گل کاری در منزل

در حالی که هیچ چیزی بهتر از لذت دریافت انرژی مستقیم نور خورشید نیست، اما باید بدانید که می‌توانید همان انرژی و شادابی نور خورشید را با گیاهان گلدار خانگی که نگهداری آسانی دارند و همچنین در تمام طول سال گل دارند، به داخل خانه خود بیاورید. در این مطلب شما را با 15 گل خانگی آشنا می‌سازیم که علاوه بر رنگارنگ بودن، قیمت مناسبی داشته و نگهداری آنها آسان است.

اما قبل از شروع، قانون اصلی این است که گیاهانی که خرید می‌کنید، بالغ باشند، در صورتی که صبر و شکیبایی زیادی دارید و سال‌ها منتظر گل دادن گیاه خود می‌مانید، می‌توانید بذر گیاهان را هم امتحان کنید. استثناء این گیاهان، گل آماریلیس است که در عرض چند ماه گل‌دهی می‌کند. علاوه‌بر این، توجه داشته باشید که بسیاری از گیاهان آپارتمانی به طور مرتب شکوفه داده و گل می‌دهند، اما برخی دیگر از گل‌ها فقط چند ماه در سال گل داده و می‌درخشند. از لیستی که برای شما آماده کرده‌ایم، گیاهانی را انتخاب کنید که به طور کامل در خانه شما گل می‌دهند و زنده می‌مانند.

1. گل شمعی (Hoya Carnosa)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گل هویا یا شمعی از دسته گل‌های خانگی مقاوم می‌باشد

اگر به دنبال گیاه آپارتمانی زیبا و آسان برای رشد در داخل خانه هستید، گل هویا که به عنوان گل شمعی نیز شناخته می‌شود، باید در صدر لیست شما قرار گیرد. این گل‌ها در آب و هواهای متنوع خوب عمل می‌کنند و می‌توانند در شرایط نور کم مقاومت کنند. شکوفه‌های شمعی ستاره شکل این گیاهان از ویژگی‌های برجسته این گیاه خانگی گرمسیری است.

2. گل آنتوریوم صورتی (Pink Anthurium)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گل آنتوریوم صورتی، گلی مقاوم و البته سمی است!

این گیاهان قلبی شکل در رنگ‌های مختلفی مانند قرمز، سفید، صورتی یا بنفش وجود دارند. آنها همچنین به راحتی در داخل خانه رشد می‌کنند و در تمام طول سال شکوفه می‌دهند. این گل‌ها با نور غیر مستقیم، آب و هوای مرطوب و خاک مرطوب به خوبی رشد می‌کنند. مراقب باشید که این گل‌های زیبا در صورت خورده شدن بسیار سمی هستند، بنابراین باید مراقب کودکان و حیوانات خانگی خود باشید!

3. گل ادریسی (Hydrangeas)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گل خانگی ادریسی تنها در فصل بهار شکوفه می‌دهد اما زیبایی خاصی دارد

این گیاهان دارای برگ‌ها و گل‌هایی درخشان در فصل بهار، یعنی زمانی که به طور طبیعی شکوفه می‌دهند، می‌باشند. ترفند برای زنده نگهداشتن گل ادریسی این است که مطمئن شوید خاک آنها مرطوب است و در معرض نور مستقیم خورشید می‌باشند. اگر این دو شرط برآورده شوند، می‌توان گفت که این گل‌ها زیبایی خاصی را در خانه شما ایجاد می‌کنند.

4. گل ارکیده (Orchids)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گل ارکیده نور غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد و نیاز به هفته‌ای یکبار آبیاری دارد.

این ارکیده‌هایی که ظاهر ظریفی دارند آنقدر که به نظر می‌رسند شکننده نیستند. آنها برای ماه‌ها شکوفه می‌دهند و می‌توانند سال‌ها با کمی مراقبت زنده بمانند. گل ارکیده نور روشن و غیرمستقیم را ترجیح می‌دهد (بهتر است در محلی قرار گیرد که پنجره آن رو به شرق یا غرب باشد). این گل نیاز به آبیاری هفته‌ای یکبار دارد.

5. گل بنت قنسول سفید (White Poinsettia)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گل بنت قنسول گیاهی است که سخت گل می‌دهد و نگهداری از آن کمی سخت است

گل بنت قنسول از محبوب‌ترین گل‌های آپارتمانی می‌باشند. این گل‌ها با مراقبت زیاد شکوفه می‌دهند. در زمان خرید این گل‌ها باید گل‌هایی را انتخاب کنید که گل‌های زرد کوچکی به نام سیاتیا در مرکز داشته باشد. آن دسته از گل‌هایی که گرده‌ریزی دارند، دوران گل‌دهی خود را گذرانده‌اند و در طول فصل دوام نخواهند آورد. زمانی که گل را به خانه می‌آورید، آن را گرم نگهدارید، به خصوص اگر دمای خانه شما 20 درجه سانتی‌گراد یا سردتر است. اگر گل خشک شد، باز هم به آن آب بدهید اما آبدهی نباید به صورتی باشد که خاک آن غرق در آب شود. به دلیل اینکه خیلی سخت گل می‌دهند، بهتر است برای داشتن گیاهی همراه با گل یک جایگزین برای آن تهیه کنید.

6. گل گلوکسینیا (Gloxinia)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گل خانگی گلوکسینیا دو ماه گلدهی دارد اما زمان شکوفه دادن آنها خیلی سخت است

این گل از خویشاوند گل بنفشه آفریقایی است. گلوکسینیا دارای گل‌های پرزدار زیبا و برگ‌های سبز تیره است. این گل‌ها نیازمند نور خورشید غیرمستقیم و خاک نسبتاً مرطوب است. در زمان آبیاری نباید برگ‌های این گل‌ها را خیس کنید. دوره گل‌دهی آنها حدوداً دو ماه است، اما باید بدانید که آنها خیلی سخت شکوفه می‌دهند.

7. کاکتوس کریسمس (Christmas Cactus)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
کاکتوس کریسمس نگهداری آسانی و گل‌های زیبایی دارد.

این گل یکی از محبوب‌ترین گل‌های آپارتمانی است. مواردی که باعث شده است این گل محبوب شود: کاکتوس‌های کریسمس شلوغ نیستند و برخی از آنها برای چندین دهه زندگی می‌کنند! شکوفه‌های عجیب‌و‌غریب آنها تلفیق رنگی از سفید خالص گرفته تا مرجانی، صورتی و قرمز است. گونه‌های مختلف آن در زمان‌های مختلف سال شکوفه می‌دهند. آنها نور غیر‌مستقیم را دوست دارند. تنها زمانی که خاک آنها خشک شد به آنها آب بدهید و نباید مقدار آبی که به آنها می‌دهید باعث شود گلدان غرق در آب شود.

8. بنفشه آفریقایی (African Violet)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
به راحتی می‌توانید بنفشه آفریقایی (African Violet) را در آپارتمان یا محل کارتان نگهداری نمایید.

این گل خانگی از قدیم محبوبیت خاصی داشته و در رنگ‌های بنفش، صورتی و سفید وجود دارند. این گل‌ها تقریباً به طور مداوم شکوفه می‌دهند. برخی از آنها برای دهه‌ها زنده می‌مانند! این گل‌ها نور غیرمستقیم خورشید را در کنار پنجره‌هایی که رو به جنوب، شرق یا غرب هستند، می‌پسندند. خاک آنها باید همیشه رطوبت کمی داشته باشد اما برگ‌های آنها را خشک نگهدارید زیرا قطرات آب باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای رنگ بر روی برگ‌ها می‌شود.

9. کالانکوئه (Kalanchoe)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گل کالانکوئه برای هفته‌ها شکوفه خود را نگه می‌دارد

این گل خانگی دارای برگ‌هایی به رنگ سبز براق و گل‌هایی به رنگ قرمز روشن، زرد، صورتی یا نارنجی است که برای هفته‌ها ماندگاری دارند. در نور غیر مستقیم روشن بهترین عملکرد را دارد و ترجیح می‌دهد بین دو آبیاری خاک آن کاملاً خشک شود. سر گل را بعد از اینکه خشک شدند، جدا کنید، سپس در تمام طول سال از شاخ و برگ سبز آن لذت ببرید. در صورتی که خوب نگهداری شوند، امکان دارد در سال آینده دوباره شکوفه دهد.

10. گل ختمی (Hibiscus)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گل ختمی بسیار تطبیق پذیر است.

گل ختمی گیاهی خیره‌کننده است که به خوبی با محیط داخلی مناسب سازگار است. گل‌های بزرگ آن فقط چند روز دوام می‌آورند، اما معمولاً از بهار تا پاییز شکوفه می‌دهند و چندین سال زنده می‌مانند. برای گل‌دهی نیازمند نور مستقیم خورشید است. خاک این گل را در تابستان به طور یک‌نواخت مرطوب و در زمستان تا حدودی خشک نگه دارید.

11. اسپاتی فیلوم (Peace Lily)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گل اسپاتی فیلوم (Peace Lily)، از مقاومت بالایی در هر محیطی برخوردار است و نیاز به مراقبت دائمی ندارد.
برگ‌های سبز براق و گل‌های سفید قاشقی شکل، این گیاه خانگی مقاوم را به یک گیاه ضروری تبدیل کرده است. با شرایط مناسب، این گیاهان سالیان سال تقریباً بدون مراقبت دوام می‌آورند. این گل‌ها نور کم تا متوسط را ترجیح می‌دهند اما با نور فیلتر شده روشن بهتر شکوفه می‌دهند. آنها خاک مرطوب و نه خیس را دوست دارند.

12. ابوتیلون (Flowering Maple)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گل ابوتیلون معمولاً در طول سال گل‌دهی دارد.

گل ابوتیلون، دارای شکوفه‌های کاغذی مانند قرمز، زرد، صورتی یا هلویی رنگ است که (تقریبا) در تمام طول سال دیده می‌شود. این گیاه تا زمانی که ساقه‌دار و غیرجذاب شود، گل می‌دهد. این گل‌ها نور غیرمستقیم خورشید را ترجیح می‌دهند، ترجیحاً باید آنها را در کنار پنجره‌ای با نوردهی جنوبی یا غربی قرار داد. تا زمانی که سطح خاک خشک نشده است آن را آبیاری نکنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بدست آورید.

13. گل خورشیدی (Clivia)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گلی زیبا و خانگی با مقاومت بالا

این گل زیبا، عضوی از خانواده آماریلیس است. این گیاه دارای گل‌های نارنجی یا زرد رنگ است که گل‌های آن ماندگاری طولانی با برگ‌های براق و بلند دارند. این گیاه بیشتر شرایط نوری را تحمل می‌کند. بگذارید خاک این گیاه بین دو آبیاری کاملاً خشک شود. گل خورشیدی، گیاهی با عمر طولانی است، اما گل دهی مجدد آن می‌تواند مشکل باشد. خورشیدی را در فصل پاییز بیرون نگه دارید، سپس قبل از اینکه هوا خیلی سرد شود آن را به خنک‌ترین اتاق خانه خود ببرید. تا اواسط زمستان زیاد به آن آب ندهید و آن را تقریباً خشک نگهدارید، سپس به تدریج آبدهی را افزایش دهید. با درست انجام دادن این مراحل در اواسط بهار گل‌دهی مجدد آن را مشاهده خواهید کرد.

14. آماریلیس (Amaryllis)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گل آماریلیس توانایی گل‌دهی دوبار در سال را دارد

معمولاً پیازهای این گل در فصل پاییز در دسترس است. این گل‌های خیره کننده را در یک نقطه روشن قرار دهید. نور بسیار کم باعث می‌شود که آنها به سمت بالا حرکت کنند. خاک آنها را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید. شکوفه‌ها حدود شش هفته بعد از پیازهای آن سر در می‌آورند و یک ماه یا بیشتر گل نخواهند داشت.‌ این گیاهان می‌توانند دوبار در طول سال گلدهی کنند.

15. گل سیکلامن (Cyclamen)

15 گل خانگی که حتی افراد مبتدی هم می توانند نگهداری کنند!
گل سیکلامن گلی زیبا و محبوب

شکوفه‌های این گل به رنگ صورتی، یاسی، قرمز در کنار برگ‌های قلبی شکل زیبایی خاصی را به گل سیکلامن بخشیده است. شکوفه‌های جدید آن برای ماه‌ها ماندگاری دارند. این گل نیازمند نور خورشید و خاک مرطوب است. این گل‌ها نیازمند هوای خنک (15 تا 21 درجه) بوده و در خارج از این شرایط برگ‌های آن زرد رنگ می‌شوند و می‌میرند. این گل‌ها به سختی ممکن است گل دهی مجدد داشته باشند، بنابراین از گل‌های اولیه آنها لذت ببرید.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *