ترندهای نمای ساختمان

با رشد تکنولوژی و هوشمندسازی سیستم عامل‌ها در حوزه های مختلف، معماری و طراحی نمای ساختمان نیز تغییرات چشمگیری داشته است. بهترین نماهای ساختمان 2023 با بهره گرفتن از اشکال مثلثی، اشکال مقعر، استفاده از متریال‌هایی مانند آلومنیوم و سایه‌های طلائی، مسی و برنزی، پالت‌های طراحی متوسط و غیره توانسته‌اند جایگاه‌های متفاوتی به دست آورند. شناخت ترندهای نمای ساختمان می‌تواند به شما ایده‌هایی خوبی برای طراحی بدهد. پس تا انتها با اکستریم والز همراه باشید تا در کنار بررسی طراحی رایج نما در سال‌های اخیر، چند نمونه از نماهای ترند و مشهور را نیز معرفی کنیم.

انواع طرح‌های ترند نما ساختمان در سال 2023

 

انواع طرح‌های ترند نما ساختمان در سال 2023

در معماری و ساخت و ساز، طراحی نما نقش مهمی در تعریف جذابیت بصری و عملکرد دارد. با پیشرفت در تکنولوژی و روند طراحی، سال 2023 امکانات هیجان‌انگیزی را برای طراحی‌های نوآورانه نما به ارمغان آورده است. در ادامه به بررسی پنج نوع طراحی نما می‌پردازیم که انتظار می‌رود بر چشم‌انداز معماری تسلط داشته باشند.

طراحی نما با فناوری پیشرفته

 

1-طراحی نما با فناوری پیشرفته؛ دارای ویژگی‌های دنیای دیجیتال

پیشرفت‌های فناوری راه را برای طراحی‌های نما هماهنگ با دنیای جدید هموار کرده است.  نماهای پیشرفته ویژگی‌های نویی مانند صفحه‌نمایش‌های تعاملی، پانل‌های LED و سیستم‌های روشنایی پویا را در خود دارند. متریال هوشمند و اتوماسیون به این نماها اجازه می‌دهد تا با شرایط آب و هوایی متغیر سازگار شوند. همچنین بتوانند نور طبیعی را کنترل و بهره وری انرژی را افزایش دهند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

کال تو اکشن کاغذ دیواری کربن
کال تو اکشن کاغذ دیواری کربن-موبایل

نماهای با تکنولوژی بالا جذابیتی آینده نگرانه را ارائه می‌دهند. بر این اساس می‌توان گفت که امکانات بی‌حدوحصری را برای بیان خلاق در اختیار معماران قرار می‌دهند. با ایجاد هماهنگی بین نما و سبک های دکوراسیون داخلی می‌توان در دنیای مدرن، بسیار متفاوت عمل کرد.

انتخاب طراحی نمای روی ازVMZINC

 

2- انتخاب طراحی نمای روی ازVMZINC ؛ نمای ساختمان ساده و شیک

در میان گزینه‌های مختلف موجود برای طراحی نما، انتخاب روی از VMZINC یک انتخاب عالی است. VMZINC به دلیل تخصص خود در راه‌حل‌های معماری روی مشهور بوده و طیف گسترده‌ای از امکانات طراحی نما را ارائه می‌دهد. نماهای روی دوام، تطبیق پذیری و جذابیت زیبایی‌شناسی متمایز را ارائه می‌دهند.

پتینه طبیعی این ماده در طول زمان توسعه می‌یابد و به ساختمان‌ها شخصیت منحصربه‌فرد و جذابیتی بی‌انتها می‌بخشد. علاوه بر این، نماهای روی دارای تعمیر و نگهداری کم، مقاوم در برابر خوردگی و طول عمر طولانی هستند که آن‌ها را به یک انتخاب پایدار تبدیل می‌کند.

طراحی نما پایدار

 

3- طراحی نما پایدار؛ از محبوب‌ترین و بهترین نمای ساختمان 2023

با توجه به اینکه پایداری تمرکز اصلی در معماری معاصر است، طرح‌های نمای پایدار همچنان در سال 2023 مورد توجه قرار می‌گیرند. این طرح‌ها بهره‌وری انرژی، حفظ منابع و مواد سازگاری با محیط‌زیست را در اولویت قرار می‌دهند. نماهای پایدار اغلب از پنل‌های خورشیدی، سیستم‌های جمع آوری آب باران و تهویه طبیعی برای کاهش ردپای کربن ساختمان استفاده می کنند. با ادغام اصول پایدار در طراحی نما، معماران می‌توانند به آینده‌ای سبزتر کمک و در عین حال ساختارهای بصری جذابی ایجاد کنند.

  هارمونی در دکوراسیون داخلی

طراحی نمای بیوفیلیک

 

4- طراحی نمای بیوفیلیک؛ رفاه کلی ساکنان را در نظر دارد!

همانطور که جهان نسبت به محیط زیست آگاه‌تر می‌شود، طراحی نمای بیوفیلیک نیز در سال 2023 برجسته می‌شود. این فلسفه طراحی عناصر طبیعت را در نمای بیرونی ساختمان گنجانده و باعث ایجاد ارتباط بین ساکنین و محیط طبیعی می‌شود. نماهای بیوفیلیک از دیوارهای سبز زنده، باغ‌های عمودی و مواد طبیعی برای ایجاد یک طراحی بصری قابل توجه و پایدار استفاده می‌کنند. این نماها نه تنها زیبایی ساختمان را بهبود می‌بخشد، بلکه به بهبود کیفیت هوا و رفاه کلی ساکنان آن کمک می‌کند.

طراحی نما مینیمالیستی

 

5- طراحی نما مینیمالیستی؛ نمای ساختمان ساده، ارزان و شیک

در سال 2023، طراحی نمای مینیمالیستی همچنان انتخاب محبوبی در میان معماران و طراحان است. این طراحی که با خطوط تمیز، سادگی و تمرکز بر عملکرد مشخص می‌شود، بر سطوح براق و پالت‌های رنگی خنثی تأکید دارد.

نماهای مینیمالیستی اغلب از مصالح شیشه، فلز و بتن استفاده می‌کنند که زیبایی مدرن و پیچیده ای را ارائه می‌دهند. سادگی این طراحی به ساختمان اجازه می‌دهد تا به طور یکپارچه با محیط اطراف خود ترکیب شود. اما در عین حال یک بیانیه معماری جسورانه ایجاد کند. سبک مینیمالیستی از طرح های محبوب دکوراسیون داخلی 2023 نیز است.

7 نمونه ترند نمای ساختمانی ساخته شده

 

7 نمونه ترند نمای ساختمانی ساخته شده با استفاده از طراحی محاسباتی در سال میلادی گذشته (2023)

ما شاهد توسعه تکنیک‌ها و متدولوژی‌های طراحی مبتنی بر فناوری هستیم که دسترسی و کارایی فرآیندهای طراحی را در سراسر جهان بسیار افزایش داده‌اند. این مفاهیم نوآورانه تأثیر عمیق و مثبتی بر نحوه درک و شروع یک طرح معماری داشته است. در میان آن‌ها، طراحی محاسباتی به‌عنوان یک کاربرد ویژه قابل‌توجه است. استفاده از پارامترها و محدودیت‌های ریاضی، معماران را قادر می‌سازد تا مرزهای خلاقیت را پشت سر بگذارند و به نتایج قابل توجهی دست یابند. در ادامه 6 نمونه موفق طراحی با استفاده از طرح های محاسباتی را معرفی می‌کنیم.

موزه گوگنهایم بیلبائو، بیسکای؛ از بهترین نمای ساختمان 2023

 

موزه گوگنهایم بیلبائو، بیسکای؛ از بهترین نمای ساختمان 2023

نمای ساختمان موزه گوگنهایم بیلبائو توسط معمار کانادایی-آمریکایی فرانک گری طراحی شده است. موزه گوگنهایم فرم ترکیبی از هنر مدرن و معاصر است که با تیتانیوم پوشیده شده در یک شبح صنعتی قرار دارد. نمای بیرونی آن از 33000 ورقه تیتانیوم نازک تشکیل شده است. تیتانیوم، به صورت پویا رنگ‌ها را در پاسخ به شرایط مختلف نور و آب و هوا تغییر می‌دهد. پانل‌های منحنی نمادین این شاهکار از طریق طراحی محاسباتی، ترکیب شده با سنگ آهک و شیشه ساخته شده‌اند تا ترکیب شهری و ساختاری هماهنگ ایجاد کنند.

  کدام گیاه مناسب محل کار می باشد؟

Tokyo Skytree، توکیو؛ شگفت‌انگیزترین طرح نمای ساختمان 2023

 

Tokyo Skytree، توکیو؛ شگفت‌انگیزترین طرح نمای ساختمان 2023

Tokyo Skytree، دومین سازه بلند ژاپن با ارتفاع 634 متراست. این سازه دارای شکل استوانه‌ای زیبایی است که در هنگام بالا رفتن باریک‌تر می‌شود. این معماری شگفت‌انگیز با امکانات پخش و رصد مناظر پانوراما از شهر، طراحی سنتی ژاپنی را با مهندسی ترکیب می‌کند. به عبارتی تلفیقی یکپارچه از هنر و نوآوری را به نمایش می‌گذارد.

سازه Tokyo Skytree نمونه‌ای از معماری پارامتریک همراه با هماهنگ کردن تکنولوژی و طراحی است. با ادغام زوایا و ابعاد دقیق محاسبه شده در ساختار مشبک، طراحی به حداقل وزن و استحکام پایدار دست یافته است. همچنین تعادلی بهینه بین فرم و عملکرد را به نمایش گذاشته است.

سالن کنسرت والت دیزنی

 

سالن کنسرت والت دیزنی، کالیفرنیا؛ از ترندهای نمای ساختمان

تالار کنسرت والت دیزنی، طراحی شده توسط Frank O. Gehry، ترکیبی چشمگیر از معماری طراحی نمای معاصر و مدرن است. این طراحی شگفت‌انگیز با استفاده از مواد سخت و طراحی سازه‌ای به کمک کامپیوتر، به عنوان یک بیانیه جسورانه به چشم می‌خورد. تجزیه و تحلیل فضایی آن نوید یک تجربه واقعاً آینده‌نگر را می‌دهد.

نمای ساختمان از جنس استنلس استیل دارای بادبان‌های نقره‌ای است که از طریق طراحی محاسباتی شکل گرفته‌اند. امواج مواج در نمای آن به صورت ریتمیک با ساختار جریان می‌یابد و یک آناتومی سیال را تشکیل می‌دهد.

باغ آگورا، تایپه

 

باغ آگورا، تایپه؛ نمونه‌ای موفق و سازگار با محیط زیست

باغ آگورا در تایپه تایوان، نمادی نمادین از معماری پایدار است. نمایی که برج‌های در هم تنیده را در یک طرح مارپیچی جذاب با الهام از DNA نشان می‌دهد. طراحی آپارتمان‌های لوکس، فضای خرده فروشی و یک باغ روی پشت بام به همراه یک استخر شنا مجهز به سیستم خورشیدی، نشان دهنده تعهد کلی طرح به پایداری است.

استفاده از طراحی پارامتریک در ساخت پروژه باغ آگورا کاملاً برجسته است. از قطعات محاسبه شده نمای ساختمان گرفته تا دستیابی به یک طرح مارپیچی با استفاده از الگوریتم‌های کامپیوتری، کاربرد طراحی محاسباتی به طور یکپارچه با طراحی و مهندسی مطابقت دارد.

  ایده‌های تغییر دکوراسیون خانه برای نوروز 1403 (ترندهای سال جدید برای طراحی دکوراسیون)

هتل یاس، ابوظبی؛ سازه‌ای پویا و خیره کننده

 

هتل یاس، ابوظبی؛ سازه‌ای پویا و خیره کننده

طراحی این هتل توسط Asymptote Architects، بازدیدکنندگانش را با نمای پوسته مشبک شیشه‌ای و فولادی منحنی خطی به طول ۲۱۷ متر مجذوب خود م‌ کند. پارچه بیرونی آن دارای حدود 5000 پانل شیشه‌ای با تراش پیچیده به شکل الماس است. طراحی محاسباتی دقیق انحنا، بازتاب و پیچیدگی این ساختار پویا را افزایش می‌دهد. علاوه بر این معماری پیچیده نما با سیستم روشنایی LED برجسته شده است. بر این اساس رویکرد اجرای طراحی محاسباتی در ایجاد الگوهای پیچیده را توجیه می‌کند. بازی هماهنگ نور و فرم، به سازه یک ویژگی متحرک می‌بخشد.

مرکز حیدر علی اف، باکو

 

مرکز حیدر علی اف، باکو؛ نمایی منحنی و بسیار جذاب

مرکز حیدر علی اف که توسط معماران زاها حدید طراحی شده است، به زیبایی از توپوگرافی اطراف بیرون آمده است. معماری نمای پویا آن یک تعامل شاعرانه از لایه‌های مواج را با استفاده نوآورانه از پلاستیک‌های تقویت‌شده با الیاف شیشه‌ای نشان می‌دهد. مرکز حیدر علی اف نمونه‌ای از طراحی محاسباتی، دستیابی به فرم‌های ارگانیک و سیالیت از طریق مدل‌سازی پارامتریک است. چشم انداز اطراف به طور هماهنگ با ساختمان ترکیب و فرم معماری منحنی را یکپارچه می‌کند.

مرکز تنیس هانگژو

 

مرکز تنیس هانگژو؛ برگرفته از طبیعت کرانه‌های دریاچه غربی هانگژو

مرکز تنیس هانگژو توسط NBBJ طراحی شده است که مفهوم آن از کرانه‌های دریاچه غربی هانگژو منشعب می‌شود. منحنی‌های متملق، یادآور گلبرگ‌های گل هستند و از یک قوس دایره‌ای شکل گرفته‌اند که به ترکیب طراحی خیره‌کننده ختم می‌شود. تیم طراحی مرکز تنیس هانگژو با در نظر گرفتن عواملی مانند سایه خورشیدی، تهویه، الگوریتم‌های دیجیتالی و محاسباتی را در نمای پیچیده پیاده‌سازی کردند. یکپارچگی ساختاری این رویکرد یک طراحی معماری نما پویا را تضمین و عملکرد ساختمان را بهینه کرده است.

سخن پایانی ترندهای نمای ساختمان

 

سخن پایانی ترندهای نمای ساختمان

در این مقاله 5 مورد از ترندهای نمای ساختمان در سال 2023 را بیان کرده و 7 مورد از طراحی‌های موفق سال را معرفی کردیم. در سال 2023 طرح‌های مینیمالیستی، طرح‌های هماهنگ با محیط زیست بر پایه پایداری، معماری برگرفته از فناوری پیشرفته و طرح‌های هماهنگ با طبیعت محبوبیت دارد. برای شناخت و دستیابی به ایده‌های خلاقانه می‌توانید دیگر طرح‌های موفق و ترند نمای ساختمان را جستجو و مشاهده کنید. تا بتوانید طرح‌های خاص و خارق‌العاده خود را به نمایش بگذارید.

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *