طراحی دکوراسیون داخلی خانه براساس تیپ شخصیتی

قبل از اینکه بدانیم چگونه طراحی دکوراسیون داخلی خانه را براساس تیپ شخصیتی پیاده‌سازی کنیم، باید تیپ شخصیتی خود را بشناسید. در صورتی که تیپ شخصیتی خود را نمی‌شناسید، بهتر است که تست Myer Briggs را انجام دهید. برای انجام اینکار اینجا را کلیک بفرمایید.

 

با تیپ شخصیتی خود آشنا شوید

ما فرض می‌کنیم که شما نمی‌دانید از کجا شروع کنید و دکوراسیون خانه خود را چگونه استارت بزنید. شاید به تازگی به خانه‌ای جدید نقل مکان کردید یا خانه قدیمی خود را می‌خواهید بازسازی کنید. نگاهی عمیق‌تر به تیپ شخصیتی تان می‌تواند به شما این ایده را بدهد که چگونه طراحی دیکوراسیون داخلی خود را شروع کنید.

 

طراحی دکوراسیون داخلی خانه براساس تیپ شخصیتی

هر خانه‌ای با توجه به تیپ شخصیتی شما می‌تواند جذاب‌تر و ایده‌آل‌تر باشد. شما در خانه‌ای که با توجه به شخصیت شما طراحی شده است، احساس آرامش بیشتر کرده و بهتر می‌توانید با خانه خود ارتباط برقرار کنید.

 

شخصیت‌های برون گرا (Extraversion)

شخصیت‌های برون گرا دوست دارند با افراد مختلفی در ارتباط باشند و زمان زیادی را با دوستان خود بگذرانند. اما دانستن این موضوع در مورد خودتان، واقعاً می‌تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید در خانه تان به چه چیزهایی نیاز دارید.

بعنوان یک برون گرا احتمالاً دوست دارید که افرادی که به خانه شما می‌آیند سرگرم شوند، بنابراین در چیدمان خانه خود باید این موضوع را در نظر داشته باشید. این بدان معناست که شما باید مبلمان اتاق نشیمن خود را به گونه‌ای بچینید که امکان گفتمان ساده را فراهم کند و فضایی سرگرم کننده را برایشان ایجاد کند. آشپزخانه خود را باید به گونه‌ای طراحی کنید که فضای مورد نیاز برای تمام غذاهایی که در طول مدت مهمانی سرو می‌کنید وجود داشته باشد.

1

افراد برون گرا علاقمند به ارتباط با دنیای بیرون هستند. بنابراین تهیه مکانی که بتوانید فضای خارجی را ببینید و تماس‌های خود را انجام دهید برای شما حائز اهمیت است. اگر فعالیت‌های روزانه انرژی شما را تخلیه می‌کند، سعی کنید فضایی را برای ورزش و تحرکات روزانه اختصاص دهید. حتی اگر فضای کوچکی دارید، باز هم باید فضایی برای ورزش‌های روزانه خودتان در نظر بگیرید.

 

شخصیت‌های درونگرا (Introversion)

افراد درونگرا همان قدر که عاشق سفر کردن و دیدن دنیا هستند، از بودن در خانه و استراحت در فضای خانه لذت می‌برند. برای شمایی که درون گرا هستید، در نظر گرفتن فضایی برای استراحت در خانه حائز اهمیت است. یک فضا می‌تواند فضایی برای مدیتیشن، مطالعه یا حتی وان حمام باشد. طراحی فضایی که بتوانید در آن تنها باشید و از همه دنیای خارجی دور شوید، نکته‌ای کلیدی است.

افراد درون گرا علاقمند به سرگرمی و بازی هستند، اما ترجیح می‌دهند که این فعالیت‌ها را در جمع‌هایی انجام دهند که آن افراد را کاملاً می‌شناسند و با آنها صمیمی هستند. بنابراین طراحی اتاق نشیمن شما باید به گونه‌ای باشد که گروه‌های کوچک بتوانند به راحتی با هم ارتباط برقرار کنند.

5

این دسته از افراد علاقمند به کارهای فریلنسری و دورکاری هستند، بنابراین باید در منزل خود فضایی را برای کارهای خود در نظر بگیرند. برای این فضای کاری باید مکانی دنج و خلوت را در نظر بگیرید. فضای کاری اختصاصی خود را با میز و صندلی‌های ارگونومیک طراحی کنید تا هم راحت باشد و هم به سیستم بدنی شما آسیبی نرساند.

 

شخصیت‌های حساس (Sensing)

خوب شاید برای شما جالب باشد که بدانید، این تیپ شخصیت چه ارتباطی به طراحی داخلی منزل دارد. افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند افراد عمل گرایی هستند و البته جزئیات برای آنها خیلی مهم است. طراحی دکوراسیون داخلی خانه براساس تیپ شخصیتی بسازید.

برای این دسته از افراد حتی فکر به تغییر در دکوراسیون منزل عملی سخت است، زیرا خیلی درگیر جزئیات می‌شوند و البته ترجیح می‌دهند که برای وسایل بیهوده هزینه‌ای نکنند. برای این دسته از افراد استفاده از طرح‌های مینیمال می‌تواند به کاهش استرس ناشی از داشتن وسایل زیاد و چیدمان آنها کمک کند.

2

از توجه به جزئیات به نفع خود استفاده کنید. جزئیات می‌تواند طراحی یک فضا را عالی کند. به طرح رنگی خانه خود توجه داشته باشید و رنگ‌های متناسب با سلیقه خود را به آن اضافه کنید، به لوازم، پرده‌ها، بالش‌ها و پتوها توجه کنید. این اقلام می‌توانند یک اتاق را بزرگتر کنند و حس انسجام بیشتری در آن ایجاد کنند. از این فرصت استفاده کنید، پشیمان نخواهید شد.

مبلمان و وسایل دکوری را بخرید که کاربردی هستند. مواردی که دارای عملکرد هستند. ممکن است ترجیح دهید دیوارهای خود را با آثار هنری تزئین کنید که دارای خطوط تمیزتر و مینیمال هستند، پس این کار را انجام دهید.

شخصیت‌های خلاق (Intuition)

اگر شما چنین شخصیتی دارید، به احتمال زیاد خود را درگیر یک سری فرضیات یا تصاویر بزرگتر خواهید کرد. شما فردی خلاق هستید که برای شما فردیت و اصالت ارزشمند است. وقتی خانه خود را تزئین می‌کنید از این بینش به نفع خود استفاده کنید. سعی کنید از سبک‌های مختلف دکوراسیون، رنگ‌های جیغ بر روی دیوار و وسایل دست ساز استفاده کنید. اغلب اوقات طراحی خوب قوانین را زیر پا می‌گذارد. مبلمان شما نیازی به هماهنگی ندارد و نباید هم هماهنگ باشد.

اگر ایده دیوانه‌واری دارید که مطمئن نیستید جواب دهد… آن را امتحان کنید.

4

از قرار دادن استعداد و بینش منحصر به فرد خود، در خانه استفاده کنید.

ممکن است ترجیح دهید هنری انتزاعی‌تر داشته باشید یا خانه خود را با وسایلی پر کنید که معناگرا باشند.

اگر فردی خلاق هستید، حتماً فضایی را در خانه خود ایجاد کنید که به شما اجازه دهد به ایده‌هایتان جان داده و شکوفا کند.

شخصیت‌های متفکر (Thinking)

اگر تحت اولویت تفکر قرار می‌گیرید، شما دوست دارید که خودتان تصمیم بگیرید. شما بدون مشورت یا در نظر گرفتن افراد دیگری که با شما زندگی می‌کنند، تصمیمات خود را می‌گیرید و این اشکالی ندارد. طراحی دکوراسیون داخلی خانه براساس تیپ شخصیتی بسازید.

وقتی نوبت به تزیین خانه می‌رسد، با روحیه خود همراه باشید. اگر آن را دوست ندارید، نیازی به گوش دادن به حرف افراد دیگران ندارید. به روش خودتان کار را انجام دهید، مطمئناً ناامید نخواهید شد. اگر تصمیم گرفته‌اید که چیدمانی خاص با زیر پا گذاشتن قوانین طراحی داشته باشید و به نظرتان منطقی می‌آید، به هر حال آن را به همین صورت انجام دهید.

6

شما به عنوان یک فرد متفکر، وسایل سیاه و سفید را دوست دارید. شما ترجیح می‌دهید وسایلی در خانه خود داشته باشید که هدفی را دنبال کنند و می‌دانید که این هدف چیست. با این کار اتاق‌هایی طراحی خواهید کرد که همگی به سمت هدف خاص شما نزدیک می‌شوند.

شخصیت‌های احساسی (Feeling)

شخصیت‌های احساسی، در هنگام تصمیم گیری دیگران را در نظر می‌گیرند. برای این دسته از افراد، گاهی اوقات «نه» گفتن سخت است زیرا نمی‌خواهند، شخص متقابل خود را عصبانی یا ناراحت کنند. طراحی دکوراسیون داخلی خانه براساس تیپ شخصیتی بسازید.

این دسته از افراد هنگام تصمیم گیری بر روی روابط خود تمرکز می‌کنند و برای طراحی منزل خود، قبل از انجام هر کاری با افراد دیگر یا حرفه‌ای‌ها مشورت می‌کنند و با این کار خیالشان راحت‌تر می‌شود.

اگر شما از این دسته از افراد هستید، مطمئن شوید که فضایی در خانه خود ایجاد کنید تا به تقویت روابط شما کمک کند.

احتمالاً شما از پختن کیک و شیرینی برای همسایگان خود لذت می‌برید؟ بنابراین آشپزخانه خود را برای پخت و پز آسان طراحی کنید.

7

از خیاطی و دوخت و دوز برای دوستان خود لذت می‌برید؟ فضایی برای چرخ خیاطی و امور خیاطی در نظر بگیرید.

دوست دارید که وسایل مختلف را برای کمک‌های خیرانه جمع کنید؟ بنابراین باید فضایی را هم برای این کار در نظر بگیرید.

شما ممکن است بخشنده باشید و تصمیماتی بگیرید که به دیگران در خانواده خود کمک کند. این می‌تواند شامل راه اندازی یک اتاق بازی برای بچه‌هایتان یا فضایی خلوت برای شوهرتان باشد. اما خودتان را هرگز فراموش نکنید.

 

طراحی دکوراسیون داخلی خانه براساس تیپ شخصیتی قضاوت کننده (Judging)

برخی از افراد هستند که برایشان مهم است که دیگران در مورد آنها چگونه قضاوت می‌کنند و خودشان نیز دارای چنین شخصیتی هستند. اگر چنین شخصیتی دارید، به صورت برنامه ریزی شده و سازماندهی شده کار طراحی خود را پیش ببرید. طراحی دکوراسیون داخلی خانه براساس تیپ شخصیتی خود بسازید

شما احتمالاً به تاریخ و برنامه ریزی صبح و شب خود اهمیت می‌دهید، برای این کار تقویمی زیبا روی دیوار خود قرار دهید. نموداری از کارهای سخت و بامزه تنظیم کنید که در حین شیک بودن، کاربردی باشد.

شما به احتمال زیاد دوست دارید که همه چیز را تمیز و مرتب نگه دارید، بنابراین داشتن خانه‌ای تمیز و مرتب برای شما مهم است، بنابراین از استفاده کردن وسایل اضافی خودداری کنید، چون به مرور زمان این وسایل ایجاد به هم ریختگی در فضای شما ایجاد می‌کند.

طراحی دکوراسیون داخلی خانه براساس تیپ شخصیتی قضاوت کننده (Judging)

برای انجام طراحی دکوراسیون داخلی خود، برنامه ریزی مناسبی داشته باشید، در غیر اینصورت شما زود خسته شده و انجام کارها شما را کلافه می‌کند. اگر نیاز دارید که بیشتر زمان برای کارتون بگذارید، این کار را انجام دهید و در مسیر طراحی از اتفاقات غیرمنتظره غافل نشوید.

 

طراحی دکوراسیون داخلی خانه براساس تیپ شخصیتی ادراکی (Perceiving)

ممکن است دیگران شما را فردی با روح آزاد یا کودک وحشی بشناسند. شما عاشق فضای آزاد و باز هستید، فضایی که در آن حس کنید، باد شما را خواهد برد. شما برای یک سفر جاده‌ای بدون برنامه ریزی آماده هستید و به هیچ برنامه‌ای پایبند نیستید. طراحی دکوراسیون داخلی خانه براساس تیپ شخصیتی خود بسازید.

طراحی که شما به آن علاقمند هستید، سبک بوهو یا سنتی است، زیرا در این طراحی‌ها آزادی که می‌خواهید را می‌توانید داشته باشید. جهت طراحی منزل خود قوانین خاصی را رعایت نکنید، اگر می‌خواهید روی هر دیوار رنگ متفاوتی داشته باشید، پس آن را انتخاب کنید.

طراحی دکوراسیون داخلی خانه براساس تیپ شخصیتی ادراکی (Perceiving)

از تزئین خانه خود نترسید، هر وسیله‌ای که به نظرتان زیبا می‌آید را برای خانه خود خریداری کنید، حس تنوع و آزادی را برای خانه خود ایجاد کنید. فکر نکنید که نیاز است حتماً برای هر وسیله‌ای مکان خاصی داشته باشید و هر چیزی نیاز است که حتماً سر جای خودش قرار بگیرد. منظم بودن اولویت اصلی شما نیست. پس آزادانه و بدون محدودیت کار خود را ادامه دهید.

از اینکه در خانه خود احساس آرامش بخشی دارید، مطمئن شوید، روح آزاد شما نباید آزرده شود! در صورتی که از تکراری بودن خانه خود خسته شدید، هوسانه وسیله‌ای برای خانه خود خریداری کنید، حتماً محیطی را برای گل و گیاه و فضای گلخانه‌ای در نظر بگیرید.

جمع بندی در رابطه با طراحی دکوراسیون داخلی خانه براساس تیپ شخصیتی

خانه فضایی برای ایجاد حس آرامش بخش و شادابی است. شما باید حتماً بنابر شخصیت خود خانه خود را تزئین کنید. اگر با افرادی زندگی می‌کنید که شخصیت‌های متفاوتی دارند، حداقل یکی از اتاق‌ها یا فضای خاصی را برای خودتان و شخصیت خودتان در نظر بگیرید. علم ثابت کرده است که افراد اگر در فضاهایی مجبور به زندگی کردن باشند که هماهنگ با شخصیتشان نیست، دچار افسردگی خواهند شد. به خودتان اهمیت دهید و سبک‌های خود را انتخاب کنید.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *