آکوستیک سازی فضا

آلودگی صوتی، مشکلی که این روزها بسیار پرتکرار است، برای حل این مشکل راه‌حل‌های متفاوتی وجود دارد که یکی از این راه‌حل‌ها آکوستیک کردن فضا می‌باشد. رفع آلودگی صوتی به ویژه در محیط‌های کاری موضوع بسیار مهمی است، چرا که خیلی از تصمیم‌ گیری‌ها نیاز به محیطی آرام دارند. تمرکز حواس قطعا یکی از عوامل موثر در تصمیم گیری‌های کاری است. آکوستیک کردن فضا به شما کمک می‌کند تا محیطی مطلوب برای تمرکز فکری داشته باشید.

تمام آنچه که باید از آکوستیک کردن فضا بدانید

بسیاری از ما به سادگی می‌توانیم تفاوت کیفیت و کمیت بلندگو‌های مختلف را مقایسه کنیم، به بیانی دیگر برای همه‌ کاملا واضح است که کیفیت صدای یک فیلم در سینما با صدای همان فیلم در لپ‌تاپ ما چقدر متفاوت است، قطعا هیجان تماشای یک فیلم در سینما بسیار بیشتر از لپ‌تاپ است. آکوستیک نحوه‌ی ارتباط و تعامل صدا با یک فضای فیزیکی است. آکوستیک همان رازی است که باعث می‌شود از تماشای یک فیلم در سینما لذت بیشتری ببریم و شنیدن موسیقی در سالن کنسرت برای ما دلنشین‌تر باشد.

آکوستیک کردن سینمای خانگی
در این عکس مشاهده می‌کنید که چگونه با آکوستیک‌سازی فضا، سینما را به خانه آورده‌اند.

اما این تمام ماجرا نیست، کیفیت صدا در یک فضا به عواملی همانند: نقشه داخلی، انتخاب و نحوه‌ی چیدمان مبلمان، ارتفاع سقف و مصالح ساختمانی بستگی دارد. عوامل دیگری همانند: میکروفون‌ها، بلندگو‌ها و سیستم صوتی، نیز هستند که باعث تقویت کیفیت صدا در محیط می‌شوند، اما تعیین کننده نهایی آکوستیک است.

 

آکوستیک سازی سینما
قطعا هیجان تماشای فیلم در سینما چندین برابر تماشای همان فیلم با لپ‌تاپ است و عامل این تفاوت بدون شک آکوستیک کردن مناسب فضای سینما است.

چگونه تشخیص دهیم فضای ما آکوستیک خوبی دارد

اگر سازمان شما مکانی برای برگزاری همایش‌ها و مذاکرات مختلف است، آکوستیک قوی بسیار مهم است. فضایی که آکوستیک ضعیفی دارد، مستقیم بر روی حس شنیداری افراد تاثیر منفی گذاشته و در نتیجه باعث کاهش توجه کارمندان و مشتریان شما می‌شود. همچنین می‌تواند سالن کنفرانس شما را به محیطی خسته‌کننده تبدیل کند. بهتر است بدانید که اگر فضای شما دارای دیوار‌های موازی و شیشه‌های زیاد است، احتمالا آکوستیک فضا مشکل‌ساز است. قبل از هر اقدامی به کمک همکاران خود شرایط را بررسی کنید، کافیست یک سخنرانی آزمایشی در سالن برگزار کنید و از قسمت‌های مختلف فضا با دقت به صداهای موجود گوش کنید تا متوجه شوید که کیفیت صدا مطلوب است یا خیر، البته توجه داشته باشید که صداهای خارجی از سایر بخش‌ها نیز نباید در فضای داخلی شما به گوش برسند.

 

سیستم صوتی حرفه‌ای
قبل از انتخاب سیستم صوتی و تصویری حرفه‌ای برای منزل یا محل کار خود به شرایط آکوستیک فضا توجه داشته باشید.

کاغذ دیواری‌های آکوستیک

هنگامی که متوجه شدید آکوستیک فضا مشکل دارد، بهتر است برای بهبود شرایط اقدامات لازم را انجام دهید. بهبود آکوستیک روش‌های مختلفی دارد.

اصول کار این است که شما در فضا، سطوح جذب‌کننده‌ امواج صوتی را افزایش دهید. فرش، مبلمان و پرده‌ها را می‌توان به عنوان بخشی از طراحی آکوستیک به فضا اضافه کرد. اما برای کاهش انعکاس صدا باید پنل‌های تخصصی آکوستیک نصب شوند. این پنل‌ها در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی موجود هستند. این پنل‌ها را می‌توان بر روی دیوارها و یا در کاشی‌های سقف نصب کرد تا کیفیت صدای فضای شما را بهبود ببخشند.

کاغذ دیواری‌ها فقط برای زیبایی کاربرد ندارند، امروزه برای بهبود آکوستیک فضا نیز می‌توان از انواع آنها استفاده کرد. به همین دلیل می‌توان گفت کاغذ دیواری‌ها انقلابی در صنعت دکوراسیون و معماری هستند.

آکوستیک سازی فضا
در محیط‌هایی که مخصوص ضبط صداست، آکوستیک کردن فضا بسیار حائز اهمیت است.

فوم‌های صاف از شناخته شده‌ترین انواع کاغذ دیواری‌های آکوستیک هستند، که به دلیل نصب ساده علاقمندان بسیاری دارند. از فوم‌های ساده معمولا برای دیوار‌های داخلی و به عنوان پایه برای نصب کاغذ دیواری‌های بعدی استفاده می‌شود.

فوم منشوری با قدرت جذب بسیار بالا برای صدا‌های مزاحم و ظاهری زیبا گزینه‌ای بسیار کاربردی برای محیط‌های مختلف می‌باشد. البته در نصب فوم منشوری دقت بالایی لازم است.

فوم شانه تخم مرغی در مقایسه با موارد قبلی نسبت به امواج صوتی جذب بالاتری دارد، شباهت فراوانی به شانه تخم مرغ داشته و به همین دلیل با این نام شناخته می‌شود .قیمت آنها نیز نسبتا بالا است.

 فوم ترکیبی یا دیفیوزر ترکیبی از سایر فوم ها است که به دلیل جذب انواع مختلفی از صدا ها برای مکان‌هایی مانند: سالن‌های موسیقی و کنسرت مناسب است.

هزینه نصب کاغذ دیواری‌های آکوستیک به عوامل مختلفی مانند: ابعاد فضا و برند انتخابی شما بستگی دارد.

آموزش موسیقی
بیشتر کلاس‌های موسیقی نیز برای افزایش سطح یادگیری هنرجو‌های خود از آکوستیک کردن فضا استفاده می‌کنند.

چرا آکوستیک کردن فضا اهمیت دارد؟

بهبود آکوستیک در حقیقت به معنای بهبود کیفیت صدا در فضا است. قطعا لذت تماشای یک فیلم یا گوش دادن به موسیقی در فضایی که آکوستیک مناسبی دارد بسیار بالاتر از فضایی است که جزئیات صدا در آن قابل تشخیص نمی‌باشد، اهمیت این موضوع در محیط‌های اداری به مراتب بالاتر است. آکوستیک فضا به قدرت تمرکز، تصمیم گیری و بهبود روند کاری افراد کمک می‌کند.

به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *