فنگ شویی اتاق خواب

براساس آموزه‌های قدیمی‌ چینی، در محیط‌های داخلی و بیرونی انرژی‌های متا‌فیزیکی وجود دارند که بر روی ما تاثیرات مثبت و منفی ایجاد می‌کنند. این انرژی که با روابط کیهانی مدام در حال حرکت است «چی» نام دارد. چینی‌ها به این انرژی «نفس کیهانی اژدها» نیز می‌گویند. هدف فنگ‌ شویی یا انرژی اتاق خواب این است که انرژی را به شکلی دریافت و مورد استفاده قرار بدهد که بیشترین فایده را داشته باشد. این انرژی در اتاق خواب که در سال‌های اخیر در دنیای‌ غرب نیز بسیار مورد توجه قرار گرفته است، در چیدمان اتاق خواب نیز بسیار کارآمد است.

فنگ شویی یک آموزه چینی است و به سال‌های بسیار دور باز می‌گردد. به معنای آب و باد است و می‌تواند انرژی موجود در طبیعت را به محیط زندگی ما بیاورد. فنگ شویی به اشتباه بعنوان سبکی در طراحی داخلی بیان می‌شود، اما به هیچ عنوان سبکی در دکوراسیون داخلی بشمار نمی‌رود. هم‌چنین یک روش سحر و جادو و یا یک روش معجزه‌آسا هم نیست.

 

قوانین فنگ شویی در اتاق خواب چیست؟

فنگ شویی در طراحی داخلی عناصر ساختاری، اشیاء و لوازم موجود در یک محیط را براساس رنگ و محل قرار‌گیری مورد بررسی قرار می‌دهد. آموزه‌ای است که باعث می‌شود تا انرژی مثبت در محیط جریان یابد. در واقع می‌تواند انرژی منفی را از بین برده و از طریق رنگ‌ها، بافت‌ها و اشیاء و محل قرارگیری آنها ارائه شود.

می‌توان گفت که فنگ شویی برگرفته از یک فلسفه قدیمی‌ چینی است که برای این‌که میان انرژی‌های مثبت و منفی تعادل ایجاد کند، تضاد‌های موجود در جهان و طبیعت، مانند پین و یانگ را در نظر گرفته، آن‌ها را مکمل هم قرار داده و میان آن‌ها تعادل ایجاد می‌کند. «بین» نمادی از تاریکی، شب و زنانگی است، «یانگ» نیز نمادی از روشنای، روز و مردانگی بوده و این دو مکمل یکدیگر هستند.

فنگ شویی در اتاق
فنگ شویی اتاق خواب

موقعیت قرار گیری تخت خواب

برای چیدمان اتاق خواب بر اساس فنگ شویی توصیه می‌شود که سر تخت‌خواب به سمت شمال قرار داشته باشد. در چیدمان اتاق خواب براساس فنگ شویی ابتدا لازم است که محل تحت خواب مورد توجه قرار گیرد. تخت نباید در کنار پنجره قرار بگیرد و از نظر تمثیل قدرت و ثبات تخت باید به یک دیوار ثابت تکیه داده‌ شود. بهتر است که میان تخت با پنجره یک صندلی یا به اندازه‌ای که یک وسیله در میان آن‌ها باشد فاصله ایجاد شود. به طور کلی پاها نیز با درب اتاق نباید در یک راستا قرار داشته باشند.

تخت خوابی که تاج آن به سمت شمال قرار داشته باشد، باعث می‌شود تا بدن ما با مدار زمین در یک راستا قرار گرفته و موازی یکدیگر باشند. این زاویه مناسب برای دریافت انرژی مغناطیسی که از قطب شمال به پوسته زمین جریان دارد لازم است. هم‌چنین این جهت تخت‌خواب باعث می‌شود تا خواب‌ها و رویاهای خود را راحت‌تر به خاطر آورده، آن‌ها را بهتر تشخیص داده و مفهوم آن را درک کنید. براساس روایت‌ها، جامعه قدیمی‌ چین، افراد مرده را به گونه‌ای روی زمین قرار می‌دادند که پاهای آن‌ها رو‌به‌روی درب خروج قرار بگیرد. به همین دلیل است که این حالت قرار‌گیری به عنوان حالت مرگ شناخته می‌شود. برای همین نباید تخت به گونه‌ای قرار داشته باشد که پاها به سمت درب قرار بگیرند.

فنگ شویی
موقعیت قرار گیری تخت خواب

انتخاب لوازم مناسب در فنگ شویی اتاق خواب

برای انتخاب تخت‌خواب مناسب فنگ شویی اتاق خواب باید از مدل‌های پر کاربردی که زیر آن‌ها فضایی برای قرار دادن و جاسازی اشیاء وجود دارد و از کمد‌هایی که بالای آن‌ها خالی است دوری کنید. فنگ شویی با جمع‌آوری اشیاء در زیر تخت خواب مخالف است و تا جای ممکن باید از شرایطی که از جریان انرژی جلوگیری می‌کند دوری کنید. به طور کلی برای جریان یافتن انرژی تا جای ممکن باید تخت خواب و مبلمان موجود در اتاق خواب دارای خطوط منحنی و لطیف باشند، فرم‌های منحنی باعث می‌شوند تا انرژی بهتر جریان یابد. هم‌چنین چه در مورد تخت‌خواب و چه در مورد سایر مبلمان اتاق خواب باید به وجود تقارن دقت کنید.

علاوه بر دوری از عدم‌ تقارن، لازم است که طراحی هر دو طرف اشیاء نیز شبیه به یکدیگر باشند، این موضوع باعث ایجاد تعادل در قدرت می‌شود. در این روش اگر در یک طرف تخت‌خواب میز پاتختی قرار داده می‌شود، در  طرف دیگر تخت نیز باید از میز پاتختی استفاده شود.

به این موضوع توجه داشته باشید که اگر به کاربرد آینه در اتاق خواب اهمیت می‌دهید، بهتر است که به غیر از یک آینه دکوراتیو از آینه دیگری استفاده نکنید. حتی در آموزه‌های قدیمی‌ چینی توصیه می‌شود که برای حفظ ریتم و انرژی اتاق روی آینه‌های اضافه را بپوشانید. درمورد شلف‌های تزئینی، کمد و کشوها نیز تعادل بسیار اهمیت داشته و بهتر است بصورتی قرار داده شوند که فضاهای‌ خالی متقارنی میان آن‌ها ایجاد شود.

کاغذ دیواری گلدار
انتخاب لوازم مناسب در فنگ شویی اتاق خواب

جایگاه گیاهان در فنگ شویی

تا جای ممکن برای اینکه انرژی‌های منفی را از اتاق دور کنید، در مقابل درب اتاق از گیاهان استفاده کنید. در فنگ‌شویی استفاده از گیاه کاکتوس توصیه نمی‌شود و بجای آن از گیاهانی با برگ‌های گرد استفاده کنید. گیاهان خشک و مرده، در مکان‌هایی که از نظر سلامتی نیاز به انرژی‌های مثبت دارند، تاثیرات منفی ایجاد می‌کنند. به این موضوع نیز توجه داشته باشد که گیاهانی که انتخاب می‌کنید دارای برگ‌های تیزه و بلند نباشند. به نگهداری از گیاهان توجه کنید. زیرا برگ‌های خشک شده گیاهان می‌توانند انرژی نقطه‌ای که در آن قرار دارند را تحت تاثیرات منفی قرار دهند.

جایگاه گیاهان در فنگ شویی
جایگاه گیاهان در فنگ شویی

 

انتخاب رنگ درست در اتاق خواب

بنفش نمادی از رفاه و موفقیت بوده و رنگ‌های آبی و قرمز بعنوان نمادی از رفاه و قدرت بشمار می‌روند. اگر به دنبال اشتياق و انرژی هستید، می‌توانید از رنگ‌های برگرفته از آتش همانند نارنجی، قرمز، صورتی، بنفش و زرد‌ تیره استفاده‌کنید. اگر بخواهیم هم تاثیر رنگ‌ها در طراحی اتاق خواب و هم مفهوم آن‌ها در فنگ شویی را در نظر بگیریم، رنگ‌های قرمز، نارنجی و زرد درخشان نمادی از شکوه و جلال بوده و رنگ‌های پاستلی، سفید، رنگ‌های متالیک و خاکستری نیز رنگ‌هایی هستند که نمادی از شانس برای کودکان به شمار می‌روند.

کاغذ دیواری یاسی
انتخاب رنگ درست در اتاق خواب

عدم استفاده از آینه مقابل تخت خواب

در فنگ شویی، آینه‌ها با مکانی که برای استراحت است هماهنگ نیستند. به همین دلیل برای خواب بهتر و فضای آرامش‌بخش در اتاق خواب، آینه‌های اضافه را از اتاق خواب خارج کنید. همچنین استفاده از آینه در بالا و یا مقابل تخت‌خواب نیز اشتباه است. اگر می‌خواهید فضای آرامش بخشی ایجاد کنید تنها از یک آینه استفاده کنید. در کمد‌ها نیز به جای استفاده از درب‌های آینه بهتر است که درب‌های چوبی را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید آینه‌های متعدد به کار برده و یا مجبور به این کار هستید، برای این‌که از بازتاب بیش از حد انرژی به وسیله آینه‌ها جلوگیری کرده و خواب راحتی را تجربه کنید، می‌توانید شب‌ها روی آینه‌ها را بپوشانید تا بتوانید انرژی موجود در اتاق را کنترل کنید.

جایگاه گیاهان در فنگ شویی
عدم استفاده از آینه مقابل تخت خواب

 

اصول اساسی در چیدمان اتاق خواب

چیدمان اتاق خواب یک هنر است. اولین اصل در استفاده بهینه از هر اتاق و زیباتر دیده شدن آن، چیدمان درست و مناسب در آن مکان است. هر فردی با کمی‌ تفکر و امتحان کردن می‌تواند اتاقی مناسب برای خود طراحی و چیدمان کند، زیرا اتاق خواب مکانی کاملا خصوصی است و هیچ فرد حرفه‌ای نمی‌تواند آن‎چه را که در ذهن شما وجود دارد را به طور کامل اجرا کند. به همین دلیل اگر به خانه جدید نقل‌مکان کردید و یا اگر می‌خواهید چهره جدیدی به اتاق خواب خود ببخشید کار را با تغییر در دیوارها آغاز کنید.

اصول اساسی در چیدمان اتاق خواب در فنگ شویی
اصول اساسی در چیدمان اتاق خواب

 

ویژگی‌های اتاق خواب را درک کنید

اتاق خواب از مهم‌ترین بخش‌های خانه به شمار می‌رود. قبل از هر چیزی به دلیل این‌که مکانی است که در آن خوابیده و استراحت می‌کنید. باید فضای آرامش بخشی داشته باشد، که رعایت اصول فنگ شویی اتاق خواب به این پروسه کمک شایانی می‌کند. هم‌چنین به دلیل این‌که مکانی مخصوص شما است باید چیدمانی کارآمد و مناسب داشته باشد، با این شرایط زمانی که می‌خواهید کار‌های روزانه خود را در اتاق انجام دهید دچار مشکل نخواهید شد. اما چگونه می‌توان بدون گذشتن از سبک و سلیقه شخصی اتاقی زیبا طراحی کرد؟ این سوال چندین پاسخ متفاوت دارد. ما از چیدمان مبلمان شروع می‌کنیم.

قبل از خرید مبلمان جدید و یا قبل از این‌که لوازم خود را در اتاق قرار دهید ابتدا باید ویژگی‌های اتاق را درک کنید. این‌گونه در زمینه جاسازی اشیاء دچار مشکل نخواهید شد. تعداد پنجره و فرم آن‌ها و یا اندازه دیوار‌ها در چیدمان مبلمان تاثیر‌گذار است.

چیدمان اتاق خواب
ویژگی‌های اتاق خواب را درک کنید

زمانی که می‌خواهید چیدمان را انجام دهید باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • اندازه دیوار‌ها: برای این‌که دیوار‌ها را به درستی اندازه‌گیری کنید از متر استفاده کنید.
 • محل قرار‌گیری پریزهای برق: برای این‌که آباژورها، تلویزیون و سایر لوازم برقی را روشن کنید به پریز برق احتیاج خواهید داشت. به‌ همین دلیل زمانی که می‌خواهید لوازم این چنینی را در اتاق قرار دهید باید محل پریزهای برق را در نظر داشته باشید.
 • ورودی کابل‌ها: اگر می‌خواهید در اتاق خواب از تلویزیون استفاده کنید و نیاز به آنتن دارید باید نقاط مناسبی را برای ورود کابل‌ها آماده کنید. اگر در دیواری که می‌خواهید از تلویزیون استفاده کنید ورودی آنتن وجود ندارد از یک متخصص کمک بگیرید.
 • پنجره‌ها: به این‌که در کدام دیوار‌ها پنجره وجود دارد، ارتفاع آن‌ها چقدر است و این‌که در اتاق چند عدد پنجره وجود دارد توجه کنید.
 • کمد‌ها و سایر درب‌ها: این‌که کمدها بر روی کدام دیوار قرار دارند و درب آن‌ها به چه شکل است و درب اتاق و پنجره‌ها به کدام سمت باز می‌شوند را در نظر داشته باشید.
کاغذ دیواری آبی
چیدمان در فنگ شویی از اهمیت بسزایی برخوردار است

مبلمان را اندازه‌گیری کنید

تصمیم بگیرید که کدام لوازم و مبلمان را می‌خواهید در اتاق خواب به کار ببرید. این لوازم را اندازه‌گیری کرده و اندازه آن‌ها را با ابعاد اتاق خواب مقایسه کنید. قبل از این‌که لوازم اساسی اتاق خواب را خریداری کنید باید مطمئن شوید که در اتاق جا می‌شوند.

ابعاد اتاق خواب را در نظر داشته باشید. در خانه آپارتمانی کوچکی که دارای اتاق خوابی باریک است زندگی می‌کنید یا در خانه‌ای بزرگ با اتاق خوابی دلباز؟ سرویس خوابی با ابعاد بزرگ برای اتاق خواب کوچک مناسب نخواهد بود و سرویس‌خواب‌های کوچک نیز در اتاق خوابی بزرگ ظاهر مناسبی ایجاد نخواهند کرد. اندازه مبلمان را با اتاق خواب مقایسه کرده و براساس فضایی که در اختیار دارید انتخاب مناسب را انجام دهید.

دکوراسیون اتاق
چیدمان و اندازه‌های مبلمان در فنگ شویی از اهمیت برخوردار است

به درب اتاق توجه کنید

زمان چیدمان اتاق خواب بر‌اساس فنگ شویی فضای خالی اطراف درب اتاق را در نظر بگیرید. باید لوازم اتاق را از این فضا دورتر قرار دهید. مراقب باشید تا مبلمان مانع باز شدن درب اتاق خواب نشوند و مطمئن شوید که فضای کافی برای باز شدن درب باقی می‌ماند.

اولین کاربرد اتاق خواب، تجربه یک خواب راحت است، اما بسیاری از افراد قبل از خوابیدن نیاز به زمان داشته و فعالیت‌هایی انجام می‌دهند. شما چه عادت‌هایی دارید؟ تلویزیون تماشا می‌کنید یا کتاب می‌خوانید؟ برای لباس پوشیدن زمان زیادی را صرف می‌کنید؟ آرایش صورت و موهای خود را در اتاق خواب انجام می‌دهید؟ اتاق خواب برای یک نفر است و یا دو نفر؟ پاسخ به تمام این موارد چیدمان اتاق خواب را برای شما راحت‌تر می‌کند.

کاغذ دیواری اتاق خواب
در اتاق خواب محل قرارگیری تخت‌خواب و لوازم آن باید در نظر گرفت

سبک شخصی خود را پیدا کنید

برخی از افراد طراحی‌های مدرن و مینیمال را دوست دارند و برخی از انسان‌ها به طراحی‌های کلاسیکتر و مجلل‌تر علاقه‌مند هستند. برای این‌که ارتباط میان سبک‌های متفاوت و چیدمان را درک کنید باید به این موضوع اشاره کنیم که سلیقه شما و سبک مورد نظرتان نه تنها در شکل مبلمان اتاق خواب، بلکه بر تعداد آن‌ها نیز تاثیر‌گذار است. برای مثال: در اتاقی به سبک مینیمال اشیاء بسیار کمی‌ وجود خواهند داشت و در اتاق خوابی به سبک اسکاندیناوی دیوار‌های اتاق با لوازم مختلف تزئین خواهند شد. به همین دلیل قبل از خرید لوازم سبک مورد‌پسند خود را مشخص کنید.

چیدمان اتاق خواب
سبک شخصی خود را پیدا کنید

استفاده از مبلمان مورد نیاز

قبل از این‌که تصمیم بگیرید کدام وسیله را کجا قرار دهید ابتدا مبلمانی که می‌خواهید به کار ببرید را مشخص کرده و سعی کنید تنها لوازمی‌ را انتخاب کنید که در اتاق خواب مورد‌نیاز شما هستند. به خصوص در اتاق خواب‌های کوچک فقط استفاده از مبلمان مورد‌نیاز بسیار حائز‌ اهمیت است. در اتاق خواب‌های بزرگ نیز استفاده از لوازم کمتر اتاق را دلباز جلوه خواهد داد.

چیدمان اتاق خواب
استفاده از مبلمان مورد نیاز را در نظر بگیرید

بهترین چیدمان تخت خواب

معمولا تخت‌خواب نقطه مرکزی اتاق است و می‌توانید چیدمان لوازم را با تخت‌خواب آغاز کنید. البته اگر تخت را در کناره‌های اتاق قرار دهید تمرکز بر روی آن کمتر خواهد شد. اگر می‌خواهید تخت‌خواب را به نقطه تمرکز اتاق تبدیل کنید می‌توانید آن را در مقابل دیواری قرار بدهید که روبروی درب قراردارد.

اگر در مقابل درب دیواری وجود ندارد. پنجر‌ها و باز شدن درب مانع قرار دادن تخت می‌شوند می‌توانید تخت‌خواب را در مرکز یکی از دیوارهای دیگر قرار بدهید. اگر تخت‌خواب برای یک نفر است یک سمت آن را به دیوار بچسبانید. اما اگر زوج هستید بهتر است که اطراف تخت فضای کافی برای حرکت وجود داشته باشد. برای این‌که از هر طرف تخت به راحتی روی آن بروید در اطراف تخت فضای کافی باقی بگذارید.

بهترین چیدمان تخت خواب در فنگ شویی
بهترین چیدمان تخت خواب در فنگ شویی مورد نظر داشته باشید.

 

انرژی در اتاق خواب

با طراحی اتاق خواب به شکلی آرامش‌بخش، مدرن و مینیمال می‌توانید به محیطی آرام و مناسب برای استراحت کردن دست پیدا کنید، اما گاهی این مدل دکوراسیون‌ها بسیار کم انرژی به نظر می‌رسند؛ یعنی صبح‌ها به دنبال عنصر دکوراتیوی خواهید گشت که به شما انرژی ببخشد. در چنین شرایطی دیوارها وارد عمل می‌شوند. با استفاده از رنگ، کاغذ دیواری یا یک تابلو بر روی دیوار می‌توانید اصول فنگ شویی در اتاق خواب را رعایت کرده و به آن انرژی بیشتری ببخشید.

فنگ شویی اتاق خواب
انرژی در اتاق خواب باید در جریان داشته باشد.

 

کاربرد طرح‌های استوایی در اتاق خواب

اگر می‌خواهید به آخرین ترند‌های مطرح در طراحی داخلی پایبند باشید و در طراحی اتاق خواب خود دکوراسیونی مدرن و پر‌انرژی ایجاد کنید، طرح‌ها و نقش‌های استوایی بهترین انتخاب برای شما خواهند بود. طرح و بافت‌های بکار رفته در سبک استوایی می‌توانند فضایی شاد و انرژی‌بخش را در اختیار شما قرار دهند.

انرژی در اتاق خواب
کاربرد طرح‌های استوایی در اتاق خواب

استفاده از تنالیته‌های رنگ زرد برای انرژی در اتاق خواب

رنگ‌هایی که در طراحی داخلی محیط زندگی خود بکار می‌بریم بر روی انرژی ما تاثیر به سزایی ایجاد می‌کنند. در حالی که برخی از رنگ‌ها بسیار خسته‌کننده بوده یا در طراحی اتاق خواب رنگی نامناسب به شمار می‌روند. برخی از رنگ‌های دیگر دارای ویژگی‌های انرژی‌بخش و آرامش‌دهنده هستند. این رنگ‌ها با ویژگی‌های خود رنگی ایده‌آل برای ایجاد فضایی سالم در اتاق خواب به شمار می‌روند. تنالیته‌های رنگ زرد، بخصوص زمانی‌که با رنگ‌های خنثی ترکیب شود، در راس رنگ‌هایی قرار دارد که باعث می‌شود تا روز را با انرژی بیشتر و مناسب آغاز کنید.

کاغذ دیواری اتاق خواب
استفاده از تنالیته‌های رنگ زرد برای انرژی در اتاق خواب

استفاده از رنگ تعطیلات برای انرژی در اتاق خواب

ما انسان‌ها در تعطیلات همیشه انرژی بیشتری داشته و روحیه شادتری داریم. به همین دلیل زمانی‌که می‌خواهید بر اساس فنگ شویی اتاق خواب برای آن رنگ انتخاب کنید، ترکیب رنگی‌هایی را بکار ببرید، که روزها و احساس تعطیلات را در شما زنده کنند. برای مثال: رنگ دریا، خورشید، شن و ماسه و درخت‌ها.

استفاده از رنگ تعطیلات برای انرژی در اتاق خواب در فنگ شویی
استفاده از رنگ تعطیلات برای انرژی در اتاق خواب

استفاده از گل‌ها و گیاهان سبز

در گذشته به هیچ عنوان از گیاهان در طراحی اتاق خواب استفاده نمی‌شد، زیرا این باور وجود داشت که گیاهان در شب‌ها دی‌اکسید‌کربن تولید کرده و فضایی ناسالم برای انسان ایجاد می‌کنند. اما اکنون ثابت شده‌ است که این باور کاملا اشتباه است؛ میزان دی‌اکسید‌کربنی که گیاهان در شب تولید می‌کنند، حتی از میزان دی اکسید کربن تولیدشده توسط حشرات نیز کمتر است. به همین دلیل وجود گیاهان در اتاق خواب هیچ‌گونه تاثیر منفی بر روی انسان ایجاد نمی‌کند. بالعكس وجود برخی از گیاهان در اتاق خواب باعث افزایش انرژی انسان نیز می‌شود.

گیاهان اتاق خواب
استفاده از گل‌ها و گیاهان سبز را در فنگ شویی فراموش نکنید.

گیاهانی که براساس فنگ شویی باید در اتاق خواب باشند

در سال‌های گذشته، شرکت فضایی ناسا لیستی از گیاهانی منتشر کرده‌ است که بر‌اساس فنگ شویی اتاق خواب هم باعث تصفیه هوا شده‌ و همچنین انرژی و عملکرد انسان را افزایش می‌دهند. شما نیز برای اینکه فضایی سالم‌تر در اتاق خواب خود ایجاد کرده و روز بهتری را آغاز کنید، می‌توانید از گیاهان موجود در این لیست بهره ببرید.

توصیه می‌کنیم که حداقل یکی از این گیاهان را در دکوراسیون اتاق خواب خود مورد استفاده قرار دهید:

 • نخل آرکا
 • گیاه آلوورا
 • چمن همیشه سبز
 • سرخس
سرخس
استفاده از گیاه سرخس در فنگ شویی

 

 • اسپاتی فیلوم یا گل قاشقی

  اسپاتی فیلوم یا گل قاشقی
  استفاده از اسپاتی فیلوم یا گل قاشقی برای فنگ شویی
به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *