آشپزخانه کلاسیک

آشپزخانه کلاسیک ویژگی‌های منحصر به خود را دارد که این شاخصه‌ها وجه تمایز آن با سایر سبک‌های آشپزخانه است. در طراحی آشپزخانه به سبک کلاسیک باید قرینه بودن، نظم، ظرافت و توجه به شکل‌های هندسی رعایت گردد.. آشپزخانه کلاسیک به واسطه اینکه فضای خانه را مجلل‌تر نشان می‌دهد مورد توجه بسیاری از افراد قرار دارد. یکی دیگر از ویژگی‌های دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک استفاده از رنگ‌های خنثی در کنار جزئیات و نقوش طلایی یا نقره‌ای است. البته این موارد فضای آشپزخانه را نیازمند نور زیاد و روشن می‌کند.

ساعت‌های آنتیک، ظروف سرامیکی، مجسمه‌ها و گلدان‌ها از جمله اکسسوری‌هایی هستند که می‌توانند به هر چه زیباتر کردن دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک کمک کنند. در این مقاله با نگاهی جستجوگر نکاتی که به زیبایی دکوراسیون آشپزخانه کمک می‌کند را مورد بررسی قرار داده‌ایم تا مسیر دستیابی به یک دیزاین فوق‌العاده هموار گردد. پس تا انتها با اکستریم والز همراه شوید.

آشپزخانه کلاسیک؛ 10 ایده که هر آشپزخانه‌ای را زیباترین می‌کند.

 

10 ایده برای دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک ایرانی

سبک کلاسیک در آشپزخانه از جمله سبک‌های باشکوه و زیبایی است که یک گذشته تاریخی نیز به همراه دارد. همانطور که از نامش پیداست، طراحی در این سبک مطابق با سلیقه‌های دوره کلاسیک اروپا است. در آشپزخانه کلاسیک از تقسیم‌بندی‌های کاملا هندسی و بر اساس قوانین طلایی بهره می‌برند.

یکی از بهترین راه‌های بهبود زیبایی دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک استفاده از کاغذ دیواری اکستریم والز است که با تنوع زیادی در دسترس است. اما هدف از این مقاله صرفا پرداختن به متریال‌‌های نوین نیست. بلکه پرداختن به ایده‌هایی است که به زیبایی آَشپزخانه کمک می‌کنند. در ادامه به 10 نکته برای زیباتر شدن دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک می‌پردازیم که تا حدودی کمتر به آن‌ها توجه شده است.

آشپزخانه کلاسیک؛ 10 ایده که هر آشپزخانه‌ای را زیباترین می‌کند

 

1-استفاده از تاج و زیر چراغ در طراحی آشپزخانه کلاسیک ساده

در کابینت کلاسیک یک سری ریزه‌کاری‌ها وجود دارد که محصول نهایی را به زیبایی هرچه تمام‌تر می‌رساند. یکی از موارد که در برخی از آشپزخانه‌های کلاسیک کمتر به آن توجه می‌شود تاج و زیر چراغ در کابینت‌های ردیف بالا است. می‌توان با به کار بردن تاج‌های دندانه موشی، جذابیت خاصی به آشپزخانه کلاسیک داد. این نوع تزیینات ریز و ظریف همسویی ویژه‌ای با سایر نقوش به کار رفته در درب کابینت‌های ممبران دارد. گویی در تکمیل همدیگر قدم بر می‌دارند.

آشپزخانه کلاسیک؛ 10 ایده که هر آشپزخانه‌ای را زیباترین می‌کند

 

2. ستون و سر ستون؛ رکن اساسی در طراحی آشپزخانه کلاسیک چوبی

یکی از عضوهای جدا نشدنی در سبک‌ های دکوراسیون داخلی کلاسیک را باید ستون و سر ستون دانست. ستون در این سبک آشپزخانه زیبایی و شکوهی قابل تامل به وجود آورده و هر ببیننده‌ای را مسحور خود خواهد کرد. ستون‌ها فقط ماهیت زیبایی نداشته و کاربردهایی نیز دارند. همین موضوع باعث شده که برای بازسازی آشپزخانه‌های کلاسیک فاقد ستون، گزینه‌ای قابل توجه و تاثیر گذار باشد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

کال تو اکشن کاغذ دیواری کربن
کال تو اکشن کاغذ دیواری کربن-موبایل

می‌توان با تعبیه قاب‌های تو رفته در ستون، محل مناسبی برای اکسسوری‌های تزئینی کوچک به وجود آورد. این قاب‌های گنجه مانند می‌تواند محل مناسبی برای ظروف ادویه نیز باشد. چند نمونه ستون برای تعبیه در آشپزخانه کلاسیک وجود دارد مانند ستون‌های مدور، مربع و همچنین میله‌هایی که نقش ستون دارند.

آشپزخانه کلاسیک؛ 10 ایده که هر آشپزخانه‌ای را زیباترین می‌کند.

 

3. جزیره؛ ترکیبی نو در آشپزخانه کلاسیک جزیره

هنگامی که صحبت از ایده برای دکوراسیون آشپزخانه سبک کلاسیک به میان می‌آید اضافه کردن جزیره ایده‌ای بسیار تاثیرگذار و جلوه آفرین است. ارتفاع استاندارد برای کابینت جزیره 90 سانتی‌متر است ولی اگر به عنوان سطح کار روزمره مد نظر باشد باید 70 تا 75 سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد. در دیزاین‌های جدید چندین مدل جزیره طراحی می‌شود که هر کدام کاربری متفاوتی دارد. انواع جزیره عبارتند از:

  • جزیره برای نگهداری وسایل: گاهی اوقات کابینت‌های آشپزخانه جوابگوی وسایل نیست و به همین خاطر از جزیره برای سامان دهی وسایل استفاده می‌شود. هم جلوه‌ای زیبا دارد و هم کاربری قابل توجه برای آن تعریف کرد.
  • جزیره مخصوص غذا خوردن: در طراحی که برای جزیره برای غذا خوردن انجام می‌گیرد باید حتما به عمق لبه جزیره دقت کرد. حداقل 60 سانتی‌متر عمق برای لبه و قرارگیری راحت زانوها نیاز است.
  • جزیره برای سینک و شستشو: در طراحی‌های جدیدتری که برای آشپزخانه انجام می‌شود جزیره گاهی نقش سینک را به عهده دارد. علاوه بر سینک می‌توان کابینت‌های دور تا دور آن را برای استفاده وسایل به کار برد. این نوع جزیره فضای زیادی به آشپزخانه داده و جلوه‌ای زیبا به آن می‌دهد.
  • جزیره مخصوص آشپزی: گاهی جای اجاق گاز از محل معمول خود تغییر و اجاق را در جزیره تعبیه می‌کنند. البته در آشپزخانه‌های کلاسیک این مدل خیلی باب نیست و در صورت اجرا باید با دکور کل آشپزخانه و خانه هماهنگ باشد. همچنین این مدل برای آشپزخانه‌های با متراژ کمتر خیلی به کار نمی‌آید.

جزیره‌ای با نمای چوبی به همراه تزیینات و نقش و نگاری بی بدیل می‌تواند هر آشپزخانه کلاسیکی را متحول و تازه سازد.

آشپزخانه کلاسیک؛ 10 ایده که هر آشپزخانه‌ای را زیباترین می‌کند.

 

4. کاور هود؛ فضایی کمتر مورد توجه در آشپزخانه‌ها

در آشپزخانه کلاسیک طراحی کاور هود یک اصل مهم به شمار می‌آید که می‌توان از آن به عنوان ایده‌ای برای زیباتر کردن آشپزخانه بهره برد. در اصل از آن برای پوشاندن هود در کابینت استفاده می‌کنند. وجود کاور هود موجب ایجاد فضایی مناسب برای نصب شلف‌های کوچک و ایجاد مکانی برای اکسسوری‌های تزئینی خواهد شد. همچنین از آن می‌توان به عنوان محیطی برای قرارگیری گلدان‌های طبیعی استفاده کرد.

گاهی با ایجاد چند قاب گچ‌بری و به کار بردن رنگ طلایی یا استفاده از چند قاب عکس کوچک روی آن جلوه‌ای خاص با آشپزخانه داد.

آشپزخانه کلاسیک؛ 10 ایده که هر آشپزخانه‌ای را زیباترین می‌کند.

 

5. به کاربردن کف پوش چوبی؛ آیتمی زیبایی بخش برای آشپزخانه

در بسیاری از آشپزخانه‌های کلاسیک روی کف کار خاصی صورت نگرفته است، به همین دلیل جای کار زیادی دارد. یکی از کارهایی که می‌توان برای کف آشپزخانه کلاسیک انجام داد استفاده از کف پوش چوبی با طرح‌های متفاوت است. پرداختن به این موضوع در اصول طراحی آشپزخانه کلاسیک نیز اشاراتی به آن شده است.

یک ویژگی خاصی که در آشپزخانه کلاسیک موج می‌زند، استفاده از مواد و متریال طبیعی مانند چوب و سنگ و کاشی‌های دست ساز است که حالتی روستیک نیز دارد. پس می‌توان گفت که غیر از کف پوش چوبی، کاشی‌های دست‌ساز نیز گزینه‌ای بسیار زیبا برای خاص‌تر کردن آشپزخانه کلاسیک هستد. استفاده از یک قالیچه زیبا نیز گامی موثر برای زیباتر ساختن دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک است. پس از آن غافل نشوید.

آشپزخانه کلاسیک؛ 10 ایده که هر آشپزخانه‌ای را زیباترین می‌کند.

6. تزیین دیوار بین کابینت با آجر طبیعی

یکی از ایده‌هایی که برای آشپزخانه‌های سنتی و حتی مدرن می‌تواند بیسیار جذاب باشد استفاده از دیوار آجری در پشت کابینت‌ها است. بعد از اجرای کامل آشپزخانه سنتی روی دیوار آجری فضاهایی پوشانده نشده با کابینت، ترکیبی فوق‌العاده را به وجود می‌آورد. دقت داشته باشید که رنگ آجر و کابینت باید همسویی کاملی داشته باشد تا این دو متریال به خوبی کنار هم بشینند. اگر این ایده به خوبی اجرا گردد زیبایی بی نظیری به اشپخانه داده و آن را از هر آشپزخانه کلاسیک مجزا خواهد کرد.

آشپزخانه کلاسیک؛ 10 ایده که هر آشپزخانه‌ای را زیباترین می‌کند.

7. کتابخانه در آشپزخانه کلاسیک و مدرن

هنگامی که برای زیباتر کردن آشپزخانه کلاسیک دست به تغییراتی زده و جزیره‌ای به آن اضافه می‌کنیم سوالی برای فرد به وجود می‌آید. نمای بیرونی جزیره که معمولا رو به سوی سالن است چه می‌شود؟ یک ایده عالی برای این بخش از جزیره تبدیل آن به کتابخانه است. چیدمان کتابخانه به همراه چند اکسسوری زیبا می‌تواند حال و هوای آشپزخانه کلاسیک را به کلی دگرگون سازد. این اتفاق دو نکته را یادآور می‌سازد:

  • اول اینکه آشپزخانه را از محیط پخت و پز صرف خارج ساخته و بر بُعد اجتماعی آن تاکید دارد.
  • دوم تلفیقی موفق و زیرکانه بین آشپزخانه کلاسیک و مدرن است که در نوع خود نظیر ندارد.

علاوه بر این دو نکته جزیره آشپزخانه کلاسیک با این نوع طراحی نقشی غیر از جایگاه ظرف و ظروف به خود می‌گیرد و این باعث ارزش بخشی دو چندان برای جزیره و در نهایت آشپزخانه خواهد شد.

آشپزخانه کلاسیک؛ 10 ایده که هر آشپزخانه‌ای را زیباترین می‌کند.

8. استفاده از دیوارپوش‌های فومی یا کاغذ دیواری

وقتی سراغ آشنایی با متریال‌های جدید برای آشپزخانه‌های کلاسیک می‌رویم، دیوار پوش‌های فومی خودنمایی زیادی می‌کنند. این دیوار پوش‌ها می‌توانند با قرار گیری در فضای بین کابینت‌ها تنوعی خاص به آشپزخانه کلاسیک شما بدهند. البته در انتخاب رنگ و طرح نهایت دقت به کار گرفته شود. تا هماهنگی آن با سایر المان‌ها و کابینت‌های آشپزخانه حفظ گردد. انتخاب درست کاغذ دیواری آشپزخانه کلاسیک را تبدیل به مجموعه‌ای منسجم و زیبا می‌کند. این متریال که یکی از بهترین جایگزین‌ها برای آجر و کاشی بین کابینت به حساب می‌آید در کیفیت‌های مختلفی در دسترس است، پس در انتخاب آن نهایت دقت را داشته باشید.

آشپزخانه کلاسیک؛ 10 ایده که هر آشپزخانه‌ای را زیباترین می‌کند.

9. شیوه طراحی کف و سقف؛ نمایی که در پلان دوم دیده می‌شود

هنگام رعایت اصول طراحی آشپزخانه کلاسیک به طور قطع باید به سقف آشپزخانه نگاهی ویژه داشت. برای تغییرات سقف باید ویژگی‌های سبک کلاسیک را به خوبی بشناسید. سبک کلاسیک معمولا دارای نقش و نگار زیاد در حاشیه سقف و محل قرار گیری لوستر است. برای سقف نیز معمولا رنگ‌های سفید، شیری، کرم و فیلی به کار می‌رود. این رنگ‌های روشن موجب بیشتر به نظر رسیدن ارتفاع آشپزخانه می‌شود.

سقف کناف و سقف کشسان جزو بهترین انتخاب برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک هستند. البته هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. سقف کشسان حالت پارچه‌ای دارد و در طرح و رنگ‌های متنوعی قابل اجرا است. سقف کناف هم به عنوان عایق حرارتی و هم عایق صدا و به خاطر ویژگی که دارد در نورپردازی آشپزخانه کلاسیک بسیار محبوب و پرطرفدار است.

آشپزخانه کلاسیک؛ 10 ایده که هر آشپزخانه‌ای را زیباترین می‌کند.

10. لوسترهای کریستالی؛ نورپردازی نقطه عطفی در دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک

از دیگر مواردی که می‌توان در آشپزخانه کلاسیک به خوبی از آن بهره برد انتخاب لوسترهای روشنایی است. نورپردازی یکی از ارکان بسیار مهم در طراحی دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک و مدرن است. با نور مناسب می‌توان بسیاری از ایرادهای طراحی را پوشاند. همچنین می‌توان نور و سایه‌ای جدید را به وجود آورد که در راستای کمک به زیبایی آشپزخانه باشد. برای تأمین نور و زیبایی آشپزخانه می توانید از چند لوستر کوچک استفاده کنید.

از جمله موارد دیگر برای داشتن آشپزخانه کلاسیک زیبا، استفاده از مواردی مانند دستگیره‌های بلند، استفاده از گیاهان تزیینی، پرده، قاب عکس یا نقاشی و مجسمه‌های سنگی است. هر کدام از این موارد می‌توانند با جانمایی مناسب و نورپردازی خوب در ایجاد زیبایی آشپزخانه کلاسیک بسیار تاثیرگذار باشند.

سخن پایانی

 

سخن پایانی

بسیاری از آشپزخانه‌ها طراحی خوبی دارند ولی به دلیل چیدمان اشتباه یا نبود بعضی آیتم‌ها جلوهای زیبا ندارند. به همین دلیل زیبا به نظر نمی‌رسند. اما جای نگرانی نیست، با توجه به فضا و امکاناتی که در آشپزخانه وجود دارد می‌توان با اضافه کردن نکاتی آن را زیبا ساخت. به هر حال آشپزخانه بخش پُر ترددی در خانه است و برای اینکه خسته کننده نباشد باید به بخش زیبایی آن توجه ویژه‌ای داشت.

در این مقاله به 10 ایده مناسب برای آشپزخانه کلاسیک پرداختیم که با لحاظ کردن ‌آن‌ها می‌توان کیفیت ترکیبی و زیبایی آشپزخانه کلاسیک خود را ارتقا دهید. این ایده‌های زیبایی ساز میتوانند با کمترین هزینه جلوه‌ای بی نظیر به فضا بدهند و دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک را متحول کنند. برای بکارگیری بهتر این ایده‌ها اصول طراحی آشپزخانه کلاسیک را به درستی دریابید تا حین اجرا غافلگیر نشوید و خروجی کار فاخر و ارزشمند باشد.

یکی از ایده‌های ایجاد تغییر در آشپرخانه، استفاده از کاغذ دیواری برای دیوارها یا بین کابین‌ها است. به منظور مشاهده انواع کاغذ دیواری برای آشپزخانه می‌توانید به سایت اکستریم والز مراجعه کنید. اکستریم والز بیش از 50 درصد سهم فروش و عرضه کاغذ دیواری در ایران را دارد. پس با مشاهده آلبوم‌های اکستریم والز می‌توانید بهترین، جدیدترین و شیک‌ترین مدل‌های کاغذ دیواری موجود در بازار را ببینید.

آشپزخانه کلاسیک؛ 10 ایده که هر آشپزخانه‌ای را زیباترین می‌کند.

 

سوالات متداول

آشپزخانه کلاسیک چه ویژگی‌هایی دارد؟

  • خطوط واضح و تقارن کامل
  • استفاده از رنگ های خاص مانند نقره ای، طلایی و رزگلد
  • استفاده از صندلی و جزئیات لوکس
  • استفاده از مواد طبیعی در دکور مانند چوب و سنگ

چه لوسترهایی برای آشگزخانه کلاسیک مناسب است؟

لوسترهای بزرگ کریستالی که تلالو نور بالایی دارند.

چه رنگی‌های برای کابینت آشپزخانه کلاسیک مناسب است؟

رنگ‌های روشن مانند رنگ‌ سفید، نباتی، کرمی، فیلی و ترکیب آن‌ها با رنگ‌های طبیعی متریال بسیار شیک و زیبا است. همچنین اضافه کردن رنگ‌های طلایی و نقره‌ای تاثیر شگرفی در زیبایی آشپزخانه کلاسیک دارد.

جدیدترین ایده‌های تزیین آشپزخانه کلاسیک کدامند؟

شیرآلات بهداشتی لوکس، ایتفاده از کاغذ دیواری و دیوار پوش‌ها، اضافه کردن گلدان‌ها و گیاهان طبیعی

به اشتراک بگذارید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *