استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون داخلی

اکثر مردم فکر می‌کنند که استفاده از رنگ‌ های تیره در دکوراسیون خانه، ممکن است فضای داخلی خانه را کوچک و دلگیر نشان دهد؛ اما برخلاف تصور عموم، رنگ‌ های تیره و تاریک، به فضا عمق و بعد بصری بخشیده و آن را وسیع‌تر نمایان می‌کنند. استفاده از رنگ‌ های تیره‌ای همچون آبی سرمه‌ای، خاکستری تیره، قهوه‌ای سوخته و… در دکوراسیون داخلی، فضایی دنج و مملو از آرامش را در محیط خانه به ویژه خانه های بزرگ به ارمغان می‌آورد. اما چطور باید از این رنگ‌ ها در دکوراسیون خانه‌مان استفاده کنیم؟ در ادامه‌ی این مطلب از اکستریم والز به اصول طراحی داخلی خانه با استفاده از رنگ‌های تیره می‌پردازیم.

نحوه انجام نورپردازی در دکوراسیونی با رنگ‌ های تیره

از آن‌جایی که رنگ‌ های تیره جذب نور بالایی داشته و روشنایی محیط را به خود می‌گیرند؛ ممکن است باعث تاریک بنظر رسیدن فضای مد نظر شما شوند؛ از این رو یکی از اصول اساسی و مهم برای استفاده از رنگ‌ های تیره و تاریک در فضا، نورپردازی مناسب و فراوان است. نورپردازی مناسب می‌تواند شامل نور طبیعی خورشید و نورپردازی مصنوعی توسط وسایل روشنایی باشد. از این رو استفاده از رنگ‌ های تیره در اتاق‌ها و مکان‌هایی که نورگیر بوده و پنجره‌های بزرگی دارند؛ گزینه‌ای عالی محسوب شده و فضایی جذاب، چشم نواز و در عین حال شیک را ایجاد می‌کند.

استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون داخلی

طرح و الگوی پرده ها، رو مبلی ها، دیوارپوش ها و… در خانه ای با رنگ های تیره

در دکوراسیون داخلی طراحی شده با رنگ‌ های تیره، بهتر است از الگوها و طرح‌های زیادی استفاده نکنید؛ مبلمان، پارچه‌ها، کاغذ دیواری‌هایی با طرح‌ و نقوش زیاد، سبب شلوغ و آشفته به نظر رسیدن فضاهای کوچک شده و ترکیب بیش از حد آن‌ها با رنگ‌ های تیره، جلوه‌ی اتاق را دلگیر و خسته کننده نشان می‌دهد. شما می‌توانید برای طراحی دیوارهایتان، از کاغذ دیواری‌هایی ساده و بدون طرح در رنگ‌های تیره بهره بگیرید.

این کاغذ دیواری‌ها به عنوان پایه و پس زمینه‌ای قوی برای سایر المان‌ها همچون مبلمان و لوازم جانبی خانه عمل می‌کنند. همچنین می‌توانید لوازم جانبی را در رنگ‌های خنثی انتخاب کرده تا علاوه بر کاستن این تیرگی، تعادل و تناسبی جذاب را با رنگ‌ تیره کاغذ دیواری ایجاد کنید. اکستریم والز در آلبوم جدید خود با نام “کربن”، کاغذ دیواری هایی با رنگ های تیره و طرح های جذاب و منحصر به فرد تولید کرده است که شما می‌توانید کاتالوگ دیجیتال این آلبوم را در سایت ما مشاهده نمایید.

استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون داخلی

وسایل و مبلمان در دکوراسیون تیره

  • در خانه‌هایی با دکوراسیون و تم تیره، اغلب دیوارهایی به رنگ خاکستری یا آبی تیره دیده می‌شوند. پانل‌ها و وسایل چوبی در کنار رنگ‌ های تیره، چهره‌ای خاص را به محیط می‌بخشند. همچنین در دکوراسیونی با تم تیره، کفپوش‌ها نیز از جنس چوبی با ظاهری براق بوده که در رنگ‌های چوبی سوخته و خاکستری دودی یافت می‌شوند. رنگ‌ های تیره در کنار عناصر طبیعی مانند چوب، احساس گرما و آرامش بی نظیری را در فضا القا می‌کنند.

 

  • به طور کلی استفاده از عناصر طبیعی همچون وسایل چوبی، سنگی و… در دکوراسیون تیره رایج است. به عنوان مثال، در چنین دکوراسیونی، از دیوارپوش‌های سنگی با رنگ تیره برای دیوار پشت تلویزیون استفاده می‌شود.

 

  • شما همچنین می‌توانید مبلمان، تابلوها و اکسسوری‌ها را با طرح‌های چوبی و رنگ‌های تاریک و خنثی انتخاب و تزیین کنید.

 

  • افزودن جزئیاتی مانند قاب پنجره‌ها و دیوارها، گچ بری سقف، و… می‌تواند رنگ‌های تیره را بولد و برجسته‌تر نشان داده و جزئیات رنگ را بیشتر به نمایش بگذارد.پ

 

استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون داخلی

 

رنگ های غالب در دکوراسیون تیره

اغلب رنگ‌هایی که به عنوان رنگ غالب در طراحی دیوارهای خانه ای با دکوراسیون تیره استفاده می‌شوند، رنگ‌های خاکستری، قهوه‌ای، آبی تیره (سرمه‌ای) و سیاه هستند. شما میبایست برای انتخاب رنگ سایر وسایل و عناصر محیط، از رنگ‌هایی که در تناسب و مکمل با این رنگ‌ها هستند؛ استفاده کنید. همچنین می‌توانید از تناژ و طیف‌های آرام، ملایم و کم رنگ همان رنگ غالب، برای سایر اشیا و وسایل و دکوری جات بهره بگیرید.

 

استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون داخلی

 

سخن پایانی

رنگ‌ های تیره را می‌توان در صورت نورپردازی صحیح، در هر اتاقی با هر ابعادی، مورد استفاده قرار داد. توجه به این نکته، لازم به ذکر است که اگر اتاق مد نظر شما فاقد نور طبیعی بوده و به خودی خود تاریک است، از رنگ‌ های تیره در طراحی دکوراسیون آن استفاده نکنید. استفاده از رنگ‌ های تیره در دکوراسیون داخلی اتاق‌های وسیع و نورگیر، تغییری شگفت انگیز و حیرت آور را در فضا سبب خواهد شد. از این رو در استفاده‌ از آن‌ها تردید نکرده و با بهره گیری از چنین  رنگ‌های با ابهتی، عمق و وسعتی جذاب را در خانه‌ی خود ایجاد کنید.

استفاده از رنگ های تیره در دکوراسیون داخلی

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *