دکوراسیون مونوکروم

دکوراسیون مونوکروم (Monochromatic) که آن را با نام مونوکروماتیک نیز می‌شناسید امروزه یکی از خاص‌ترین طراحی‌های مربوط به سبک مدرن است. این سبک از طراحی داخلی برای منزل یا دفاتر اداری و محیط‌های تجاری باز‌خوردی عالی و جذاب دارد. در این سبک تنها یک رنگ به عنوان رنگ غالب انتخاب می‌شود و رنگ‌های بعدی باید در خانواده رنگ انتخابی شما باشند. به مقدار محدودی می‌توانید از رنگ‌های متضاد و یا مکمل رنگ غالب استفاده کنید و جسارت سبک خود را چندیدن برابر کنید. انتخاب رنگ‌ها باید کاملا هوشمندانه و دقیق باشد. طراحی مونوکروم در حقیقت بسیار ساده است. فقط دقت داشته باشید در تمام فضا و چیدمان باید از یک رنگ استفاده شود. سقف، دیوارها، مبلمان و تمام اکسسوری ها باید یک رنگ بوده یا از سایه‌های رنگ اصلی باشند.

سبک مونوکروم
سبک مونوکروم نیاز به یک رنگ غالب دارد

تعریف ساده‌ای از دکوراسیون مونوکروم

شاید تصور کنید انتخاب تنها یک رنگ برای طراحی و تمام جزئیات چیدمان شاید خسته‌کننده باشد اما در حقیقت نتیجه نهایی بسیار لذت‌بخش است. هنگامی که شما از یک رنگ غالب در معماری داخلی استفاده می‌کنید در حقیقت ظرافتی قابل لمس را در فضای خود می‌سازید. انتخاب یک رنگ غالب در دکوراسیون به شما این فرصت را می‌دهد تا به سادگی و در هر زمانی که تمایل داشتید دکوراسیون خود را تغییر دهید. بهتر است از رنگ‌های خنثی برای دیوار‌ها استفاده کنید. انتخاب رنگ‌های خنثی مانند: طوسی، کرم، سفید به شما کمک می‌کند تا برای سایر تجهیزات نظیر مبلمان و اکسسوری‌ها از سایه‌های متفاوت همان رنگ استفاده کنید. در این سبک از دکوراسیون بهتر است از مدرن‌ترین اکسسوری‌ها استفاده کنید، همچنین نیاز نیست اکسسوری‌های شما گران‌قیمت باشند.

کاغذ دیواری بنفش
اتاق خوای یکی از فضا‌هایی است سبک مونوکروم آن را بسیار زیبا می‌کند.

رنگ‌های مناسب در سبک مونوکروم

هنگام طراحی این سبک، انتخاب‌های شما فقط به یک رنگ خنثی یا سفید محدود نمی‌شود. رنگ‌های هیجان‌انگیزی مانند: آبی، بنفش، سبز در طیف‌های مختلف کم رنگ تا پر رنگ برای شما فوق‌العاده می‌شود. از رنگ آبی می‌توانید برای دیوار‌ها، آباژور‌ها، مجسمه‌ها و حتی صندلی‌های میز نها‌رخوری استفاده کنید و فضای خود را دگرگون کنید. فقط لازم است پالت‌های رنگی را بشناسید. سایه‌های تیره و روشن رنگ آبی و حتی خاکستری فضای شما را مدرن و خلاقانه می‌کند و شما را از انتخاب‌های معمولی رها می‌سازد. یکی از رنگ‌های بسیار جسورانه در این سبک رنگ مشکی است، چرا جسورانه؟ رنگ مشکی ممکن است فضای شما را تاریک‌تر و کوچک‌تر نشان دهد. رنگ مشکی اگر به درستی در این سبک استفاده شود بسیار جذاب، است به صورت محدود می‌توانید در کنار این رنگ از رنگ‌های متضاد و مکمل استفاده کنید.

دکوراسیون آبی
آبی با سایه‌پردازی‌های فوق‌العاده در این سبک بسیار خیره‌کننده است.

انتخاب کف پوش و کاغذ دیواری در دکوراسیون مونوکروم

پس از انتخاب رنگ غالب خود برای کف‌پوش و دیوار‌‌ها نیز به رنگ غالب و پالت رنگی آن توجه داشته باشید. کاغذ دیواری‌ها با تنوع فراوان در رنگ و طرح می‌توانند سبک شما را تا چندیدن برابر زیباتر‌ کنند. فراموش نکنید برای انتخاب کاغذ دیواری طرح‌دار انتخاب شما باید ساده یا مدرن باشد البته تیم اکستریم والز کاغذ دیواری پتینه را در این سبک به شما بسیار پیشنهاد می‌دهد. پتینه یکی از طرح‌هایی است که برای سبک کلاسیک و مدرن کاربردی می‌باشد و متناسب با رنگ غالب شما در این سبک عملکردی بی‌نظیر دارد. همچنین برخی از طرح‌‌های سه بعدی نیز به بزرگ‌تر نشان دادن فضا کمک می‌کنند. نکته‌ای مهم در رابطه با کاغذ دیواری‌ها هزینه مناسب و نصب ساده آنها است.

دکوراسیون سبز
انتخاب کاغذ دیواری برای دیوار‌ها نیز باید یکسان با رنگ غالب شما باشد.

استفاده از گیاهان مناسب در سبک مونوکروم

گیاهان انرژی و نشاط خاصی را به هر سبکی از دکوراسیون می‌بخشند و این موضوع فقط مخصوص دکوراسیون مونوکروم نیست. گیاهان سبز این قدرت را دارند که فضای شما را ارگانیک و بکر نشان دهند. گلدان‌های زیبا با رنگی مناسب برای گیاهان خود در‌ نظر بگیرید و در بخش‌های مختلف فضای خود مانند اتاق نشیمن استفاده کنید. البته فراموش نکنید گیاهانی را انتخاب کنید که برای نگهداری آنها در فضای خود دچار چالش و مشکلات نشوید.

مبلمان در دکوراسیون مونوکروم
برای جلوگیری از یکنواختی فضا پارچه‌های طرح‌دار را فراموش نکنید.
آبی در مونوکروم
دکوراسیون مونوکروم انتخابی جسورانه برای فضای شما است.

نکات انتخاب سبک مونوکروم در خانه

انتخاب چنین سبکی در منزل به دقت بالایی احتیاج دارد. اگر به سراغ این سبک می‌روید بهتر است اول با فضا‌های کوچکتری مانند: اتاق خواب، سرویس بهداشتی و حمام شروع کنید. از اکسسوری‌ها و سیستم‌های نورپردازی صحیح استفاده کنید. استفاده از پارچه‌های طرح‌دار و راه راه نیز تا حدودی فضای شما را از یکنواختی بیش از حد دور می‌کند. اگر از انتخاب سبک خود اطمینان داشتید، به سراغ فضاهای بزرگتر مانند: آشپزخانه و سالن نشیمن بروید. ترکیب‌ رنگ‌های مونوکروم را به صورت کامل بشناسید و از انتخاب رنگ‌های خنثی غافل نشوید.

دکوراسیون بنفش
سبم مونوکروم جذابیت بسیاری دارد اگر نور پردازی صحیح داشه باشد.
به اشتراک بگذارید

1 دیدگاه

  • دکوراسیون مونوکروم سبک صورتیش برای اتاق دختر بچه خیلی مناسبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *