طراحی روف گاردن

روف گاردن چیست؟ شاید پاسخ به این سوال برای شما جالب باشد. اولین نکته‌ای که باید بدانید این است که این واژه لاتین است و معادل آن در زبان فارسی بام باغ است. داشتن یک باغ کوچک بر روی پشت بام شما، سبک و ارزش متفاوتی به زندگی شما می‌بخشد. ایده‌های خلاقانه بسیاری وجود دارد که برای پشت بام یا تراس خانه شما یک فضای سبز رویایی بسازد. می‌توانید یک فضای سبز با سبک کاملا مدرن و یا کلاسیک و سنتی داشته باشید. طراحی روف گاردن برای شما فضایی را می‌سازد که به دور از تمام دغدغه‌ها از نوشیدن یک چای در محیط سرسبز و آرامش بخش لذت ببرید. طراحی روف گاردن چالش‌هایی مانند انتخاب گیاهان مناسب و مقاوم را دارد که باید بررسی شود.

طراحی روف گاردن
یک روف گاردن سبز زندگی را برای شما زیبا‌تر می‌کند.

پذیرش عناصر در طراحی روف گاردن

یکی از مشکلاتی که باید در رابطه با طراحی روف گاردن بدانید، وزش باد است. اگر بخواهید در تمام فصل‌های سال از روف گاردن خود استفاده کنید قطعا به سرپناه یا به بیانی ساده‌تر به آلاچیق نیاز دارید. برای ساخت آلاچیق خود، چوب‌های مقاوم و نفوذ‌ناپذیر را انتخاب کنید. چوب درخت سدر به دلیل مقاومت عالی و سازگاری با بیشتر اقلیم‌ها بسیار پیشنهاد می‌شود. با‌توجه به ورزش باد به ویژه در فصل‌های سرد سال باید گیاهانی را انتخاب کنید که نسب به باد‌های شدید مقاومت کافی داشته‌ باشند.

طراحی روف گاردن
روف گارد سبک زندگی شما را لوکس می‌کند

گیاهان همیشه سبز در طراحی روف گاردن

درختچه‌های بلند و مقاوم در برابر باد برای فضای روف گاردن شما مناسب هستند. مقاومت آنها در برابر باد و باران سبب می‌شود که از آنها به عنوان محافظ نیز کمک گرفته شود. گیاهانی مانند: گیاهان همیشه سبز و سختی مانند: اولئاریا، فورمیم و پیتوسپوروم برای روف گاردن مناسب هستند. بامبو نیز ارزش امتحان کردن را دارد البته اگر ورزش باد خیلی شدید نباشد، ورزش شدید باد برگ‌های بزرگ آن را تکان فراوانی می‌دهد. تکان برگ‌های بزرگ سبب جابه‌جا شدن ریشه آن در گلدان می‌شود. گیاهان همچنین می‌توانند محافظان خوبی در برابر نور خورشید باشند. گروهی از طراحان استفاده از چتر آفتابی را برای محافظت از نور خورشید در فضای روف گاردن پیشنهاد می‌دهند. چتر آفتابی شما باید کیفیت مرغوبی داشته باشد و اصولی نصب شود تا در برابر ورش‌های باد آسیب نبینند.

طراحی روف گاردن
انتخاب گیاهان همیشه سبز و مقاوم در برابر ورزش باد بسیار مهم است

توجه به مقاومت ساختمان در طراحی روف گاردن

 بالکن‌های ساخته شده در ساختمان‌ها در برابر وزن چندین گلدان و شاید میز و چند صندلی مقاومت کافی دارند. داستان روف گاردن اما کمی با تراس‌ها تفاوت دارد. باید ظرفیت و مقاومت پشت بام خود را بررسی کنید. در رابطه با ساختمان‌های قدیمی‌تر شما باید احتیاط بیشتری داشته باشید و مشخصات فنی ساختمان را به کمک مهندسان سازه و معماران بررسی کنید. اگر پشت بام شما مقاومت بالایی ندارد می‌توانید از گزینه‌های ساده‌تری استفاده کنید. برای مثال گلدان‌های پلاستیکی وزن بسیار کمتری نسبت به گلدان‌های بتنی، سفالی و سنگی دارند. همچنین در چنین ساختمان‌هایی از قرار دادن چند گلدان سنگین در مرکز پشت بام پرهیز کنید. همچنین از انتخاب میز و صندلی‌های سنگین دوری کنید.

طراحی روف گاردن
برای داشتن یک روف گاردن ایمن به نکات فنی ساختمان توجه داشته باشید

ایمنی فضا در طراحی روف گاردن

ایمنی فضا در روف گاردن بسیار اهمیت دارد. برای ایجادی محیط امن گلدان‌ها را بر روی لبه پشت بام قرار ندهید مگر آنکه از استحکام آنها اطمینان داشته باشید. همچنین آلاچیق شما نیز باید استحکام کافی داشته باشد و سیم‌کشی‌ها و اتصالات در روف گاردن به صورت اصولی پیش رود.

طراحی روف گاردن
زیبایی روف گاردن به تنهایی مهم نیست و باید به امنیت آن نیز اهمیت داده شود.

روف گاردن را به اتاق نشیمن تبدیل کنید

روف گاردن می‌تواند فضایی مشابه به اتاق نشیمن شما اما در محیطی سر‌سبز باشد. بهتر است استفاده از میز و صندلی‌های پلاستیکی را کنار بگذارید و از مبلمان‌های مدرن و مناسب برای روف گاردن استفاده کنید. اکسسوری‌های دکوری نیز فضای روف گاردن شما را صمیمانه‌تر می‌کنند. فضای خود را با نور‌پردازی صحیح و میزهای مناسب کاملا به یک اتاق نشیمن رویایی تبدیل کنید. به انتخاب رنگ گلدان‌ها نیز توجه داشتید باشید می‌توانید از گلدان‌هایی با رنگ‌های شاد و گرم استفاده کنید. میز‌های بازی را فراموش نکنید گاهی این میز‌ها فضای شما را مهیج‌تر می‌کنند.

طراحی روف گاردن
انتخاب مبلمان برای روف گاردن فضای شما را صمیمانه‌تر می‌کند.

طراحی روف گاردن
بهتر است از مبلمان مدرن برای روف گاردن خود استفاده کنید.

در روف گاردن خود آشپزخانه کوچکی داشته باشید

در روف گاردن خود یک آشپزخانه کوچک داشته باشید. زمانی که نیاز به نوشیدنی و یا غذایی مختصر دارید دیگر احتیاجی نیست به آشپزخانه داخل منزل مراجعه کنید. و از فضای روف گاردن خود لذت بیشتری می‌برید. هنگامی که مهمان دارید نیز نقش آشپزخانه در فضای روف گاردن شما پر‌رنگ‌تر می‌شود. گروهی از گیاهان‌ را اطراف آشپزخانه خود قرار دهید. برای تکمیل کردن فضای خود یک میز غذا‌خوری ساده به فضا اضافه کنید و تمام شرایط رفاه را در روف گاردن فراهم سازید.

طراحی روف گاردن
یکی از نکات حرفه‌ای برای روف گاردن شما طراحی آشپز خانه است

بزررگ‌تر نشان دادن فضا در طراحی روف گاردن

تمام تلاش‌ها در طراحی روف گاردن بر روی بزرگ‌تر نشان دادن فضا تمرکز دارند.گلدان‌ها و گیاهان را در نزدیکی لبه‌های پشت بام بچینید. این کار لبه‌های پشت‌بام شما را محو می‌کند و در حقیقت مرز‌ها را می‌پوشاند و به همین دلیل فضای شما بزرگ‌تر نشان داده می‌شود. اما می‌توانید با ترفند‌های دیگری به فضای خود عمق بیشتری ببخشید. یکی از روش‌های مفید در این زمینه استفاده از آینه‌ها می‌باشد. انعکاس تصویر گیاهان در آینه فضای روف گاردن را بسیار عمیق‌تر نشان می‌دهد. اعجاز یک گلدان بزرگ با یک گیاه استوار بسیار بیشتر از چند گیاه با گلدان‌های کوچک است. در صورت امکان و اگر فضای شما دیوار‌کشی شده باشد، می‌توانید برای برخی از دیوار‌ها از کاغذ دیواری‌ها در رنگ‌ها و نقش‌های زیبا استفاده کنید.

طراحی روف گاردن
طراحان با استفاده از تکنیک‌های متفاوت فضای روف گاردن شما را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

استفاده از تخت‌های سنتی در طراحی روف گاردن

تخت‌های سنتی می‌توانند در فضای روف گاردن شما محیطی سنتی بسازند. تخت‌های بلند قامت را انتخاب کنید که به فضای شما عمق بیشتری می‌بخشند. در انتخاب رنگ و طرح نیز مناسب‌ترین انتخاب را نسبت به محیط داشته باشید. استفاده صحیح از تخت‌ها در کنار گیاهان می‌توانند فضای کوچک روف گاردن شما را به یک باغ سر سبز و بالغ تبدیل کنند.

انواع روف گاردن

روف گاردن گسترده

چنین روف گاردن‌هایی با هزینه مناسبی طراحی و اجرا می‌شوند و در آنها از گیاهانی که ریشه‌های کوتاهی دارند و برای کاشت و رشد به خاک اندکی نیاز دارند استفاده می‌شود و به زیرساخت‌های خیلی قوی نیاز ندارند.

طراحی روف گاردن
در این نوع از روف گاردن‌ها از گیاهان ریشه کوتاه استفاده می‌شود.

روف گاردن متراکم

در این نوع از روف گاردن‌ها زیر ساز‌هایی مشابه سطح زمین انجام می‌شود و از گیاهان بلند قامت و قوی‌تری استفاده می‌شود. به دلیل استفاده از مصالح قوی وزن این‌گونه از روف گاردن‌ها زیاد است و ساختمان شما باید مشخصات فنی قوی داشته باشد.

طراحی روف گاردن
در این نوع از روف گاردن‌ها نیاز به زیر ساخت‌های قوی می‌باشد.

روف گاردن برای رستوران‌ها

امروزه رستوران‌هایی که به دنبال ساخت فضایی لوکس و مدرن هستند برای طراحی روف گاردن برنامه ریزی‌های بیشتری دارند. در کنار کیفیت و طعم مطلبوب غذا، محیط زیبا و سرسبز روف گاردن رستوران می‌تواند تجربه‌ای به یاد ماندنی برای افراد بسازد و این یعنی یک تبلیغ مثبت که در ذهن افراد ثبت می‌شود. در نهایت باید بگوییم طراحان پیشنهادات ویژه‌ای در زمینه روف گاردن برای شما دارند که قطعا یک فضای تحسین‌بر‌انگیز برای شما می‌سازند.

طراحی روف گاردن
با طراحی روف گاردن محیط رستوران شما لوکس‌تر می‌شود.

طراحی روف گاردن
روف گاردن در رستوران برای مهمانان شما یک شب رویایی می‌سازد

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *