواری مدرن چیست؟

استفاده از بخار آب برای کندن کاغذ دیواری

 

برای کندن کاغذ دیواری از روی دیوار از بخار آب استفاده کنید:

یکی از ساده‌ترین روش‌های کندن کاغذ دیواری، استفاده از بخارشوی یا دستگاه‌های بخارکننده برقی است. این دستگاه‌ها با اضافه کردن مقداری آب به مخزن آن‌ها، بخار تولید می‌کنند. به منظور کندن کاغذ دیواری از روی دیوار، بخارشوی را روی سطح کاغذ دیواری بکشید؛ حرارت زیاد بخار و ذرات ریز آب، به سرعت چسب کاغذ دیواری را درون خود حل می‌کنند.

پس از کشیدن بخارشوی بر روی کاغذ دیواری‌ها فقط لازم است کاغذ دیواری را از روی دیوار به سمت بالا بکشید تا به آسانی جدا شوند. به هنگام استفاده از بخارشوی مراقب باشید تا پوشش خشک دیوار توسط آن آسیب ندیده و دستتان نسوزد.

استفاده از بخار شور برای جدا کردن کاغذ دیواری

 

نکات استفاده از بخار شور برای جدا کردن کاغذ دیواری از روی دیوار:

در صورتی که پس از استفاده از بخار شور برای کندن کاغذ دیواری، بخار به چسب کاغذ دیواری نفوذ نکرده و تغییری در آن مشاهده نشد؛ سوراخ‌های ریزی را روی کاغذ دیواری ایجاد کنید تا از این طریق، بخار به چسب زیر آن برسد. برای نتیجه‌ی بهتر می‌توان بخارشور را چند ثانیه روی سطح دیوار نگه داشت. در صورتی که پس از کندن کاغذ دیواری به وسیله‌ی بخارشور، تکه‌هایی از کاغذ روی دیوار باقی ماند، آن‌ها را به کمک  آب گرم، کاملا پاکسازی کنید.

ستفاده از یک کاردک برای کندن کاغذ دیواری

 

استفاده از یک کاردک برای کندن کاغذ دیواری؛ جداسازی ساده‌ی کاغذ دیواری از روی دیوار:

بعضی از کاغذ دیواری‌ها به آسانی، بدون استفاده از آب و مواد شیمیایی از روی دیوار جدا می‌شوند. در این موارد شما می‌توانید به کمک یک کاردک لبه‌ی کاغذ دیواری را از روی دیوار جدا کرده و سپس به آرامی طوری که کاغذ پاره نشود، به کمک دست باقی کاغذ دیواری را از روی دیوار بلند کنید.

  راهنمای خرید کاغذ دیواری هندسی

در صورتی که پس از جداکردن کاغذ دیواری به این طریق، رد کاغذ بر روی دیوار کمناد، از روش‌هایی همچون استفاده از بخارشوی براقی کندن کاغذ دیواری باقی مانده روی دیوار استفاده کنید.

نحوه کندن کاغذ دیواری با استفاده از آب گرم

 

نحوه کندن کاغذ دیواری با استفاده از آب گرم:

در این روش کندن کاغذ دیواری، شما باید برای جدا کرن کاغذ دیواری از روی دیوار، تا جایی که کاغذ و چسب آن به خوبی مرطوب و شل شوند، روی سطح دیوار، محلولی از آب گرم و ماده شمیمیایی را اسپری کنید و این کار را تا زمان مرطوب شدن کامل کاغذ تکرار کرده و ادامه دهید. پس از کندن کامل کاغذ دیواری‌ها از روی دیوار، تکه‌های کوچک باقی مانده را با سمباده از بین ببرید.

نکات مهم کندن کاغذ دیواری

 

نکات مهمی که قبل از کندن کاغذ دیواری باید به آن‌ها توجه کنید!

توجه به چند نکته‌ی مهم قبل از کندن کاغذ دیواری‌های قدیمی و پیش از نصب کاغذ دیواری جدید، لازم و ضروری است.

  1.  پیش از هر چیزی، ابتدا تمام وسایل دکوراتیو و تزئینی همچون تابلوها و قاب عکس‌ها را از روی دیوار جمع کنید. سپس وسایلی همچون فرش، موکت و مبلمان را به کمک نایلون‌های بزرگ بپوشانید.
  2. همانطور که گفته شد، برای کندن کاغذ دیواری از روی دیوار، به ابزاری همچون اسفنج یا غلطک رنگ، کاردک، نردبان یا چهارپایه(در صورت نیاز)، آبپاش و … نیاز داریم؛ برخی از کاغذ دیواری‌ها به صورت خشک شده، بدون نیاز به آب یا بخار به آسانی از روی دیوار جدا می‌شوند؛ به همین منظور می‌توانید قبل از استفاده از روش‌هایی که در ابتدای این مطلب ذکر شد، از گوشه‌ی دیوار که لبه‌ی کاغذ مشخص است به کندن آن اقدام نمایید.
  3. اگر کاغذ دیواری‌های شما به صورت ورقه‌ای و رولی جدا نشده و به صورت تکه تکه درآمد، یعنی لازم است با استفاده از مواد شیمیایی کندن کار دیواری را انجام دهید.
  4.  قبل از خرید کاغذ دیواری‌های جدید، متراژ و مساحت دیوارهایتان را اندازه گرفته و به محاسبه رول کاغذ دیواری مورد نیاز بپردازید.

سخن پایانی روش کندن کاغذ دیواری

 

سخن پایانی؛ برای جداسازی کاغذ دیواری‌های سخت چه کاری انجام دهیم؟

ممکن است بعضی از کاغذ دیواری‌ها به دلیل مقاومت بالا و ضد آب بودن، که از مهم‌ترین مزایا کاغذ دیواری است، به آسانی از روی دیوار جدا نشوند.

  تصورات غلط در رابطه با کاغذ دیواری

در مجموع اگر کاغذ دیواری‌های شما با استفاده از روش‌هایی که ذکر شد به سادگی از روی دیوار جدا نشدند؛ با استفاده از یک کاردک یا هر ابزار تیز دیگری، روی سطح کاغذ دیواری (به طوری که آسیبی به بافت خود دیوار نرسد)، خراش ایجاد کنید. سپس یک اسفنج یا غلطک مخصوص نقاشی را در محلولی از ماده‌ی شیمیایی (مختص کندن کاغذ دیواری) و آب گرم فرو برده و روی قسمت کوچکی از کاغذ دیواری (حدود 50 در 50 سانتی متر) بکشید و اجازه دهید تا رطوبت این محلول در میان درز و شکاف‌های ایجاد شده نفوذ کند. مخلوط آب گرم و ماده شیمیایی چسب کاغذ دیواری را سست و حل کرده و آن را به آسانی از روی سطح دیوار بلند می‌کند.

سوالات متداول

 

سوالات متداول

1- دستورالعمل نحوه کندن کاغذ دیواری از روی دیوار را توضیح دهید؟

  • ابتدا دیوارها را به طور کامل از وسایل و تابلوهای تزئینی خالی کنید؛
  • لوازمی همچون مبلمان و دکوری را با استفاده از نایلون‌های بزرگ یا زیرانداز و حوله‌های خیس پوشانده تا مانع از نشستن گردو غبار روی آن‌ها شوید.
  • سپس به کمک یک اسپری، محلولی را که برای جدا کردن کاغذ دیواری انتخاب کرده‌اید روی سطح دیوار اسپری کنید.
  • از گوشه و شکاف پایین دیوار، کاغذ دیواری را به کمک یک کاردک بلند کنید و دو طرف آن را به سمت بالا بکشید.
  • اگر کاغذ دیواری به سختی بلند شد از یک کاتر یا تیزبر برای جدا کردن آن استفاده کنید.

2- کاغذ دیواری‌هایی با روکش محافظتی وینیل را چطور از سطح دیوار جدا کنیم؟

برای کندن کاغذ دیواری‌هایی با روکش وینیل، ابتدا میبایست با استفاده از یک کاردک لایه‌ی رویی کاغذ را از سطح دیوار جدا کرده و سپس با استفاده از آب، به کندن تکه‌هایی از کاغذ دیواری باقی مانده روی دیوار اقدام کرد.

3- بعد از کندن کاغذ دیواری‌های قدیمی و قبل از نصب کاغذ دیواری جدید چه کاری باید انجام دهیم؟

از آن‌جایی که ممکن است پس از اتمام کار کندن کاغذ دیواری، قسمت‌های کوچکی از کاغذ روی دیوار باقی بماند، با استفاده از اسفنج و آب داغ دیوارها را شسته و آن را با یک پارچه‌ی تمیز خشک نمایید.

H2o-CTA
H2o-mob CTA
به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *