سنگ فرش

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که سنگ فرشی را در یک محوطه دیده باشید و با خود فکر کرده باشید که انجام دادن سنگ فرش در محوطه شما کار سختی است. در واقع می‌توان گفت که فرم اجرای سنگ فرش کار سختی است، اما نشدنی نیست. قبل از هر کاری برای اجرای سنگ فرش باید الگوی مناسبی پیدا کنید. الگوهای متنوعی برای چیدمان سنگ فرش‌ها در یک محوطه وجود دارد که هر‌کدام از آنها مفهوم مخصوص به خود را دارند. شما باید قبل از اجرای سنگ فرش اطلاعات خود را در رابطه با الگوهای اجرایی سنگ فرش بالا ببرید.

استفاده از سنگفرش ها در پارک
امروزه در تمام پارک‌ها از سنگ فرش‌ها استفاده می‌شود تا فضای زیباتری بسازند.

انواع الگوهای سنگ فرش

همان‌طور که گفته شد الگوهای سنگ فرش مهم‌ترین بخش اجرای سنگ فرش در داخل محوطه شماست. در اینجا انواع الگوها را برای شما آورده‌ایم :

الگوی گرد و منحنی شکل

این الگو را می‌توان در بخش سواره در حیاط یا در فضای پاسیو به شرطی که فضای شما به اندازه کافی بزرگ باشد کاربرد دارد. چیدمان این الگو به گونه‌ای است که از یک دایره کوچک اولیه شروع شده و به صورت لایه‌ای با شعاع‌های بزرگ‌تر پیش می‌رود. نکته مهمی که در اجرای این الگو می‌توان ذکر کرد این است که باید فضای بین سنگ‌ها کوچک در نظر گرفته شود. این فضا را معمولاً با شن یا اندود ساروج پر می‌کنند تا به سطحی یکدست دست پیدا کنند.

اگر در محوطه خود آلاچیقی گرد دارید، از الگوی گرد استفاده کنید و دور تا دو حیاط را با این مدل چیدمان، به شکلی هماهنگ و زیبا درآورید.

سنگفرش های گرد
از سنگ فرش‌ها با الگو‌های گرد و منحنی در فضا‌های متعددی استفاده می‌شود.

الگوی سنگ فرش دندانه دار

این الگو را با زاویه 45 درجه و 90 درجه اجرا می‌کنند. این الگو شاخه‌های گوناگونی برای راهروهای محوطه شما ایجاد می‌کند. این الگو با سبک کلاسیک هماهنگ بوده و به همین دلیل از این الگو برای فضای سبزهایی با طراحی کلاسیک استفاده می‌کنند. این الگو با تمام سادگی که دارد باعث لوکس‌تر شدن فضای شما می‌شود. منشاء این الگو را می‌توان کشور انگلیس دانست و امروزه در بسیاری از پاسیوها، حیاط‌ها و باغ‌ها به کار می‌رود.

  10 ایده طراحی اتاق مهمان
سنگفرش‌های دندانه دار
از جمله سنگ فرش‌های بسیار کاربردی برای بیشتر فضا‌ها، سنگ فرش‌های دندانه‌دار هستند.

الگوی سنگ فرش بافت سبدی

این الگو برای باغ‌هایی که محوطه سنتی دارند، کاربردی است. پیاده‌سازی این الگو بسیار ساده‌تر از الگوهای دیگر است. همان‌طور که از نام آن پیداست در این الگو همانند الگوهای بافتنی، رج‌های افقی و عمودی متفاوتی وجود دارد. این الگو می‌تواند برای شما جلوه‌ای عمیق ایجاد کند.

سنگفرش‌های بافت حصیری
این روزها سنگ فرشای بافت حصیری به دلیل زیبایی بصری بسیار محبوب هستند.

الگو پره‌های اروپایی

این الگو را می‌توان یکی از دشوارترین الگوهای چیدمان سنگ فرش به حساب آورد. این الگو در کشورهای اروپایی بسیار مرسوم است. دشواری اجرای این الگو در اندازه‌گیری کمان‌ها و اندازه سنگ فرش‌هاست. این الگو را می‌توان در فضاهای اداری و مسکونی که طراحی آن به سبک مدرن است به کار برد.

سنگفرش‌های پره‌ای
این نمونه از سنگ فرش‌ها نظم زیبایی به محیط می‌بخشند.

الگوی راسته چین

یکی از رایج‌ترین نوع الگوهای چیدمان سنگ فرش را می‌توان الگوی راسته چین دانست. فاصله بین لایه‌ها در این الگو کوچک می‌باشد. این الگو را می‌توان در فضاهای کوچک به کار برد که به خودی خود باعث بزرگ‌تر نشان دادن فضای به کار رفته می‌گردد.

سنگفرش راسته چین
الگو راسته چین در انتخاب سنگ فرش در محیط‌های بسیاری دیده می‌شود

الگوی شطرنجی

این نمونه یکی از الگوهای کلاسیک و نسبتاً شناخته شده در میان الگوهای شطرنجی سنگ فرش است. در این الگو می‌توان از دو رنگ استفاده کرد و قطعه‌های بزرگی در کنار چمن به شکل شطرنجی در این الگو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنگفرش‌های شطرنجی
سنگ فرش‌های شطرنجی در هر محیطی زیبا است.

الگوی طبیعی و نامنظم

در این الگو، سنگ‌ها را در اندازه‌های گوناگون در کنار یکدیگر قرار می‌دهند. در الگوی طبیعی دست شما برای نحوه چیدمان آزاد است و هرجوری که می‌خواهید، می‌توانید سنگ‌ها را در کنار یکدیگر قرار دهید.

سنگفرش‌های نامنظم
این سبک از سنگ فرش‌ها نیز علاقمندان بسیاری دارد.

محل استفاده از سنگ فرش

برای ایجاد چشم‌انداز زیبا به محوطه بیرونی منزل، ویلا، پاسیو و باغ خود می‌توانید از انواع سنگ فرش استفاده کنید. با انتخاب الگوی مناسب خود می‌توانید، سنگ فرشی مناسب برای فضای خود اجرا کرده و محوطه خود را دگرگون کنید.

سوالی که در ذهن اشخاص وجود دارد این است که سنگ فرش را در کجا می‌توان به کار برد؟

  طرح های محبوب دکوراسیون داخلی 2023؛ 23 طرح شیک برای خانه

یکی از محبوب‌ترین و متداول‌ترین ایده‌ها برای استفاده درست از سنگ فرش، ایجاد جاده و مسیری به سمت درب ورودی منزل شماست. تنوع زیاد سنگ فرش‌ها باعث شده است که هر شخصی با هر سلیقه‌ای و با هر سبکی بتواند سنگ فرش مورد علاقه خود را پیدا کند.

استفاده از سنگفرش
سنگ فرش‌ها اگر به درستی انتخاب شوند فضای شما را بسیار جذاب می‌کنند

انواع سنگ فرش مناسب حیاط

زمانی که فردی شروع به پیاده‌روی یا طبیعت‌گردی می‌کند، از مناظر و طبیعت زیبا استفاده می‌کند. این شخص از هوای تازه استفاده می‌کند و با انرژی که در طبیعت وجود دارد روح خود را تازه می‌کند. یکی از چیزهایی که انرژی زیادی به افراد در طبیعت می‌دهد، راه رفتن بر روی سطوح شنی، چمن‌ها و سنگ‌هاست. مجموع این حواس هستند که به شما انرژی می‌دهند و آن را در هیچ جایی نمی‌توان یافت. خوب با این اوصاف خیلی ایده‌آل است که ما این حس را به باغ، باغچه، منزل یا ویلای خود بیاوریم.

سنگ فرش کردن فضاهای بیرونی به خاطر اینکه هزینه مورد‌نیاز آن، بر مبنای نوع متریال‌ها بازه وسیعی را شامل می‌شود، یک‌جور سرمایه‌گذاری به شمار می‌آید.

طراحی حیاط
در طراحی حیاط به استفاده از سنگ فرش اهمیت فراوانی داده می‌شود.

بتن درجا؛ گزینه‌ای مقرون به صرفه

بتن، متریالی استاندارد است که با قیمتی ارزان، اجرایی آسان و نگهداری ساده یکی از بهترین گزینه‌ها می‌باشد. برای اینکه بتن خسته‌کننده نشود، از روش‌های مختلفی برای ایجاد طرح، الگو و بافت بر روی آن استفاده می‌کنند.

بتن درجا
یک گزینه اقتصادی و مناسب بتن درجا است.

بتن پیش ساخته؛ گزینه‌ای متنوع و ارزان قیمت

بتن پیش ساخته، سنگ فرشی است که در طیف وسیعی از شکل، رنگ، اندازه، بافت و الگو ساخته می‌شود. اگر شما مایل به ایجاد فضایی متفاوت با هزینه کم هستید، می‌توانید از این مدل سنگ فرش‌ها استفاده نمایید. این نوع سنگ فرش‌ها به جای جاری کردن آب، آن را جذب می‌کنند و برای فضای پاسیو و مسیر پیاده و سواره گزینه خوبی است.

بتن پیش ساخته
بتن پیش ساخته با تنوعی فراوان و قیمت مناسب گزینه‌ای کاربردی است

آجر؛ گزینه‌ای مناسب برای کل اقلیم‌ها

این متریال کلاسیک با استاندارد 10 در 20 ساخته می‌شود و قادر به ایجاد الگوهای زیبا برای شما هست. رنگ زنگار مایل به قرمز به محوطه شما حس گرمایی می‌بخشد. مزیت استفاده از آجر این است که می‌توان آن را با دیگر متریال‌ها مورد استفاده قرار داد.

  کاشی در محوطه بیرونی
استفاده از آجر
استفاده از آجر برای تمام اقلیم‌ها مناسب و کاربردی است.

سنگ‌ریزه؛ گزینه‌ای نفوذ پذیر و هموار

سنگ‌ریزه را می‌توان سنگی متلاشی شده دانست که برای مسیرهایی که نیاز است هموار به نظر بیایند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنگ‌ریزه را بهتر است با یک لبه صلب، مرزبندی کنید تا آن را دربربگیرد و از مسیر خارج نشود.

استفاده از سنگ ریزه در فضای باز
سنگ‌ریزه این روز‌ها بسیار پرطرفدار است

سنگ آهک، گزینه‌ای برای انعکاس گرما

این سنگ در رنگ‌های سفید متمایل به کرم و سفید متمایل به خاکستری یافت می‌شود. از آنجایی که رنگ‌های روشن منعکس کننده نور هستند بهتر است این رنگ را در مکان‌های گرم مورد استفاده قرار داد.

استفاده از سنگ آهک
استفاده از سنگ آهک برای مناطقی که آب و هوای گرمی دارند بسیار عالی است

تراورتن؛ گزینه‌ای مناسب برای اطراف استخر

این متریال کم نفوذ و سخت است و از سنگ آهک گزینه‌ی مناسب‌تری برای افرادی می‌باشد که نیازمند چنین متریالی هستند. به دلیل کم نفوذ بودن این متریال آن را در کنار استخرها اجرا می‌کنند.

استفاده از تراورتن
از تراورتن به دلیل نفوذ بسیار پایین در اطراف استخر‌ها استفاده می‌شود.

کاشی؛ گزینه‌ای با رنگ‌های مناسب

کاشی رنگ‌های متنوع و زیادی دارد، بنابراین برای ایجاد فضایی متفاوت و برای محیط‌های گرم مناسب است. نگهداری از کاشی نیازمند دانش خاصی است.

استفاده از کاشی
کاشی‌ها رنگ و روحی خاص به فضای شما هدیه می‌دهند.

گرانیت؛ گزینه‌ای سخت برای اقلیم‌های سرد

گرانیت سنگ گران قیمتی است. به خاطر دوام خوبی که دارد، ارزش اجرا کردن طراحی با آن را دارد. اگر پول هزینه کردن برای گرانیت را دارید ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتماً از آن به عنوان سنگ فرش محوطه خود استفاده کنید.

استفاده از گرانیت
در مناطقی که آب و هوای سردی دارند از گرانیت به دلیل مقاومت بالا استفاده می‌شود.

سنگ لوح؛ گزینه‌ای با تنوع رنگی

این سنگ در طیف وسیعی از رنگ‌ها موجود است. در فضاهای سرد می‌توان از این سنگ استفاده کرد و در برابر چرخه ذوب و انجماد مشکلی نداشته و مقاومت می‌کند.

استفاده از سنگ لوح
سنگ لوح یکی از گزینه‌های پر تنوع برای فضای سبز است.

سنگ آبی یا خاکستری؛ گزینه‌ای شیک برای سنگ فرش

سنگ آبی، سنگی ورقه ورقه‌ای است که در امتداد درزش شکست پیدا می‌کند تا ظاهری شیک و مجلل به محوطه شما بدهد. اگر به دنبال الگویی منظم هستید، اگر به دنبال ایجاد فضایی شیک و تجملاتی هستید، این سنگ را انتخاب کنید.

سنگ آبی
سنگ آبی زیبایی خیره کننده‌ای دارد.
سنگ خاکستری
استفاده از سنگ خاکستری در کنار گل و گیاهان بسیار جذاب است.
به اشتراک بگذارید

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *