کاغذ دیواری ضد زلزله

زمین لرزه یکی از تلخ‌ترین حوادث در سراسر جهان است. در چنین حادثه‌ای در کم‌ترین زمان و فقط در چند ثانیه تمام ساختمان‌ها تخریب می‌شوند. جدا از آسیب‌هایی که به شهر و ساختمان‌ها وارد می‌شود، سلامت جسمی افراد نیز در خطر است. این روز‌ها بسیاری از کشور‌های زلزله‌خیز تمام تکنیک، دانش و فناوری خود را به کار می‌گیرند تا خسارت‌های ناشی از این حادثه تلخ را کاهش دهند. کاغذ دیواری ضد زلزله به عنوان یک دیوار پوش قوی و مستحکم خطرات ناشی از زمین لرزه‌ را بسیار کاهش می‌دهد. این کاغذ دیواری‌ها در تمام مکان‌های اداری، مسکونی و تجاری قابل استفاده هستند. جالب است بدانید از این کاغذ دیواری در مکان‌های باستانی نیز برای محافظت از آنها در برابر خطرات زلزله استفاده می‌شود.

زمین لرزه
مقاوم‌سازی دیوار‌ها در ایمنی ساختمان بسیار مهم است

کاغذ دیواری ضد زلزله چیست؟

در تولید کاغذ دیواری ضد زلزله از الیاف شیشه‌ای و ماده‌ای مصنوعی با نام پولی‌پروپیلن استفاده می‌شود. ویژگی اصلی و حیاتی این نوع از کاغذ دیواری، استحکام فوق‌العاده و انعطاف‌پذیری عجیب آن است. این کاغذ دیواری در هنگام بروز حادثه از ایجاد درز، شکاف و ترک خوردگی دیوار‌ها تا حدود زیادی جلوگیری می‌کند و افراد فرصت خروج از فضا را دارند. نصب این نوع از کاغذ دیواری نیز بسیار ساده است و شما برو روی هر دیواری می‌توانید آن را نصب کنید. خارج از جنبه ایمنی، این کاغذ دیواری زیبایی خاص خود را نیز دارد و به عنوان یک دیوار پوش ایمن و زیبا در بسیاری از مکان‌ها انتخاب می‌شود.

کاغذ دیواری ضد زلزله
در این نوع از کاغذ دیواری‌ها از الیاف شیشه که بسیار انعطاف‌پذیر است استفاده می‌شود.

مواد تشکیل دهنده

در نخستین فرایند‌های تولید برای این سبک از کاغذ دیواری از فیبر کربن استفاده شده است. فیبر کربن گزینه‌ای مناسب برای این سبک از کاغذ دیواری نیست، زیرا بسیار پر‌هزینه است و همچنین آلودگی‌های فراوانی در محیط زیست ایجاد می‌کند. تحقیقات متعددی انجام شد و سرانجام فیبر شیشه به عنوان جایگزینی مناسب انتخاب شد. فیبر شیشه مقاومت بسیار خوبی دارد و هنگامی که با چسب اورتان ترکیب می‌شود خاصیت الاستیکی شگفت‌انگیزی پیدا می‌کند. در نهایت این رشته‌های شیشه‌ای به صورت بافته شده در آمده و پوششی مستحکم برای دیوار‌ها در مقابل زلزله هستند. نصب این‌گونه از کاغذ دیواری نیز بسیار ساده است و مجریان نصب کاغذ دیواری در کمترین زمان فرایند نصب را انجام می‌دهند. در نتیجه باید گفت این کاغذ دیواری در کمال زیبایی ایمنی فضای شما را نیز افزایش می‌دهد.

زلزله
مواد تشکیل دهنده کاغذ دیواری ضد زلزله آن را مقاوم می‌سازد

چگونگی عملکرد کاغذ  دیواری ضد زلزله

آیا می‌دانستید که یک سوم مردم جهان در مناطق زلزله خیز زندگی می‌کنند؟ این آمار تا حدودی نگران‌کننده است. شاید به همین خاطر است که کاغذ دیواری ضد زلزله در بیشتر مناطق جهان محبوب شده است. عملکرد این کاغذ دیواری پیچیدگی خاصی ندارد. این کاغذ دیواری خسارات وارد شده به دیوار ساختمان را به حداقل می‌رساند. در هنگام وقوع زلزله رشته‌های شیشه‌ای موجود در این کاغذ دیواری فشار را بر روی چهار جهت پخش می‌کنند تا انرژی حاصل از زلزله فقط برروی یک نقطه از دیوار نباشد.

مقاوم سازی ساختمان
کارشناسان بسیاری اعتقاد دارند کاغذ دیواری ضد زلزله میزان خسارت را بسیار کاهش می‌دهد.

چسب مناسب

یکی از عواملی که به کاغذ دیواری ضد زلزله کمک می‌کند تا نقش خود را به درستی انجام دهد، چسب مناسب است. یک چسب قوی می‌تواند استحکام کاغذ دیواری را بر روی دیوار افزایش دهد. چسب مناسب برای این کاغذ دیواری از خانواده پلی‌اورتان است. دانه‌های پلی‌اورتان انرژی را در جهت‌های مختلف پخش می‌کند. این چسب فقط در آب حل می‌شود. الیاف شیشه‌ای به کمک این چسب پس از وقوع زلزله در برابر ترک خوردکی و ریزش دیوار‌ها بسیار مقاومت می‌کنند.

مقاوم سازی دیوار‌ها- کاغذ دیواری ضد زلزله

نکات تکمیلی در رابطه با کاغذ دیواری ضد زلزله

در انتهای این مقاله باید بگوییم در حادثه‌ای مانند زلزله برای ما ثانیه‌ها ارزشمند هستند و اگر بتوانیم تخریب را کاهش دهیم فرصت بیشتری برای نجات افراد داریم. این نوع از کاغذ دیواری می‌تواند از تخریب و فروپاشی بخشی از دیوار‌ها جلوگیری کند. فراموش نکنید نصب این کاغذ دیواری باید اصولی انجام شود و قبل از انجام آن زیر‌ساز‌های لازم در صورت نیاز انجام گیرد. این نوع از کاغذ دیواری در طرح‌های زیبایی وارد بازار شده‌ است. این کاغذ دیواری تطبیق پذیری بسیار خوبی با فضای شما دارد. توجه داشته باشید که برای خرید این نوع از کاغذ دیواری فقط به مراکز معتبر دکوراسیون داخلی در شهر خود مراجعه کنید.

ایمنی ساختمان

سوالات متداول

کاغذ دیواری ضد زلزله برای چه جاهایی مناسب است؟

این نوع از کاغذ دیواری مناسب مناطق زلزله خیز است.

آیا کاغذ دیواری ضد زلزله قابل شستشو است؟

بله، این نوع از کاغذ دیواری‌ها قابل شستشو هستند.

به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه

  • کاغذ دیواری ضد زلزله رو میشه به عنوان سرامیک توی دیوار حموم و سرویس بهداشتی به کار برد؟

    • بله دوست گرامی کاغذ دیواری ضد زلزله می تواند جایگزین سرامیک باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *