استاندارد کاغذ دیواری

انتخاب کاغذ دیواری برخلاف تصور عموم، تنها به در نظر گرفتن طرح و رنگ مناسب ختم نمی‌شود. مسلما اصول زیبایی‌‌شناسی در چنین انتخابی از اهمیت زیادی برخوردار است. اما این دلیل نمی‌شود که سایر نکات نادیده گرفته‌ شوند. بسیاری از انتخاب‌های نادرست به این خاطر صورت می‌گیرند که افراد فقط به دنبال بهترین طرح‌ها هستند و سایر استاندارد کاغذ دیواری که لازمه‌ی یک کاغذ دیواری مرغوب می‌باشد را در نظر نمی‌گیرند. این استانداردها و علایم کاغذ دیواری شامل موارد مختلفی می‌شوند که هر کدام اهمیت خاص خود را دارند.

 

استانداردهای کاغذ دیواری

زمانی‌که به خرید کاغذ دیواری می‌روید، باید فکر همه چیز را کرده باشید. انتخاب شما نباید صرفا با ورق زدن ژورنال‌ها و تطابق رنگ و طرح صورت بگیرد. ویژگی‌ها و علایم کاغذ دیواری نیز اهمیت دارند. برای مثال می‌توان به جنس کاغذ دیواری و به تبع آن مقاومتی که در برابر عوامل مختلف دارد، اشاره کرد. نکات دیگری نیز هستند که به همین اندازه مهم می‌باشند. اگر می‌خواهید از خرید خود راضی باشید و به این زودی‌ها مجبور به تعویض کاغذ دیواری‌های نصب شده نگردید، خوب است که این نکات را بشناسید و در هنگام انتخاب به آن‌ها توجه کنید.

 

علائم کاربردی در استاندارد کاغذ دیواری

نماد یا نشانه مفهوم
مقاوم در آب مقاوم در برابر آب
قابل شست و شو قابل شست‌و‌شو
قابلیت شست و شوی بالا قابلیت شست‌و‌شوی بالا
مقاومت در برابر ساییدگی مقاومت در برابر ساییدگی
مقاومت خوب در برابر نور خورشید  مقاوم در برابر نور خورشید
مقاومت عالی در برابر نور خورشید مقاومت عالی در برابر نور خورشید
انطباق دو کاغذ در کنار هم انطباق دو کاغذ در کنار هم – آزاد
انطباق دو کاغذ در کنار هم انطباق دو کاغذ در کنار هم در واحد سانتی‌متر
عدم انطباق دو کاغذ در کنار هم در استاندارد کاغذ دیواری عدم انطباق دو کاغذ در کنار هم در واحد سانتی‌متر
قابل نصب از هر دو جهت در استاندارد کاغذ دیواری قابلیت نصب از هر دو جهت
چسب کاری پشت کاغذ در استاندارد کاغذ دیواری چسب‌کاری پشت کاغذ انجام شود
چسب کاری روی دیوار در استاندارد کاغذ دیواری چسب‌کاری بر روی دیوار انجام شود
قابل جدا شدن از دیوار در استاندارد کاغذ دیواری قابل جدا شدن از روی دیوار با استفاده از رطوبت
قابل کندن از روی دیوار در استاندارد کاغذ دیواری قابلیت جدا شدن از روی دیوار
قابل جدا شدن از روی دیوار خشک در استاندارد کاغذ دیواری قابل جدا شدن از روی دیوار خشک
نقش برجسته در استاندارد کاغذ دیواری نقش برجسته بر روی کاغذ دیواری

 

اصول بهداشتی

شاید باورتان نشود، ولی کاغذ دیواری‌ها هم باید بهداشتی باشند. آلودگی‌ها جدا از این که ظاهر کاغذ دیواری را کدر و بدرنگ می‌کنند، روی بهداشت محیط موردنظر نیز تاثیر منفی می‌گذارند. کاغذ دیواری‌های قدیمی‌تر این ویژگی‌های بهداشتی را شامل نمی‌شدند، اما اکثر کاغذ دیواری‌های استانداردی که امروزه تولید و عرضه می‌شوند، ضد باکتری هستند، این مشکل را ندارند و خیال شما را از بابت اصول بهداشتی راحت می‌کنند، پس به هنگام خرید به دنبال کاغذ دیواری استاندارد باشید.

استاندارد کاغذ دیواری
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 5102 طرح شاخ و برگی مناسب فضای نشیمن

تأثیر ابعاد کاغذ دیواری

اندازه فضایی که قرار است کاغذ دیواری در آن نصب شود، خیلی مهم است. نسبت به این‌که چه میزان سطح قرار است به وسیله کاغذ دیواری پوشش داده‌ شود، انتخاب تعداد رول مناسب کار صورت می‌گیرد. شما باید پیش از خرید به این نکته توجه داشته باشید که آیا انتخاب کاغذ دیواری از برند مورد‌نظرتان با احتساب تعداد رول مورد نیاز مقرون‌ به‌ صرفه خواهد بود یا خیر. همچنین باید در نظر داشته باشید که اندازه هر رول طبق چه استانداردی تعیین شده است. بعضی از رول‌ها تا ده مترمربع را هم می‌توانند پوشش دهند، یا اینکه از نظر عرضی باهم متفاوت هستند. سعی کنید اندازه قسمت مورد نظر را از قبل محاسبه کرده باشید و به صورت تقریبی بدانید که دقیقا چند متر کاغذ دیواری لازم دارید تا فضا را پوشش دهید. این کار کمک می‌کند به طور کلی از هزینه‌های انتخاب خود آگاهی پیدا کنید.

استاندارد کاغذ دیواری
ابعاد استاندارد کاغذ دیواری‌

روش نصب کاغذ دیواری

این که کاغذ دیواری به چه صورت روی دیوار نصب می‌شود نیز احتمالا از نظر بسیاری از شما مخفی می‌ماند. این یک استاندارد کاغذ دیواری است. البته در بسیاری از موارد، کار نصب کاغذ دیواری به نصاب‌ها سپرده می‌شود و بنابراین، لزومی‌ ندارد که شما درگیر این موضوع شوید. با این حال بهتر است بدانید که برخی از کاغذ دیواری‌ها با اضافه کردن چسب بر پشت آن‌ها و برخی دیگر با اضافه کردن چسب به سطح دیوار نصب می‌شوند. گذشته از این باید در نظر داشته باشید که برخی از کاغذ دیواری‌ها برای نصب نیاز به انطباق دارند. کاغذ دیواری‌های طرح‌‌دار باید به گونه‌ای نصب شوند که انطباق در نوارهای کنار هم به خوبی رعایت شود. این را باید با توجه به علایم مربوط به کاغذ دیواری در نظر بگیرید.

استاندارد کاغذ دیواری
تطابق دادن کاغذ دیواری توسط نیروی متخصص

قابلیت شستشوی کاغذ دیواری

هر چقدر هم که کاغذ دیواری انتخابی شما در مقابل نفوذ گرد و خاک مقاوم باشد، باز هم دود و کثیفی پس از مدتی کار خود را خواهند کرد و آن‌جاست که می‌بینید کاغذ دیواری‌تان مثل روز اول نیست. مسلما عوض کردن مداوم کاغذ دیواری‌ها مقرون‌بصرفه نخواهد بود و هر چقدر هم که ساده باشد، باز هم دردسر دارد. شاید کاغذ دیواری‌های دارای رنگ تیره‌تر از این لحاظ مناسب به نظر برسند، اما رنگ‌های تیره مورد‌پسند همه نیستند. به همین خاطر است که باید در هنگام خرید کاغذ دیواری به قابل شستشو بودن آن توجه کنید. کاغذ دیواری‌های قابل‌شستشو به راحتی تمیز شده و تقریبا به همان شکلی در می‌آیند که روز اول داشته‌اند.

استاندارد کاغذ دیواری
تمیز کردن آسان کاغذ دیواری‌های قابل شستشو

محل نصب کاغذ دیواری

از دیگر استاندارد‌های کاغذ دیواری که باید در حین انتخاب و خرید کاغذ دیواری مورد توجه قرار دهید، محل نصب است. این که قرار است کاغذ دیواری مورد نظر را کجا نصب کنید تا حد زیادی رو تصمیم شما اثر خواهد گذاشت. اولین موردی که باید در نظر بگیرید این است که عملکرد فضا چیست و شما می‌خواهید چگونه حسی داشته باشید. جدا از انتخاب طرح و رنگ، باید جنس کاغذ دیواری که نیاز دارید را پیدا کنید و حتماً قابل شست‌و‌شو باشد.

استاندارد کاغذ دیواری
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 3088 طرح ترکیبی گلدار مناسب فضای هال

مقاومت جنس بعنوان استاندارد کاغذ دیواری

جنس کاغذ دیواری مورد انتخاب شما از مهم‌ترین فاکتورهای استاندارد کاغذ دیواری است که باید مد نظر داشته باشید. بسیاری از افراد توجه خود را صرفا روی انتخاب طرح‌ و‌ رنگ گذاشته و آنطور که باید به جنس و مقاومت کاغذ دیواری اهمیت نمی‌دهند. در هنگام انتخاب کاغذ دیواری، تنها ورق‌ زدن ژورنال‌ها و دیدن طرح‌ها از داخل نمونه عکس‌های آلبومی‌ که در اختیار شما قرار می‌گیرد، کافی نخواهد بود. شما باید نمونه‌های کوچک کاغذ دیواری را از نزدیک ببینید. کاغذ دیواری باید در مقابل نور خورشید، رطوبت و حرارت مقاوم باشد. جنس‌های مرغوب امتحان‌ شده، از این لحاظ مطمئن‌تر می‌باشند.

استاندارد کاغذ دیواری
کاغذ دیواری طرح گلدار رونده کد 4072 آلبوم اورانیوم

نقوش تزئینی بعنوان استاندارد کاغذ دیواری

در هنگام خرید کاغذ دیواری باید به این استاندارد کاغذ دیواری توجه داشته باشید که نقوش تزیینی دقیقا به چه صورت می‌باشند. شاید یک طرح در مقیاس کوچک به نظر ایده‌آل باشد، اما بعد از اجرا در سطح وسیع و گسترده با آن چیزی که انتظار داشته اید، تفاوت داشته باشد. به همین‌ خاطر باید نمونه‌های اجرا شده و درصورت امکان، طرح اجرا شده روی تخته‌های موجود در فروشگاه را ببینید و نقوش‌ را در مقیاس موردنظر تصور کنید.

استاندارد کاغذ دیواری
کاغذ دیواری اکستریم والز کد 5118 طرح نقش و نگار

از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که برخی از نقوش تنها در جهات خاصی قابل رویت هستند. برخی نقوش دیگر برجستگی دارند و برخی از جنس‌های خاص می‌باشند که قیمت کاغذ دیواری را افزایش می‌دهند.

به اشتراک بگذارید

2 دیدگاه

  • سلام کاغذ دیواری در مقابل نور خورشید رنگ عوض نمیکنه؟

    • سلام و درود
      خیر نور خورشید تاثیری روی کاغذ دیواری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *