نمای ساختمان

نمای ساختمان نقش بسیار مهم در زیبایی و جذابیت آن دارد. بسیاری از طراحان با توجه به نوع ساختمان، شرایط آب‌وهوایی و همچنین موقعیت جغرافیایی، طبقات ساختمان و بودجه سازنده، از متریال و مصالح مختلفی برای زیباسازی نمای ساختمان استفاده می‌کنند. نمای هر ساختمان بیرونی‌ترین و محافظ‌ترین لایه یک ساختمان است. به همین منظور باید درست و اصولی ایجاد گردد. در مقاله از اکستریم والز درباره انواع نمای ساختمان با شما صحبت خواهیم کرد.

نمای بیرونی ساختمان چیست و چه نقشی در جذابیت ساختمان دارد؟

 

نمای بیرونی ساختمان چیست و چه نقشی در جذابیت ساختمان دارد؟

نمای ساختمان به طراحی و ظاهر بیرونی ساختمان اطلاق می‌شود که روی زیبایی ساختمان تاثیر به سزایی دارد. نمای ساختمان به طراحی و ظاهر بیرونی ساختمان اطلاق می‌شود. این نما شامل تمام جزئیات بصری و آرایشی ساختمان می‌شود که برای جلب توجه و ایجاد ارتباط بین ساختمان و محیط اطراف آن با مخاطبان، بازدیدکنندگان یا ساکنان آن استفاده می‌شود.

نمای ساختمان شامل عناصر زیادی است که تأثیر مستقیم بر جلب توجه و ارزش زیبایی ساختمان دارد. در ادامه مهم‌ترین عناصر نمای ساختمان را بررسی می‌کنیم.

انتخاب مناسب جزئیات در نمای ساختمان

 

جزئیات معماری، انتخاب مناسب جزئیات در نمای ساختمان

در طراحی نمای ساختمان باید به جزئیات معماری مانند پنجره‌ها و درها و همچنین نحوه استفاده از المان‌های مختلف معماری توجه کرد. پنجره‌ها و درها باید در شکل و اندازه مناسب انتخاب شوند. همچنین تیرها و ستون، ترازهای مختلف در نمای ساختمان نیز تاثیر بسیار زیادی دارد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

reactor call to action banner
reactor call to action banner-mob

جزئیات مواد ساختمانی، نوع مصالح استفاده شده

نوع مصالح استفاده شده مانند بتن، شیشه، فلز، چوب و سنگ در نمای ساختمان تاثیرگذارند. همچنین برای جذابیت بیشتر نماهای ساختما باید از ترکیب رنگ‌های درستی استفاده شود. همانطور که در سبک های دکوراسیون داخلی انتخاب رنگ بسیار حائز اهمیت است.

طراحی لنداسکیپ و محیط اطراف، فضای سبز و باغبانی

 

طراحی لنداسکیپ و محیط اطراف، فضای سبز و باغبانی

وجود یا عدم وجود فضای سبز و طراحی مناسب لنداسکیپ در طراحی نمای ساختمان مهم و حائز اهمیت است. کاشی در محوطه بیرونی، پیاده‌روها و فضاهای عمومی ساختمان نقش مهمی را در ایجاد کردن فضای سبز ایفا می‌کند. با ایجاد و طراحی لنداسکیپ سبب آراستگی و طراحی فضای زیبای نمای بیرونی می‌شوید.

  آشنایی با سبک بوهو در دکوراسیون داخلی

تراز و اندازه‌گیری صحیح، تناسب و توازن بین اجزای مختلف نمای یک ساختمان

تناسب و توازن بین اجزای مختلف نمای ساختمان از جمله ارتفاع، عرض و نسبت‌های مختلف بسیار مهم است. طراحان باید به این نسبت‌ها در ساخت و طراحی نمای ساختمان توجه کنند.

نورپردازی مناسب، جذابیت نمای ساختمان در شب

 

نورپردازی مناسب، جذابیت نمای ساختمان در شب

نورپردازی مناسب بخش مهمی از نمای ساختمان است. صفحات LED یا سیستم‌های هوشمند تجهیزات و تکونولوژی‌های هوشمندی محسوب می‌شوند که سبب جذاب به نظر رسیدن نمای ساختمان می‌شوند.

هنر و نمادها، نقوش مختلف

تلفیق هنر و طراحی نقوش مختلف روی نمای بیرونی ساختمان سبب منحصر به فرد شدن آن می‌شود. به همین منظور طراحان می‌توانند با نقوش یا نمادهای خاص، آراستگی نمای بیرونی ساختمان را بیشتر کنند.

نمای ساختمان مهم‌ترین و اولین چیزی است که هر بیننده‌ای آن را می‌بیند. طراحی نمای ساختمان به عنوان یک هنر و علم معماری مورد توجه قرار گرفته و در ایجاد شخصیت و هویت برای ساختمان نقش اساسی دارد.

انواع نمای ساختمان؛ نمای ساختمان شیک و ساده

 

انواع نمای ساختمان؛ نمای شیک و ساده

همانطور که اشاره شد، نمای بیرونی یک ساختمان به کل واحدهای آن هویت می‌بخشد. در واقع نمای ساختمان اولین چیزی است که کسی قبل از ورود به ساختمان آن را مشاهده می‌کند و سبب زیباتر شدن محله و کوچه نیز می‌شود.

نمای آجری سازه

 

نمای آجری سازه؛ نمای کلاسیک

نمای آجری از گذشته تا به امروز مورد توجه بسیاری از مشتریان و طراحان قرار گرفته است. با توجه به تنوع بالای آجرهای موجود در بازار، طراحان می‌توانند نمای بیرونی فوق‌العاده‌ای را برای ساختمان خلق کنند.

آجرنمای ساختمان به صورت ساده و همچنین دکوراتیو قابل پیاده‌سازی است. در هر دو حالت آجرها به نمای ساختمان جلوه خاص و فوق‌العاده‌ای را هدیه می‌دهند. آجر رنگ‌ها و تنوع مختلفی دارد که برخی از آنها عبارتند از: آجرنما سفید، قرمز، کارتنی، دکوراتیو و… .

ضوابط اجرای نمای آجری، نکته مهم!

براساس ضوابط موجود در ضوابط ساختمانی امکان رنگ‌آمیزی نمای آجری وجود ندارد. به همین منظور در برخی از شهرستان‌ها مانن اصفهان و یزد به دلیل بافت سنتی از آجرهایی به رنگ بژ، کرم و سنتی استفاده می‌کنند.

  جذاب‌ترین ایده‌های دکوراسیون اتاق خواب دختران جوان و بزرگسال

نمای کامپوزیتی سازه؛ ارزانترین نمای ساختمان

 

نمای کامپوزیتی سازه؛ ارزانترین نمای ساختمان

برای طراحی نمای کامپوزیتی از ورق‌های کامپوزیت آلومینیوم بهره می‌گیرند. وزن سبک، تنوع رنگی بالا، قابلیت شستشو راحت، مقاومت در برابر حرارت، رطوبت و صوتی از مزیت‌های ورق‌های آلومینیوم کامپوزیتی محسوب می‌شوند.

اغلب نماسازی سازه‌های مدرن را با ورق‌های رنگی کامپوزیتی انجام می‌دهند. چرا که ورق‌های کامپوزیتی در طراحی و ظاهر فوق‌العاده‌اند. تنها عیب نمای کامپوزیتی قیمت بالای آن است. همچنین نمای کامپوزیتی را به محض کثیف شدن می‌توانید به کمک افراد متخصص در زمینه نماشویی، مورد شستشو قرار دهید.

ضوابط اجرایی نمای کامپوزیتی، نکته مهم!

براساس ضوابط ساختمانی و اجرایی، نمای کامپوزیتی و آلومینیومی را تا حداکثر 20% در سطح کلی نمای ساختمان مشرف به معابر مجاز می‌توانید استفاده کنید.

نمای سیمانی سازه؛ سرعت اجرای بالا

 

نمای سیمانی سازه؛ سرعت اجرای بالا

نمای سیمانی جزء سازه‌هایی است که علاوه بر قیمت مناسب، با سرعت بالایی اجرا می‌شود. در حقیقت در کمترین زمان ممکن سطح بیرونی سازه را می‌توانند با سیمان پوشش دهند. جهت بهبود کیفیت نمای سیمانی باید از مواد اولیه با کیفیت و مرغوب بهره بگیرید.

نماهای سیمانی ساختمانی در برابر آتش‌سوزی و حریق بسیار مقاوم بوده و در صورت آتش‌سوزی از پیشرفت آن جلوگیری می‌شود. در اجرای نمای ساختمان معمولا از سیمان سفید یا سیمان رنگی بهره می‌گیرند.

شستشوی نمای ساختما سیمانی آسان بوده و شما نیازی به کمک گرفتن از افراد متخصص جهت نماشویی نخواهید داشت. امکان شکستگی، ترک خوردگی، ضعف عایق صوتی بودن و جذب گرد و غبار از معایب نمای ساختمانی سیمانی است.

نمای سنگی سازه؛ زیباترین نمای ساختمان

 

نمای سنگی سازه؛ زیباترین نمای ساختمان

نمای سنگی جزء نماهای ساختمانی بسیار لوکس است. نمای سنگی سازه زیبایی و جذابیت منحصر به فردی دارد که افراد از دور جذب همین جذابیت و زیبایی آن می‌شوند. قیمت نمای سنگی ساختمان در مقایسه با سایر مصالح به نسبت گران قیمت‌تر است. نمای رومی یکی از نماهای سنگی محسوب می‌شود.

سنگ زیبایی حیرت‌آوری را به ساختمان می‌بخشد. یکی از ویژگی‌ها و مزیت‌های منحصر به فرد نمای ساختمانی سنگی، دوام و استحکام طولانی‌مدت آن است.

نمای شیشه‌ای سازه؛ کرتین وال

 

نمای شیشه‌ای سازه؛ کرتین وال

نمای شیشه‌ای سازه را به نام کرتین وال نیز می‌شناسند. نمای شیشه‌ای جزء مشهورترین نماهای ساختمانی است که معمولا برای طراحی یک سازه مسکونی، اداری و تجاری کاربرد دارد. نمای شیشه‌ای تاثیر فوق‌العاده‌ای در تامین نور فضای داخلی دارد.

  تفاوت بین مبل و کاناپه، کدام یک را انتخاب کنیم؟

نمای چوبی؛ ساخت ساختمان‌های لوکس و مدرن

 

نمای چوبی؛ ساخت ساختمان‌های لوکس و مدرن

نمای چوبی یکی از انواع نماهای ساختمان است که از مصالح چوبی به‌عنوان جزء اصلی طراحی استفاده می‌کند.

نمای چوبی با بهره از ترموود که نوعی چوب نما است و وزن سبک اما مقاومت بالا برخوردار دارد، ساخته می‌شود. نماهای چوبی ترموود در برابر آتش‌سوزی و سایر شرایط آب‌وهوایی با مانند سرما و گرما مقاومت بالایی دارند.

سخن پایانی در رابطه با انواع نمای ساختمانی

 

سخن پایانی 

همانطور که دکوراسیون داخلی یک خانه بسیار مهم است و می‌تواند تاثیر زیادی روی افراد داشته باشد، نمای بیرونی یا همان نمای ساختمان نیز بسیار مهم بوده و برای طراحی آن باید از طراحان حرفه‌ای و کاربلد بهره بگیرید. بسیاری تنها نمای ساختمان را لایه بیرونی ساختمان می‌دانند. اما به طور کلی لابی، نمای بیرونی و همچنین فضای سبز جلوی درب همگی جزء نمای بیرونی ساختمان محسوب می‌شوند که مخاطب در ابتدا آنها را می‌بیند.

همانطور که در بخش‌های بالا آشنا شدید، نمای ساختمان انواع مختلفی نظیر نمای چوبی، نمای سنگی، نمای کامپوزیتی و سایر نماها دارد. بنابراین با توجه به تعداد طبقات و اهداف مختلف می‌توانید یکی از انواع نماهای ساختمان را جهت طراحی انتخاب کنید.

سوالات متداول

 

سوالات متداول

زیباترین نمای ساختمانی که در طراحی آن چوب ترموود به کار رفته شده است؟

نمای ساختمانی چوبی زیباترین نمای ساختمانی است که در طراحی آن چوب ترموود به کار رفته است.

نمای ساختمای ارزان اما مقاوم چه نوع نمایی است؟

نمای کامپوزیتی می‌تواند بسیار زیبا و در عین حال قیمت مناسب و مقاوم باشد.

کدام نمای ساختمان ضد حریق است؟

نمای سیمانی ضد حریق بوده و در صورت وقوع از زبانه کشیدن آتش و گسترش آن جلوگیری می‌کند.

لوکس‌ترین و گرانقیمت‌ترین نمای ساختمانی کدام است؟

نمای سنگی جزء لوکس‌ترین و گرانقیمت‌ترین نماهای ساختمانی است.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *