نحوه کندن کاغذ دیواری

بسیاری از ما قصد داریم به منظور تنوع و نو کردن حال و هوای خانه‌هایمان، تغییراتی را در طراحی دکوراسیون داخلی آن جهت زیباسازی و جذابیت فضا ایجاد کنیم. کاغذ دیواری، یکی از روش‌های ساده، موثر و جذاب برای تزئین و دیزاین فضاهای مختلف خانه به بهترین شکل ممکن است که شما می‌توانید با استفاده از طرح و نقش‌های بی پایان آن، دکوراسیونی منحصر به فرد  داشته باشید. ما در این مقاله از اکستریم والز، به معرفی ساده‌ترین روش های کندن کاغذ دیواری از روی دیوار پرداخته و مراحل نحوه کندن کاغذ دیواری را به صورت گام به گام خدمت شما ارائه می‌دهیم.

نحوه کندن کاغذ دیواری

چگونه کاغذ دیواری قدیمی را بکنیم؟

در صورتی که قصد دارید عمل جداسازی کاغذ دیواری‌های قدیمی از روی دیوار را خودتان انجام دهید، باید نحوه کندن کاغذ دیواری را به خوبی بدانید. وسایل مورد نیاز اولیه برای انجام این کار عبارتند از:

 • آب
 • اسپری
 • سرکه
 • اسفنج
 • کاردک

مراحل کندن کاغذ دیواری به طور کلی به چند روش جامع تقسیم می‌شود که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

آموزش کندن کاغذ دیواری با استفاده از روش‌های ساده و کاربردی

 

1.روش کندن کاغذ دیواری قابل شستشو (وینیل) با آب

 استفاده از آب، یکی از ساده‌ترین روش‌های کندن کاغذ دیواری است؛ از آن‌جایی که چسب پشت کاغذ دیواری، ماده‌ای حل شونده در آب است، آب از طریق منافذ بین کاغذ دیواری‌ها به پشت آن‌ها نفوذ کرده و قدرت چسب را از بین می‌برد. در این روش، شما می بایست ابتدا با دست، بدون کمک آب کاغذ دیواری‌ها را از روی دیوار جدا کنید، در این صورت لایه‌ی محافظتی وینیل کاغذ دیواری به صورت یکجا از روی کاغذ جدا شده و تنها لایه‌ی نازکی از کاغذ دیواری بر روی دیوار باقی می‌ماند که می‌توانید این لایه‌ی بسیار نازک را به کمک آب از روی دیوار بلند کنید.

آموزش کندن کاغذ دیواری با استفاده از روش‌های ساده و کاربردی

2. روش کندن کاغذ دیواری قدیمی با آب و سرکه

با تهیه محلول ساده‌ای از آب و سرکه، می‌توانید به طور مؤثر و بدون نیاز به مواد شیمیایی مضر، کاغذ دیواری‌های قدیمی را از روی دیوار جدا کنید.

 1. تهیه محلول: در یک بطری اسپری، مخلوطی از آب گرم و سرکه به نسبت مساوی تهیه کنید.
 2. اسپری محلول: محلول را به طور مستقیم روی کاغذ دیواری اسپری کنید تا به طور کامل خیس شود.
 3. نفوذ محلول: به مدت 10 تا 15 دقیقه صبر کنید تا محلول به چسب زیر کاغذ دیواری نفوذ کند و آن را نرم و شل کند.
 4. جدا کردن کاغذ دیواری: با استفاده از کاردک یا ابزار مناسب، کاغذ دیواری را از لبه‌ها جدا کنید.
  تکرار مراحل: در صورت نیاز، مراحل 2 تا 4 را برای قسمت‌های دیگر کاغذ دیواری تکرار کنید.
 5. پاکسازی نهایی: پس از جدا کردن کامل کاغذ دیواری، هرگونه تکه باقی‌مانده و چسب را با استفاده از آب گرم، کاردک یا اسفنج از روی دیوار پاک کنید.

3. کندن کاغذ دیواری از دیوار گچی

به طور خلاصه، مراحلی را که برای کندن کاغذ دیواری از روی دیوار گچی باید طی کنید، شرح می‌دهیم:

 1. آماده‌سازی: ابتدا، برق را از محل کار قطع کنید و با پوشاندن کف زمین و مبلمان با پارچه یا پلاستیک، از کثیف شدن آن‌ها جلوگیری کنید.
 2. نفوذ بخار: با استفاده از بخارشو یا پارچه مرطوب گرم، بخار را به چسب زیر کاغذ دیواری نفوذ دهید تا نرم و شل شود.
 3. جدا کردن کاغذ دیواری: به آرامی، با استفاده از کاردک یا ابزار مناسب، کاغذ دیواری را از لبه‌ها جدا کنید. حوصله به خرج دهید و از عجله و شتاب خودداری کنید تا گچ دیوار آسیب نبیند.
 4. پاکسازی نهایی: پس از جدا کردن کامل کاغذ دیواری، هرگونه تکه باقی‌مانده و چسب را با استفاده از آب گرم و کاردک یا ابزار مناسب از روی دیوار پاک کنید.
 5. بازسازی: در صورت وجود هرگونه ترک یا آسیب دیدگی در گچ دیوار، قبل از رنگ‌آمیزی یا نصب کاغذ دیواری جدید، آن‌ها را ترمیم کنید.

4. نحوه کندن کاغذ دیواری با استفاده از محلول کندن کاغذ دیواری

شما می‌توانید به منظور کندن کاغذ دیواری، از فروشگاه‌های بزرگ ابزار یراق یا رنگ فروشی‌ها، محلول کندن کاغذ دیواری (مواد شیمیایی‌) که مختص کندن کاغذ دیواری تولید شده‌اند را خریداری کنید. این مواد معمولا به صورت پودر بوده و باید آن‌ها را با نسبت مناسب از آب گرم و سرکه ترکیب کرده و سپس محلول حاصل را روی کاغذ دیواری‌های قدیمی اسپری نمود. به این صورت پس از مدتی چسب کاغذ دیواری در این محلول حل شده و قدرت خود را از دست می‌دهد؛ سپس به کمک یک کاردک یا چاقو کاغذ دیواری‌ها را از لبه‌های آن جدا کنید.

کاغذ دیواری کربن
کاغذ دیواری کربن- موبایل

در بعضی از موارد باید این مایع رقیق کننده را با برس روی کاغذ دیواری بکشید؛ توجه داشته باشید که این کار را به صورت یکدفعه برای تمام رول‌های روی دیوار انجام ندهید، چرا که ممکن است قبل از اینکه به کندن رول‌های دیگر برسید مایع روی کاغذ دیواری خشک شده باشد و شما نیاز به دوباره کاری داشته باشید.

آموزش کندن کاغذ دیواری با استفاده از روش‌های ساده و کاربردی

 

5. روش کندن کاغذ دیواری از دیوار با بخار آب یا بخارشوی

یکی از ساده‌ترین روش‌های کندن کاغذ دیواری، استفاده از بخارشوی یا دستگاه‌های بخارکننده برقی است. این دستگاه‌ها با اضافه کردن مقداری آب به مخزن آن‌ها، بخار تولید می‌کنند. به منظور کندن کاغذ دیواری از روی دیوار، بخارشوی را روی سطح کاغذ دیواری بکشید؛ حرارت زیاد بخار و ذرات ریز آب، به سرعت چسب کاغذ دیواری را درون خود حل می‌کنند.

پس از کشیدن بخارشوی بر روی کاغذ دیواری‌ها فقط لازم است کاغذ دیواری را از روی دیوار به سمت بالا بکشید تا به آسانی جدا شوند. به هنگام استفاده از بخارشوی مراقب باشید تا پوشش خشک دیوار توسط آن آسیب ندیده و دستتان نسوزد.

 

آموزش کندن کاغذ دیواری با استفاده از روش‌های ساده و کاربردی

 

نکته مهم در استفاده از بخار شور برای جدا کردن کاغذ دیواری از روی دیوار:

در صورتی که پس از استفاده از بخار شور برای کندن کاغذ دیواری، بخار به چسب کاغذ دیواری نفوذ نکرده و تغییری در آن مشاهده نشد؛ سوراخ‌های ریزی را روی کاغذ دیواری ایجاد کنید تا از این طریق، بخار به چسب زیر آن برسد. برای نتیجه‌ بهتر می‌توان بخارشور را چند ثانیه روی سطح دیوار نگه داشت. در صورتی که پس از کندن کاغذ دیواری به وسیله‌ی بخارشور، تکه‌هایی از کاغذ روی دیوار باقی ماند، آن‌ها را به کمک  آب گرم، کاملا پاکسازی کنید.

آموزش کندن کاغذ دیواری با استفاده از روش‌های ساده و کاربردی

 

6. نحوه کندن کاغذ دیواری با کاردک

بعضی از کاغذ دیواری‌ها به آسانی، بدون استفاده از آب و مواد شیمیایی از روی دیوار جدا می‌شوند. در این موارد شما می‌توانید به کمک یک کاردک لبه‌ کاغذ دیواری را از روی دیوار جدا کرده و سپس به آرامی طوری که کاغذ پاره نشود، به کمک دست باقی کاغذ دیواری را از روی دیوار بلند کنید.

در صورتی که پس از جداکردن کاغذ دیواری به این طریق، رد کاغذ بر روی دیوار بماند، از روش‌هایی همچون استفاده از بخارشوی، برای کندن کاغذ دیواری باقی مانده روی دیوار استفاده کنید.

آموزش کندن کاغذ دیواری با استفاده از روش‌های ساده و کاربردی

 

چگونه کاغذ دیواری را با آب گرم از روی دیوار بکنیم؟

در این روشِ کندن کاغذ دیواری، شما باید برای جدا کرن کاغذ دیواری از روی دیوار، تا جایی که کاغذ و چسب آن به خوبی مرطوب و شل شوند، روی سطح دیوار، محلولی از آب گرم و ماده شمیمیایی را اسپری کنید و این کار را تا زمان مرطوب شدن کامل کاغذ تکرار کرده و ادامه دهید. پس از کندن کامل کاغذ دیواری‌ها از روی دیوار، تکه‌های کوچک باقی مانده را با سمباده از بین ببرید.

آموزش کندن کاغذ دیواری با استفاده از روش‌های ساده و کاربردی

 

نکات مهمی که قبل از کندن کاغذ دیواری باید به آن‌ها توجه کنید!

توجه به چند نکته‌ی مهم قبل از کندن کاغذ دیواری‌های قدیمی و پیش از نصب کاغذ دیواری جدید، لازم و ضروری است.

 1.  پیش از هر چیزی، ابتدا تمام وسایل دکوراتیو و تزئینی همچون تابلوها و قاب عکس‌ها را از روی دیوار جمع کنید. سپس وسایلی همچون فرش، موکت و مبلمان را به کمک نایلون‌های بزرگ بپوشانید.
 2. همانطور که گفته شد، برای کندن کاغذ دیواری از روی دیوار، به ابزاری همچون اسفنج یا غلطک رنگ، کاردک، نردبان یا چهارپایه(در صورت نیاز)، آبپاش و … نیاز داریم؛ برخی از کاغذ دیواری‌ها به صورت خشک شده، بدون نیاز به آب یا بخار به آسانی از روی دیوار جدا می‌شوند؛ به همین منظور می‌توانید قبل از استفاده از روش‌هایی که در ابتدای این مطلب ذکر شد، از گوشه‌ی دیوار که لبه‌ی کاغذ مشخص است به کندن آن اقدام نمایید.
 3. اگر کاغذ دیواری‌های شما به صورت ورقه‌ای و رولی جدا نشده و به صورت تکه تکه درآمد، یعنی لازم است با استفاده از مواد شیمیایی کندن کار دیواری را انجام دهید.
 4.  قبل از خرید کاغذ دیواری‌های جدید، متراژ و مساحت دیوارهایتان را اندازه گرفته و به محاسبه رول کاغذ دیواری مورد نیاز بپردازید.

آموزش کندن کاغذ دیواری با استفاده از روش‌های ساده و کاربردی

 

برای جداسازی کاغذ دیواری‌های سخت چه کاری انجام دهیم؟

ممکن است بعضی از کاغذ دیواری‌ها به دلیل مقاومت بالا و ضد آب بودن، که از مهم‌ترین مزایا کاغذ دیواری است، به آسانی از روی دیوار جدا نشوند.

 • در مجموع اگر کاغذ دیواری‌های شما با استفاده از روش‌هایی که ذکر شد به سادگی از روی دیوار جدا نشدند؛ با استفاده از یک کاردک یا هر ابزار تیز دیگری، روی سطح کاغذ دیواری (به طوری که آسیبی به بافت خود دیوار نرسد)، خراش ایجاد کنید.
 • سپس یک اسفنج یا غلطک مخصوص نقاشی را در محلولی از ماده‌ی شیمیایی (مختص کندن کاغذ دیواری) و آب گرم فرو برده و روی قسمت کوچکی از کاغذ دیواری (حدود 50 در 50 سانتی متر) بکشید و اجازه دهید تا رطوبت این محلول در میان درز و شکاف‌های ایجاد شده نفوذ کند.
 • مخلوط آب گرم و ماده شیمیایی چسب کاغذ دیواری را سست و حل کرده و آن را به آسانی از روی سطح دیوار بلند می‌کند.

آموزش کندن کاغذ دیواری با استفاده از روش‌های ساده و کاربردی

 

سوالات متداول

1- دستورالعمل نحوه کندن کاغذ دیواری از روی دیوار را توضیح دهید؟

 • ابتدا دیوارها را به طور کامل از وسایل و تابلوهای تزئینی خالی کنید؛
 • لوازمی همچون مبلمان و دکوری را با استفاده از نایلون‌های بزرگ یا زیرانداز و حوله‌های خیس پوشانده تا مانع از نشستن گردو غبار روی آن‌ها شوید.
 • سپس به کمک یک اسپری، محلولی را که برای جدا کردن کاغذ دیواری انتخاب کرده‌اید روی سطح دیوار اسپری کنید.
 • از گوشه و شکاف پایین دیوار، کاغذ دیواری را به کمک یک کاردک بلند کنید و دو طرف آن را به سمت بالا بکشید.
 • اگر کاغذ دیواری به سختی بلند شد از یک کاتر یا تیزبر برای جدا کردن آن استفاده کنید.

2- کاغذ دیواری‌هایی با روکش محافظتی وینیل را چطور از سطح دیوار جدا کنیم؟

برای کندن کاغذ دیواری‌هایی با روکش وینیل، ابتدا میبایست با استفاده از یک کاردک لایه‌ی رویی کاغذ را از سطح دیوار جدا کرده و سپس با استفاده از آب، به کندن تکه‌هایی از کاغذ دیواری باقی مانده روی دیوار اقدام کرد.

3- بعد از کندن کاغذ دیواری‌های قدیمی و قبل از نصب کاغذ دیواری جدید چه کاری باید انجام دهیم؟

از آن‌جایی که ممکن است پس از اتمام کار کندن کاغذ دیواری، قسمت‌های کوچکی از کاغذ روی دیوار باقی بماند، با استفاده از اسفنج و آب داغ دیوارها را شسته و آن را با یک پارچه‌ تمیز خشک نمایید.

H2o-CTA
H2o-mob CTA
به اشتراک بگذارید

12 دیدگاه

 • کندن کاغذ دیواری کار سختی نیست اگه اصولی پیش برید خیلی راحته

  • بله دوست گرامی
   همانطور که در مقاله گفته شد کار چندان سختی نیست.

 • سلام برای کندن کاغذ دیواری نیاز به چه ابزارهایی داریم؟؟؟

 • برای کندن کاغذ دیواری دیوار گچی قدیمی پیشنهادتون چیه چون من با آب خواستم بکنم نشد و دیوار آسیب دید روش شیمیایی مناسب این نوع دیوار هست؟

  • با تهیه محلول ساده‌ای از آب و سرکه، می‌توانید به طور مؤثر و بدون نیاز به مواد شیمیایی مضر، کاغذ دیواری‌های قدیمی را از روی دیوار جدا کنید.
   اما اگر ترجیح می دهید که از محلول شیمیایی استفاده کنید باید محلول مخصوص کندن کاغذ دیواری را که به صورت پودر هست از فروشگاه های رنگ فروشی خریداری کنید و با اب گرم ترکیب کنید و به صورت اسپری استفاده کنید.

 • با سلام
  برای کندن کاغذ دیواری از روی دیوار گچی میشه از محلول کندن کاغذ دیواری هم استفاده کرد یا حتما باید از بخار یا بخارشوی استفاده کرد؟

  • روش کندن کاغذ دیواری روی کاشی هم مثل بقیه دیوارها است.
   بهترین روش که روش آسان و کم هزینه ای هم محسوب میشه استفاده از محلول آب و سرکه هست که میتونید روی دیوارها اسپری کنید و بعد از 15 دقیقه وقتی به صورت حلال چسب کاغذ دیواری عمل کرد به آرامی کاغذ دیواری رو از دیوار جدا کنید.

  • بهترین روش که روش آسان و کم هزینه ای هم محسوب میشه استفاده از محلول آب و سرکه هست که میتونید روی دیوارها اسپری کنید و بعد از 15 دقیقه وقتی به صورت حلال چسب کاغذ دیواری عمل کرد به آرامی کاغذ دیواری رو از دیوار جدا کنید.

 • بهترین محلول برای کندن کاغذ دیواری از روی دیوار گچی چیه؟

  • با سلام
   همانطور که داخل مقاله هم به این موضوع اشاره شد بهترین روش کندن کاغذ دیواری از روی دیوار گچی اینه که اول با بخار شور به کاغذ دیواری ها بخار بدین و بعد با کاردک آرام کاغذ دیواری ها رو از دیوار جدا کنید و در انتها موارد باقی مونده رو با آب گرم از روی دیوار پاک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *